banner isbank
yeniGüncel Etkinlik Takvimi için Link: 

Köşe Yazıları

Burdur’da ödüller sahiplerini buldu

Aykut İlker MeteAykut İlker Mete
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Yaz turnuvalarının ardı ardına düzenlendiği günlerde bu yıl üçüncüsü yapılan Burdur Gölü Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 13-18 Ağustos 2017 tarihlerinde Burdur Bahçeşehir Koleji Spor Salonunda oynandı.

İsviçre Sistemi ile 9 tur üzerinden eşlendirilen turnuvada düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullatnıldı. Başhakemliğini ulusal hakemlerimizden Serdar Kaya’nın yaptığı organizasyon A, B, 14 yaş ve altı, 10 yaş ve altı, 8 yaş ve altı olmak üzere beş ayrı kategoride düzenlendi.

untitled-1-085.jpg

1864 rating ortalamalı A Kategorisinde 49 sporcu mücadele etti. 7,5 puan toplayan GM David Maghalashvili (GEO) şampiyon olurken, 7 puan toplayan Malatya Yeşilyurt Belediye Spor Kulübü sporcusu GM Zaur Mammadov (AZE) ikinci, 6,5 puan toplayan Aydın Satranç Eğitim Merkezi Spor Kulübü sporcusu GM Konstantin Shanava (GEO) üçüncü sırada yer aldılar.

1395 rating ortalamalı B Kategorisinde ise 115 sporcu mücadele etti. 7,5 puan ve averajla Ordu’dan Hayati Toksan birinci, aynı puan ve averajla Karaman’dan Muhammed Yılmaz ikinci, 7 puan toplayan Burdur’dan Dinçer Başgül üçüncü sırada yer aldılar.

40 sporcunun mücadele ettiği 1202 rating ortalamalı 14 yaş ve altı kategorisinde 8,5 puanla Aydın’dan Ege Orçun Tuncer şampiyon oldu. 49 sporcunun mücadele ettiği 1213 rating ortalamalı 10 yaş ve altı kategorisinde ise 8,5 puanla Denizli’den Mehmet Karakaya şampiyon oldu. 1156 rating ortalamalı 8 yaş ve altı kategorisinde 47 sporcu mücadele etti. 8 puan toplayan Sakarya’dan Tuna Arda Karacan şampiyonluğa ulaştı.

Tokat’tan satranç dolu günler dileğiyle... 

 

Kısa… Kısa…

>>> Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası 5 - 10 Eylül 2017 tarihlerinde Çanakkale'de düzenlenecek.

>>> 16. İzmir Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 05 – 10 Eylül 2017 tarihlerinde İzmir Ekonomi Üniversitesinde düzenlenecek.

>>> 9. Hatay Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 07 - 12 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Kocaeli Aday Hakem Kursu 8-9-10 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası 11 - 17 Eylül 2017 tarihlerinde Bayrampaşa Belediyesi Semih Erden Spor Kompleksinde düzenlenecek.

>>> Kocaeli Hakem Gelişim Semineri 15-16-17 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Mersin Büyükşehir Belediyesi 2. Uluslararası Satranç Turnuvası 22 - 28 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** Saint Louis Hızlı & Yıldırım 2017

(13 - 19 Ağustos 2017/USA)

GM Kasparov, Garry (ELO 2812/RUS)

GM Nepomniachtchi, Ian (ELO 2751/RUS)

 

1.d4 Af6 2.c4 g6 3.Ac3 d5 4.Af3 Fg7 5.h4 c6 6.Fg5 dxc4 7.e4 Fe6 8.e5 Ad5 9.h5 Ad7 10.h6 Ff8 11.Ae4 f6 12.Fd2 b5 13.a4 Ff5 14.Ag3 e6 15.Axf5 exf5 16.axb5 cxb5 17.Fe2 Fe7 18.0–0 a5 19.b3 c3 20.Fxb5 cxd2 21.e6 0–0 22.exd7 Ac3 23.Fc4+ Sh8 24.Vxd2 Ae4 25.Ve3 Vxd7 26.Ad2 Axd2 27.Vxd2 Fb4 28.Vd3 Vd6 29.Ka2 Kae8 30.Ke2 Vf4 31.g3 Vxh6 32.Sg2 f4 33.Kh1 Vg5 34.Kxe8 Kxe8 35.Ff7 Ke3 36.fxe3 Vxg3+ 37.Sf1 f3 0–1

 

** Saint Louis Hızlı & Yıldırım 2017

(13 - 19 Ağustos 2017/USA)

GM Kasparov, Garry (ELO 2812/RUS)

GM Navara, David (ELO 2737/CZE)

 

1.e4 c6 2.d4 d5 3.e5 Ff5 4.Ac3 e6 5.g4 Fg6 6.Age2 c5 7.Fe3 Ae7 8.f4 h5 9.f5 exf5 10.g5 Abc6 11.Af4 a6 12.Fg2 cxd4 13.Fxd4 Axd4 14.Vxd4 Ac6 15.Vf2 Fb4 16.0–0–0 Fxc3 17.bxc3 Va5 18.Kxd5 Vxc3 19.Vc5 Vxc5 20.Kxc5 0–0 21.Fxc6 bxc6 22.Kd1 Kab8 23.c4 Kfd8 24.Kd6 Sf8 25.Kcxc6 Kdc8 26.Sc2 h4 27.Kxc8+ Kxc8 28.Sc3 a5 29.Ka6 Kb8 30.Kxa5 Kb1 31.c5 Ke1 32.Ka8+ Se7 33.Ka7+ Se8 34.Ad3 Ke3 35.Sd2 Kh3 36.c6 Kxh2+ 37.Se3 Kc2 38.e6 h3 39.Ab4 f4+ 40.Sd4 h2 41.Ka8+ Se7 42.Kh8 Kd2+ 43.Sc5 Fe4 44.c7 Fb7 45.Sb6 Fc8 46.Kxc8 h1V 47.Ke8+ Sxe8 48.c8V+ Se7 49.Ac6+ Vxc6+ 50.Vxc6 Kd6 0–1

 

** Saint Louis Hızlı & Yıldırım 2017

(13 - 19 Ağustos 2017/USA)

GM Kasparov, Garry (ELO 2812/RUS)

GM Le, Quang Liem (ELO 2739/VIE)

 

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Ac3 Fb4 4.Vc2 d5 5.cxd5 exd5 6.Fg5 h6 7.Fh4 c5 8.dxc5 0–0 9.e3 Fe6 10.Af3 Abd7 11.a3 Fxc3+ 12.Vxc3 g5 13.Fg3 Ae4 14.Vc2 Adxc5 15.Ad4 Kc8 16.Fe2 Fd7 17.b4 Ae6 18.Vb2 Vf6 19.0–0 Kfe8 20.Kac1 Axd4 21.exd4 Axg3 22.hxg3 Sg7 23.Ff3 Fe6 24.Vd2 b6 25.Fe2 Ff5 26.Fa6 Kxc1 27.Kxc1 Ke4 28.Kd1 Ke7 29.Kc1 Fg6 30.f3 h5 31.Fb5 Ke6 32.Fd7 Kd6 33.Fb5 h4 34.g4 Ke6 35.Fd7 Kd6 36.Fb5 h3 37.Sh2 hxg2 38.Sxg2 Ke6 39.Fd7 Ke7 40.Fb5 Ke8 41.Fxe8 1–0

 

** Saint Louis Hızlı & Yıldırım 2017

(13 - 19 Ağustos 2017/USA)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2807/USA)

GM Kasparov, Garry (ELO 2812/RUS)

 

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.Fb5+ Fd7 4.Fxd7+ Vxd7 5.c4 Ac6 6.Ac3 g6 7.d4 Fg7 8.Fe3 cxd4 9.Axd4 Af6 10.f3 0–0 11.0–0 a6 12.Aa4 Kab8 13.Axc6 Vxc6 14.Ab6 Ad7 15.Axd7 Vxd7 16.Kf2 b5 17.c5 Va7 18.Kc1 dxc5 19.Fxc5 Vc7 20.f4 Kfd8 21.Ve1 Kd3 22.e5 Vd7 23.h3 Ve6 24.Kd2 Kxd2 25.Vxd2 f6 26.exf6 Fxf6 27.b4 Ke8 28.Kf1 Sf7 29.Kf3 h5 30.a3 Vc4 31.Vd7 a5 32.f5 g5 33.Ve6+ Vxe6 34.fxe6+ Sxe6 35.bxa5 Ka8 36.Fb6 Sd5 37.Kf5+ Sc4 38.Kc5+ Sb3 39.Kxb5+ Sxa3 40.Sf2 Sa4 41.Kf5 Sb3 42.Se3 Sc4 43.Se4 g4 44.Kxh5 gxh3 45.gxh3 Fc3 46.Kc5+ Sb3 47.h4 Fb4 48.Kg5 Sc4 49.h5 Fd6 50.h6 1–0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-1-086.jpg

Cevap : 1.Ke7+ Şxf6 2.Ve5# 1–0

25 yıllık turnuva

Aykut İlker Mete
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Yaz döneminde birçok ilde uluslararası satranç turnuvaları organize edilmekte. Geleneksel hale gelen organizasyonlar arasında bir tanesi var ki çeyrek asırdır satranç severleri ağırlıyor. Bahsettiğim turnuva Çanakkale’de bu yıl 25.si düzenlenen Troya Uluslararası Açık Satranç Turnuvası. Bu yıl 07-12 Ağustos 2017 tarihlerinde Kolin Otelde düzenlendi. İsviçre Sistemi ile 9 tur üzerinden eşlendirilen turnuvada başhakemliği ulusal hakemlerimizden Yasemin Kaçar yaptı.

1800 ELO/UKD ve üzeri sporcuların yarıştığı A Kategorisi, 1799 ELO/UKD ve altı sporcuların yarıştığı B Kategorisi olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen turnuvada düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

Azerbaycan’dan 3, Gürcistan’dan 2, Rusya’dan 1 ve Özbekistan’dan 1 sporcu olmak üzere toplam 7 yabancı sporcunun yarıştığı  A Kategorisinde 84 sporcu mücadele etti. 8 puan toplayan Manisa T.S Alyans Satranç Spor Kulübü sporcusu GM Boris Savchenko (RUS) geçen yıl olduğu gibi bu yılda şampiyonluğa ulaştı. İkinci sırada 7,5 puanla İzmir Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü sporcusu GM Vugar Rasulov (AZE), üçüncü sırada ise 7 puanla GM Davit Benidze (GEO) yer aldılar.

Afganistan’dan 1, Azerbaycan’dan 1, Almanya’dan 1 ve Kazakistan’dan 1 sporcu olmak üzere toplam 4 yabancı sporcunun yarıştığı  B Kategorisinde 384 sporcu mücadele etti. 8 puan ve averajla Ankara’dan Halil İbrahim Yıldırım şampiyon olurken, aynı puan ve averajla Manisa’dan Şiar Algünerhan ikinci, 7,5 puan ve averajla Çanakkale’den Erdem İstekli üçüncü sırada yer aldılar.İlimiz sporcularından en iyi dereceyi B Kategorisinde yarışan Derince Turgut Reis İlköğretim Okulu Spor Kulübü sporcu Ömer Benek elde etti. Üçüncü ile aynı puanı elde eden (7,5) beş sporcudan biri olan Ömer Benek averajla yedinci sırada yer aldı.

2009-2010-2011-2012 olmak üzere dört defa gözlemci olarak görev yaptığım Troya’nın bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum ve darısı Kocaeli’nin başına diyorum.

Tokat’tan satranç dolu günler dileğiyle... 

 

Kısa… Kısa…

>>> 5. Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası 25 - 30  Ağustos 2017 tarihlerinde Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Fuayesinde düzenlenecek. 

>>> Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası 5 - 10 Eylül 2017 tarihlerinde Çanakkale'de düzenlenecek.

>>> 16. İzmir Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 05 – 10 Eylül 2017 tarihlerinde İzmir Ekonomi Üniversitesinde düzenlenecek.

>>> Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası 11 - 17 Eylül 2017 tarihlerinde Bayrampaşa Belediyesi Semih Erden Spor Kompleksinde düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

**5. Sinquefield Kupası 2017

(31 Temmuz - 12 Ağustos 2017/USA)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2773/RUS)

GM So, Wesley (ELO 2810/USA)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Fc5 4.0–0 Af6 5.d3 0–0 6.h3 d6 7.c3 a6 8.a4 Fa7 9.Ke1 h6 10.Abd2 Fe6 11.Fxe6 fxe6 12.b4 Ve8 13.Af1 Ah5 14.Fe3 Fxe3 15.Kxe3 Af4 16.Kb1 b5 17.Ka1 Vg6 18.Ag3 Vf6 19.Ae2 Ag6 20.Vb3 Sh8 21.Kf1 Kab8 22.g3 Vf7 23.Ah2 d5 24.Kf3 Vd7 25.axb5 axb5 26.Sg2 Kxf3 27.Axf3 Kf8 28.Aeg1 Ka8 29.Kc1 Vd6 30.Ae1 Age7 31.Agf3 Ag8 32.Ac2 Af6 33.Ke1 Kf8 34.Aa3 Kb8 35.Ac2 Kf8 36.Aa3 Kb8 37.Ab1 Ad7 38.Abd2 d4 39.Kc1 dxc3 40.Vxc3 Kb6 41.Ab3 Axb4 42.Vxc7 Sh7 43.d4 Vxc7 44.Kxc7 Af6 45.Ac5 Aa6 46.Kc8 Axc5 47.dxc5 Ka6 48.Axe5 Axe4 49.c6 Ka2 50.Sf3 Ag5+ 51.Se3 Axh3 52.Kb8 Kc2 53.f4 h5 54.Kxb5 Af2 55.Sd4 Kd2+ 56.Sc5 Ae4+ 57.Sb6 Kc2 58.c7 Ad6 59.Kb3 Ae8 60.Ac6 Axc7 61.Sxc7 Kc4 62.Sd6 h4 63.Ae5 1–0

 

** 5. Sinquefield Kupası 2017

(31 Temmuz - 12 Ağustos 2017/USA)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2822/NOR)

GM Aronian, Levon (ELO 2809/ARM)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.Ke1 b5 7.Fb3 0–0 8.a4 b4 9.a5 d6 10.d3 Fe6 11.Fxe6 fxe6 12.Abd2 Kb8 13.c3 Ve8 14.Ac4 Vg6 15.h3 Ad7 16.Fe3 d5 17.Acd2 bxc3 18.bxc3 Ac5 19.Fxc5 Fxc5 20.Va4 Kb2 21.Kf1 Aa7 22.Axe5 Vh6 23.Adf3 Ab5 24.Kae1 Axc3 25.Vc6 Fb4 26.Sh1 dxe4 27.dxe4 Ae2 28.Kb1 Kxb1 29.Kxb1 Fd6 30.Vxa6 Af4 31.Vb5 c5 32.a6 Fxe5 33.Axe5 Vg5 34.Ag4 h5 35.Ae3 Axg2 36.Axg2 Kxf2 37.Kg1 Sh7 38.Vd3 Ve5 39.Ve3 Ka2 40.Vf4 Vc3 41.Ae3 Vf6 42.Vxf6 gxf6 43.Kc1 Kxa6 44.Sg2 Ka2+ 45.Kc2 Ka5 46.Sf3 Sg6 47.h4 Kb5 48.Ka2 Kb1 49.Kc2 Kb5 50.Kc3 f5 51.exf5+ exf5 52.Kd3 1–0

 

** 5. Sinquefield Kupası 2017

(31 Temmuz - 12 Ağustos 2017/USA)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2791/FRA)

GM Nepomniachtchi, Ian (ELO 2742/RUS)

 

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Af6 5.Ac3 a6 6.Fe2 e5 7.Af3 Fe7 8.Fg5 Abd7 9.a4 0–0 10.Ad2 Ac5 11.Fxf6 Fxf6 12.Ac4 Fe7 13.a5 Kb8 14.Ab6 Ad7 15.Acd5 Axb6 16.Axb6 Fe6 17.Fc4 Vc7 18.Vd3 Fd8 19.c3 Vc6 20.Fd5 Ve8 21.Fxe6 Vxe6 22.Ad5 f5 23.0–0 Kc8 24.Kfd1 fxe4 25.Vxe4 Vf5 26.Ve2 Sh8 27.c4 Fh4 28.g3 Fg5 29.Ka3 Kce8 30.h4 Fd8 31.b4 Vg6 32.h5 Vf5 33.Ae3 Ve6 34.Kad3 Fe7 35.Ad5 Fd8 36.Kf3 Kxf3 37.Vxf3 Sg8 38.Sg2 e4 39.Ve2 Ve5 40.Ae3 Fg5 41.Kd5 Vf6 42.Af5 Ke6 43.c5 dxc5 44.Vc4 Vf7 45.Kxc5 h6 46.Kc8+ Sh7 47.g4 Ke7 48.Vd4 Ke6 49.Vd5 g6 50.hxg6+ Sxg6 51.Kf8 Vxf8 52.Vxe6+ 1–0

 

** 5. Sinquefield Kupası 2017

(31 Temmuz - 12 Ağustos 2017/USA)

GM Svidler, Peter (ELO 2749/RUS)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2807/USA)

 

1.c4 e5 2.g3 Af6 3.Fg2 c6 4.Af3 e4 5.Ad4 Vb6 6.Ab3 a5 7.d3 a4 8.A3d2 d5 9.cxd5 exd3 10.0–0 cxd5 11.exd3 Fe7 12.Ac3 Va5 13.Ke1 Ac6 14.b4 axb3 15.Fb2 Vd8 16.Vxb3 Fe6 17.Ae2 Fb4 18.Ked1 0–0 19.Af4 Fc5 20.Af3 Fg4 21.Kac1 Fxf3 22.Fxf3 Ad4 23.Fxd4 Fxd4 24.Kc2 b6 25.Fxd5 Ka7 26.Ff3 Ke8 27.Ae2 h5 28.Axd4 Vxd4 29.Kc4 Ve5 30.a4 Va5 31.Sg2 Kd8 32.d4 Ad5 33.Kdc1 g6 34.Kc8 Kad7 35.Vc4 Sg7 36.Kxd8 Kxd8 37.Kb1 Af6 38.d5 Ka8 39.d6 Ka7 40.Kd1 Ad7 41.Fc6 Vc5 42.Vd4+ Vxd4 43.Kxd4 Sf6 44.Ke4 1–0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-1-078.jpg

Cevap: 1.Vf6+ Kg6 2.Vh8# 1–0

Şampiyon Beşiktaş

Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi 25 Temmuz - 6 Ağustos 2017 tarihlerinde Kocaeli Darıca Elite Otel’de düzenlendi. Berger Sistemle oynanan (tek devreli lig usulü) Süper Ligde 13 kulüp mücadele etti. Düşünme süresi olarak 90 dakika 40 hamle devamında 30 dakika ve ilk hamleden itibaren 30 saniye eklemeli temponun kullanıldığı ligde başhakemliği uluslararası hakemlerimizden Tugan Ünal yaparken gözlemciliği ben yaptım.

Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası, 1. Lig ve 2. Ligde olduğu gibi Süper Ligde de maçlar sekiz sporcu (sekiz masa) ile oynanıyor. İlk dört masada herhangi bir ölçüt yok. 5. Masada oynayan sporcunun kadın, 6. Masada oynayan sporcunun genç (20 yaş altı), 7. Masada oynayan sporcunun 16 yaş altı ve 8. Masada oynayan sporcunun ise 16 yaş altı kadın olma zorunluluğu var.

Satranç sporunda ülkemizin en üst ligi olan Türkiye İş Bankası Satranç Süper Liginde kaptanlığını IM Umut Atakişi’nin yaptığı, kadrosunda GM Rauf Mamedov (AZE), GM Eltaj Safarli (AZE), GM Robert Markus (SRB), GM Vahap Şanal ile WGM Kübra Öztürk’ü bulunduran Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK) 10 galibiyet 1 beraberlik 1 yenilgi ile 21 puanla şampiyonluğa ulaştı.

untitled-2-118.jpg

Kadrosunda GM Ivan Cheparinov (BUL), GM Ivan Salgado Lopez (ESP), GM Heberla Bartlomiej (POL), GM Emre Can, GM Muhammed Batuhan Daştan ile WGM Betül Cemre Yıldız’ı bulunduran Türk Hava Yolları (THY) Spor Kulübü 9 galibiyet 2 beraberlik 1 yenilgi ile 20 puanla ikinci sırada yer aldı.

Kadrosunda GM Vasyl Ivanchuk (UKR), GM Michal Krasenko (POL), GM Anna Muzychuk (UKR), GM Mustafa Yılmaz ile GM Barış Esen’i bulunduran Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü 8 galibiyet 3 beraberlik 1 yenilgiyle 19 puanla üçüncü sırada yer aldı.

Böylelikle ilk üç dereceyi elde eden kulüplerimiz 7-15 Ekim 2017 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek olan Avrupa Kulüpler Kupasında ülkemizi temsil etme hakkı elde etmiş oldular.

Tokat’tan satranç dolu günler dileğiyle...

aaa-007.jpg

 

Kısa… Kısa…

>>> Keşan Belediyesi 15. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 13 - 18 Ağustos 2017 tarihlerinde Keşan Atatürk Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Burdur Gölü Uluslararası 3. Açık Satranç Turnuvası  13 Ağustos-18 Ağustos 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> 2017 Türkiye Küçükler II. Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı, 2017 Türkiye Yıldızlar II. Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı, 2017 Özel Gruplar II. Eğitim Kampı 13-18 Ağustos 2017 tarihlerinde Ankara Başkent Üniversitesi Yerleşkesinde düzenlenecek. 

>>> Çubuk Belediyesi 3. Uluslararası  Açık Satranç Turnuvası 19 - 24 Ağustos 2017 tarihlerinde Yükselen Koleji Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> 5. Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası 25 - 30  Ağustos 2017 Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Fuayesinde düzenlenecek. 

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** 5. Sinquefield Kupası 2017

(31 Temmuz - 12 Ağustos 2017/USA)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2791/FRA)

GM So, Wesley (ELO 2810/USA)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Fc5 4.0–0 Af6 5.d3 0–0 6.a4 d6 7.c3 a6 8.h3 h6 9.Abd2 Fa7 10.Ke1 Ae7 11.Fb3 Ag6 12.d4 Ke8 13.Fc2 Fd7 14.a5 c6 15.dxe5 dxe5 16.Ac4 Ve7 17.Vd6 Vxd6 18.Axd6 Ke6 19.Kd1 Kb8 20.Sf1 Ke7 21.Ac4 Kbe8 22.b3 Fe6 23.Ab6 Fxb6 24.axb6 Kd7 25.Fe3 Kc8 26.c4 Kxd1+ 27.Kxd1 c5 28.Ae1 Ad7 29.Ad3 f6 30.Ka1 Ae7 31.Se2 Sf7 32.Sd2 f5 33.f4 exf4 34.Axf4 g5 35.Axe6 Sxe6 36.exf5+ Axf5 37.Fg1 Ad4 38.Ke1+ Sf6 39.Kf1+ Se7 40.Ke1+ Sd8 41.Fe4 Axb3+ 42.Sc3 Ad4 43.Fh2 1–0

 

** 5. Sinquefield Kupası 2017

(31 Temmuz - 12 Ağustos 2017/USA)

GM Aronian, Levon (ELO 2809/ARM)

GM Nepomniachtchi, Ian (ELO 2742/RUS)

 

1.Af3 Af6 2.c4 c5 3.Ac3 d5 4.cxd5 Axd5 5.e3 Axc3 6.bxc3 g6 7.h4 Fg7 8.h5 Ac6 9.Fa3 Va5 10.Kh4 Fd7 11.Vb3 0–0 12.hxg6 hxg6 13.Vxb7 Kfd8 14.Va6 Fxc3 15.Vxa5 Fxa5 16.Fxc5 Fe6 17.Fb5 Ae5 18.Ad4 Kd5 19.Fxe7 Sg7 20.f4 Ad7 21.f5 Fxf5 22.Fc6 Ke5 23.Axf5+ gxf5 24.Fg5 Sg6 25.Ff4 Kd8 26.Fxd7 Kc5 27.Kh6+ Sg7 28.Kd6 Fc7 29.Kc6 1–0

 

** 5. Sinquefield Kupası 2017

(31 Temmuz - 12 Ağustos 2017/USA)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2773/RUS)

GM Svidler, Peter (ELO 2749/RUS)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Fc5 4.c3 Af6 5.d3 d6 6.0–0 a6 7.a4 Fa7 8.Ke1 0–0 9.h3 Ae7 10.d4 Ag6 11.Abd2 h6 12.Fb3 Ke8 13.Fc2 b5 14.b4 Fb7 15.Fb2 Vd7 16.c4 exd4 17.cxb5 d3 18.Fxd3 Af4 19.Ff1 Axe4 20.Axe4 Fxe4 21.bxa6 Vf5 22.Ka3 c5 23.Ah4 Ve6 24.b5 c4 25.Fd4 Fxd4 26.Vxd4 d5 27.Kg3 g5 28.f3 Ah5 29.Kg4 Af6 30.Kgxe4 Axe4 31.fxe4 gxh4 32.Kd1 Vxe4 33.Vxe4 Kxe4 34.Kxd5 c3 35.Kc5 Kxa4 36.b6 Sg7 37.b7 Ke8 38.Kxc3 Ka1 39.a7 1–0

 

** 5. Sinquefield Kupası 2017

(31 Temmuz - 12 Ağustos 2017/USA)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2822/NOR)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2773/RUS)

 

1.Af3 Af6 2.g3 c5 3.Fg2 Ac6 4.0–0 e5 5.e4 d6 6.d3 g6 7.a3 Fg7 8.c3 0–0 9.b4 a6 10.Abd2 b5 11.Kb1 Ad7 12.Ab3 cxb4 13.axb4 Ab6 14.Fe3 Fe6 15.Vd2 Kc8 16.Kfc1 Ke8 17.h4 Aa4 18.c4 h5 19.Sh2 Fg4 20.cxb5 axb5 21.Aa5 Ad4 22.Kxc8 Vxc8 23.Kc1 Vd7 24.Axd4 exd4 25.Fh6 Fh8 26.Kc6 Ac3 27.f3 Fe6 28.Ff4 Fe5 29.Fxe5 dxe5 30.f4 Ve7 31.Kc5 Kc8 32.Kxc8+ Fxc8 33.Ac6 Vd6 34.Axe5 Vxb4 35.f5 Vd6 36.Af3 gxf5 37.Vg5+ Sh7 38.e5 Vg6 39.Vd8 Fe6 40.Ag5+ Sg7 41.Vxd4 Aa4 42.Ah3 1–0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-1-074.jpg

Cevap : 1.Vf7+ Şc8 2.Vc7# 1–0

Lig Şampiyonlari İzmir’den

Aykut İlker MeteAykut İlker Mete
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından organize edilen kulüpler arası satranç liglerinde Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonasından (en alt lig) sonra 1. ve 2. Ligde de şampiyonlar belli oldu. 16-23 Temmuz 2017 tarihlerinde yine Konya’da organize edilen liglerde 57 kulüp 812 sporcu mücadele etti.

24 takım ve 337 sporcunun yarıştığı 2017 Türkiye Satranç Birinci Liginde başhakemliği FIDE hakemlerimizden Engin Deniz Alev yaparken 33 takım ve 475 sporcunun mücadele ettiği 2017 Türkiye Satranç İkinci Liginde FIDE hakemlerimizden Cüneyt Kamil Yıldırım başhakem olarak görev yaptı.

Düşünme süresi olarak iki ligde de 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı ve 9 tur üzerinden eşlendirme yapıldı. Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonasında olduğu gibi 1. ve 2. Ligde de maçlar sekiz sporcu (sekiz masa) ile oynandı. İlk dört masada herhangi bir ölçüt yok. 5. Masada oynayan sporcunun kadın, 6. Masada oynayan sporcunun genç (20 yaş altı), 7. Masada oynayan sporcunun 16 yaş altı ve 8. Masada oynayan sporcunun ise 16 yaş altı kadın olma zorunluluğu var.

 

Liglerdeki final sıralaması ise şöyle oluştu;

1. Ligde altı galibiyet iki beraberlik bir yenilgi alan İzmir Rota Koleji Spor Kulübü Derneği 14 puan ve averajla şampiyonluğa ulaştı. Yedi galibiyet iki yenilgi alan Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü aynı puan ve averajla ikinci, altı galibiyet bir beraberlik iki yenilgi alan İstanbul Darüşşafaka Spor Kulübü 13 puanla üçüncü sırada yer aldı. Böylelikle bu üç kulübümüz gelecek yıl Türkiye İş Bankası Satranç Süper Liginde oynamaya hak kazandılar.

Son dört sırada yer alan Hatay Samandağ Altın Piyon Spor Kulübü, Yalova Belediye Spor Kulübü, Antalya Olbia Satranç ve Spor Kulübü ile bir beraberlik sekiz yenilgi ile son sırada yer alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü 2. Lige düştüler.  

2. Ligde ise yedi galibiyet bir beraberlik bir yenilgi alan İzmir Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü Derneği 15 puanla şampiyonluğa ulaştı. Altı galibiyet iki beraberlik bir yenilgi alan iki kulüpten Giresun Bulancak İhsaniye Gençlik ve Spor Kulübü Derneği 14 puan ve averajla ikinci Karaman Doğukışla Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü üçüncü sırada yer aldı. Beş galibiyet iki beraberlik iki yenilgi alan Malatya Yeşilyurt Belediyespor Kulübü 12 puanla ligi dördüncü sırada tamamladı. Bu dört kulübümüz gelecek yıl Türkiye Satranç 1. Liginde oynamayada hak kazandılar.

Ligden düşen son altı sırada yer alan kulüpler ise şöyle sıralandılar;

Denizli Pamukkale Yönetimi Bilişim Sistemleri Zeka, Antalya Deniz Gençlik ve Spor Kulübü, Antalya 07 Deniz Gençlik ve Spor Kulübü, Adana Dahi Gençlik Spor İhtisas Kulübü, Ankara Batıkent Yıldızlar Spor Kulübü ile Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi Spor Kulübü  

Darıca’da oynanan Türkiye İş Bankası Satranç Süper Liginden satranç dolu günler dileğiyle... 

(http://superlig2017.tsf.org.tr)

 

Kısa… Kısa…

>>> Keşan Belediyesi 15. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 13 - 18 Ağustos 2017 tarihlerinde Keşan Atatürk Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Burdur Gölü Uluslararası 3. Açık Satranç Turnuvası  13 Ağustos-18 Ağustos 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> 2017 Türkiye Küçükler II. Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı, 2017 Türkiye Yıldızlar II. Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı, 2017 Özel Gruplar II. Eğitim Kampı 13-18 Ağustos 2017 tarihlerinde Ankara Başkent Üniversitesi Yerleşkesinde düzenlenecek. 

>>> Çubuk Belediyesi 3. Uluslararası  Açık Satranç Turnuvası 19 - 24 Ağustos 2017 tarihlerinde Yükselen Koleji Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> 5. Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası 25 - 30  Ağustos 2017 Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Fuayesinde düzenlenecek. 

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) ve ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** 45. GM 2017 Dortmund

(15-23 Temmuz 2017/GER)

GM Andreikin, Dmitry (ELO 2712/RUS)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2812/RUS)

 

1.e4 e5 2.Ac3 Af6 3.g3 Fc5 4.Fg2 c6 5.f4 d6 6.Af3 0–0 7.d3 a5 8.Ve2 Abd7 9.a3 Ke8 10.f5 b5 11.Fe3 Vb6 12.Ad1 d5 13.Ad2 dxe4 14.Axe4 Axe4 15.Fxe4 Af6 16.0–0 Fb7 17.Ke1 Axe4 18.dxe4 Kad8 19.Af2 Fd4 20.c3 Fxe3 21.Vxe3 Vxe3 22.Kxe3 c5 23.Sf1 f6 24.Se2 Sf7 25.g4 Kd6 26.Kd3 Kxd3 27.Sxd3 h5 28.h3 Kh8 29.Se3 Fc6 30.Kd1 Se7 31.g5 c4 32.h4 Kb8 33.Ah1 Kh8 34.g6 a4 35.Ag3 Fb7 36.Ae2 Kc8 37.Ac1 Fc6 38.Aa2 Fb7 39.Ab4 Kc5 40.Sf3 Fa8 41.Ac2 Fb7 42.Ae3 Fa8 43.Af1 Kc8 44.Ag3 Kh8 45.Kd2 Fb7 46.Kd1 Fa8 47.Kd2 Fb7 48.Kd1 ½–½

 

** 45. GM 2017 Dortmund

(15-23 Temmuz 2017/GER)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2812/RUS)

GM Wojtaszek, Radoslaw (ELO 2736/POL)

 

1.d4 Af6 2.Af3 d5 3.e3 e6 4.Fd3 Fd6 5.Abd2 Abd7 6.c4 b6 7.e4 dxe4 8.Axe4 Fb4+ 9.Fd2 Fxd2+ 10.Vxd2 Fb7 11.Ve3 0–0 12.Axf6+ Axf6 13.Ae5 Ad7 14.Axd7 Vxd7 15.0–0–0 Kad8 16.f3 Ve7 17.Khe1 Kd6 18.Fc2 Kfd8 19.d5 Vf6 20.g4 Vh4 21.Fb3 Fc8 22.g5 g6 23.Kd4 Vh3 24.Ke4 c6 25.Vf4 cxd5 26.cxd5 Vf5 27.dxe6 Vxf4+ 28.Kxf4 Fxe6 29.Fxe6 fxe6 30.Kf6 Kc8+ 31.Sb1 Kf8 32.Kxf8+ Sxf8 33.Sc2 Kd5 34.f4 Se7 35.Ke3 h6 36.gxh6 Kh5 37.h3 Kxh6 38.Ka3 Sd6 39.Sd2 Kh4 40.Kxa7 Kxf4 41.Kg7 Kh4 42.Kxg6 Kxh3 43.a4 Sd5 44.b4 Ka3 45.a5 bxa5 46.bxa5 Kxa5 ½–½

 

** 45. GM 2017 Dortmund

(15-23 Temmuz 2017/GER)

GM Andreikin, Dmitry (ELO 2712/RUS)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2791/FRA)

 

1.e4 c5 2.b3 g6 3.Fb2 Af6 4.e5 Ad5 5.Ac3 Axc3 6.Fxc3 Fg7 7.h4 d5 8.exd6 0–0 9.dxe7 Ke8 10.Vf3 Vxe7+ 11.Ae2 Ac6 12.Fxg7 Sxg7 13.0–0–0 Ve5 14.Vc3 Ad4 15.Axd4 cxd4 16.Vf3 d3 17.c3 h5 18.Fxd3 Fg4 19.Vxb7 Kab8 20.Va6 Fxd1 21.Kxd1 Vf4 22.Vxa7 Ka8 23.Vc5 Kxa2 24.Fb1 Kaa8 25.g3 Vf3 26.Vd4+ Sg8 27.Vf4 Vb7 28.b4 Va6 29.Vf3 Va3+ 30.Sc2 Kac8 31.g4 Kc4 32.Vd5 Kxb4 33.Va2 Vxa2+ 34.Fxa2 Kxg4 35.Fd5 Kxh4 36.c4 Kf4 37.d4 Kxf2+ 38.Sc3 h4 39.c5 Ke3+ 40.Sc4 Kc2+ 41.Sb5 h3 42.c6 h2 43.Sb6 Kg3 44.Fe4 Kc4 45.Kd2 Kh3 46.Fh1 Kc1 47.Fg2 h1V 48.Fxh1 Khxh1 49.d5 Kc3 50.Kb2 Kd1 51.Kb5 Sf8 52.Sc7 Se7 0–1

 

** 45. GM 2017 Dortmund

(15-23 Temmuz 2017/GER)

GM Wojtaszek, Radoslaw (ELO 2736/POL)

GM Nisipeanu, Liviu-Dieter (ELO 2683/GER)

 

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Ac3 Fb4 4.Vc2 d6 5.Fd2 Ac6 6.Af3 0–0 7.a3 Fxc3 8.Fxc3 Ve7 9.e3 a5 10.Fe2 e5 11.dxe5 dxe5 12.h3 Kd8 13.0–0 e4 14.Ad4 Axd4 15.Fxd4 c5 16.Fc3 a4 17.f4 Fd7 18.f5 Fc6 19.Kf4 Kd6 20.Kaf1 Kad8 21.Vc1 Ad7 22.f6 Axf6 23.Ve1 Ae8 24.Kxf7 Vxf7 25.Kxf7 Sxf7 26.Vg3 Af6 27.Ve5 Kd2 28.Fxd2 Kxd2 29.Sf1 Kc2 30.Se1 Kc1+ 31.Sd2 Kg1 32.g4 h6 33.h4 g5 34.hxg5 hxg5 35.Vxg5 Fd7 36.Vxc5 Fxg4 37.Fxg4 Kxg4 38.Vc7+ Se6 39.Vxb7 Kg2+ 40.Sc3 Ke2 41.Vc8+ 1–0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

-003.jpg

Cevap : 1.Vg2 Şd3 [1...Şf4 2.Kxf3#] 2.Kxf3# 1–0

Kulüplerde Şampiyon Ankara DSİ Gençlik Spor Kulübü

Aykut İlker MeteAykut İlker Mete
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
kocaeligazetesi köşe yazısı
Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından organize edilen ve 2. Lige yükselecek kulüplerin belirlendiği Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası 09-15 Temmuz 2017 tarihlerinde Konya Rixos Otel’de oynandı. 41 ilden ve KKTC’den gelen iki kulüple birlikte toplam 55 kulüp ve 712 sporcunun katılımı ile düzenlenen şampiyonada başhakemliği FIDE Hakemlerimizden Harun Küçükkılınç yaptı.

Şampiyonada maçlar sekiz sporcu (sekiz masa) ile oynandı. İlk dört masada herhangi bir ölçüt yok. 5. Masada oynayan sporcunun kadın, 6. Masada oynayan sporcunun genç (20 yaş altı), 7. Masada oynayan sporcunun 16 yaş altı ve 8. Masada oynayan sporcunun ise 16 yaş altı kadın olma zorunluluğu olan ligde ilimiz ulusal hakemlerinden Ali Fuat Aydın’da hakem olarak görev yaptı.

İsivçre Sistemi ile 9 tur üzerinden oynanan ve düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli temponun kullanıldığı şampiyonada 2. Lige yükselmeye hak kazanan ilk altı kulüp ise şöyle sıralandılar.

Sekiz galibiyet bir beraberlik alan Ankara DSİ Gençilk Spor Kulübü 17 puanla şampiyon, yedi galibiyet bir beraberlik bir yenilgi alan İstanbul Marmara Üniversitesi Spor Kulübü 15 puanla ikinci, altı galibiyet iki beraberlik bir yenilgi alan İstanbul Pendik Satranç Spor Kulübü Derneği 14 puanla üçüncü sırada yer aldılar.

İkinci Lige yükselmeye hak kazanan diğer üç takım ise beş galibiyet üç beraberlik bir yenilgi alan Karaman Yunus Emre Ortaokulu Spor Kulübü 13 puanla dördüncü, altı galibiyet üç yenilgi alan Mardin Mezopotamya Spor Kulübü 12 puan ve averajla beşinci, üç galibiyet altı beraberlik alan Edirne Masal Diyarı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği 12 puan ve averajla altıncı sırada yer alarak 2. Lige yükselen son takım oldu. 

untitled-2-109.jpg

İlimizi temsil eden aynı zamanda son üç yılın Kocaeli şampiyonu olan Derince Turgut Reis İlköğretim Okulu Spor Kulübü dört galibiyet bir beraberlik dört yenilgi ile şampiyonayı 9 puanla tamamladılar.  

Organizasyonda aynı zamanda her masadaki en iyi üç sporcuyada ödül verildi. Kulübümüzün yedinci masasında (16 Yaş Altı Genel) oynayan Umut Şiar Demir 7,5 puanla bronz madalya kazandı.

Satranç dolu günler dileğiyle... 

 

Kısa… Kısa…

>>> Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi, 25 Temmuz - 06 Ağustos 2017 tarihlerinde Kocaeli Darıca Elit Otel'de düzenlenecek.

>>> Keşan Belediyesi 15. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 13 - 18 Ağustos 2017 tarihlerinde Keşan Atatürk Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> 2017 Türkiye Küçükler II. Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı, 2017 Türkiye Yıldızlar II. Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı, 2017 Özel Gruplar II. Eğitim Kampı 13-18 Ağustos 2017 tarihlerinde Ankara Başkent Üniversitesi Yerleşkesinde düzenlenecek. 

>>> Çubuk Belediyesi 3. Uluslararası  Açık Satranç Turnuvası 19 - 24 Ağustos 2017 tarihlerinde Yükselen Koleji Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> 5. Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası 25 - 30  Ağustos 2017 Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Fuayesinde düzenlenecek. 

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) ve ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ:

** 45. GM 2017 Dortmund

(15-23 Temmuz 2017/GER)

GM Wang, Yue (ELO 2699/CHN)

GM Andreikin, Dmitry (ELO 2712/RUS)

 

1.d4 d5 2.c4 dxc4 3.Af3 Af6 4.e3 Fg4 5.Fxc4 e6 6.Vb3 Fxf3 7.gxf3 c5 8.Ac3 Vd7 9.dxc5 Fxc5 10.Vb5 Fe7 11.Vxd7+ Abxd7 12.Fd2 Kc8 13.Fe2 Ae5 14.0–0–0 0–0 15.Sb1 Ac4 16.Fe1 Kc6 17.Ab5 a6 18.Ad4 Kc7 19.Ab3 Kfc8 20.Fxc4 Kxc4 21.e4 Sf8 22.Fd2 b5 23.Fe3 Se8 24.Aa5 K4c7 25.Fb6 Kc2 26.Kc1 Kxc1+ 27.Kxc1 Kxc1+ 28.Sxc1 Fd6 29.h3 Ad7 30.Fd4 Fe5 31.Fe3 f5 32.Ac6 Fd6 33.Sd2 Ae5 34.Axe5 Fxe5 35.b3 f4 36.Fc5 Sd7 37.Sd3 g6 38.Fb4 Sc6 39.Fa3 Ff6 40.Fc1 Fe5 41.Fa3 Sd7 42.Fb4 Fd6 43.Fc3 e5 44.Se2 Se6 45.Sd3 Fc5 46.Se2 Sf6 47.Sf1 Fd6 48.Se2 Sg5 49.Sf1 Sh4 50.Sg2 b4 51.Fb2 h6 52.Fa1 Sh5 53.Fb2 Sh4 54.Fa1 h5 55.Fb2 Sg5 56.Sf1 Sh4 57.Sg2 Sg5 58.Sf1 ½–½

 

** 45. GM 2017 Dortmund

(15-23 Temmuz 2017/GER)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2812/RUS)

GM Fedoseev, Vladimir (ELO 2726/RUS)

 

1.e4 c6 2.d4 d5 3.exd5 cxd5 4.Fd3 Ac6 5.c3 Vc7 6.Aa3 a6 7.Ac2 Af6 8.h3 e6 9.Af3 b5 10.0–0 Fb7 11.Ke1 Fd6 12.Fg5 Ae4 13.a4 bxa4 14.c4 Axg5 15.Axg5 dxc4 16.Fxc4 Ad8 17.Ae3 Ff4 18.Vh5 Fxe3 19.Kxe3 Vxc4 20.Kxe6+ Sf8 21.Ke5 h6 22.Kae1 g6 23.Vh4 Sg7 24.Axf7 Axf7 25.Ke6 g5 26.Vh5 Khe8 27.Vg6+ Sf8 28.f3 Vxd4+ 29.Sh1 Kac8 0–1

 

** 45. GM 2017 Dortmund

(15-23 Temmuz 2017/GER)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2791/FRA)

GM Wojtaszek, Radoslaw (ELO 2736/POL)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.Ke1 b5 7.Fb3 0–0 8.a4 b4 9.a5 d6 10.d3 Fe6 11.Fxe6 fxe6 12.Abd2 Kb8 13.c3 bxc3 14.bxc3 Kb5 15.Af1 Vd7 16.Fg5 Kxa5 17.Kxa5 Axa5 18.d4 exd4 19.cxd4 h6 20.Fh4 Ac6 21.d5 Ae5 22.Axe5 dxe5 23.dxe6 Vxe6 24.Vc2 Fb4 25.Kd1 Fa5 26.Ae3 Fb6 27.Af5 Sh8 28.Fxf6 Vxf6 29.Vd2 a5 30.h4 h5 31.Vc1 Kd8 32.Kxd8+ Vxd8 33.Va1 Vf6 34.Va4 Ve6 35.Ae3 Fxe3 36.fxe3 Vg6 37.Vb5 c6 38.Vxe5 a4 39.Vb8+ Sh7 40.Vb4 Vg3 41.Vxa4 Ve1+ 42.Sh2 Vxh4+ 43.Sg1 Ve1+ 44.Sh2 c5 45.e5 Vxe3 46.e6 Vxe6 47.Vc2+ Sh6 48.Vxc5 g5 49.g3 Ve2+ 50.Sg1 Sg6 51.Vd6+ Sf5 52.Vd7+ Ve6 53.Vd1 Ve3+ 54.Sg2 Ve4+ 55.Sh2 h4 56.Vd7+ Sg6 57.gxh4 Vxh4+ 58.Sg2 g4 59.Ve6+ Vf6 60.Vxg4+ Vg5 ½–½

 

** 45. GM 2017 Dortmund

(15-23 Temmuz 2017/GER)

GM Wojtaszek, Radoslaw (ELO 2736/POL)

GM Wang, Yue (ELO 2699/CHN)

 

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Ac3 Fb4 4.Af3 0–0 5.Fg5 c5 6.e3 h6 7.Fh4 cxd4 8.exd4 d5 9.Kc1 Fe7 10.c5 b6 11.b4 a5 12.Aa4 axb4 13.Axb6 Kxa2 14.Vb3 Ka7 15.Vxb4 Abd7 16.Axd7 Fxd7 17.Fd3 Ka4 18.Vd2 Ae4 19.Fxe7 Axd2 20.Fxd8 Axf3+ 21.gxf3 Kxd8 22.Se2 Fc6 23.Se3 e5 24.dxe5 Kh4 25.Kb1 d4+ 26.Sd2 Sf8 27.Kb6 Kc8 28.Khb1 Se7 29.Ka1 Kc7 30.Kaa6 Fxf3 31.Fb5 Fg4 32.Ka8 Fc8 33.Kc6 Sd8 34.Kxc7 Sxc7 35.Ka7+ Sb8 36.Kxf7 1–0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-2-110.jpg

Cevap : 1.Vf2+ Şh1 [1...Şh3 2.Vh2#] 2.Vh2# 1–0

Banner - Market

tsf market_ban

İlçe Temsilciliklerimiz

KocaeliHarita

Bilgi Sistemleri

FACEBOK2
banner lisans
banner ukd
ELO
satranc akademi
banner mavikale2
banner turkbase
ETKINLIK TAKVIMI

Günün Sorusu

Konaklama