banner isbank

Köşe Yazıları

Şubat 2018 ELO listesi

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından her ay yayınlanan uluslararası kuvvet puanına (2018 FIDE Şubat ELO Listesi) göre dünya sıralaması şubat listesi yayınlandı. 02 Şubat 2018 tarihli listede, Türkiye'den 13 Büyük Usta (GM), 2 Kadın Büyük Usta (WGM) , 19 Uluslararası Usta (IM), 4 Kadın Uluslararası Usta (WIM), 59 FIDE Ustası (FM) , 13 Kadın FIDE Ustası (WFM), 29 Usta Adayı (CM) ve 23 Kadın Usta Adayı (WCM) 162 unvanlı, 4250 aktif olmak üzere toplamda 6505 sporcu yer alıyor.

İlk sırada 1990 doğumlu Norveç’li GM Magnus Carlsen 2843 ELO puanı ile yer alırken, ikinci sırada 1985 doğumlu Azeri GM Shakhriyar Mamedyarov (2814 ELO) üçüncü sırada ise 1975 doğumlu Rus GM Vladimir Kramnik (ELO 2800)yer alıyor.

En iyi 100 kadın sporcu sıralamasına baktığımızda ise 1994 doğumlu GM Hou Yifan’ı (ELO 2654/CHN) ilk sırada görüyoruz. Gençlerde en iyi 100 sıralamasında 1999 doğumlu yine bir Çinli sporcu görüyoruz. GM Wei Yi (ELO 2734) Kızlar da en iyi 100 sıralamasında 1998 doğumlu Rus WGM Aleksandra Goryachkina (ELO 2493) ilk sırada yer alıyor.

Ülkemiz sporcularını değerlendirdiğimizde ilk sırada İstanbul Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği sporcusu 1993 doğumlu GM Alexander Ipatov (ELO 2665) yer alıyor. İkinci sırada Gökçeada Spor Kulübü sporcusu 1980 doğumlu GM Dragan Solak (ELO 2629) üçüncü sırada da Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü sporcusu 1992 doğumlu GM Mustafa Yılmaz (ELO 2619) yer aldı.

En iyi 20 kadın sporcu sıralamasında Panelsan - Genç Akademisyenler Eğitim Kültür ve Araştırma Kulübü sporcusu 1982 doğumlu IM Ekaterina Atalık 2449 ELO puanı ile ilk sırada yer alırken, en iyi 20 genç sporcu sıralamasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü sporcusu 1998 doğumlu GM Vahap Şanal 2551 ELO puanıyla ilk sırada yer aldı.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

>>> Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 04 - 10 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Ali İpek 6. Anma Turnuvası 03 - 09 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası 16 - 29 Mart 2018 tarihlerinde Batum’da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** Hou & Karpov Hızlı Satranç Maçı 2018

(05-06 Şubat 2018/CHN)

GM Karpov, Anatoly (ELO 2623/RUS - 1951 Doğumlu)

GM Hou, Yifan (ELO 2654/CHN - 1994 Doğumlu)

1.d4 e6 2.c4 Af6 3.Af3 d5 4.Ac3 Fb4 5.Fg5 h6 6.Fxf6 Vxf6 7.Vb3 c5 8.cxd5 exd5 9.a3 Fxc3+ 10.Vxc3 b6 11.e3 0–0 12.Fe2 Ac6 13.dxc5 Vxc3+ 14.bxc3 bxc5 15.Kb1 Kd8 16.Kb5 c4 17.0–0 Fa6 18.Kc5 Ae7 19.Ad4 Kac8 20.Ka5 Kd6 21.Kb1 Ka8 22.Ff3 Sf8 23.Kb4 Fc8 24.Kxc4 Fg4 25.Kc7 Fxf3 26.gxf3 a6 27.Ka4 Kc8 28.Kxc8+ Axc8 29.Ka5 g6 30.f4 Se7 31.h4 Sd7 32.Sg2 Ae7 33.Ka4 Ag8 34.c4 dxc4 35.Kxc4 Af6 36.Sf3 Kb6 37.f5 h5 38.fxg6 fxg6 39.Kc2 Ag4 40.Sf4 Kb1 41.f3 Af6 42.e4 Kd1 43.Kc4 Se7 44.Ac6+ Se6 45.Ae5 Kg1 46.Kc6+ Se7 47.Kxa6 Kg2 48.a4 Kh2 49.Axg6+ Sf7 50.Sf5 Ae8 51.Ka7+ Sg8 52.e5 Kg2 53.Ka8 1–0

** Hou & Karpov Hızlı Satranç Maçı 2018

(05-06 Şubat 2018/CHN)

GM Hou, Yifan (ELO 2654/CHN - 1994 Doğumlu)

GM Karpov, Anatoly (ELO 2623/RUS - 1951 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.d3 b5 6.Fb3 Fe7 7.c3 0–0 8.a4 Fb7 9.0–0 d6 10.Aa3 Ab8 11.Fa2 c6 12.Ac2 Abd7 13.Ae3 g6 14.h3 d5 15.exd5 cxd5 16.d4 e4 17.Ae5 Vc7 18.A5g4 Axg4 19.Vxg4 Af6 20.Vg5 Vd7 21.f4 Sg7 22.f5 h6 23.Vg3 Fd6 24.Vf2 g5 25.Fd2 bxa4 26.c4 Ff4 27.cxd5 Fxe3 28.Vxe3 Axd5 29.f6+ Axf6 30.d5 Axd5 31.Fxd5 Vxd5 32.Fc3+ f6 33.Kad1 Ve6 34.Vc5 Kac8 35.Vb4 Fd5 36.Vd4 Kcd8 37.Va7+ Kd7 38.Ve3 Sg6 39.g4 Fc6 40.Kxd7 Fxd7 41.Kd1 Fb5 42.Vc5 Kc8 43.Ve3 0–1

** Hou & Karpov Hızlı Satranç Maçı 2018

(05-06 Şubat 2018/CHN)

GM Karpov, Anatoly (ELO 2623/RUS - 1951 Doğumlu)

GM Hou, Yifan (ELO 2654/CHN - 1994 Doğumlu)

1.d4 e6 2.c4 b6 3.d5 Fb7 4.a3 Af6 5.Ac3 Ve7 6.Fg5 h6 7.Fh4 d6 8.e3 Abd7 9.Kc1 c5 10.Ab5 Ae5 11.Fxf6 gxf6 12.Va4 Sd8 13.Ac3 f5 14.Kd1 Vd7 15.Vc2 Kg8 16.a4 Fe7 17.b3 Se8 18.g3 Sf8 19.Fg2 Ag6 20.Sf1 Kd8 21.Age2 a6 22.h4 Ff6 23.f4 e5 24.Fh3 Fc8 25.Sf2 Ke8 26.h5 Ae7 27.Ag1 Vd8 28.Af3 e4 29.Ag1 Kg7 30.Age2 Ag8 31.a5 bxa5 32.Ka1 Vc7 33.Ka3 Fd8 34.Kha1 Af6 35.Kxa5 Axh5 36.Kxa6 Fxa6 37.Kxa6 Axg3 38.Axg3 Fh4 39.Ace2 Ve7 40.Se1 Fxg3+ 41.Sd2 Fe1+ 42.Sc1 Vf6 43.Sb1 Ff2 44.Vd2 Sg8 45.Sc2 Sh8 46.b4 cxb4 47.c5 b3+ 48.Sxb3 Kb8+ 49.Kb6 Kgg8 50.Ad4 dxc5 0–1

** Hou & Karpov Hızlı Satranç Maçı 2018

(05-06 Şubat 2018/CHN)

GM Karpov, Anatoly (ELO 2623/RUS - 1951 Doğumlu)

GM Hou, Yifan (ELO 2654/CHN - 1994 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Af3 c5 4.d5 exd5 5.cxd5 d6 6.Ac3 g6 7.e4 a6 8.h3 b5 9.Fd3 Fg7 10.0–0 0–0 11.Ke1 Ke8 12.Ff4 Vb6 13.a3 Abd7 14.Vd2 Fb7 15.b4 Kac8 16.Kac1 Ah5 17.Fe3 Vd8 18.Ae2 f5 19.exf5 Fxd5 20.Ah2 Ff7 21.fxg6 hxg6 22.Ag4 Ae5 23.Ah6+ Fxh6 24.Fxh6 Axd3 25.Vxd3 Vf6 26.Vd2 Ke5 27.Fe3 Fc4 28.Kcd1 Kd5 29.Vc2 Vf7 30.Ac3 Kxd1 31.Vxd1 cxb4 32.axb4 Fb3 33.Vd2 Af6 34.Fd4 Kf8 35.Ae4 Axe4 36.Kxe4 Vh7 37.Fc3 d5 38.Kg4 Kf5 39.Vd4 Fc4 40.Vb6 g5 41.h4 Vh5 42.Vd8+ Sf7 43.Vd7+ 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

satranc.jpg?r=5640b8f4a47b0eaea969668cbc64132f

Cevap : 1.Ka1 d1V 2.Kxa2# 1-0

Şampiyon Apaydın

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonalarının ardından 26 Ocak - 3 Şubat tarihlerinde düzenlenen Türkiye Kupası sahibini buldu. Her yıl olduğu gibi okulların yarıyıl tatilinde düzenlenen şampiyonalar çoşkuyla ve kıyasıya mücadeleyle tamamlandı. Yarıyıl tatilinin ikinci haftasında oynanan Türkiye Kupasına 27 si unvanlı olmak üzere KKTC ve 74 ilden 388 sporcu katıldı.

Başhakemliğini FIDE hakemlerimizden Abuzer Altuntaş’ın yaptığı Kupada ilimiz ulusal hakemlerinden Mihriban Mete’de hakem olarak görev yaptı. İsviçre Sistemi ile 11 tur üzerinden eşlendirilen ve düşünme süresinin 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo olduğu Kupanın rating ortalaması ise 1731.

İlk üç dereceye baktığımızda Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi sporcularının ilk üçü elde ettiğini görüyoruz. Ayrıca ilk altı dereceyi alan aşağıdaki sporcular Türkiye Şampiyonasına katılma hakkını da elde ettiler.

1.

FM

Fethi Apaydın

BEŞİKTAŞ JİMNASTİK KULÜBÜ

İzmir

10 puan

2.

IM

Ufuk Sezen Arat

HATAY BB GENÇLİK

Antalya

9½ puan

3.

GM

Kıvanç Haznedaroğlu

T.S ALYANS SATRANÇ SK

Manisa

9 puan

4.

IM

Mert Yılmazyerli

T.S ALYANS SATRANÇ SK

İzmir

9 puan

5.

IM

Ege Köksal

SERTEL GENÇLİK VE SK DER

Mersin

8½ puan

6.

FM

Diyap Büyükaşık

GÖKÇEADA SK

Hatay

8½ puan

İlimiz sporcularına baktığımızda ise aşağıdaki tabloyu görüyoruz.

94.

Bartu Baylav

KOCAELİ BB KAĞIT SK

Kocaeli

6½ puan

105.

Kerem Can Öztekin

KOCAELİ BB KAĞIT SK

Kocaeli

6½ puan

140.

Tugay Çolak

KOCAELİ BB KAĞIT SK

Kocaeli

6 puan

171.

Metin Hatipoğlu

GEBZE TEKNİK ÜNİV SK

Kocaeli

5½ puan

215.

Tolga Kısacıkoğlu

D4 SATRANÇ SK DERNEĞİ

Kocaeli

5½ puan

236.

Kenan Durmuş

KOCAELİ BB KAĞIT SK

Kocaeli

5 puan

252.

Süha Özel

Bireysel

Kocaeli

5 puan

271.

Oğuzhan Ürker

Bireysel

Kocaeli

4½ puan

284.

Servet Hakan Altay

KOCAELİ BB KAĞIT SK

Kocaeli

4½ puan

343.

Ahmet Kağan Altay

KOCAELİ BB KAĞIT SK

Kocaeli

3½ puan

Dört Türkiye Şampiyonası, İl Temsilcileri Toplantısı ve birçok eğitim faaliyeti ile dolu dolu geçen iki haftayı başarıyla tamamladık. Bu büyük organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…



>>> Okullararası Minikler-Küçükler-Yıldızlar-Gençler Satranç Şampiyonası 13-16 Şubat 2018tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Toplaoğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

>>> Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 04 - 10 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Ali İpek 6. Anma Turnuvası 03 - 09 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası 16 - 29 Mart 2018 tarihlerinde Batum’da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2834/NOR - 1990 Doğumlu)

GM So, Wesley (ELO 2792/USA - 1993 Doğumlu)

1.Af3 d5 2.d4 Af6 3.Ff4 Ff5 4.e3 e6 5.c4 Fxb1 6.Vxb1 Fb4+ 7.Sd1 Fd6 8.Fg5 h6 9.Fxf6 Vxf6 10.cxd5 exd5 11.e4 Fe7 12.Fb5+ c6 13.e5 Vf4 14.Fd3 c5 15.dxc5 Ac6 16.Vc1 Vb4 17.a3 Vxc5 18.Se2 Ad4+ 19.Axd4 Vxd4 20.f4 0–0 21.Vd2 Vb6 22.Khe1 f6 23.e6 Vxe6+ 24.Sf3 Vd7 25.Kad1 Kad8 26.Ve3 Fd6 27.Fg6 f5 28.Ve6+ Vxe6 29.Kxe6 Fc5 30.Ke5 Kf6 31.Fxf5 Fd6 32.Kdxd5 Sf7 33.Ke4 g6 34.Fg4 h5 35.Fh3 Ke8 36.Ked4 Fe5 37.Kb4 g5 38.g3 b6 39.Kd7+ Sf8 40.Kh7 g4+ 41.Fxg4 hxg4+ 42.Sxg4 Fd6 43.Kc4 a5 44.Kc6 Sg8 45.Kb7 Fe5 46.Kcxb6 Kxb6 47.Kxb6 Fd4 48.Kb5 Ke2 49.b3 Kxh2 50.Kxa5 Ke2 51.Kd5 Fb2 52.a4 Fc3 53.Sf5 Ke8 54.g4 Kf8+ 55.Se4 Kb8 56.Kb5 Ke8+ 57.Sd3 Fe1 58.a5 Ff2 59.b4 Ke3+ 60.Sc4 Ke4+ 61.Sb3 Sf7 62.Ke5 Kd4 63.b5 Kd3+ 64.Sc2 Kg3 65.g5 Fd4 66.Kd5 Fe3 67.Kd3 Kg2+ 68.Sb3 Fc1 69.b6 Se6 70.Kd4 Kb2+ 71.Sa4 Sf5 72.Kb4 Ka2+ 73.Sb5 Fxf4 74.Kxf4+ Sxf4 75.b7 1–0

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2787/RUS - 1975 Doğumlu)

GM Matlakov, Maxim (ELO 2718/RUS - 1991 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Fc5 4.c3 Af6 5.d3 0–0 6.Fg5 h6 7.Fh4 Fe7 8.Abd2 d6 9.Fb3 Ah5 10.Fxe7 Vxe7 11.Ac4 Vf6 12.Ae3 Af4 13.Fc2 Ae7 14.g3 Ah3 15.Ve2 c5 16.0–0–0 Fe6 17.d4 cxd4 18.cxd4 Kac8 19.Sb1 Kc7 20.Kd2 Kfc8 21.dxe5 dxe5 22.Khd1 g6 23.Kd6 Kc6 24.Fb3 Kf8 25.K1d3 Kfc8 26.Kd1 Kf8 27.a3 h5 28.Fxe6 fxe6 29.Kd7 Ac8 30.Ac4 Axf2 31.Acxe5 Axd1 32.Vxd1 Kc5 33.Vd4 Ab6 34.Kxb7 Kb5 35.Kxa7 Kd8 36.Vc3 Kc8 37.Kc7 Kd8 38.Vc6 Kb3 39.Kf7 1–0

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2753/RUS - 1990 Doğumlu)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2787/RUS - 1975 Doğumlu)

1.c4 e6 2.g3 d5 3.Fg2 Af6 4.Af3 Fe7 5.0–0 0–0 6.b3 c5 7.cxd5 Axd5 8.Ac3 Ac6 9.Fb2 Axc3 10.dxc3 Vc7 11.Vc2 b6 12.Fc1 Fb7 13.Ff4 Vc8 14.Kad1 Kd8 15.h4 h6 16.Kxd8+ Axd8 17.Kd1 f5 18.Vd2 Af7 19.Vd7 Ff6 20.Ae5 Axe5 21.Fxe5 Fxe5 22.Fxb7 Vxd7 23.Kxd7 Ke8 24.Fc6 a5 25.Fb5 Sf8 26.f4 Ff6 27.Kd6 Ke7 28.h5 Fxc3 29.Kxb6 c4 30.Kb8+ Sf7 31.Fxc4 Kd7 32.Sg2 Se7 33.Sf3 Kd1 34.Kb7+ Kd7 35.Kb5 Kd1 36.a3 Kf1+ 37.Sg2 Kd1 38.e3 Kd6 39.Sf3 Kc6 40.g4 fxg4+ 41.Sxg4 a4 42.Kb7+ Sd8 43.e4 Fb2 44.Fb5 Kc7 45.Kxc7 Sxc7 46.bxa4 Fc3 47.e5 Sd8 48.Sf3 Fd2 49.Se4 Se7 50.f5 exf5+ 51.Sxf5 Fc1 52.a5 Fxa3 53.a6 Fc5 54.Se4 Se6 55.Fc4+ Sd7 56.Sd5 Ff2 57.e6+ Sc7 58.Fb5 Fh4 59.a7 1–0

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2787/RUS - 1975 Doğumlu)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2811/USA - 1992 Doğumlu)

1.e4 c6 2.d4 d5 3.exd5 cxd5 4.Af3 Af6 5.Ae5 Ac6 6.Fb5 Fd7 7.Axd7 Vxd7 8.c3 e6 9.0–0 Fd6 10.Ad2 0–0 11.Ke1 a6 12.Fd3 e5 13.dxe5 Axe5 14.Af3 Afg4 15.Axe5 Axe5 16.Fc2 Kfe8 17.Ff4 Fc7 18.g3 Kad8 19.Fxh7+ Sxh7 20.Fxe5 Fxe5 21.Vh5+ Sg8 22.Kxe5 Kxe5 23.Vxe5 Ke8 24.Vd4 Vb5 25.b3 Ke2 26.h4 b6 27.Kd1 Kxa2 28.Ke1 Vc6 29.Ke5 Vf6 30.Ve3 Ka1+ 31.Sg2 Ka5 32.h5 d4 33.cxd4 Kxe5 34.Vxe5 Vd8 35.d5 a5 36.d6 Vd7 37.Ve7 Vc6+ 38.Sg1 Vc1+ 39.Sh2 Vc5 40.Ve8+ Sh7 41.Ve4+ g6 42.hxg6+ Sg7 43.Vd3 Vxf2+ 44.Sh1 Vf6 45.d7 Vd8 46.Vc3+ Sxg6 47.Vc6+ Sh5 48.Vf3+ Sh6 49.Vxf7 Vh8 50.Sg2 Va8+ 51.Sh2 Vh8 52.Ve8 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?



Cevap : 1.Ac8+ Şa8 2.Fb7# 1–0

Rekor ve başarı

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından okulların yarı yıl tatiline girdiği tarihlerde düzenlenen ve rekor bir katılımın olduğu Türkiye Şampiyonalarında ödüller sahiplerini buldu.

Antalya Rixos Sungate Otelde 20-26 Ocak tarihlerinde düzenlenen Türkiye Küçükler Şampiyonasında (7-12 yaş kategorisi) 2 bin 134, yine aynı tarihlerde düzenlenen Türkiye Yıldızlar Şampiyonasında (13-18 yaş kategorisi) 592 ve Avangarde Otelde düzenlenen Türkiye Emektarlar Şampiyonasında 84 sporcu olmak üzere toplamda 2 bin 810 sporcu mücadele etti.

İlimiz hakemlerinin de görev aldığı organizasyonlarda FIDE hakemimiz Ali Özer Türkiye Küçükler Şampiyonasında başhakem yardımcısı, uluslararası hakemimiz Halil İbrahim Berzah Türkiye Yıldızlar Şampiyonasında başhakem olarak görev yaptılar.

Kontenjanlar doğrultusunda milli takım havuzuna da kalan sporcuların belirlendiği organizasyonlarda ilimiz çok başarılı oldu.

untitled-1.jpg?r=79f912bd356016541eb86f504868df9f

Milli takım havuzuna giren sporcularımız;

94 sporcunun yarıştığı 1090 rating ortalamalı 8 Yaş Kızlar Kategorisinde üçüncü olan Ecrin Zeycan Şahin, 171 sporcunun yarıştığı 1447 rating ortalamalı 13 Yaş Genel Kategoride dördüncü olan Saraybahçe Spor Kulübü sporcusu Alperen Sel, 32 sporcunun yarıştığı 1446 rating ortalamalı 14 Yaş Kızlar Kategorisinde yedinci olan d4 Satranç Spor Kulübü Derneği sporcusu Işılay Yıldız.

İlimiz adına her yönden başarılı bir şekilde tamamlanan böyle büyük bir organizasyona emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum ve milli takım havuzuna giren sporcularımızı da tebrik ediyorum.

Antalya Kemer’de oynanan Türkiye Kupasından satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Okullararası Minikler-Küçükler-Yıldızlar-Gençler Satranç Şampiyonası 13-16 Şubat 2018tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Toplaoğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

>>> Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 04 - 10 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Giri, Anish (ELO 2752/NED - 1994 Doğumlu)

GM Hou, Yifan (ELO 2680/CHN - 1994 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Af6 3.Axe5 d6 4.Af3 Axe4 5.Ac3 Axc3 6.dxc3 Fe7 7.Fe3 Ac6 8.Fd3 Fe6 9.Ve2 Ff6 10.0–0–0 Ve7 11.Sb1 a6 12.Khe1 0–0–0 13.h3 Khe8 14.g4 h6 15.Ad2 Fg5 16.f4 Fh4 17.Ff2 Fxf2 18.Vxf2 Vf8 19.f5 Fd7 20.f6 g6 21.Fe4 Sb8 22.Ac4 Ke6 23.Fxc6 Kxe1 24.Kxe1 Fxc6 25.Aa5 Ke8 26.Axc6+ bxc6 27.Vg3 Vh8 28.Ke7 Kxe7 29.fxe7 Ve8 30.Ve3 Sc8 31.h4 Sd7 32.Vxh6 Vxe7 33.b3 Ve4 34.g5 Ve5 35.Vf8 Vd5 36.Sb2 c5 37.Vg8 Vf3 38.Vf8 Vd5 39.Vg7 Vf5 40.Vg8 Vf3 41.a4 Vf1 42.Vf8 Vf5 43.Va8 Vf1 44.Ve4 Sd8 45.Vg4 d5 46.a5 Ve1 47.h5 gxh5 48.Vxh5 Ve6 49.Vh8+ Se7 50.b4 cxb4 51.cxb4 Sd7 52.Vd4 Sc8 53.Vf6 Vxf6+ 54.gxf6 Sd7 55.Sb3 Sc6 56.c4 d4 57.Sc2 Sd6 58.Sd2 c6 59.Se2 Sd7 60.Sd3 Sc7 61.Sxd4 Sd6 62.Sd3 Sc7 63.Se4 Sd6 64.Sd4 1–0

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2787/RUS - 1975 Doğumlu)

GM Wei, Yi (ELO 2743/CHN - 1999 Doğumlu)

1.Af3 d5 2.g3 g6 3.Fg2 Fg7 4.d4 Af6 5.0–0 0–0 6.c4 dxc4 7.Aa3 c5 8.dxc5 c3 9.Ab5 Aa6 10.Axc3 Axc5 11.Fe3 Afe4 12.Axe4 Axe4 13.Fd4 Fxd4 14.Vxd4 Vxd4 15.Axd4 Ad6 16.Kac1 Kd8 17.f4 Sf8 18.Sf2 Fg4 19.h3 Fd7 20.e4 Kac8 21.Kxc8 Kxc8 22.Kd1 Se8 23.e5 Af5 24.Ab3 Fc6 25.Kc1 Sd7 26.Ac5+ Se8 27.Ad3 Sd7 28.g4 Ad4 29.Kc4 Ae6 30.f5 gxf5 31.gxf5 Ag7 32.Fxc6+ bxc6 33.Ac5+ Sc7 34.Kh4 h5 35.f6 exf6 36.exf6 Ae8 37.Kxh5 Axf6 38.Kf5 Ad5 39.Kxf7+ Sd6 40.Ae4+ Se5 41.Ad2 a5 42.Ac4+ Se6 43.Kh7 Kb8 44.Se2 Sf5 45.Kh6 Af6 46.h4 a4 47.Sd3 c5 48.Ae3+ Se5 49.h5 Kd8+ 50.Sc4 Ae4 51.Sb5 Sd4 52.Ac4 a3 53.Axa3 Ad6+ 54.Sc6 Af7 55.Ab5+ 1–0

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Anand, Viswanathan (ELO 2767/IND - 1969 Doğumlu)

GM Matlakov, Maxim (ELO 2718/RUS - 1991 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.d3 b5 6.Fb3 Fc5 7.c3 d6 8.Fg5 h6 9.Fh4 g5 10.Fg3 Fa7 11.Abd2 Aa5 12.Fc2 Ah5 13.a4 b4 14.cxb4 Ac6 15.b5 Ab4 16.Ac4 Axg3 17.hxg3 g4 18.Ah4 axb5 19.axb5 Fxf2+ 20.Sxf2 Kxa1 21.Vxa1 Axc2 22.Va4 Vf6+ 23.Sg1 Ad4 24.b6+ Fd7 25.Vd1 cxb6 26.Sh2 0–0 27.Kf1 Vg5 28.Axd6 Fe6 29.Ahf5 Axf5 30.exf5 Fd5 31.Ve2 Vf6 32.Vxg4+ Sh7 33.Ae4 Fxe4 34.dxe4 Kd8 35.Kc1 Kd4 36.Kc7 Kb4 37.Ve2 Sg7 38.Kc8 Vg5 39.Kc6 Kb3 40.Kc3 Kb4 41.b3 Kd4 42.Kc6 Kb4 43.Vf3 Sh7 44.Kd6 Sg7 45.Kd5 Vf6 46.Sg1 Sh7 47.Vd3 Sg7 48.Sf2 Kd4 49.Kxd4 exd4 50.Vb5 Vd8 51.Vd5 Vf6 52.g4 Sg8 53.Sf3 1–0

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Adhiban, Baskaran (ELO 2655/IND - 1992 Doğumlu)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2834/NOR - 1990 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Ac3 Af6 4.d4 exd4 5.Axd4 Fb4 6.Axc6 bxc6 7.Fd3 d5 8.exd5 0–0 9.0–0 cxd5 10.Fg5 c6 11.Vf3 Fd6 12.Kae1 Kb8 13.b3 a5 14.h3 h6 15.Fxf6 Vxf6 16.Vxf6 gxf6 17.Ae2 c5 18.Ag3 Kd8 19.Af5 Ff8 20.Ae7+ Fxe7 21.Kxe7 Fe6 22.Kd1 c4 23.Fe2 a4 24.bxa4 Ff5 25.Ff3 d4 26.a5 Fxc2 27.Kc1 Kb1 28.Kxb1 Fxb1 29.Kc7 c3 30.Fd1 Ka8 31.Kc5 Fxa2 32.Fc2 Fe6 33.Sf1 Kc8 34.Kxc8+ Fxc8 35.Se2 Fa6+ 36.Sf3 d3 0–1

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-2.jpg?r=a94532281d8ffb61e3245b108c4cecd3

Cevap : 1.Vf5 h5 2.Vxh5# 1–0

Yeni yılın ilk turnuvası Körfez’de

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Körfez Belediyesi Okullararası Bireysel Satranç Turnuvası 6-7 Ocak 2018 tarihlerinde Yarımca Kültür Merkezinde düzenlendi. İsviçre Sistemi ile 7 tur üzerinden eşlendirilen turnuvada düşünme süresi olarak 35 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

Körfez ilçesinde ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenim gören sporcuların katılımına açık turnuvada başhakemliği ulusal hakemlerimizden M. Kemalettin Ayan yaptı.
11 okuldan 60 sporcunun yarıştığı İlkokul Genel Kategori :
1. NEBİ ALPTUĞ GÜDÜK ÖZEL KÖRFEZİM İLKOKULU. 7 puan

2. ENSAR GEVECİ İLİMTEPE 17 AĞUSTOS İLKOKULU 5½ puan

3. EFE İLKHAN NENE HATUN İLKOKULU 5½ puan

10 okuldan 26 sporcunun yarıştığı İlkokul Kızlar Kategorisi :

1. HAYRUNNİSA ÖZALP NENE HATUN İLKOKULU 6 puan

2. NURGÜL BABA İLİMTEPE 17 AĞUSTOS İLKOKULU 5 puan

3. RÜYA İREM YAVUZ TÜPRAŞ İLKOKULU 4 puan

14 okuldan 68 sporcunun yarıştığı Ortaokul Genel Kategori :

1. MUSTAFA EMİR EĞERCİ PETKİM ORTAOKULU 6½ puan

2. EMİR ALAETTİN EFE PETKİM ORTAOKULU 6 puan

3. ONUR ILGAZ SAKIR ÖZEL KÖRFEZİM O.O. 6 puan

Devamını oku...

KBB Satranç Ligi 3. Etap

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde düzenlenen satranç ligi heyecanı devam ediyor. Her ay yapılan etapların üçüncüsü 13-14 Ocak 2018 tarihlerinde Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlendi.

İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirilen üçüncü etapta düşünme süresi olarak 35 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı ve başhakemliğini ulusal hakemlerimizden Mihriban Mete yaptı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Satranç Liginde maçlar bireysel oynanıyor ve okullar her kategoriye en az üç en çok on öğrenci ile katılabiliyorlar. Her etabın sonunda okullar en çok puan toplamış üç öğrencisinin puanına göre sıralanıyorlar.

Toplam sekiz etap oynanacak ligde kalan beş etap öncesinde kategorilere gore ilk üç sıradaki okullar şöyle sıralandılar.

Devamını oku...

İlçe Temsilciliklerimiz

KocaeliHarita

Bilgi Sistemleri

FACEBOK2
banner lisans
banner ukd
ELO
satranc akademi
banner mavikale2
banner turkbase
ETKINLIK TAKVIMI

Günün Sorusu

Konaklama