banner isbank
yeniGüncel Etkinlik Takvimi için Link: 

Köşe Yazıları

Küçükler & Yıldızlar Takım Satranç Turnuvası

Aykut İlker Mete


Küçükler & Yıldızlar Takım Satranç Turnuvası 28-29 Nisan 2018 tarihlerinde Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda oynanan son tur maçlarıyla tamamlandı. Bu yıl ilk defa turnuva tescilli spor kulüplerinin katılımı ile yapıldı.

Başhakemliğini ulusal hakemlerimizden Gökhan Destan’ın yaptığı turnuvada düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

Küçükler (07-12 yaş), Yıldızlar (07-18 yaş) ve Kadınlar (07-18 yaş) olmak üzere üç ayrı kategoride oynanan maçlar sonunda ilk üç dereceyi alan kulüpler şöyle sıralandılar.

Dört masadan oluşan Küçükler kategorisinde;

TAKIMLAR

O

+

=

-

Puan

1.

ALTIN ÇOCUKLAR SATRANÇ SK

6

4

2

0

10

2.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BLD KAĞIT SK

6

4

2

0

10

3.

DERİNCE TURGUT REİS İLKÖĞRETİM OKULU SK

6

4

1

1

9

 Yine dört masadan oluşan Yıldızlar kategorisinde;

TAKIMLAR

O

+

=

-

Puan

1.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BLD KAĞIT SK

6

6

0

0

12

2.

GÖLCÜK BELEDİYE SK

6

4

0

2

8

3.

ALTIN ÇOCUKLAR SATRANÇ SK

6

2

0

4

4

İki masadan oluşan Kadınlar kategorisinde;

TAKIMLAR

O

+

=

-

Puan

1.

ALTIN ÇOCUKLAR SATRANÇ SK

4

3

1

0

7

2.

DERİNCE TURGUT REİS İLKÖĞRETİM OKULU SK

4

2

1

1

5

3.

D4 SATRANÇ SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ

4

0

0

4

0

Böylelikle 4-10 Haziran 2018 tarihlerinde Çorum’da düzenlenecek Türkiye Küçükler Yıldızlar Takım Satranç Turnuvasında ilimizi temsil edecek kulüpler belirlenmiş oldu.

Satranç dolu günler dileğiyle.

Kısa… Kısa…

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20-29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlendi. 11 yaş kızlar kategorisinde Dila Baloğlu, 13 yaş genel kategorisinde Can Dolgun ve 17 yaş genel kategorisinde Alperen Akdoğan gümüş, 11 yaş kızlar kategorisinde Elifnaz Akat ve 13 yaş kızlar kategorisinde WCM Safiye Öykü İnce bronz madalya kazandılar.

>>> Dünya Amatörler Satranç Şampiyonası 22-29 Nisan 2018 tarihlerinde İtalya’da düzenlendi. 1700 ELO altı kategorisinde Batuhan Sütbaş 9 maçta 7,5 puanla altın madalya kazandı. Bu derecesi ile CM unvanını almaya hak kazandı.

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Merkez Hakem Kurulu tarafından 4-6 Mayıs 2018 tarihlerinde Gebze Teknik ÜniversitesiKültür Merkezinde Aday Hakem Kursu açılacak.

>>> Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Şampiyonası, 04-10 Haziran 2018 tarihleri arasında Çorum'da düzenlenecek.

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 29 Haziran - 08 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya, Krakow'da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ:

** 5. Vugar Gashimov Anı Turnuvası

(19 - 28 Nisan 2018/AZE)

GM Topalov, Veselin (ELO 2749/FID - 1975 Doğumlu)

GM Mamedyarov, Shakhriyar (ELO 2814/AZE - 1985 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Axe4 6.d4 b5 7.Fb3 d5 8.dxe5 Fe6 9.Fe3 Fe7 10.c3 0–0 11.Abd2 Axd2 12.Vxd2 Aa5 13.Fc2 Ac4 14.Vd3 g6 15.Fh6 Axb2 16.Ve2 Ke8 17.Ad4 Fd7 18.f4 c5 19.Af3 Vb6 20.Vf2 d4 21.Fg5 dxc3 22.Vh4 c4+ 23.Sh1 Ff8 24.f5 Ad3 25.e6 Fxe6 26.fxe6 Kxe6 27.Kad1 Kae8 28.Fxd3 cxd3 29.Kxd3 Ke4 30.Ff4 Fe7 31.Vg3 b4 32.Ag5 Fxg5 33.Fxg5 Ve6 34.h3 Ve5 35.Sh2 Vxg3+ 36.Sxg3 h6 37.Fxh6 Ke1 38.Kf6 K1e6 39.Kf2 Ke2 40.Kd5 Kxf2 41.Sxf2 f6 42.Fe3 1–0

** 5. Vugar Gashimov Anı Turnuvası

(19 - 28 Nisan 2018/AZE)

GM Navara, David (ELO 2745/CZE - 1985 Doğumlu)

GM Topalov, Veselin (ELO 2749/FID - 1975 Doğumlu)

1.Af3 d5 2.g3 c6 3.Fg2 Af6 4.0–0 Fg4 5.d3 Abd7 6.c4 dxc4 7.dxc4 e5 8.Vc2 h6 9.Kd1 Vc7 10.Ac3 Fe6 11.b3 Fc5 12.Aa4 Fe7 13.Ah4 g6 14.h3 Sf8 15.Fb2 Ke8 16.e4 Sg8 17.Kac1 Sh7 18.Af5 Ff8 19.Ae3 Ab6 20.Vc3 Axa4 21.Vxe5 Fd6 22.Vxf6 Axb2 23.Vxb2 Ve7 24.Vc3 Fb4 25.Ve5 Vg5 26.Vb2 Kd8 27.a3 Kxd1+ 28.Kxd1 Fc5 29.Af1 Kd8 30.h4 Ve7 31.Kxd8 Vxd8 32.b4 Vd4 33.Vc2 Fe7 34.c5 a5 35.bxa5 Fxc5 36.a4 Sg7 37.Ah2 Fb3 38.Ve2 Vxa4 39.Af3 Va1+ 40.Ff1 Vc3 41.Sg2 Fa4 42.Vc4 Vxc4 43.Fxc4 Fc2 44.Ad2 Fb4 45.Fb3 Fxb3 46.Axb3 c5 47.Sf3 c4 48.Ad4 Fxa5 49.Ab5 c3 50.Ad4 b5 51.Se2 b4 52.f4 Fb6 53.Ab3 h5 0–1

** 5. Vugar Gashimov Anı Turnuvası

(19 - 28 Nisan 2018/AZE)

GM Ding, Liren (ELO 2778/CHN - 1992 Doğumlu)

GM Radjabov, Teimour (ELO 2748/AZE - 1987 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Af3 d5 4.Ac3 Fe7 5.Ff4 0–0 6.e3 Abd7 7.c5 Ah5 8.Fd3 Axf4 9.exf4 b6 10.b4 a5 11.a3 c6 12.0–0 Vc7 13.g3 Fa6 14.Ve2 Fxd3 15.Vxd3 Ka7 16.Kfc1 Kfa8 17.cxb6 Vxb6 18.b5 a4 19.f5 c5 20.fxe6 fxe6 21.dxc5 Axc5 22.Ve3 Kb7 23.Kab1 Ab3 24.Vxb6 Kxb6 25.Kc2 Ff6 26.Axa4 Kxb5 27.Ac3 Kb7 28.Ae2 Kab8 29.Af4 Ad4 30.Kxb7 Axf3+ 31.Sg2 Ae1+ 32.Sf1 Kxb7 33.Sxe1 Sf7 34.a4 Ka7 35.Ka2 g5 36.Ad3 Se7 37.f4 gxf4 38.gxf4 Sd6 39.Se2 Fc3 40.Se3 Fa5 ½–½

** 5. Vugar Gashimov Anı Turnuvası

(19 - 28 Nisan 2018/AZE)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2843/NOR - 1990 Doğumlu)

GM Wojtaszek, Radoslaw (ELO 2744/POL - 1987 Doğumlu)

1.e4 c5 2.Ac3 d6 3.d4 cxd4 4.Vxd4 Ac6 5.Vd2 Af6 6.b3 e6 7.Fb2 a6 8.0–0–0 b5 9.f3 h5 10.Ah3 Fe7 11.Ag5 h4 12.f4 Fb7 13.Sb1 Kc8 14.Fe2 Vc7 15.Khe1 Ah7 16.Axh7 Kxh7 17.g4 hxg3 18.hxg3 Ff6 19.Fd3 Kh8 20.g4 Ad4 21.Ke3 Sf8 22.Ae2 Axe2 23.Kxe2 Fc3 24.Fxc3 Vxc3 25.Ve3 Kc5 26.e5 dxe5 27.fxe5 Kh1 28.Kxh1 Fxh1 29.Kh2 Kxe5 30.Kh8+ Se7 31.Va7+ 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?



Cevap: 1.Vxe2+ Şg1 2.Şg2#

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Aykut İlker Mete


Kocaeli Satranç İl Temsilciliği tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenecek satranç turnuvası 21-22 Nisan 2018 tarihlerinde Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda oynanacak.

İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirilecek turnuvada düşünme süresi olarak 35 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanılacak. 7 yaş genel, 8 yaş genel, 8 yaş ve altı kızlar, 9 yaş genel, 10 yaş genel, 10 yaş ve altı kızlar, 12 yaş ve altı genel ve 12 yaş ve altı kızlar olmak üzere sekiz kategoride organize edilecek turnuvada başhakemliği ulusal hakemlerimizden Gökhan Destan yapacak.

Sonuçlar UKD hesaplamaları için Türkiye Satranç Federasyonu’na da gönderilecek. Turnuva ile ilgili her türlü bilgiye Kocaeli Satranç İl Temsilciliğinin resmi web sayfasından (kocaeli.tsf.org.tr) ulaşabilirsiniz.

Yoğun geçen Nisan ayında bir başka haber ise Ordu’dan. İlimiz FIDE Hakemlerinden Ali Özer’in başhakem olarak görev yaptığı 4. Ordu Uluslararası Açık ve Yıldırım Satranç Turnuvası 9-15 Nisan 2018 tarihlerinde oynandı. 16 ülke ve 43 ilden toplam 507 sporcunun yarıştığı turnuvada A kategorisinde GM Giga Quparadze (GEO) birinci, GM Nijat Abasov (AZE) ikinci, GM Kıvanç Haznedaroğlu üçüncülüğü elde etti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Okullararası Bireysel Satranç Liginin altıncı etabı Başiskele Spor Salonunda 14-15 Nisan günlerinde oynandı. 2 etabın kaldığı ligde ilkokullarda Derince Turgut Reis İlkokulu, Ortaokularda İzmit Özel Atafen Ortaokulu, Liselerde ise Dilovası Özel Enka Teknik Okulları liderliklerini sürdürdüler.

Satranç dolu günler dileğiyle.

Kısa… Kısa…

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20-29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

>>> Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği 2-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında Kütahya’da düzenlenecek.

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Merkez Hakem Kurulu tarafından 4-6 Mayıs 2018 tarihlerinde Gebze Teknik Üniversitesi Kültür Merkezinde Aday Hakem Kursu açılacak.

>>> Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Şampiyonası, 04-10 Haziran 2018 tarihleri arasında Çorum'da düzenlenecek.

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 29 Haziran - 08 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya, Krakow'da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** GRENKE Klasik 2018

(31 Mart - 09 Nisan 2018/GER)

GM Anand, Viswanathan (ELO 2776/IND - 1969 Doğumlu)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2843/NOR - 1990 Doğumlu)

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Af6 5.Ac3 Ac6 6.Fg5 e6 7.Vd2 a6 8.0–0–0 Fd7 9.f3 Axd4 10.Vxd4 Fe7 11.Sb1 b5 12.Fxf6 gxf6 13.Ae2 Kc8 14.Vd2 Vb6 15.Af4 h5 16.g3 Kc7 17.Fd3 Sd8 18.c3 Sc8 19.Fc2 Sb8 20.a3 a5 21.Fb3 Kb7 22.Ad3 Fc6 23.Khe1 Kd8 24.f4 d5 25.exd5 exd5 26.Sa1 Ff8 27.Kc1 Sa7 28.Fa2 Kc7 29.Ked1 Fb7 30.Ae1 d4 31.Ac2 d3 32.Ad4 Fc5 33.Vxd3 Fxd4 34.cxd4 Kxd4 35.Ve2 Kxc1+ 36.Kxc1 b4 37.Fxf7 h4 38.Ve3 Kd7 39.Vxb6+ Sxb6 40.Fe6 Kd2 41.gxh4 ½–½

** GRENKE Klasik 2018

(31 Mart - 09 Nisan 2018/GER)

GM Aronian, Levon (ELO 2794/ARM - 1982 Doğumlu)

GM Bluebaum, Matthias (ELO 2631/GER - 1997 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Af3 d5 4.Ac3 Fb4 5.Fg5 dxc4 6.e4 c5 7.Fxc4 cxd4 8.Axd4 Fxc3+ 9.bxc3 Va5 10.Fb5+ Fd7 11.Fxf6 gxf6 12.Fxd7+ Axd7 13.0–0 Vxc3 14.Kc1 Va5 15.Kb1 Kd8 16.Kxb7 Ae5 17.f4 Ac6 18.Axc6 Vc5+ 19.Sh1 Vxc6 20.Vb3 Vxe4 21.f5 0–0 22.fxe6 fxe6 23.Kxa7 Kf7 24.Kxf7 Sxf7 25.Vc3 Vd4 26.Vf3 Kd5 27.h3 h5 28.a4 h4 29.Vf4 Vxf4 30.Kxf4 Kd1+ 31.Sh2 e5 32.Kxh4 f5 33.Kb4 Ka1 34.h4 Sg6 35.g4 fxg4 36.Kxg4+ Sf5 37.Kb4 e4 38.Sg2 Sf4 39.h5 Ka2+ 40.Sh3 Ka3+ 41.Sg2 Ka2+ ½–½

** GRENKE Klasik 2018

(31 Mart - 09 Nisan 2018/GER)

GM Hou, Yifan (ELO 2654/CHN - 1994 Doğumlu)

GM Naiditsch, Arkadij (ELO 2701/AZE - 1985 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Fc5 4.c3 Af6 5.d3 d6 6.0–0 h6 7.Ke1 a5 8.Abd2 0–0 9.Af1 Fe6 10.Fxe6 fxe6 11.Fe3 Fxe3 12.Axe3 d5 13.h3 a4 14.Ve2 a3 15.b4 d4 16.cxd4 exd4 17.Ac2 Ah5 18.b5 Af4 19.Vd1 Ae5 20.Axe5 Vg5 21.Ag4 h5 22.Axd4 hxg4 23.Vxg4 Vxg4 24.hxg4 Kad8 25.Ab3 Axd3 26.Ke2 b6 27.f3 Kd7 28.Kc2 Kfd8 29.Sf1 g5 30.Se2 Kh7 31.Kd2 Af4+ 32.Sf2 Kxd2+ 33.Axd2 Kh2 34.Kg1 Ah3+ 35.Sg3 Axg1 36.Sxh2 Ae2 37.Ac4 Ac3 38.Axa3 Axa2 39.g3 Ab4 40.Sg2 c6 41.f4 cxb5 42.Axb5 e5 43.Sf3 Ad3 44.Se3 Ac5 45.f5 Sf7 46.Ac7 Ab7 47.Ae6 Sf6 48.Af8 Se7 49.Ah7 b5 50.Axg5 b4 51.Af3 b3 52.Ad2 Ac5 53.g5 b2 54.Ab1 Sf7 55.g6+ Sg7 56.g4 Sf6 57.Sf3 Sg7 58.g5 Ad3 59.Se2 Ac5 60.Se3 Aa4 61.Se2 Ac5 62.Sf3 Ad3 63.Sg4 Af4 64.Sf3 ½–½

** GRENKE Klasik 2018

(31 Mart - 09 Nisan 2018/GER)

GM Vitiugov, Nikita (ELO 2735/RUS - 1987 Doğumlu)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2784/USA - 1992 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Af6 3.d4 Axe4 4.dxe5 d5 5.Abd2 Vd7 6.Fd3 Ac5 7.Fe2 g6 8.Ab3 Ae6 9.Fe3 c5 10.Ag5 b6 11.Axe6 fxe6 12.a4 Fb7 13.0–0 Ac6 14.f4 Fh6 15.a5 Ae7 16.Fg4 d4 17.Fc1 0–0 18.Vd3 Fd5 19.Vh3 Fg7 20.Ad2 Af5 21.c4 dxc3 22.bxc3 Kad8 23.axb6 axb6 24.Ke1 b5 25.Ae4 Ve7 26.Ag5 h6 27.Af3 Fc6 28.Fxf5 gxf5 29.Fe3 Kd3 30.Kac1 Ka8 31.Vh4 Vxh4 32.Axh4 c4 33.Sf2 Ff8 34.Af3 Fd5 35.Ad4 Fc5 36.Axf5 Fa3 37.Axh6+ Sg7 38.f5 Fxc1 39.Fxc1 Kxc3 40.f6+ Sg6 0–1

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?



Cevap : 1.Kd8+ Şc5 [1...Şc7 2.Ve7#] 2.Vd4#

Satrançta kulüp rüzgarı

Aykut İlker Mete


Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası ve Türkiye Küçükler Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonasında ilimizi temsil edecek kulübü belirlemek için düzenlenen il birincilikleri 1 Nisan ve 7 Nisanda oynanan ilk tur maçları ile başladı.

Kulüpler düzeyinde Süper Lig, 1. Lig ve 2. Lig’in bulunduğu satranç sporunda ikinci lige yükselecek kulübün belirlendiği Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası çok önem kazanıyor. 1 Nisan Pazar günü oynanan ve 4 kulübün katıldığı Kocaeli Grubunda ilk iki tur sonunda Altın Çocuklar Satranç Spor Kulübünü 6,5-1,5, Aile ve Sosyal Politikalar Gençlik ve Spor Kulübü Derneğini 8-0 yenen son üç yılın şampiyonu Derince Turgut Reis İlköğretim Okulu Spor Kulübü lider durumda.

7-12 yaş arası sporcuların oynayabildiği Türkiye Küçükler Takım Satranç Şampiyonası Kocaeli Grubunda ise 7 Nisan Pazar günü oynanan maçlar sonunda sıralama aşağıdaki gibi oluştu.

SIRA

TAKIM  (Toplam 7 kulüp)

MAÇ

+

=

-

MP

1.

ALTIN ÇOCUKLAR SATRANÇ SK

4

2

2

0

6

2.

D4 SATRANÇ SK DERNEĞİ

3

2

1

0

5

3.

DERİNCE TURGUT REİS İLKÖĞRETİM OKULU SK

4

2

1

1

5

4.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAĞIT SK

3

1

2

0

4

5.

KOCAELİ SK DERNEĞİ

4

2

0

2

4

6.

GÖLCÜK BELEDİYE SK

3

0

0

3

0

7.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR GENÇLİK VE SK DERNEĞİ KOCAELİ ŞUBESİ

3

0

0

3

0

Yine aynı gün düzenlenen ve 7-18 yaş arası sporcuların oynayabildiği Türkiye Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası Kocaeli Grubunda ise sıralama aşağıdaki gibi oluştu.

SIRA

TAKIM  (Toplam 4 kulüp)

MAÇ

+

=

-

MP

1.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAĞIT SK

4

4

0

0

8

2.

GÖLCÜK BELEDİYE SK

4

3

0

1

6

3.

ALTIN ÇOCUKLAR SATRANÇ SK

4

1

0

3

2

4.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR GENÇLİK VE SK DERNEĞİ KOCAELİ ŞUBESİ

4

0

0

4

0

7-18 yaş arası kadın sporcuların oynayabildiği Kadınlar kategorisinde ise sıralama şöyle oluştu.

SIRA

TAKIM  (Toplam 3 kulüp)

MAÇ

+

=

-

MP

1.

ALTIN ÇOCUKLAR SATRANÇ SK

3

2

1

0

5

2.

DERİNCE TURGUT REİS İLKÖĞRETİM OKULU SK

2

1

1

0

3

3.

D4 SATRANÇ SK DERNEĞİ

3

0

0

3

0

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Teknik Kurul başkanlığına atandığım günden itibaren kurul arkadaşlarımızla birlikte kulüpleşmeyi teşvik etmek amacıyla çeşitli projeler hazırladık. Türkiye Küçükler Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonasının kulüpler düzeyinde yapılmasıda bu kapsamda düşündüğümüz projelerden biriydi. İlimizde kulüpler düzeyindeki rekabeti takip ettikçe doğru bir karar verdiğimizi görüyorum. Umarım aktif kulüp sayımız önümizdeki yıllarda daha da artar.

Satranç dolu günler dileğiyle.

Kısa… Kısa…

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20-29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

>>> Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği 2-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında Kütahya’da düzenlenecek.

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Merkez Hakem Kurulu tarafından 4-6 Mayıs 2018 tarihlerinde Gebze Teknik Üniversitesi Kültür Merkezinde Aday Hakem Kursu açılacak.

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 29 Haziran - 08 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya, Krakow'da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ:

** GRENKE Klasik 2018

(31 Mart - 09 Nisan 2018/GER)

GM Hou, Yifan (ELO 2654/CHN - 1994 Doğumlu)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2789/FRA - 1990 Doğumlu)

1.Af3 c5 2.c4 Af6 3.g3 g6 4.b3 Fg7 5.Fb2 b6 6.Fg2 Fb7 7.0–0 0–0 8.d4 cxd4 9.Vxd4 Ac6 10.Vc3 Vc7 11.Kd1 Kad8 12.Aa3 a6 13.Kac1 Kfe8 14.Ve1 Vb8 15.Ac2 b5 16.c5 d5 17.cxd6 Kxd6 18.Kxd6 Vxd6 19.Afd4 Ad5 20.Fa3 Vd7 21.Axc6 Fxc6 22.e4 Ac7 23.Ab4 Fb7 24.Kd1 Vc8 25.Ve3 a5 26.Ad3 b4 27.Fb2 Fxb2 28.Axb2 Ab5 29.Ac4 Ac3 30.Kd2 Kd8 31.Axa5 Kxd2 32.Vxd2 Fa6 33.Ff1 Fxf1 34.Sxf1 Va8 35.Ac4 Vxe4 36.Sg1 Ae2+ 37.Sf1 Ad4 38.f3 Vxf3+ 39.Vf2 Vh1+ 40.Vg1 Ve4 41.Vf2 f6 42.Ae3 Sf7 43.h4 Vh1+ 44.Vg1 Vxg1+ 45.Sxg1 Ae2+ 46.Sf2 Ac3 0–1

** GRENKE Klasik 2018

(31 Mart - 09 Nisan 2018/GER)

GM Aronian, Levon (ELO 2794/ARM - 1982 Doğumlu)

GM Naiditsch, Arkadij (ELO 2701/AZE - 1985 Doğumlu)

1.c4 Af6 2.Ac3 g6 3.e4 d6 4.d4 Fg7 5.Age2 0–0 6.Ag3 e5 7.d5 a5 8.Fe2 Aa6 9.h4 h5 10.Fg5 Ve8 11.Vd2 Sh7 12.f3 Ag8 13.Ab5 b6 14.a3 Fd7 15.b4 f6 16.Fe3 f5 17.exf5 gxf5 18.Fg5 e4 19.Kb1 exf3 20.gxf3 axb4 21.axb4 Fxb5 22.cxb5 Ab8 23.0–0 Ad7 24.Kbc1 Ka7 25.Fd3 Ve5 26.Axh5 Vxd5 27.Af4 Vb3 28.Fc4 Vb2 29.Kc2 Vd4+ 30.Vxd4 Fxd4+ 31.Sg2 Fe5 32.Ae6 Kc8 33.Ad8 d5 34.Ac6 Ka3 35.Fxd5 1–0

** GRENKE Klasik 2018

(31 Mart - 09 Nisan 2018/GER)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2843/NOR - 1990 Doğumlu)

GM Hou, Yifan (ELO 2654/CHN - 1994 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Fc4 Af6 3.d3 c6 4.Ve2 Fe7 5.Af3 d6 6.c3 Abd7 7.Fb3 0–0 8.0–0 a5 9.d4 a4 10.Fc2 Ke8 11.Ke1 Ff8 12.Vd1 b5 13.Abd2 Vc7 14.Af1 g6 15.Fg5 h6 16.Fd2 Fg7 17.Ag3 Ab6 18.b3 axb3 19.axb3 Kxa1 20.Vxa1 Fg4 21.Vc1 Fxf3 22.gxf3 h5 23.Fh6 Ve7 24.Fxg7 Sxg7 25.Vg5 Sh7 26.f4 Afd7 27.Vxe7 Kxe7 28.fxe5 dxe5 29.Kd1 Ke8 30.dxe5 Axe5 31.f4 Ag4 32.Kd6 Ke6 33.Kd8 Sg7 34.Af1 Kf6 35.h3 Ah6 36.f5 gxf5 37.Ag3 Kg6 38.Sf2 fxe4 39.Axh5+ Sh7 40.Fxe4 f5 41.Fg2 Af7 42.Kf8 Ae5 43.Af4 Kd6 44.Kxf5 Abd7 45.Se2 Sg7 46.h4 Af7 47.Fe4 Ade5 48.Ah5+ Sh6 49.Ag3 Ke6 50.Se3 Sg7 51.Kf1 Sf8 52.Af5 Ag4+ 53.Sf4 Af6 54.Ff3 Ad5+ 55.Fxd5 cxd5 56.Ka1 Sg8 57.Ka8+ Sh7 58.Ka7 Kf6 59.h5 Sg8 60.Kd7 b4 61.cxb4 1–0

** GRENKE Klasik 2018

(31 Mart - 09 Nisan 2018/GER)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2789/FRA - 1990 Doğumlu)

GM Anand, Viswanathan (ELO 2776/IND - 1969 Doğumlu)

1.e4 c5 2.Af3 e6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Ac6 5.Ac3 Vc7 6.Fe3 a6 7.Vf3 Af6 8.0–0–0 Ae5 9.Vg3 b5 10.a3 Fb7 11.Fxb5 Kc8 12.Fa4 Axe4 13.Axe4 Fxe4 14.Ff4 Vc4 15.Fxe5 Vxa4 16.Kd2 f6 17.Fd6 Sf7 18.Ke1 Fg6 19.Fxf8 Khxf8 20.Vd6 Sg8 21.f4 Kfe8 22.Ke3 Vc4 23.b3 Vc7 24.Vxc7 Kxc7 25.Sb2 Kb8 26.g4 Ff7 27.a4 Kc5 28.Ae2 Kc7 29.Kd6 Ka7 30.Ked3 Fe8 31.f5 exf5 32.gxf5 Kc8 33.Ac3 Kc5 34.K3d5 Kc6 35.Ae4 Sf7 36.Kd3 Kac7 37.c4 g6 38.fxg6+ 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

Cevap : 1.Ve2+ Şd5 [1...Şf5 2.Ve5#] 2.Ve6#

Caruana, Carlsen’e karşı


Unutmadan hatırlatayım, Adaylar Turnuvası dünya şampiyonuyla unvan maçı yapacak sporcuyu seçmek için yapılıyor. Carlsen daha önce GM Viswanathan Anand (IND) ve GM Sergey Karjakin’e (RUS) karşı unvanını korumayı başarmıştı.

Dünyanın önemli sekiz sporcusunu bir araya getiren turnuvanın final sıralaması ise şöyle oluştu;

blobid0-1522319736.jpg?r=ef412572bf5c8a2169e375274c2cd886

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde düzenlenen satranç ligi 5. Etap karşılaşmaları 24-25 Mart 2018 tarihlerinde Dilovası Polisan spor Salonunda düzenlendi. Final sıralamada ilkokullarda Derince Turgut Reis İlkokulu, ortaokullarda İzmir Özel Atafen Ortaokulu, Liselerde Dilovası Özel Enka Teknik Okulları liderliklerini sürdürdüler.

>>> 9. Uluslararası 5 Nisan Madalya Günü Satranç Turnuvası, 03-08 Nisan 2018 tarihleri arasında Kahramanmaraş’ta düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20-29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Merkez Hakem Kurulu tarafından 4-6 Mayıs 2018 tarihlerinde Gebze Teknik Üniversitesi Kültür Merkezinde Aday Hakem Kursu açılacak.

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 29 Haziran - 08 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya, Krakow'da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM Aronian, Levon (ELO 2794/ARM - 1982 Doğumlu)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2763/RUS - 1990 Doğumlu)

1.c4 Af6 2.Af3 e6 3.g3 d5 4.Fg2 dxc4 5.Va4+ c6 6.Vxc4 b5 7.Vb3 Fb7 8.0–0 Fe7 9.d4 0–0 10.Kd1 Abd7 11.Ae5 Axe5 12.dxe5 Ad7 13.Ff4 Vc7 14.Ad2 Kfd8 15.Kac1 a6 16.Ve3 c5 17.Fxb7 Vxb7 18.Ae4 c4 19.h4 h6 20.Kd4 Af8 21.b3 Kxd4 22.Vxd4 Kd8 23.Ad6 Fxd6 24.exd6 f6 25.Fe3 e5 26.Vb2 Vc6 27.bxc4 bxc4 28.Vb4 Kc8 29.f3 h5 30.Sf2 Sf7 31.Kd1 Ad7 32.Vb1 g6 33.g4 Kh8 34.g5 f5 35.Vc2 Kc8 36.Vc3 Se6 37.Sg2 Va4 38.Vd2 Vb5 39.a4 Vc6 40.Vc2 Kb8 41.Fd2 Kb3 42.Fc3 Vxa4 43.Ka1 Vc6 44.Ka5 Kb5 45.Va4 Ab6 46.Va1 Kxa5 47.Vxa5 Vb5 48.d7 Sxd7 49.Va3 Ad5 50.Fxe5 Vc6 51.Vf8 Ve6 52.Vb8 c3 53.Vb7+ Se8 54.Vb8+ Sf7 55.Vb7+ Ae7 56.Fxc3 Vxe2+ 57.Sh3 Vb5 58.Vc7 Vc6 59.Ve5 Vxf3+ 60.Sh2 Vf2+ 61.Sh1 Vxh4+ 62.Sg1 Vxg5+ 63.Sh2 Vh4+ 64.Sg1 Ve4 65.Vg7+ Se6 66.Ff6 Ad5 67.Fb2 f4 68.Sh2 Sf5 69.Vf8+ Sg5 70.Vd8+ Sg4 71.Vc8+ Sh4 72.Fg7 Ve2+ 73.Sh1 Vf3+ 74.Sh2 Vg3+ 0–1

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2763/RUS - 1990 Doğumlu)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2784/USA - 1992 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Af6 3.Axe5 d6 4.Af3 Axe4 5.Ac3 Axc3 6.dxc3 Ac6 7.Fe3 Fe7 8.Vd2 Fe6 9.0–0–0 Vd7 10.a3 h6 11.Ad4 Axd4 12.Fxd4 Kg8 13.Fe2 c5 14.Fe3 d5 15.f4 0–0–0 16.Ff3 Fg4 17.Fxd5 Fxd1 18.Kxd1 Vc7 19.c4 Kge8 20.Vf2 b6 21.g4 Ff6 22.Sb1 Kd7 23.Kd3 g5 24.Sa2 Kee7 25.Vf3 Sd8 26.Fd2 Sc8 27.Vf1 Kd6 28.fxg5 Fxg5 29.Fxg5 hxg5 30.Vf5+ Kdd7 31.Vxg5 Ve5 32.Vh6 Sd8 33.g5 Vd6 34.Vh8+ Ke8 35.Vh4 Vg6 36.Vg4 Ke5 37.h4 Se7 38.Kd2 b5 39.Fxf7 Vf5 40.Kxd7+ Sxd7 41.Vxf5+ Kxf5 42.g6 Se7 43.cxb5 Kh5 44.c4 Kxh4 45.a4 Kg4 46.a5 Sd6 47.a6 Sc7 48.Sb3 1–0

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM Mamedyarov, Shakhriyar (ELO 2809/AZE - 1985 Doğumlu)

GM Grischuk, Alexander (ELO 2767/RUS - 1983 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.Af3 g6 3.g3 Fg7 4.Fg2 0–0 5.0–0 d5 6.c4 dxc4 7.Aa3 c3 8.bxc3 c5 9.Ke1 Ac6 10.Fb2 Ad5 11.Vc2 cxd4 12.Axd4 Af6 13.Axc6 bxc6 14.c4 Ff5 15.Vc1 Vc7 16.Ac2 Kab8 17.Fc3 Fxc2 18.Vxc2 Ae8 19.h4 c5 20.Ked1 Fxc3 21.Vxc3 Af6 22.Ff3 h5 23.Kab1 Kxb1 24.Kxb1 Kb8 25.Kb5 Ae8 26.Ve3 Kxb5 27.cxb5 Ad6 28.a4 c4 29.Sg2 c3 30.Fc6 Va5 31.Vc5 a6 32.e4 axb5 33.axb5 Sh7 34.e5 Axb5 35.e6 Va3 36.Vxb5 c2 37.exf7 Sg7 38.Fe4 c1V 39.Ve8 1–0

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2784/USA - 1992 Doğumlu)

GM Aronian, Levon (ELO 2794/ARM - 1982 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.Ke1 b5 7.Fb3 0–0 8.d3 d6 9.Fd2 Fg4 10.c3 d5 11.h3 Fh5 12.Ve2 Kb8 13.Fg5 dxe4 14.dxe4 h6 15.Fc1 Fg6 16.Abd2 Ah5 17.Af1 Fc5 18.g3 Sh7 19.Sg2 Ve7 20.Fc2 Kfd8 21.b4 Fb6 22.a4 Af6 23.Ah4 Ve6 24.Fd3 Fh5 25.g4 Fxg4 26.hxg4 Axg4 27.Af5 Axf2 28.Fc2 g6 29.A1e3 gxf5 30.exf5 Vf6 31.Vxf2 e4 32.Kh1 Kd6 33.Fxe4 Kg8+ 34.Sf1 Ae5 35.Vf4 c6 36.axb5 Kg5 37.bxa6 Vd8 38.f6+ Ag6 39.Kxh6+ 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

blobid1.jpg?r=e1737a399c345a743ade2165c22d7b01

Cevap : 1.Şxe3 Va2 [1...Vxb2 2.Ve1#; 1...Şd1 2.Vd2#] 2.Vxc2#

5. İsmail Bey Gaspıralı Satranç Turnuvası

MAKALEYİ DİNLE
Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği 5. İsmail Bey Gaspıralı Satranç Turnuvası 17-18 Mart 2018 tarihlerinde Şampiyon Hasan Gemici Spor Salonunda düzenlendi. Yedi farklı kategoride oynanan turnuva İsviçre Sistemi ile altı tur üzerinden eşlendirildi. Düşünme süresi olarak 35 dakika 30 saniye eklemeli temponun kullanıldığı organizasyonda başhakemliği ulusal hakemlerimizden Ali Fuat Aydın yaptı.

Bu yıl beşincisi düzenlenen turnuvada TSF Lisans Bilgi Sistemi verilerine göre Düzce, Sakarya, Bolu, İzmir, Muğla, İstanbul, Kilis, Hatay, Kırklareli, Ankara, Bursa, Çanakkale, Edirne, Elazığ, Mersin, Samsun olmak üzere 16 ilden 367 sporcu mücadele etti.

Kategorilerinde şampiyon olan sporcular ise şöyle sıralandılar;

7 Yaş Kategorisi (54 sporcu) : Ahmet Burak Beker 6 puan

8 Yaş Kategorisi (57 sporcu) : Ecrin Zeycan Şahin 6 puan


9 Yaş Kategorisi (62 sporcu) : Erdem Cahit Karataş (İstanbul) 6 puan

10 Yaş Kategorisi (54 sporcu) : Berkay Şerifler 5,5 puan

12 Yaş ve Altı Kategorisi (46 sporcu) : Kaan Onur Demirtaş (Bolu) 6 puan

15 Yaş ve Altı Kategorisi (42 sporcu) : Muhammed Talha Güler (Düzce) 5,5 puan

16 Yaş ve Üstü Kategorisi (52 sporcu) : Mehmet Aşkın Taşan (Çanakkale) 6 puan

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> 9. Uluslararası 5 Nisan Madalya Günü Satranç Turnuvası, 03-08 Nisan 2018 tarihleri arasında Kahramanmaraş’ta düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20-29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Merkez Hakem Kurulu tarafından 4-6 Mayıs 2018 tarihlerinde Gebze Teknik Üniversitesi Kültür Merkezinde Aday Hakem Kursu açılacak.

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 29 Haziran - 08 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya, Krakow'da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

Yazımı hazırladığım sırada Dünya Şampiyonu Magnus Carlsen (NOR) ile unvan maçı yapacak sporcuyu belirleyecek FIDE Adaylar Turnuvasındaki son durumu aşağıda ilginize sunuyorum.

1.

Caruana, Fabiano

GM

USA

2784

5½ puan

2928 ELO

2.

Mamedyarov, Shakhriyar

GM

AZE

2809

5 puan

2874 ELO

3.

Grischuk, Alexander

GM

RUS

2767

4½ puan

2832 ELO

4.

Ding, Liren

GM

CHN

2769

4 puan

2788 ELO

5.

Karjakin, Sergey

GM

RUS

2763

3½ puan

2748 ELO

6.

Kramnik, Vladimir

GM

RUS

2800

3½ puan

2738 ELO

7.

Aronian, Levon

GM

ARM

2794

3 puan

2695 ELO

8.

So, Wesley

GM

USA

2799

3 puan

2696 ELO

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2800/RUS - 1975 Doğumlu)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2784/USA - 1992 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Af6 3.Axe5 d6 4.Af3 Axe4 5.Ve2 Ve7 6.Ac3 Axc3 7.dxc3 Vxe2+ 8.Fxe2 Ac6 9.Fe3 Fe7 10.0–0–0 0–0 11.Khe1 Ff6 12.Ad2 Ke8 13.Ff3 Ae5 14.Ff4 Sf8 15.Fd5 c6 16.Fb3 Ff5 17.h3 g5 18.Fh2 Sg7 19.c4 g4 20.Ae4 Fxe4 21.Kxe4 Fg5+ 22.Sb1 gxh3 23.c5 f5 24.Kb4 hxg2 25.Kxb7+ Sh8 26.cxd6 Af3 27.Fa4 Axh2 28.Fxc6 Kad8 29.d7 Ke2 30.Fxg2 Kxf2 31.Fc6 Ag4 32.Kxa7 Ae3 33.Kg1 h6 34.Kc7 Sg7 35.a4 Sf7 36.Fb5 Se7 37.a5 Kf4 38.c3 Sd6 39.Kb7 Kg4 40.Ke1 f4 41.a6 h5 42.a7 Ka8 43.b4 h4 44.c4 h3 45.c5+ Se5 46.Kb8 Kxa7 47.Kg8 Ff6 48.d8V Fxd8 49.Kxg4 Ff6 50.Kg6 Kb7 51.Fe2 Kxb4+ 52.Sa2 Ac2 53.Kc1 Ad4 54.Fd3 Ka4+ 55.Sb1 Ab3 56.Ke1+ Sd5 57.Sc2 Ad4+ 58.Sb1 Af3 59.Kd1 Ka1+ 60.Sc2 Kxd1 61.Fa6 Kd2+ 62.Sc1 Fb2+ 63.Sb1 Sxc5 64.Fb7 Ae5 65.Kf6 f3 66.Kf5 f2 0–1

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM So, Wesley (ELO 2799/USA - 1993 Doğumlu)

GM Aronian, Levon (ELO 2794/ARM - 1982 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.Ke1 b5 7.Fb3 0–0 8.a4 b4 9.a5 d6 10.d3 Fe6 11.Fxe6 fxe6 12.Abd2 Kb8 13.Ab3 Vc8 14.h3 Ad8 15.Fe3 c5 16.Abd2 Ac6 17.c3 Kb5 18.d4 exd4 19.cxd4 Axa5 20.dxc5 dxc5 21.Ka2 Vb7 22.b3 Sh8 23.Vc2 Ad7 24.Kea1 Fd8 25.Ac4 Axc4 26.Vxc4 Ff6 27.Kd1 Vc6 28.Kad2 Ab6 29.Vc2 Vc7 30.e5 Fe7 31.Ad4 Kc8 32.Axe6 Vxe5 33.Af4 Kf8 34.Ke2 Vc3 35.Vb1 Vf6 36.Fc1 c4 37.bxc4 Axc4 38.Ke6 Vg5 39.Ag6+ Vxg6 40.Kxg6 hxg6 41.Ve4 Ff6 42.Vxc4 b3 43.Fa3 Kfb8 44.Kb1 b2 45.h4 Ka5 46.Vd3 Kd8 47.Vb3 Kc8 48.Vb7 Kd8 49.Vb3 Kc8 50.Vb4 Kb5 51.Vg4 Kc3 52.Fxb2 Kxb2 53.Kxb2 Kc1+ 54.Sh2 Fxb2 55.Vxg6 Ka1 56.g4 a5 57.Vh5+ Sg8 58.Vb5 Fa3 59.Ve5 Kd1 60.Ve6+ Sh7 61.Ve4+ Sh8 62.Va8+ Sh7 63.Vxa5 Fd6+ 64.Sg2 Kd4 65.Vf5+ Sh8 66.Vh5+ Sg8 67.g5 Sf8 68.Vg6 Fe7 69.Vf5+ Se8 70.Sh3 Kd6 71.Vh7 Sf7 72.f4 Kd4 73.Vf5+ Se8 74.Ve5 Kb4 75.Sg4 Sf8 76.Vf5+ Se8 77.Ve6 Kd4 78.Ve5 1–0

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM Mamedyarov, Shakhriyar (ELO 2809/AZE - 1985 Doğumlu)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2800/RUS - 1975 Doğumlu)

1.d4 d5 2.c4 e6 3.Ac3 Af6 4.cxd5 Axd5 5.e4 Axc3 6.bxc3 c5 7.Kb1 Fe7 8.Fb5+ Fd7 9.Fd3 cxd4 10.cxd4 Ac6 11.Fe2 Kc8 12.Af3 Va5+ 13.Fd2 Fb4 14.Kb2 Fxd2+ 15.Vxd2 Vxd2+ 16.Sxd2 Aa5 17.Kbb1 Se7 18.Khc1 f6 19.h4 Khd8 20.Fd3 a6 21.Se3 b5 22.g4 Fe8 23.Ag1 Ac6 24.Ae2 Kd6 25.Kd1 Kcd8 26.Fc2 Aa5 27.Fd3 Ac6 28.Fc2 h5 29.g5 fxg5 30.e5 K6d7 31.hxg5 h4 32.g6 Aa5 33.Kbc1 Kc7 34.Fd3 Kdc8 35.Kxc7+ Kxc7 36.Kh1 Ac4+ 37.Sf4 Ab2 38.Fe4 b4 39.Kxh4 Ad1 40.f3 Ac3 41.Axc3 bxc3 42.Kh2 Kc8 43.Se3 Fb5 44.f4 Fc4 45.Kh7 Kg8 46.a3 a5 47.Fc2 Sd7 48.d5 Fxd5 49.Sd4 Fa2 50.Sxc3 Sc6 51.Kh2 Sc5 52.Kd2 Kh8 53.Kd7 Kh3+ 54.Sb2 Fd5 55.Kxg7 Sd4 56.Kh7 Kg3 57.Kh5 Kg2 58.Kg5 Kf2 59.g7 Fe4 60.g8V Kxc2+ 61.Sb3 Kc3+ 62.Sa4 Kc5 63.Kg2 Ff3 64.Vd8+ 1–0

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2763/RUS - 1990 Doğumlu)

GM So, Wesley (ELO 2799/USA - 1993 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Ac3 Fb4 4.e3 0–0 5.Af3 d5 6.Fd2 c5 7.a3 cxd4 8.axb4 dxc3 9.Fxc3 dxc4 10.Fxc4 Vxd1+ 11.Sxd1 Fd7 12.Se2 Kc8 13.Fd3 Ad5 14.Ae5 Fe8 15.Fd2 f6 16.Ac4 Kd8 17.Khc1 Ac6 18.Fe4 Adxb4 19.Fxb4 Axb4 20.Fxb7 Kab8 21.Kxa7 Kd7 22.Aa5 Ad3 23.Kd1 Axb2 24.Kxd7 Fxd7 25.Fc6 Fxc6 26.Axc6 Ke8 27.e4 Ac4 28.Sd3 Ad6 29.f4 Sf8 30.e5 fxe5 31.fxe5 Af5 32.g4 Ah4 33.Sc4 Af3 34.Ka2 Kc8 35.Sb5 Se8 36.Sb6 g5 37.h3 Axe5 38.Axe5 Kc3 39.Kh2 Se7 40.Sb5 Ke3 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?



Cevap : 1.Kh2+ Şf3 [1...Şg1 2.Ae2#] 2.Kf2#

Banner - Market

tsf market_ban

İlçe Temsilciliklerimiz

KocaeliHarita

Bilgi Sistemleri

FACEBOK2
banner lisans
banner ukd
ELO
satranc akademi
banner mavikale2
banner turkbase
ETKINLIK TAKVIMI

Günün Sorusu

Konaklama