banner isbank

Köşe Yazıları

KBB Satranç Ligi

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde düzenlenen satranç liginin ilk etabı 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde Derince Spor Salonunda oynandı. İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirilen birinci etapta düşünme süresi olarak 35 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı. Başhakemliğini ulusal hakemlerimizden M. Kemalettin Ayan’ın yaptığı ligde farklı ilçelerde yedi etap daha oynanacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Satranç Liginde maçlar bireysel oynanıyor ve okullar her kategoriye en az üç öğrenci ile katılabiliyorlar. Her etabın sonunda okullar en çok puan toplamış üç öğrencisinin puanına göre sıralanıyorlar. Buna gore 30 ilkokulun katıldığı kategoride ilk üç ilkokul şöyle sıralandılar;



Final sıralamasına baktığımızda en dikkat çekici sonucu ilkokullar kategorisinde görüyoruz. 2007 yılında GHSİM tescilli spor kulubü olan ve son üç yıldır şampiyon olarak ilimizi Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonasında temsil eden Derince Turgut Reis İlköğretim Okulu Spor Kulübü’nün küçük sporcularının bu kategoride hem bireyselde (Gamze Ark - tüm maçlarını kazanarak) hemde okullarda ilk etabı şampiyon bitirmesiydi.

İlk etap sonunda ilk beş sporcuya madalya verilirken, sekiz etap sonunda ilk üç sırada yer alan okullar lisan laboratuvarı, fen laboratuvarı ve kütüphane ile ödüllendirilecek.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Kocaeli Küçükler 07-08-09 Yaş İl Birinciliği 09-10 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Emektarlar İl Birinciliği 16-17 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Kadınlar İl Birinciliği 16-17 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

>>> Tarih değişikliği yapılan Kocaeli Küçükler 10-11-12 Yaş İl Birinciliği 16-17 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Tarih değişikliği yapılan Kocaeli Yıldızlar İl Birinciliği (13-18 Yaş) 16-17 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** 11. Krallar Turnuvası 2017

(26 - 28 Kasım 2017/ROU)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2760/RUS - 1990 Doğumlu)

GM Wei, Yi (ELO 2739/CHN - 1999 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.Ff4 d5 3.e3 Ff5 4.c4 e6 5.Ac3 Fb4 6.Va4+ Ac6 7.Af3 0–0 8.Kc1 dxc4 9.Fxc4 a6 10.Vd1 Ad5 11.Fxd5 Vxd5 12.a3 Fxc3+ 13.Kxc3 Kac8 14.0–0 Fg4 15.Kc5 Fxf3 16.Vxf3 Vxf3 17.gxf3 Kfd8 18.b4 Kd7 19.Kfc1 f6 20.Sf1 Sf7 21.Se2 Ke8 22.b5 axb5 23.Kxb5 e5 24.dxe5 fxe5 25.Fg3 Ad8 26.Kxe5 Kxe5 27.Fxe5 c6 28.f4 g6 29.a4 Se6 30.Fd4 Kd5 31.Kb1 Sd7 32.Ff6 Sc7 33.e4 Kd7 34.Se3 Ae6 35.Fe5+ Sc8 36.Kc1 Kf7 37.h4 Sd7 38.h5 Af8 39.Kd1+ Se8 40.Kh1 Kd7 41.a5 Sf7 42.Kc1 Ae6 43.h6 Ad8 44.Ka1 Ae6 45.a6 bxa6 46.Kxa6 c5 47.Ka8 Kb7 48.Kh8 Kb3+ 49.Se2 1–0

** 11. Krallar Turnuvası 2017

(26 - 28 Kasım 2017/ROU)

GM Ivanchuk, Vassily (ELO 2729/UKR - 1969 Doğumlu)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2760/RUS - 1990 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Af3 d5 4.Ac3 Fe7 5.Ff4 0–0 6.e3 c5 7.dxc5 Fxc5 8.a3 Ac6 9.Vc2 Va5 10.0–0–0 Ae4 11.Ab5 a6 12.Ac7 e5 13.Axd5 exf4 14.Vxe4 fxe3 15.fxe3 h6 16.Ad4 Vd8 17.Fd3 f5 18.Vf4 Fd6 19.Vf2 Fe5 20.Fc2 Kf7 21.Khe1 Vf8 22.Af3 Fe6 23.Axe5 Axe5 24.Vf4 Ag6 25.Vg3 Fxd5 26.Kxd5 Ae7 27.Kd6 Kc8 28.Sb1 Sh8 29.Ked1 Ac6 30.Vf4 Ke8 31.K1d5 Ae7 32.Ke5 Ac6 33.Kxe8 Vxe8 34.Fxf5 Vf8 35.g4 Kf6 36.Kxf6 Vxf6 37.Vc7 g6 38.Vc8+ Sg7 39.Vxb7+ Sf8 40.Vc8+ Sf7 41.Vd7+ Ae7 42.Fd3 Ve5 43.Vd4 Vxh2 44.c5 h5 45.gxh5 gxh5 46.Fc4+ Se8 47.Fe6 1–0

** 11. Krallar Turnuvası 2017

(26 - 28 Kasım 2017/ROU)

GM Wei, Yi (ELO 2739/CHN - 1999 Doğumlu)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2760/RUS - 1990 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Ac3 Fb4 4.g3 0–0 5.Fg2 d5 6.a3 Fe7 7.cxd5 exd5 8.Ah3 c6 9.0–0 Aa6 10.Af4 Ac7 11.f3 c5 12.Fe3 b6 13.Vc2 Fb7 14.Kad1 Ke8 15.Ff2 Fd6 16.Vc1 Ve7 17.Kfe1 Kab8 18.g4 h6 19.h4 cxd4 20.Fxd4 Ae6 21.Axe6 fxe6 22.Ff2 Fc5 23.e3 Ad7 24.Fg3 Fd6 25.f4 Kbc8 26.g5 hxg5 27.hxg5 Ac5 28.Vb1 a5 29.Vg6 Ad7 30.Sf2 Af8 31.Vd3 Vf7 32.Ff3 Fc5 33.Sg2 Kcd8 34.Ab5 Fa6 35.a4 d4 36.e4 Fb7 37.f5 exf5 38.exf5 g6 39.f6 Ae6 40.Ke5 Af8 41.Kde1 Kxe5 42.Kxe5 Fxf3+ 43.Sxf3 Vh7 44.Sg2 Vb7+ 45.Sg1 Vf7 46.Ff2 Vd7 47.Ve4 d3 48.Vc4+ Sh8 49.Vh4+ Ah7 50.Ac3 d2 51.Fxc5 bxc5 52.Ad1 Ke8 53.Kxe8+ Vxe8 54.Sf1 Sg8 55.Vc4+ Sh8 56.Vh4 Sg8 57.Vc4+ Sh8 58.Vxc5 Ve1+ 59.Sg2 Ve4+ 60.Sg3 Sg8 61.Af2 Ve6 1–0

** 11. Krallar Turnuvası 2017

(26 - 28 Kasım 2017/ROU)

GM Deac, Bogdan-Daniel (ELO 2566/ROU - 2001 Doğumlu))

GM Ivanchuk, Vassily (ELO 2729/UKR - 1969 Doğumlu)

1.Af3 Af6 2.c4 e6 3.g3 d5 4.d4 Fb4+ 5.Fd2 Fe7 6.Fg2 c6 7.Vc2 b6 8.b3 Abd7 9.0–0 0–0 10.Kd1 a5 11.Fc3 Fa6 12.Abd2 b5 13.e3 bxc4 14.bxc4 dxc4 15.Ff1 c5 16.Axc4 cxd4 17.Fxd4 Vc7 18.Kac1 Kfc8 19.Vb1 Vb7 20.Vxb7 Fxb7 21.Ace5 h6 22.Fb5 Ac5 23.Ad2 Kab8 24.a4 Fd5 25.f3 Ab3 26.Axb3 Fxb3 27.Kf1 Fa3 28.Kxc8+ Kxc8 29.Ac6 Fd5 30.Ae5 Kc2 31.Kf2 Kc1+ ½–½

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

Cevap : 1.Ka1+ Fb1 [1...Fd1 2.Kxd1#] 2.Kxb1# 1–0

Aralık turnuvaları

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Kocaeli Satranç İl Temilciliği tarafından yarı yıl tatilinde Antalya’da oynanacak Türkiye Şampiyonalarının ilk etaplarıİzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda oynanacak. Bu hafta özet olarak bilgi vereceğim tüm yarışmalarla ilgili kayıt yada bilgi almak için “kocaeli.tsf.org.tr” adresini kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca aynı adres metninde “kocaeli” kelimesinin yerine bilgi almak istediğiniz ili yazdığınızda o ilin web sayfasına da ulaşmış olursunuz.

Satranca doyacağımız Aralık ayında 09-10 Aralık 2017 tarihlerinde 7-8-9 Yaş Kızlar ve Genel olmak üzere altı kategoride mücadele edilecek organizasyonla turnuvalar başlayacak. 2009-2010-2011 doğumlu sporcuların yarışacağı bu turnuva ile sporcularımız Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası öncesinde son durumlarını görme imkanı bulacaklar. Devamında 16-17 Aralık günlerinde yine aynı yerde Kocaeli Emektarlar İl Birinciliği düzenlenecek. 1968 ve önceki yıllarda doğan Emektarlar, 1953 ve önceki yıllarda doğan Kıdemli Emektarlar olmak üzere iki ayrı kategoride oynanacak.

16-17 Aralık günlerinde bir başka turnuva ise 2011 ve önceki yıllarda doğan sporcuların katılabileceği Kocaeli Kadınlar İl Birinciliği. İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirilecek birincilikte düşünme süresi olarak 60 dakika 30 eklemeli tempo kullanılacak.

23-24 Aralık 2017 tarihlerinde ise düzenlenecek iki turnuva ile organizasyonlar tamamlanmış olacak. Bu turnuvalarda bir tanesi 10-11-12 Yaş Kızlar ve Genel olmak üzere Küçükler İl Birinciliğinin ikinci bölümü, diğeri ise Kocaeli Yıldızlar İl Birinciliği (13-18 Yaş arası Kızlar ve Genel).

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Türkiye Satranç Şampiyonası 11-21 Kasım 2017 tarihlerinde Tekirdağ’da oynandı. 12 sporcu ile tek turlu Berger Sistemle (tek devreli lig usulü) oynanan Şampiyonada GM Mustafa Yılmaz 11 tur sonunda 8 puana ulaşarak 5 galibiyet ve 6 beraberlik ile namağlup şampiyon oldu. IM Oğulcan Kanmazalp 7,5 puanla ikinci olurken, FM Efe Mert Kılıç ise 7 puanla üçüncü oldu.

>>> Kocaeli Küçükler 07-08-09 Yaş İl Birinciliği 09-10 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Emektarlar İl Birinciliği 16-17 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Kadınlar İl Birinciliği 16-17 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Küçükler 10-11-12 Yaş İl Birinciliği 23-24 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Yıldızlar İl Birinciliği (13-18 Yaş) 23-24 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** Türkiye Satranç Şampiyonası

(11 - 21 Kasım 2017/Tekirdağ)

GM Mustafa Yılmaz (ELO 2637)

FM Orkhan Eminov (ELO 2254)

1.d4 g6 2.c4 Fg7 3.Af3 d6 4.g3 Af6 5.Fg2 0–0 6.0–0 Ac6 7.Ac3 a6 8.b3 Kb8 9.d5 Aa5 10.Fg5 h6 11.Fd2 c5 12.dxc6 Axc6 13.Kc1 Fg4 14.h3 Fe6 15.Fe3 Vd7 16.Sh2 b5 17.Ad5 bxc4 18.Ab6 Vd8 19.Axc4 Ab4 20.Ad4 Fd7 21.a3 Abd5 22.Fd2 e5 23.Fa5 Ve7 24.Ac2 e4 25.Ab4 Kb5 26.Vd2 e3 27.Axd5 Axd5 28.fxe3 Axe3 29.Axe3 Kxa5 30.Vxa5 Vxe3 31.Vxa6 Fe5 32.Vd3 Fxg3+ 33.Sh1 Vg5 34.Kg1 h5 35.Fc6 Fxc6+ 36.Kxc6 h4 37.Kgc1 Fe5 38.Vf3 Vd2 39.K6c2 Va5 40.b4 Va4 41.Kc8 Kxc8 42.Kxc8+ Sg7 43.Kc7 Ff6 44.Vd5 Ve8 45.e4 Fd8 46.Kc6 Vd7 47.Sg2 Fe7 48.Vc4 Fd8 49.Vd4+ 1–0

** Türkiye Satranç Şampiyonası

(11 - 21 Kasım 2017/Tekirdağ)

GM Aziz Mert Erdoğdu (ELO 2409)

GM Mustafa Yılmaz (ELO 2637)

1.Af3 d5 2.d4 Af6 3.c4 c6 4.Vc2 dxc4 5.e4 b5 6.b3 cxb3 7.axb3 e6 8.Fd2 a5 9.Fd3 Fb7 10.0–0 Fe7 11.Ac3 b4 12.Aa4 Fa6 13.Fxa6 Kxa6 14.Kac1 0–0 15.Kfd1 Abd7 16.h3 Vb8 17.Fe3 Vb5 18.g4 Kc8 19.g5 Ae8 20.Ac5 Axc5 21.dxc5 Ka7 22.Kd3 a4 23.Ad4 Va5 24.bxa4 Vxa4 25.Vc4 Va6 26.Kb3 Vxc4 27.Kxc4 Ka5 28.Ac2 Ac7 29.Axb4 Ab5 30.Sg2 Sf8 31.Sf3 Ka4 32.Kc1 Aa7 ½–½

** Türkiye Satranç Şampiyonası

(11 - 21 Kasım 2017/Tekirdağ)

GM Mustafa Yılmaz (ELO 2637)

FM Yasin Sarı (ELO 2304)

1.d4 d5 2.c4 c6 3.Af3 Af6 4.e3 Ff5 5.Ac3 e6 6.Ah4 Fe4 7.f3 Fg6 8.Vb3 Vc7 9.Fd2 Fe7 10.Axg6 hxg6 11.0–0–0 a5 12.cxd5 exd5 13.Sb1 Abd7 14.e4 dxe4 15.fxe4 a4 16.Vc2 Ag4 17.g3 Vb6 18.Fc1 a3 19.b3 Fb4 20.Fc4 Va5 21.Ae2 Af2 22.Fxf7+ Se7 23.Fxg6 Axd1 24.Vxd1 Kaf8 25.Af4 Fc3 26.Ff5 Kh6 27.Ae2 Kxf5 28.Fxh6 Kf2 29.Fe3 Kf3 30.Fc1 Af6 31.Axc3 Vxc3 32.Fxa3+ Sd7 33.d5 Axe4 34.dxc6+ Sxc6 35.Fb2 g5 36.Fxc3 Axc3+ 37.Sc2 Axd1 38.Kxd1 Sc5 39.a3 b6 40.Kd8 Kf2+ 41.Sc3 Kf3+ 42.Kd3 Kf2 43.h3 Kh2 44.Kf3 Sc6 45.g4 Kh1 46.a4 Sc5 47.Kf5+ Sc6 48.Kf6+ Sc7 49.Kf3 Sc6 50.Sb4 Sc7 51.Sb5 1–0

** Türkiye Satranç Şampiyonası

(11 - 21 Kasım 2017/Tekirdağ)

GM Mustafa Yılmaz (ELO 2637)

IM Oğulcan Kanmazalp (ELO 2452)

1.Af3 Af6 2.c4 g6 3.Ac3 Fg7 4.e4 d6 5.d4 0–0 6.Fe2 e5 7.0–0 Ac6 8.d5 Ae7 9.b4 Ah5 10.g3 f5 11.Ag5 Af6 12.Ff3 Kb8 13.b5 fxe4 14.Acxe4 Af5 15.Fg2 h6 16.Ae6 Fxe6 17.dxe6 Sh7 18.Kb1 Ve7 19.Axf6+ Vxf6 20.Fd5 Ad4 21.Fe3 c6 22.Fe4 Vxe6 23.Fxd4 exd4 24.Fd3 c5 25.Kb2 Kbe8 26.Ke2 Vf7 27.Kxe8 Kxe8 28.Ke1 Kxe1+ 29.Vxe1 d5 30.cxd5 Vxd5 31.Ve8 Vd6 ½–½

Tekirdağ’da ilk dört tur tamamlandı

00:00Current time00:00
Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından Süleyman Paşa Belediyesi ev sahipliğinde Tekirdağ’da, 1966 yılında Türkiye Şampiyonu olan Prof. Dr. Sıracettin Bilyap anısına düzenlenen Türkiye Satranç Şampiyonası 11 Kasım 2017 tarihinde oynanan ilk tur maçları ile başladı. 21 Kasım 2017 tarihinde sona erecek şampiyonada 35.000 TL nakdi ödül dağıtılacak.

Kuvvet ortalamasının 2353 olduğu organizasyonda FM Yasin Sarı, geçen yılın şampiyonu GM Aziz Mert Erdoğdu, FM Orkhan Eminov, FM Deniz Özen, IM Oğulcan Kanmazalp, FM Efe Mert Kılıç, GM Mustafa Yılmaz, IM Demre Kerigan, IM Ege Köksal, Ebru Kaplan, IM Serkan Soysal, FM Ekin Barış Özenir mücadele ediyor.

Düşünme süresi olarak 90 dakika 40 hamle devamında 30 dakika ilk hamleden itibaren 30 saniye eklemeli tempo kullanılıyor. Başhakemliğini Atilla Gürmen’in yapıyor ve 12 sporcu Berger Sistemle (tek devreli lig usulü) oynuyor.





Tüm maçların (http://tr2017.tsf.org.tr/tr/canli-yayin) adresinden canlı yayınlandığı şampiyonada IM Can Arduman ve WGM Kübra Öztürk canlı yorum ve analizlerle maçları takip ediyor. Maçlara ilişkin soru sormak ya da yorumlarını paylaşmak isteyen satranç severler, #TR2017 etiketi ile Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) resmi  twitter hesabına (@TurkishChess) tweet atarak ya da resmi facebook sayfasında ilgili gönderinin altına yorum yazarak bu heyecana ortak olabilirler.

Yazımı hazırladığım sırada ilk dört tur tamamlanmıştı. GM Mustafa Yılmaz ile FM Orkhan Eminov 3 puan ile ilk iki sırada yer alıyorlardı.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Kocaeli 24 Kasım Öğretmenler Günü Satranç Turnuvası 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Küçükler 07-08-09 Yaş İl Birinciliği 09-10 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Küçükler 10-11-12 Yaş İl Birinciliği 23-24 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Yıldızlar İl Birinciliği (13-18 Yaş) 23-24 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com



OYUN KÜTÜPHANESİ :

** Şampiyonlar Şöleni 2017

(09 - 14 Kasım 2017/USA)

GM Topalov, Veselin (ELO 2749/BUL - 1975 Doğumlu)

GM Nakamura, Hikaru (ELO 2780/USA - 1987 Doğumlu)



1.e4 c5 2.Af3 d6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Af6 5.Ac3 a6 6.f3 e6 7.Fe3 h5 8.Vd2 Fe7 9.Fe2 Fd7 10.0–0–0 Ac6 11.g3 b5 12.a3 Kc8 13.Sb1 Aa5 14.h3 g6 15.g4 e5 16.Ab3 Fe6 17.Axa5 Vxa5 18.g5 Ad7 19.Ad5 Vxd2 20.Kxd2 Fxd5 21.Kxd5 Ac5 22.h4 0–0 23.c3 Ae6 24.Fd1 f6 25.Kd2 fxg5 26.Fb3 Kc4 27.Fxg5 Axg5 28.hxg5 Kxf3 29.a4 Sg7 30.Fxc4 bxc4 31.Kd5 Kf8 32.Sa2 Kb8 33.Kg1 Sf7 34.Kd2 Se6 35.Kf2 Kh8 36.Sb1 h4 37.Sc2 h3 38.Kh2 Kh4 39.Kg3 Kxe4 40.Khxh3 d5 41.Kh6 Sf5 42.Kh7 Fxg5 43.Kf7+ Ff6 44.a5 Ke2+ 45.Sd1 Kf2 46.Se1 Kf4 47.Kg2 d4 48.Ka7 d3 49.Kxa6 e4 50.Kc6 e3 51.Kc5+ Se6 52.Kc6+ Sd7 0–1



** Şampiyonlar Şöleni 2017

(09 - 14 Kasım 2017/USA)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2799/USA - 1992 Doğumlu)

GM Grischuk, Alexander (ELO 2782/RUS - 1983 Doğumlu)



1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 Af6 4.d3 Fc5 5.c3 d5 6.exd5 Vxd5 7.Fc4 Vd6 8.Abd2 0–0 9.b4 Fb6 10.0–0 Ff5 11.Vc2 Kad8 12.a4 a5 13.b5 Ae7 14.Va2 Ag6 15.Fa3 Fc5 16.Fxc5 Vxc5 17.d4 Vd6 18.Kfe1 exd4 19.cxd4 Af4 20.Kac1 A6d5 21.Vb3 Ab6 22.Ff1 Fe6 23.Vc2 Fd5 24.Vxc7 Vxc7 25.Kxc7 Ae6 26.Kc2 Kc8 27.Kcc1 Kfd8 28.h3 g6 29.Ka1 Fxf3 30.Axf3 Axd4 31.Axd4 Kxd4 32.Ke7 Kd7 33.Kxd7 Axd7 34.Fe2 b6 35.Kd1 Ac5 36.Kd4 Sf8 37.Ff3 Se7 38.g4 Kd8 39.Kf4 g5 40.Kc4 Kd3 41.Sg2 Kb3 42.Fd5 Kb4 43.Kc3 Kxa4 44.Ke3+ Ae6 45.Fe4 h6 46.Fc6 Kd4 47.Sg3 Sf6 48.h4 a4 49.hxg5+ hxg5 50.Kc3 Ac5 51.Sf3 Kd3+ 52.Kxd3 Axd3 53.Se3 a3 0–1



** Şampiyonlar Şöleni 2017

(09 - 14 Kasım 2017/USA)

GM So, Wesley (ELO 2788/USA - 1993 Doğumlu)

GM Dominguez Perez, Leinier (ELO 2739/CUB - 1983 Doğumlu)



1.d4 d5 2.c4 e6 3.Af3 Af6 4.g3 Fe7 5.Fg2 0–0 6.b3 dxc4 7.bxc4 c5 8.0–0 cxd4 9.Axd4 Vb6 10.Ab3 Kd8 11.Vc2 Ac6 12.Fe3 Va6 13.A1d2 Fd7 14.Ac5 Fxc5 15.Fxc5 Kac8 16.Kfc1 h6 17.Ab3 b6 18.Fe3 Ab4 19.Vb2 Ae8 20.a3 Ac6 21.c5 Ae7 22.cxb6 axb6 23.Kxc8 Fxc8 24.a4 Ad5 25.Fd4 Fd7 26.Ff1 Va8 27.e4 Adf6 28.Fxb6 Kb8 29.Ac5 Vc6 30.Kb1 Axe4 31.Axd7 Vxd7 32.a5 Ad2 33.Vb5 Af6 34.Kd1 Af3+ 35.Sh1 Vxd1 0–1



** Şampiyonlar Şöleni 2017

(09 - 14 Kasım 2017/USA)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2799/USA - 1992 Doğumlu)

GM Grischuk, Alexander (ELO 2782/RUS - 1983 Doğumlu)



1.e4 e5 2.Fc4 Af6 3.d3 Fc5 4.Ac3 d6 5.Aa4 Fb6 6.Axb6 axb6 7.Af3 Fe6 8.Fxe6 fxe6 9.0–0 0–0 10.c3 Ve8 11.Ke1 Abd7 12.a4 Vg6 13.b4 h6 14.h3 Ah5 15.Sh2 Kf6 16.Fe3 Kaf8 17.a5 Af4 18.Fxf4 Kxf4 19.axb6 Axb6 20.Ka7 Kb8 21.d4 exd4 22.cxd4 Ve8 23.Vb3 Sh8 24.Ke2 Vb5 25.Ke1 Ac4 26.Ka2 Kbf8 27.Kc2 d5 28.exd5 exd5 29.Ae5 Axe5 30.dxe5 Kxb4 31.Va3 c5 32.e6 b6 33.e7 Ke8 34.Vf3 Vd7 35.Kce2 Vd6+ 36.g3 Ke4 37.Kxe4 dxe4 38.Kxe4 Vf6 39.Ve3 Vf7 40.Sg1 Sh7 41.Ke6 b5 42.Ke5 c4 43.Vc5 c3 44.Vxc3 Kxe7 45.Vd3+ g6 46.Kxb5 Kd7 47.Vc3 Kc7 48.Vb2 Ke7 49.Kb8 Ke8 50.Kb6 Ke7 51.h4 Vd5 52.Kb5 Ke1+ 0–1



SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?



Cevap : 1.Kf6+ Şe5 2.Ag6# 1–0

GTÜ Satranç Turnuvası


Aykut İlker Mete
Gebze Teknik Üniversitesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen satranç turnuvası 4-5 Kasım 2017 tarihlerinde Prof. dr. Ahmet Ayhan Spor Salonunda oynandı. Toplam yedi ayrı kategoride düzenlenen turnuva İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirildi. Düşünme süresi olarak Açık Kategoride 60 dakika 30 saniye eklemeli diğer kategorilerde ise 45 dakika 30 saniye eklemeli temponun kullanıldığı organizasyonda başhakemliği ulusal hakemlerimizden Ali Fuat Aydın yaptı.

Artık son dönemdeki turnuvalarda görmeye başladığımız gibi her kategoride ilk üç dereceye giren sporculara kupa, 4.-10. sporculara madalya ödül olarak verildi.

Komşu illerin yoğun ilgisi ile oynanan turnuvada kategorilere gore şampiyon olan sporcuların listesini de yazımın devamında ilginize sunuyorum.

untitled-1-131.jpg

9 Yaş Kategorisi : Arda Tuna Karacan - Sakarya

10 Yaş Kategorisi : Talha Eren Milas - Yalova Altınkale Satranç Spor Kulübü

11 Yaş Kategorisi : Abdullah Mert Anık - Kocaeli

12-13 Yaş Kategorisi : Alperen Sel - Saraybahçe Spor Kulübü

14-15 Yaş Kategorisi : Cengiz Kaan Kaypak - Akçakoca İlçe Müdürlüğü Gençlik Merkezi Gençlik Spor Kulübü

16 Yaş ve üstü Kategori : Hakan Servet Altay - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

Açık Kategori : Muhammed Taşkaya - Karaman Masterler Spor Kulübü

Satranç dolu günler dileğiyle… 

 

Kısa… Kısa…

>>> Avrupa Takımlar Şampiyonası 28 Ekim - 6 Kasım 2017 tarihlerinde Yunanistan’ın Girit adasında oynandı. 40 ülkenin katıldığı Açık Kategoride 14 puan ve averajla Azerbaycan şampiyon olurken aynı puan ve averajla Rusya ikinci, 13 puan toplayan Ukrayna üçüncü oldu. 32 ülkenin katıldığı Kadınlar Kategorisinde 17 puanla Rusya şampiyon, 14 puanla Gürcistan ikinci 13 puan toplayan Ukrayna ise üçüncü sırada yer aldı.

>>> Prof. Dr. Sıracettin Bilyap Türkiye Satranç Şampiyonası 11-21 Kasım 2017 tarihlerinde Tekirdağ’da düzenlenecek.

>>> Kocaeli 24 Kasım Öğretmenler Günü Satranç Turnuvası 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Küçükler 07-08-09 Yaş İl Birinciliği 09-10 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecel.

>>> Kocaeli Küçükler 10-11-12 Yaş İl Birinciliği 23-24 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Yıldızlar İl Birinciliği (13-18 Yaş) 23-24 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Nyback, Tomi (ELO 2572/FIN - 1985 Doğumlu)

GM Jobava, Baadur (ELO 2705/GEO - 1983 Doğumlu)

 

1.d4 Af6 2.c4 c6 3.Af3 d5 4.e3 g6 5.Ac3 Fg7 6.Fe2 Abd7 7.cxd5 Axd5 8.e4 Ac7 9.0–0 0–0 10.Ke1 Ab6 11.a4 a5 12.Fe3 Aa6 13.h3 Sh8 14.Vd2 Ab4 15.Aa2 Axa2 16.Kxa2 f5 17.Fh6 fxe4 18.Fxg7+ Sxg7 19.Ae5 Fe6 20.Ka3 Vd6 21.Fd1 Vb4 22.Vxb4 axb4 23.Ka1 Kfd8 24.Kxe4 Ff5 25.Kf4 Ad5 26.Kf3 Af6 27.Kf4 e6 28.Fb3 g5 29.Kf3 Kxd4 30.Ke3 h6 31.Af3 Ke4 32.Kae1 c5 33.g4 Kxe3 34.Kxe3 Fe4 35.Ad2 Fd5 36.Fxd5 exd5 37.Ke7+ Sf8 38.Kxb7 Kxa4 39.Ab3 Ae4 40.f3 Ka1+ 41.Axa1 1–0

 

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Lenic, Luka (ELO 2650/SLO - 1988 Doğumlu)

GM Giri, Anish (ELO 2762/NED - 1994 Doğumlu)

 

1.d4 d5 2.c4 c6 3.Af3 Af6 4.Ac3 e6 5.Fg5 h6 6.Fxf6 Vxf6 7.e3 g6 8.Fe2 Fg7 9.0–0 0–0 10.e4 dxc4 11.Fxc4 Vd8 12.e5 c5 13.dxc5 Ad7 14.Ve2 Axc5 15.Kfd1 Ve7 16.Ab5 Fd7 17.Ad6 a5 18.Ve3 b6 19.Ad4 Kad8 20.Kd2 f6 21.Ab3 fxe5 22.Axc5 bxc5 23.Vxc5 Kf4 24.Vc7 Sf8 25.Vxa5 Kd4 26.Kxd4 exd4 27.Ae4 d3 28.Kd1 Fc6 29.Ac5 Fd5 30.b3 Fd4 31.Axd3 Fe4 32.Ve1 Ff5 33.g3 Va7 34.Ve2 Sg7 35.g4 Fxd3 36.Fxd3 Kf8 37.Kf1 e5 38.Sg2 Vb6 39.Fe4 Kf7 40.Vd2 Kf4 41.f3 Kf7 42.Kb1 Fe3 43.Vc3 Ff4 44.Vc6 Vxc6 45.Fxc6 Kc7 46.Fe4 Kd7 47.Kb2 h5 48.h4 Kd2+ 49.Kxd2 Fxd2 50.Sf2 Fb4 51.g5 Sf7 52.a4 Fa5 53.Se2 Fb4 54.Sd3 Fe1 55.Sc4 Fxh4 56.a5 Fxg5 57.a6 Fe3 58.Sd5 h4 59.Fd3 h3 60.Ff1 h2 61.Fg2 Sf6 62.b4 Sf5 63.Sc6 Sf4 64.b5 Sg3 65.Fh1 Sf2 66.b6 Sg1 67.a7 Sxh1 68.a8V Sg2 69.b7 h1V 70.b8V Ff4 71.Vc8 Vc1+ 72.Sd7 Vd2+ 73.Se8 g5 74.Vg4+ Sf2 75.Va1 1–0

 

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Can, Emre (ELO 2604/TUR - 1990 Doğumlu)

GM Stevic, Hrvoje (ELO 2616/CRO - 1980 Doğumlu)

 

1.d4 d5 2.Af3 Af6 3.c4 dxc4 4.e3 Fg4 5.Fxc4 e6 6.h3 Fh5 7.Ac3 Ac6 8.Fb5 Fd6 9.e4 Fb4 10.Va4 0–0 11.Fxc6 Fxc3+ 12.bxc3 bxc6 13.Ad2 c5 14.0–0 Vd7 15.Vxd7 Axd7 16.Fa3 Kfd8 17.Kac1 a5 18.f3 f6 19.Ab3 cxd4 20.cxd4 a4 21.Aa1 Ka7 22.Ac2 Ab8 23.Fe7 Kc8 24.Ab4 Fe8 25.Kf2 Kb7 26.a3 Fb5 27.Kfc2 Aa6 28.Sf2 Axb4 29.Fxb4 Kd8 30.Se3 c6 31.h4 Sf7 32.Kc5 Kbd7 33.Fa5 Ka8 34.Fc3 Kad8 35.g4 h6 36.h5 Ke8 37.Kc2 Ked8 38.f4 Kh8 39.Kg2 Ke8 40.Kf2 Sg8 41.Kd2 Sh7 42.Fb4 Sg8 43.Kg2 Ked8 44.Fc3 Ke8 45.Sf3 Fd3 46.Kd2 Fb5 47.f5 Kde7 48.e5 Kd7 49.fxe6 Kd5 50.Kxd5 cxd5 51.Kb2 Fa6 52.Kb6 Fc8 53.Kb4 fxe5 54.dxe5 Fxe6 55.Kxa4 Kf8+ 56.Sg3 Kb8 57.Ka6 Kb3 58.Kxe6 Kxc3+ 59.Sf4 Kxa3 60.Kd6 Kd3 61.Sf5 d4 62.Se6 Kd1 63.Sd7 Ke1 64.e6 Ke4 65.Kd5 1–0

 

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Solak, Dragan (ELO 2626/TUR - 1980 Doğumlu)

GM Saric, Ivan (ELO 2662/CRO - 1990 Doğumlu)

 

1.e4 c5 2.Af3 e6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Ac6 5.Ac3 Vc7 6.Fe3 a6 7.Fd3 Af6 8.0–0 b5 9.Axc6 Vxc6 10.Fe2 Vc7 11.Vd4 d6 12.a4 e5 13.Ad5 Axd5 14.Vxd5 Fb7 15.Vb3 b4 16.Vxb4 Fe7 17.f3 d5 18.Vb3 d4 19.Fd2 0–0 20.Fd3 Kab8 21.Vc4 Vb6 22.b4 Fc8 23.Vd5 Vc7 24.Kfb1 Kb6 25.Va5 Fd7 26.b5 Kfb8 27.Kb3 axb5 28.axb5 h5 29.Va7 Vc8 30.Kf1 Fc5 31.Va4 Ka8 32.Fa5 Kba6 33.bxa6 Fxa4 34.Kb7 Fxc2 35.Fc4 d3+ 36.Sh1 Ka7 37.Fxf7+ Sh7 38.Fd5 Kxa6 39.Kc7 Vxc7 40.Fxc7 d2 0–1

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-1-132.jpg

Cevap : 1.Af5 Şh8 2.Vxg7# 1–0

29 Ekim Turnuvasında ödül yağmuru


Aykut İlker Mete
!important;"> Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.  
Altın Çocuklar sponsorluğunda düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Altın Çocuklar Satranç Turnuvası 28-29 Ekim 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlendi. 7 Yaş Genel, 8 Yaş ve altı Kızlar, 8 Yaş Genel, 9 Yaş Genel, 10 Yaş Genel, 10 Yaş ve Altı Kızlar, 12 Yaş ve Altı Kızlar, 12 Yaş ve Altı Genel olmak üzere 8 ayrı kategoride oynanan turnuvada 342 sporcu mücadele etti.

Düşünme süresi olarak 45 dakika 30 saniye eklemeli temponun kullanıldığı ve İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirilen turnuvada başhakemliği ulusal hakemlerimizden M. Kemalettin Ayan yaptı.

Her kategoride ilk üç dereceye giren sporculara kupa, 4.-10. sporculara madalyanın yanısıra her kategoride birinciye satranç saati ikinciye ahşap satranç takımı üçüncüye cam satranç takımı ödül olarak verildi. Kategorilere gore şampiyon olan sporcuların isimleri ve TSF Lisans Bilgi Sisteminde kayıtlı kulüp bilgilerini ilginize sunuyorum.

 

7-8 Yaş Kız Kategorisi : Ecrin Zeycan Şahin

7 Yaş Genel Kategori : Muhammed Tuna Bilir

8 Yaş Genel Kategori : Yusuf Eren Melek

9-10 Kız Kategorisi : Gamze Ark - (Derince Turgut Reis İÖO Spor Kulübü)

9 Yaş Genel Kategori : Ongun Harman - (D4 Satranç Spor Kulübü Derneği)

10 Yaş Genel Kategori : Deniz Hosanoğlu

11-12 Yaş Genel Kategori : Sinan Can Altay - (Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü)

11-12 Yaş Kız Kategorisi : Zeynep Çiftçi - (Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü)

Böyle güzel bir turnuvanın ardından bir güzel haberde Türkiye Satranç Federasyonu’ndan (TSF) geldi. FIDE’nin önemli organizasyonlarından olan Dünya Gençler Satranç Şampiyonası 04-16 Eylül 2018 tarihlerinde Gebze Belediyesi işbirliği ile Gebze’de düzenlenecek.

Darısı diğer ilçelerimize.

Satranç dolu günler dileğiyle… 

 

Kısa… Kısa…

>>> Mersin Büyükşehir Belediyesi 2. Uluslararası Satranç Turnuvası 22 - 28 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlendi. 9 turu sonunda; A kategorisinde GM Nijat Abasov B kategorisinde ise Abdullah Özbilici şampiyonluğa ulaştılar.

>>> Gebze Teknik Üniversitesi Geleneksel Satranç Turnuvası 04-05 Kasım 2017 tarihlerinde Prof. Dr. Ahmet Ayhan Spor Salonunda düzenlenecek. 

>>> 2017 Türkiye Küçükler III. Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı, 2017 Türkiye Yıldızlar III. Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı, 2017 Özel Gruplar III. Eğitim Kampı 08 - 12 Kasım 2017 tarihleri arasında Antalya’da Avantgarde Resort Otel’de düzenlenecek. 

>>> Prof. Dr. Sıracettin Bilyap Türkiye Satranç Şampiyonası 11-21 Kasım 2017 tarihlerinde Tekirdağ’da düzenlenecek.

>>> Kocaeli 24 Kasım Öğretmenler Günü Satranç Turnuvası 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Giri, Anish (ELO 2762/NED - 1994 Doğumlu)

GM Eljanov, Pavel (ELO 2720/UKR - 1983 Doğumlu)

 

1.d4 d5 2.c4 dxc4 3.Af3 Af6 4.e3 e6 5.Fxc4 c5 6.0–0 a6 7.Ve2 b5 8.Fd3 Abd7 9.a4 c4 10.Fc2 Fb7 11.e4 Fe7 12.Ac3 b4 13.e5 bxc3 14.exf6 Axf6 15.bxc3 Fxf3 16.Vxf3 Ad5 17.a5 0–0 18.Vh3 f5 19.Ke1 Kf6 20.Fg5 Kg6 21.Fxe7 Axe7 22.Vf3 Ad5 23.Ke5 Kf6 24.g3 Kb8 25.Fd1 Vc8 26.h4 Kb5 27.Sh2 h6 28.Fa4 Kb8 29.Kae1 Sh8 30.Sg2 Ka8 31.Sg1 Kb8 32.Sh2 Ka8 33.Fc2 Vd7 34.Kxe6 Kxe6 35.Vxf5 g6 36.Vxe6 Vxe6 37.Kxe6 Axc3 38.Kxg6 1–0

 

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Wojtaszek, Radoslaw (ELO 2737/POL - 1987 Doğumlu)

GM Adams, Michael (ELO 2727/ENG - 1971 Doğumlu)

 

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.g3 d5 4.Fg2 Fe7 5.Af3 0–0 6.0–0 dxc4 7.Vc2 a6 8.a4 Fd7 9.Vxc4 Fc6 10.Ff4 Fd6 11.Vc1 Abd7 12.Ac3 Ve7 13.a5 h6 14.Ke1 Fxf3 15.Fxf3 Fxf4 16.Vxf4 c6 17.Ked1 Kfe8 18.Ve3 Kad8 19.Fg2 Ad5 20.Vc1 A7f6 21.Aa4 e5 22.e3 exd4 23.Kxd4 Ac7 24.Kxd8 Kxd8 25.Vc5 Vd7 26.Vb4 Ab5 27.Ac5 Vc7 28.Vf4 Ve7 29.Kc1 Ac7 30.Vb4 Ab5 31.Axa6 Vxb4 32.Axb4 Kd2 33.Kc2 Kd1+ 34.Ff1 Ad5 35.Axd5 Kxd5 36.a6 bxa6 37.Kxc6 a5 38.Kc8+ Sh7 39.Fc4 Kd1+ 40.Sg2 Ad6 41.Kd8 f5 42.Fe2 Kd2 43.Sf1 Ae4 44.Kxd2 Axd2+ 45.Se1 Ab3 46.Fd3 g6 47.Fc2 Ac5 48.Sd2 Ad7 49.Sc3 Ae5 50.Fd1 Sg7 51.f4 Ac6 52.Sc4 Ab4 53.Sb5 Ad5 54.Sxa5 Axe3 55.Ff3 1–0

 

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Jobava, Baadur (ELO 2705/GEO - 1983 Doğumlu)

GM Navara, David (ELO 2726/CZE - 1985 Doğumlu)

 

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.c3 Af6 4.Fd3 Ac6 5.Fc2 Fg4 6.d3 e6 7.h3 Fh5 8.Ff4 d5 9.g4 Fg6 10.Abd2 Fd6 11.e5 Fc7 12.Ve2 Ad7 13.0–0–0 b5 14.d4 Fxc2 15.Sxc2 c4 16.b3 b4 17.bxc4 bxc3 18.Sxc3 Kb8 19.Ab3 Ab6 20.c5 Ac4 21.Fc1 Vc8 22.a3 Va6 23.Va2 0–0 24.Afd2 Fa5+ 25.Sc2 Fxd2 26.Fxd2 Va4 27.Sc3 Axd2 28.Axd2 Vxd4+ 29.Sc2 Axe5 30.Ab3 Vc4+ 31.Sb2 a5 32.Khe1 a4 0–1

 

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Anton Guijarro, David (ELO 2651/ESP - 1995 Doğumlu)

GM Mamedyarov, Shakhriyar (ELO 2791/AZE - 1985 Doğumlu)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.Ke1 b5 7.Fb3 d6 8.c3 0–0 9.h3 Ab8 10.d3 Abd7 11.Abd2 Fb7 12.Af1 Ke8 13.Ag3 Ff8 14.d4 h6 15.dxe5 dxe5 16.Ve2 c5 17.c4 Vb6 18.a4 b4 19.a5 Vc7 20.Fa4 Ke6 21.Fe3 Axe4 22.Axe4 Fxe4 23.Fxh6 Fc6 24.Fxc6 Vxc6 25.Fe3 e4 26.Ag5 Kg6 27.Ff4 Ke8 28.Kad1 Af6 29.b3 Vc8 30.Ve3 Ah5 31.Fh2 f5 32.h4 Af6 33.Vf4 Fe7 34.Vc7 Kh6 35.Vxc8 Kxc8 36.Fd6 Fd8 37.Fxc5 Fxa5 38.Fd4 Fc7 39.g3 Ah7 40.Fe3 Axg5 41.hxg5 Kd6 42.Kxd6 Fxd6 43.Kd1 Kc6 44.g6 Fe7 45.Kd7 Sf8 46.Kd5 Kxg6 47.Kxf5+ Kf6 48.Kd5 Kd6 49.Kxd6 Fxd6 50.Sf1 Sf7 51.Se2 Se6 52.Fd4 Sf5 53.Se3 g5 54.g4+ 1–0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-3-032.jpg

Cevap : 1.Vh7 Şe8 2.Vxg8# 1–0

İlçe Temsilciliklerimiz

KocaeliHarita

Bilgi Sistemleri

FACEBOK2
banner lisans
banner ukd
ELO
banner mavikale2
banner turkbase

Günün Sorusu

Konaklama