banner isbank
yeniGüncel Etkinlik Takvimi için Link: 

Köşe Yazıları

Satranç Ligi 4. etap

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde düzenlenen satranç ligi 4. Etap karşılaşmaları ile devam etti. Her ay yapılan etapların dördüncüsü 24-25 Şubat 2018 tarihlerinde Körfez Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirilen organizasyonda düşünme süresi olarak 35 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı ve başhakemliğini ulusal hakemlerimizden Ali Fuat Aydın yaptı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Satranç Liginde maçlar bireysel oynanıyor ve okullar her kategoriye en az üç en çok on öğrenci ile katılabiliyorlar. Her etabın sonunda okullar en çok puan toplamış üç öğrencisinin puanına göre sıralanıyorlar.

Toplam sekiz etap oynanacak ligde kalan dört etap öncesinde kategorilere gore ilk üç sıradaki okullar şöyle sıralandılar.

İlkokullar Kategorisi (55 Okul)

1. Etap

2. Etap

3. Etap

4. Etap

Toplam

Puan

Puan

Puan

Puan

Puan

1.

DERİNCE/ TURGUT REİS İO

16,5

16

17,5

16

66

2.

DERİNCE/ KOCAELI ÖĞRETMENLER İO

13,5

15

15

15

58,5

3.

GEBZE/ KROMAN ÇELİK İO

14,5

15

14,5

13

57

Ortaokullar Kategorisi (42 Okul)

1. Etap

2. Etap

3. Etap

4. Etap

Toplam Puan

Puan

Puan

Puan

Puan

1.

İZMİT/ ÖZEL ATAFEN ORT.

15

14,5

17

16

62,5

2.

GÖLCÜK/ HİSAREYN ORT.

14

15

14,5

14,5

58

3.

İZMİT/ ŞEHİT ÜMİT BALKAN ORT.

14

14,5

14

15

57,5

Liseler Kategorisi (27 Okul)

1. Etap

2. Etap

3. Etap

4. Etap

Toplam Puan

Puan

Puan

Puan

Puan

1.

DİLOVASI/ Ö. ENKA TEKNİK OKULLARI

14,5

16

14

15

59,5

2.

İZMİT/ KOCAELİ FEN LİSESİ

13

13,5

15

15

55

3.

KÖRFEZ/ KÖRFEZ FEN LİSESİ

12,5

13,5

15

13,5

54,5

Etaplarda ilk on sporcuya madalya verilirken, sekiz etap sonunda ilk üç sırada yer alan okullar lisan laboratuvarı, fen laboratuvarı ve kütüphane ile ödüllendirilecek.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Ali İpek 6. Anma Turnuvası 03 - 09 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 04 - 10 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası 16 - 29 Mart 2018 tarihlerinde Batum’da düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Bologan, Victor (ELO 2600/MDA - 1971 Doğumlu)

GM Najer, Evgeniy (ELO 2683/RUS - 1977 Doğumlu)

1.e4 c6 2.d4 d5 3.e5 Ff5 4.Ad2 e6 5.Ab3 Ad7 6.Af3 Ae7 7.Fe2 h6 8.0–0 Vc7 9.a4 g5 10.a5 0–0–0 11.Fe3 Sb8 12.c4 dxc4 13.Fxc4 g4 14.Afd2 f6 15.f4 gxf3 16.Vxf3 fxe5 17.Vf2 Kg8 18.d5 exd5 19.Fxa7+ Sc8 20.Fb6 Axb6 21.axb6 Vb8 22.Fe2 e4 23.Sh1 Kd6 24.Ac5 Kdg6 25.g4 h5 26.Ka7 hxg4 27.Vg3 Vxg3 28.hxg3 Sd8 29.Ka8+ Ac8 30.Axb7+ Se7 31.Kxf5 Axb6 32.Ka6 Ad7 33.Aa5 Ab8 34.Kb6 Fh6 35.Adb3 Fe3 36.Kb7+ Ad7 37.Kc7 Kh6+ 38.Sg2 Se6 39.Axc6 Sxf5 40.Ae7+ Se5 41.Axg8 Kb6 42.Kxd7 Kxb3 43.Fxg4 Kxb2+ 44.Sh3 Fg1 45.Sh4 Kh2+ 46.Sg5 Fe3+ 47.Sg6 Ff2 48.Af6 Fxg3 49.Kxd5+ Sf4 50.Fd1 Kh1 51.Fc2 Fh4 52.Axe4 Kg1+ 53.Sf7 Kc1 54.Fd3 Kc7+ 55.Sg6 Kc6+ 56.Sh5 Fe7 57.Fb5 Ke6 58.Ac3 Kd6 59.Ff1 Ff8 60.Ae2+ Se3 61.Ke5+ Sd2 62.Ag3 Sc2 63.Af5 Kd8 64.Sg4 Kc8 65.Sf3 Kc5 66.Ae3+ Sc3 67.Ke6 Kh5 68.Kc6+ Kc5 69.Kf6 Fe7 70.Kf7 Fg5 71.Af5 Kc6 72.Kd7 Kc8 73.Fa6 Kf8 74.Kd5 Fc1 75.Se2 Kf6 76.Fc8 Ff4 77.Kd3+ Sb2 78.Sf3 Fc7 79.Se4 Kf8 80.Fe6 Kb8 81.Ae3 Ke8 82.Kb3+ Sc1 83.Kc3+ Sb1 84.Kc6 Fd8 85.Sd3 Fa5 86.Ff5 Ka8 87.Ac4 Sa1 88.Kg6 Kd8+ 89.Sc2 Kd5 90.Fe6 Kc5 91.Sb3 Fe1 92.Kg8 Kb5+ 93.Sc2 Fa5 94.Kg1+ 1–0

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Inarkiev, Ernesto (ELO 2684/RUS - 1985 Doğumlu)

GM Tari, Aryan (ELO 2597/NOR - 1999 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 g6 3.Af3 Fg7 4.g3 c6 5.Fg2 d5 6.b3 0–0 7.0–0 dxc4 8.bxc4 c5 9.Fb2 Vb6 10.Vb3 Ae4 11.e3 Ac6 12.Ae5 Ad6 13.Ad2 Vc7 14.f4 Af5 15.Adf3 Aa5 16.Va3 cxd4 17.Axd4 Axd4 18.Fxd4 Axc4 19.Vc3 Fe6 20.Kab1 Va5 21.Vxa5 Axa5 22.Kb5 Ac6 23.Kxb7 Axd4 24.exd4 Kad8 25.Kd1 Fxa2 26.d5 a5 27.Kd2 Fxe5 28.fxe5 Fc4 29.Kxe7 Kfe8 30.d6 Fb5 31.Kb2 Fa4 32.Kxe8+ Fxe8 33.Kb7 Sf8 34.Fd5 a4 35.Sf2 f6 36.Kxh7 fxe5 37.Kh8+ Sg7 38.Kg8+ Sf6 39.Kf8+ Sg7 40.Kg8+ Sf6 41.Fc6 a3 42.Fxe8 a2 43.Kxg6+ Sf5 44.Se3 Kxe8 45.d7 a1V 46.g4+ Sxg6 47.dxe8V+ Sg7 48.Vd7+ Sg6 49.Se2 e4 50.Vd6+ Sg7 51.h4 Vg1 52.Ve5+ Sg8 53.Vg5+ Sh7 54.Vf5+ Sg7 55.h5 Vd4 56.Vg5+ Sh7 57.Vf4 Vd3+ 58.Sf2 Vc2+ 59.Sg3 Vc3+ 60.Sg2 Vd3 61.Vf7+ Sh8 62.Vf2 Sg7 63.g5 e3 64.Vf6+ Sg8 65.h6 Vd7 66.Sg3 Sh7 67.Ve5 Sg6 68.Vxe3 Vd6+ 69.Sg4 Vd7+ 70.Sg3 Vd6+ 71.Sf3 Vd1+ 72.Sf2 Vd6 73.Se2 Vh2+ 74.Sd3 Vd6+ 75.Sc2 Vc6+ 76.Sd2 Vg2+ 77.Sd3 Vd5+ 78.Vd4 Vb3+ 79.Sd2 Sxg5 80.h7 Va2+ 81.Se3 Ve6+ 82.Ve4 Vb3+ 83.Vd3 Ve6+ 84.Sf2 Vf6+ 85.Sg2 Vh8 86.Sg3 Sh6 87.Sg4 Vg7+ 88.Sf4 Vxh7 89.Vxh7+ Sxh7 90.Sf5 ½–½

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Kovalev, Vladislav (ELO 2641/BLR - 1994 Doğumlu)

GM Artemiev, Vladislav (ELO 2697/RUS - 1998 Doğumlu)

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.Fb5+ Ad7 4.0–0 a6 5.Fd3 Agf6 6.Ke1 g6 7.c3 Fh6 8.a4 Ab8 9.Aa3 Ac6 10.h3 0–0 11.Ff1 d5 12.exd5 Vxd5 13.Ac4 Kb8 14.Ace5 Axe5 15.Kxe5 Vd6 16.d4 Fxc1 17.Kxc1 cxd4 18.Vxd4 Vxd4 19.Axd4 e6 20.g3 Fd7 21.a5 Kfc8 22.Kd1 Fe8 23.f4 Ad5 24.Sf2 Kc7 25.Fg2 Ae7 26.g4 Kd7 27.Kde1 Sf8 28.h4 Kd6 29.Kc5 Fd7 30.b4 Ac6 31.Af3 Kc8 32.Ag5 Kd2+ 33.Ke2 Kd1 34.Axh7+ Sg7 35.Ag5 e5 36.fxe5 Fxg4 37.Ke1 Kd2+ 38.Sg3 Ff5 39.e6 Kd3+ 40.Sf2 f6 41.Fxc6 bxc6 42.Af3 Fg4 43.Ad4 Kh8 44.Ke3 Kd1 45.e7 Fd7 46.Axc6 g5 47.Ad4 gxh4 48.Kd5 Fa4 49.Af5+ Sg6 50.Kxd1 Sxf5 51.Kd8 Fe8 52.b5 h3 53.bxa6 h2 54.Ke1 h1V 55.Kxh1 Kxh1 56.Kxe8 1–0

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Artemiev, Vladislav (ELO 2697/RUS - 1998 Doğumlu)

GM Bologan, Victor (ELO 2600/MDA - 1971 Doğumlu)

1.c4 e5 2.e3 Af6 3.Ac3 c6 4.Af3 d6 5.d4 e4 6.Ad2 d5 7.Fe2 Fd6 8.Vb3 Fc7 9.g4 h6 10.h4 a6 11.Kg1 g5 12.cxd5 gxh4 13.Adxe4 h3 14.Fd2 h2 15.Axf6+ Vxf6 16.Kh1 Kg8 17.0–0–0 b5 18.f4 Vh4 19.Fe1 Ve7 20.dxc6 Axc6 21.Ad5 Vd6 22.Kxh2 Fd8 23.e4 Fxg4 24.Fxg4 Kxg4 25.Vh3 Ve6 26.Vf3 Kg1 27.Fc3 Kxd1+ 28.Sxd1 Ae7 29.Axe7 Fxe7 30.d5 Vb6 31.Kg2 0–0–0 32.Vh3+ Sb8 33.Fe5+ Sa8 34.Vc3 b4 35.Vc4 Vb7 36.f5 Kc8 37.Vd3 Fg5 38.Kc2 Ke8 39.Fg3 Vb6 40.Kc6 Vg1+ 41.Sc2 Vc1+ 42.Sb3 Ve3 43.Vxe3 Fxe3 44.d6 Kxe4 45.d7 Fg5 46.f6 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :



Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

Cevap : 1.Ve3+ Şxf5 2.Ve4#

Okul Sporları Şampiyonları

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Kocaeli Okullar Arası Minikler Küçükler Yıldızlar Gençler Satranç Yarışması 13-16 Şubat 2018 tarihlerinde İzmit Şampiyon Hasan Gemici Spor Salonunda oynandı. 45 dakika 30 saniye eklemeli düşünme süresinin kullanıldığı yarışmada başhakemliği ulusal hakemlerimizden Kemalettin Ayan yaptı. Dört asil iki yedek öğrenciden oluşan takımların mücadele ettiği yarışma sekiz ayrı kategoride düzenlendi.

Kategorilerinde şampiyon olan okullar aşağıdaki gibi sıralandılar.

Minikler Kategorisinde (01.09.2007 - 2011 doğumlu / İlkokul) Derince Turgut Reis İlkokulu, kızlarda ise Hisareyn İlkokulu şampiyon oldular.

Küçükler Kategorisinde (2006 - 2007 doğumlu / Ortaokul) Özel Atafen Ortaokulu, kızlarda Özel Körfezim Ortaokulu şampiyon oldular.

Yıldızlar Kategorisinde (01.09.2003 - 2004 - 2005 doğumlu / Ortaokul) Hisareyn Ortaokulu, kızlarda Darıca Mehmet Akif Ortaokulu, Gençler Kategorisinde (01.09.1999 - 2000 - 2001 - 2002 - 2003 doğumlu / Lise) Özel Enka M.T.A.L., kızlarda Yahya Kaptan M.T.A.L. şampiyon oldular.

Sonuçlarının UKD hesaplamaları için Türkiye Satranç Federasyonu’na (TSF) gönderilen yarışmada minikler hariç diğer kategorilerde birinci olan okullar grup karşılaşmalarına da katılmaya hak kazandılar.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Ali İpek 6. Anma Turnuvası 03 - 09 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 04 - 10 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası 16 - 29 Mart 2018 tarihlerinde Batum’da düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

IM Vavulin, Maksim (ELO 2575/RUS - 1998 Doğumlu)

GM Fedoseev, Vladimir (ELO 2724/RUS - 1995 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Af6 3.Axe5 d6 4.Af3 Axe4 5.c4 d5 6.cxd5 Vxd5 7.Fe2 Fd6 8.Ac3 Axc3 9.dxc3 Vxd1+ 10.Fxd1 0–0 11.Fe3 Ac6 12.Fc2 h6 13.0–0–0 Fe6 14.Sb1 a5 15.h3 Kae8 16.Khe1 Ke7 17.Kd2 f5 18.Kdd1 f4 19.Fc1 Kfe8 20.Kxe6 Kxe6 21.Fb3 Sf8 22.Fxe6 Kxe6 23.Ke1 Kg6 24.Ah4 Kf6 25.Af3 Sf7 26.Sc2 Kg6 27.Ah4 Ke6 28.Kxe6 Sxe6 29.Sd3 Ae5+ 30.Se4 Af7 31.Af3 g5 32.Ad4+ Sf6 33.Af5 Fc5 34.g3 Fxf2 35.gxf4 h5 36.Fe3 Fxe3 37.Axe3 Ad6+ 38.Sf3 c6 39.b3 Sg6 40.Ad1 Ab5 41.Sg3 Sf6 42.fxg5+ Sxg5 43.h4+ Sf5 44.Sf3 Se5 45.Ab2 Axc3 46.Ac4+ Sd5 47.Axa5 b6 48.Ac4 b5 49.Ab6+ Sc5 50.Ad7+ Sd6 51.Af6 Axa2 52.Axh5 Ac1 53.b4 Ad3 54.Se4 Axb4 55.Ag3 Ad5 56.h5 Af6+ 57.Sd3 Ag4 58.Se4 Ah6 59.Ae2 Sc5 60.Ad4 Af7 61.Sd3 Sd5 62.Ac2 c5 63.Sc3 Ah6 64.Sb3 Af5 65.Sc3 Se6 66.Sd3 Sd6 67.Aa3 Sc6 68.Ac2 Sd5 69.Sc3 Se5 70.Sd3 Se6 71.Aa3 b4 72.Ac4 Sd5 73.Ad2 Ah6 74.Ac4 Ag4 75.Ab6+ Sc6 76.Ac4 Sb5 77.Ad6+ Sb6 78.Sc4 Sc6 79.Af7 ½–½

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Mamedov, Rauf (ELO 2709/AZE - 1988 Doğumlu)

GM Petrosyan, Manuel (ELO 2569/ARM - 1998 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 Af6 4.d3 Fc5 5.c3 0–0 6.0–0 Ke8 7.Fg5 h6 8.Fh4 a6 9.Fc4 Fe7 10.a4 d5 11.exd5 Axd5 12.Fg3 Fg4 13.a5 Fg5 14.Vb3 Fxf3 15.gxf3 Ace7 16.Ke1 Vd7 17.Kxe5 c6 18.Aa3 Ag6 19.Fxd5 Kxe5 20.Fe4 Af4 21.Sh1 Kxa5 22.d4 Ke8 23.Kg1 Ah3 24.Ke1 Ff4 25.Ac4 Kh5 26.Ae5 Axf2+ 27.Sg2 Fxe5 28.dxe5 Axe4 29.Kxe4 Vd2+ 30.Sg1 Kd8 31.Vxb7 Vd1+ 32.Ke1 Vxf3 33.Kf1 Ve3+ 34.Sh1 Kf5 0–1

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

FM Esipenko, Andrey (ELO 2571/RUS - 2002 Doğumlu)

GM Andreikin, Dmitry (ELO 2712/RUS - 1990 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Af3 d5 4.Ac3 c5 5.cxd5 Axd5 6.e4 Axc3 7.bxc3 cxd4 8.cxd4 Fb4+ 9.Fd2 Fxd2+ 10.Vxd2 0–0 11.Fc4 Ad7 12.0–0 b6 13.a4 Fb7 14.Fd3 h6 15.Kfe1 Af6 16.Vb4 Vc7 17.Kac1 Vf4 18.Vd2 Vxd2 19.Axd2 Kfd8 20.Ab3 a5 21.f3 Ae8 22.Sf2 Kac8 23.Se3 Fc6 24.Ka1 Ad6 25.Keb1 Fe8 26.Ad2 Kb8 27.g4 f6 28.f4 e5 29.fxe5 fxe5 30.dxe5 Af7 31.Fc4 Sf8 32.Af3 Kdc8 33.Kc1 Fxa4 34.Kxa4 b5 35.Kxa5 bxc4 36.Ad4 c3 37.Sd3 Ka8 38.Kd5 Ka3 39.Kc2 Ke8 40.Af3 Ka6 41.Kxc3 Kg6 42.h3 h5 43.Ah4 Kh6 44.gxh5 Kxh5 45.Ag6+ Sg8 46.Sd4 Ag5 47.Af4 Kh4 48.Kg3 Kxf4 49.Kxg5 Kh4 50.Kd7 Sh8 51.Kg3 Ka8 52.Kc3 Sg8 53.e6 Ka4+ 54.Kc4 Kxc4+ 55.Sxc4 Sf8 56.Sd5 Kxh3 57.Kf7+ Se8 58.Kxg7 Kd3+ 59.Se5 Ka3 60.Kg8+ Se7 61.Kg7+ Se8 62.Kc7 Ka1 63.Kc5 Se7 64.Kd5 Ka2 65.Kd7+ ½–½

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Shevchenko, Kirill (ELO 2538/UKR - 2002 Doğumlu)

GM Kamsky, Gata (ELO 2677/USA - 1974 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.g3 d5 4.Fg2 Fe7 5.Af3 0–0 6.Ac3 Abd7 7.Vd3 c6 8.e4 dxe4 9.Axe4 e5 10.dxe5 Axe5 11.Axe5 Va5+ 12.Fd2 Vxe5 13.Fc3 Vh5 14.Fxf6 gxf6 15.0–0 Kd8 16.Vb3 f5 17.Ac3 Ff6 18.Kad1 Fe6 19.Vxb7 Fxc3 20.Kxd8+ Kxd8 21.bxc3 Ve2 22.Ve7 Kd1 23.h4 h6 24.Vxa7 Kd2 25.Ka1 Vxc4 26.Ve3 Ke2 27.Ff1 Kxe3 28.Fxc4 Ke5 29.Fxe6 fxe6 30.a4 Ka5 31.f3 Sf7 32.g4 Sf6 33.Sf2 Se5 34.Se3 f4+ 35.Sd3 Sd5 36.Ka2 e5 37.Ka1 c5 38.c4+ Se6 39.Ka2 Ka8 40.a5 Kd8+ 41.Se2 e4 42.a6 Se5 43.a7 Ka8 44.Ka6 Sd4 45.g5 hxg5 46.hxg5 Sxc4 47.g6 exf3+ 48.Sxf3 Sb5 49.Ka1 c4 50.g7 c3 51.Kb1+ 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

blobid1.jpg?r=50e48079b2c7c0921ff7e1e6fda4e289

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

Cevap : 1.Kc1+ Şd2 [1...Şd4 2.Kc4#] 2.Vc2#

Şubat 2018 ELO listesi

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından her ay yayınlanan uluslararası kuvvet puanına (2018 FIDE Şubat ELO Listesi) göre dünya sıralaması şubat listesi yayınlandı. 02 Şubat 2018 tarihli listede, Türkiye'den 13 Büyük Usta (GM), 2 Kadın Büyük Usta (WGM) , 19 Uluslararası Usta (IM), 4 Kadın Uluslararası Usta (WIM), 59 FIDE Ustası (FM) , 13 Kadın FIDE Ustası (WFM), 29 Usta Adayı (CM) ve 23 Kadın Usta Adayı (WCM) 162 unvanlı, 4250 aktif olmak üzere toplamda 6505 sporcu yer alıyor.

İlk sırada 1990 doğumlu Norveç’li GM Magnus Carlsen 2843 ELO puanı ile yer alırken, ikinci sırada 1985 doğumlu Azeri GM Shakhriyar Mamedyarov (2814 ELO) üçüncü sırada ise 1975 doğumlu Rus GM Vladimir Kramnik (ELO 2800)yer alıyor.

En iyi 100 kadın sporcu sıralamasına baktığımızda ise 1994 doğumlu GM Hou Yifan’ı (ELO 2654/CHN) ilk sırada görüyoruz. Gençlerde en iyi 100 sıralamasında 1999 doğumlu yine bir Çinli sporcu görüyoruz. GM Wei Yi (ELO 2734) Kızlar da en iyi 100 sıralamasında 1998 doğumlu Rus WGM Aleksandra Goryachkina (ELO 2493) ilk sırada yer alıyor.

Ülkemiz sporcularını değerlendirdiğimizde ilk sırada İstanbul Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği sporcusu 1993 doğumlu GM Alexander Ipatov (ELO 2665) yer alıyor. İkinci sırada Gökçeada Spor Kulübü sporcusu 1980 doğumlu GM Dragan Solak (ELO 2629) üçüncü sırada da Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü sporcusu 1992 doğumlu GM Mustafa Yılmaz (ELO 2619) yer aldı.

En iyi 20 kadın sporcu sıralamasında Panelsan - Genç Akademisyenler Eğitim Kültür ve Araştırma Kulübü sporcusu 1982 doğumlu IM Ekaterina Atalık 2449 ELO puanı ile ilk sırada yer alırken, en iyi 20 genç sporcu sıralamasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü sporcusu 1998 doğumlu GM Vahap Şanal 2551 ELO puanıyla ilk sırada yer aldı.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

>>> Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 04 - 10 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Ali İpek 6. Anma Turnuvası 03 - 09 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası 16 - 29 Mart 2018 tarihlerinde Batum’da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** Hou & Karpov Hızlı Satranç Maçı 2018

(05-06 Şubat 2018/CHN)

GM Karpov, Anatoly (ELO 2623/RUS - 1951 Doğumlu)

GM Hou, Yifan (ELO 2654/CHN - 1994 Doğumlu)

1.d4 e6 2.c4 Af6 3.Af3 d5 4.Ac3 Fb4 5.Fg5 h6 6.Fxf6 Vxf6 7.Vb3 c5 8.cxd5 exd5 9.a3 Fxc3+ 10.Vxc3 b6 11.e3 0–0 12.Fe2 Ac6 13.dxc5 Vxc3+ 14.bxc3 bxc5 15.Kb1 Kd8 16.Kb5 c4 17.0–0 Fa6 18.Kc5 Ae7 19.Ad4 Kac8 20.Ka5 Kd6 21.Kb1 Ka8 22.Ff3 Sf8 23.Kb4 Fc8 24.Kxc4 Fg4 25.Kc7 Fxf3 26.gxf3 a6 27.Ka4 Kc8 28.Kxc8+ Axc8 29.Ka5 g6 30.f4 Se7 31.h4 Sd7 32.Sg2 Ae7 33.Ka4 Ag8 34.c4 dxc4 35.Kxc4 Af6 36.Sf3 Kb6 37.f5 h5 38.fxg6 fxg6 39.Kc2 Ag4 40.Sf4 Kb1 41.f3 Af6 42.e4 Kd1 43.Kc4 Se7 44.Ac6+ Se6 45.Ae5 Kg1 46.Kc6+ Se7 47.Kxa6 Kg2 48.a4 Kh2 49.Axg6+ Sf7 50.Sf5 Ae8 51.Ka7+ Sg8 52.e5 Kg2 53.Ka8 1–0

** Hou & Karpov Hızlı Satranç Maçı 2018

(05-06 Şubat 2018/CHN)

GM Hou, Yifan (ELO 2654/CHN - 1994 Doğumlu)

GM Karpov, Anatoly (ELO 2623/RUS - 1951 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.d3 b5 6.Fb3 Fe7 7.c3 0–0 8.a4 Fb7 9.0–0 d6 10.Aa3 Ab8 11.Fa2 c6 12.Ac2 Abd7 13.Ae3 g6 14.h3 d5 15.exd5 cxd5 16.d4 e4 17.Ae5 Vc7 18.A5g4 Axg4 19.Vxg4 Af6 20.Vg5 Vd7 21.f4 Sg7 22.f5 h6 23.Vg3 Fd6 24.Vf2 g5 25.Fd2 bxa4 26.c4 Ff4 27.cxd5 Fxe3 28.Vxe3 Axd5 29.f6+ Axf6 30.d5 Axd5 31.Fxd5 Vxd5 32.Fc3+ f6 33.Kad1 Ve6 34.Vc5 Kac8 35.Vb4 Fd5 36.Vd4 Kcd8 37.Va7+ Kd7 38.Ve3 Sg6 39.g4 Fc6 40.Kxd7 Fxd7 41.Kd1 Fb5 42.Vc5 Kc8 43.Ve3 0–1

** Hou & Karpov Hızlı Satranç Maçı 2018

(05-06 Şubat 2018/CHN)

GM Karpov, Anatoly (ELO 2623/RUS - 1951 Doğumlu)

GM Hou, Yifan (ELO 2654/CHN - 1994 Doğumlu)

1.d4 e6 2.c4 b6 3.d5 Fb7 4.a3 Af6 5.Ac3 Ve7 6.Fg5 h6 7.Fh4 d6 8.e3 Abd7 9.Kc1 c5 10.Ab5 Ae5 11.Fxf6 gxf6 12.Va4 Sd8 13.Ac3 f5 14.Kd1 Vd7 15.Vc2 Kg8 16.a4 Fe7 17.b3 Se8 18.g3 Sf8 19.Fg2 Ag6 20.Sf1 Kd8 21.Age2 a6 22.h4 Ff6 23.f4 e5 24.Fh3 Fc8 25.Sf2 Ke8 26.h5 Ae7 27.Ag1 Vd8 28.Af3 e4 29.Ag1 Kg7 30.Age2 Ag8 31.a5 bxa5 32.Ka1 Vc7 33.Ka3 Fd8 34.Kha1 Af6 35.Kxa5 Axh5 36.Kxa6 Fxa6 37.Kxa6 Axg3 38.Axg3 Fh4 39.Ace2 Ve7 40.Se1 Fxg3+ 41.Sd2 Fe1+ 42.Sc1 Vf6 43.Sb1 Ff2 44.Vd2 Sg8 45.Sc2 Sh8 46.b4 cxb4 47.c5 b3+ 48.Sxb3 Kb8+ 49.Kb6 Kgg8 50.Ad4 dxc5 0–1

** Hou & Karpov Hızlı Satranç Maçı 2018

(05-06 Şubat 2018/CHN)

GM Karpov, Anatoly (ELO 2623/RUS - 1951 Doğumlu)

GM Hou, Yifan (ELO 2654/CHN - 1994 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Af3 c5 4.d5 exd5 5.cxd5 d6 6.Ac3 g6 7.e4 a6 8.h3 b5 9.Fd3 Fg7 10.0–0 0–0 11.Ke1 Ke8 12.Ff4 Vb6 13.a3 Abd7 14.Vd2 Fb7 15.b4 Kac8 16.Kac1 Ah5 17.Fe3 Vd8 18.Ae2 f5 19.exf5 Fxd5 20.Ah2 Ff7 21.fxg6 hxg6 22.Ag4 Ae5 23.Ah6+ Fxh6 24.Fxh6 Axd3 25.Vxd3 Vf6 26.Vd2 Ke5 27.Fe3 Fc4 28.Kcd1 Kd5 29.Vc2 Vf7 30.Ac3 Kxd1 31.Vxd1 cxb4 32.axb4 Fb3 33.Vd2 Af6 34.Fd4 Kf8 35.Ae4 Axe4 36.Kxe4 Vh7 37.Fc3 d5 38.Kg4 Kf5 39.Vd4 Fc4 40.Vb6 g5 41.h4 Vh5 42.Vd8+ Sf7 43.Vd7+ 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

satranc.jpg?r=5640b8f4a47b0eaea969668cbc64132f

Cevap : 1.Ka1 d1V 2.Kxa2# 1-0

Şampiyon Apaydın

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonalarının ardından 26 Ocak - 3 Şubat tarihlerinde düzenlenen Türkiye Kupası sahibini buldu. Her yıl olduğu gibi okulların yarıyıl tatilinde düzenlenen şampiyonalar çoşkuyla ve kıyasıya mücadeleyle tamamlandı. Yarıyıl tatilinin ikinci haftasında oynanan Türkiye Kupasına 27 si unvanlı olmak üzere KKTC ve 74 ilden 388 sporcu katıldı.

Başhakemliğini FIDE hakemlerimizden Abuzer Altuntaş’ın yaptığı Kupada ilimiz ulusal hakemlerinden Mihriban Mete’de hakem olarak görev yaptı. İsviçre Sistemi ile 11 tur üzerinden eşlendirilen ve düşünme süresinin 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo olduğu Kupanın rating ortalaması ise 1731.

İlk üç dereceye baktığımızda Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi sporcularının ilk üçü elde ettiğini görüyoruz. Ayrıca ilk altı dereceyi alan aşağıdaki sporcular Türkiye Şampiyonasına katılma hakkını da elde ettiler.

1.

FM

Fethi Apaydın

BEŞİKTAŞ JİMNASTİK KULÜBÜ

İzmir

10 puan

2.

IM

Ufuk Sezen Arat

HATAY BB GENÇLİK

Antalya

9½ puan

3.

GM

Kıvanç Haznedaroğlu

T.S ALYANS SATRANÇ SK

Manisa

9 puan

4.

IM

Mert Yılmazyerli

T.S ALYANS SATRANÇ SK

İzmir

9 puan

5.

IM

Ege Köksal

SERTEL GENÇLİK VE SK DER

Mersin

8½ puan

6.

FM

Diyap Büyükaşık

GÖKÇEADA SK

Hatay

8½ puan

İlimiz sporcularına baktığımızda ise aşağıdaki tabloyu görüyoruz.

94.

Bartu Baylav

KOCAELİ BB KAĞIT SK

Kocaeli

6½ puan

105.

Kerem Can Öztekin

KOCAELİ BB KAĞIT SK

Kocaeli

6½ puan

140.

Tugay Çolak

KOCAELİ BB KAĞIT SK

Kocaeli

6 puan

171.

Metin Hatipoğlu

GEBZE TEKNİK ÜNİV SK

Kocaeli

5½ puan

215.

Tolga Kısacıkoğlu

D4 SATRANÇ SK DERNEĞİ

Kocaeli

5½ puan

236.

Kenan Durmuş

KOCAELİ BB KAĞIT SK

Kocaeli

5 puan

252.

Süha Özel

Bireysel

Kocaeli

5 puan

271.

Oğuzhan Ürker

Bireysel

Kocaeli

4½ puan

284.

Servet Hakan Altay

KOCAELİ BB KAĞIT SK

Kocaeli

4½ puan

343.

Ahmet Kağan Altay

KOCAELİ BB KAĞIT SK

Kocaeli

3½ puan

Dört Türkiye Şampiyonası, İl Temsilcileri Toplantısı ve birçok eğitim faaliyeti ile dolu dolu geçen iki haftayı başarıyla tamamladık. Bu büyük organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…



>>> Okullararası Minikler-Küçükler-Yıldızlar-Gençler Satranç Şampiyonası 13-16 Şubat 2018tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Toplaoğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

>>> Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 04 - 10 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Ali İpek 6. Anma Turnuvası 03 - 09 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası 16 - 29 Mart 2018 tarihlerinde Batum’da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2834/NOR - 1990 Doğumlu)

GM So, Wesley (ELO 2792/USA - 1993 Doğumlu)

1.Af3 d5 2.d4 Af6 3.Ff4 Ff5 4.e3 e6 5.c4 Fxb1 6.Vxb1 Fb4+ 7.Sd1 Fd6 8.Fg5 h6 9.Fxf6 Vxf6 10.cxd5 exd5 11.e4 Fe7 12.Fb5+ c6 13.e5 Vf4 14.Fd3 c5 15.dxc5 Ac6 16.Vc1 Vb4 17.a3 Vxc5 18.Se2 Ad4+ 19.Axd4 Vxd4 20.f4 0–0 21.Vd2 Vb6 22.Khe1 f6 23.e6 Vxe6+ 24.Sf3 Vd7 25.Kad1 Kad8 26.Ve3 Fd6 27.Fg6 f5 28.Ve6+ Vxe6 29.Kxe6 Fc5 30.Ke5 Kf6 31.Fxf5 Fd6 32.Kdxd5 Sf7 33.Ke4 g6 34.Fg4 h5 35.Fh3 Ke8 36.Ked4 Fe5 37.Kb4 g5 38.g3 b6 39.Kd7+ Sf8 40.Kh7 g4+ 41.Fxg4 hxg4+ 42.Sxg4 Fd6 43.Kc4 a5 44.Kc6 Sg8 45.Kb7 Fe5 46.Kcxb6 Kxb6 47.Kxb6 Fd4 48.Kb5 Ke2 49.b3 Kxh2 50.Kxa5 Ke2 51.Kd5 Fb2 52.a4 Fc3 53.Sf5 Ke8 54.g4 Kf8+ 55.Se4 Kb8 56.Kb5 Ke8+ 57.Sd3 Fe1 58.a5 Ff2 59.b4 Ke3+ 60.Sc4 Ke4+ 61.Sb3 Sf7 62.Ke5 Kd4 63.b5 Kd3+ 64.Sc2 Kg3 65.g5 Fd4 66.Kd5 Fe3 67.Kd3 Kg2+ 68.Sb3 Fc1 69.b6 Se6 70.Kd4 Kb2+ 71.Sa4 Sf5 72.Kb4 Ka2+ 73.Sb5 Fxf4 74.Kxf4+ Sxf4 75.b7 1–0

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2787/RUS - 1975 Doğumlu)

GM Matlakov, Maxim (ELO 2718/RUS - 1991 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Fc5 4.c3 Af6 5.d3 0–0 6.Fg5 h6 7.Fh4 Fe7 8.Abd2 d6 9.Fb3 Ah5 10.Fxe7 Vxe7 11.Ac4 Vf6 12.Ae3 Af4 13.Fc2 Ae7 14.g3 Ah3 15.Ve2 c5 16.0–0–0 Fe6 17.d4 cxd4 18.cxd4 Kac8 19.Sb1 Kc7 20.Kd2 Kfc8 21.dxe5 dxe5 22.Khd1 g6 23.Kd6 Kc6 24.Fb3 Kf8 25.K1d3 Kfc8 26.Kd1 Kf8 27.a3 h5 28.Fxe6 fxe6 29.Kd7 Ac8 30.Ac4 Axf2 31.Acxe5 Axd1 32.Vxd1 Kc5 33.Vd4 Ab6 34.Kxb7 Kb5 35.Kxa7 Kd8 36.Vc3 Kc8 37.Kc7 Kd8 38.Vc6 Kb3 39.Kf7 1–0

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2753/RUS - 1990 Doğumlu)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2787/RUS - 1975 Doğumlu)

1.c4 e6 2.g3 d5 3.Fg2 Af6 4.Af3 Fe7 5.0–0 0–0 6.b3 c5 7.cxd5 Axd5 8.Ac3 Ac6 9.Fb2 Axc3 10.dxc3 Vc7 11.Vc2 b6 12.Fc1 Fb7 13.Ff4 Vc8 14.Kad1 Kd8 15.h4 h6 16.Kxd8+ Axd8 17.Kd1 f5 18.Vd2 Af7 19.Vd7 Ff6 20.Ae5 Axe5 21.Fxe5 Fxe5 22.Fxb7 Vxd7 23.Kxd7 Ke8 24.Fc6 a5 25.Fb5 Sf8 26.f4 Ff6 27.Kd6 Ke7 28.h5 Fxc3 29.Kxb6 c4 30.Kb8+ Sf7 31.Fxc4 Kd7 32.Sg2 Se7 33.Sf3 Kd1 34.Kb7+ Kd7 35.Kb5 Kd1 36.a3 Kf1+ 37.Sg2 Kd1 38.e3 Kd6 39.Sf3 Kc6 40.g4 fxg4+ 41.Sxg4 a4 42.Kb7+ Sd8 43.e4 Fb2 44.Fb5 Kc7 45.Kxc7 Sxc7 46.bxa4 Fc3 47.e5 Sd8 48.Sf3 Fd2 49.Se4 Se7 50.f5 exf5+ 51.Sxf5 Fc1 52.a5 Fxa3 53.a6 Fc5 54.Se4 Se6 55.Fc4+ Sd7 56.Sd5 Ff2 57.e6+ Sc7 58.Fb5 Fh4 59.a7 1–0

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2787/RUS - 1975 Doğumlu)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2811/USA - 1992 Doğumlu)

1.e4 c6 2.d4 d5 3.exd5 cxd5 4.Af3 Af6 5.Ae5 Ac6 6.Fb5 Fd7 7.Axd7 Vxd7 8.c3 e6 9.0–0 Fd6 10.Ad2 0–0 11.Ke1 a6 12.Fd3 e5 13.dxe5 Axe5 14.Af3 Afg4 15.Axe5 Axe5 16.Fc2 Kfe8 17.Ff4 Fc7 18.g3 Kad8 19.Fxh7+ Sxh7 20.Fxe5 Fxe5 21.Vh5+ Sg8 22.Kxe5 Kxe5 23.Vxe5 Ke8 24.Vd4 Vb5 25.b3 Ke2 26.h4 b6 27.Kd1 Kxa2 28.Ke1 Vc6 29.Ke5 Vf6 30.Ve3 Ka1+ 31.Sg2 Ka5 32.h5 d4 33.cxd4 Kxe5 34.Vxe5 Vd8 35.d5 a5 36.d6 Vd7 37.Ve7 Vc6+ 38.Sg1 Vc1+ 39.Sh2 Vc5 40.Ve8+ Sh7 41.Ve4+ g6 42.hxg6+ Sg7 43.Vd3 Vxf2+ 44.Sh1 Vf6 45.d7 Vd8 46.Vc3+ Sxg6 47.Vc6+ Sh5 48.Vf3+ Sh6 49.Vxf7 Vh8 50.Sg2 Va8+ 51.Sh2 Vh8 52.Ve8 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?



Cevap : 1.Ac8+ Şa8 2.Fb7# 1–0

Rekor ve başarı

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından okulların yarı yıl tatiline girdiği tarihlerde düzenlenen ve rekor bir katılımın olduğu Türkiye Şampiyonalarında ödüller sahiplerini buldu.

Antalya Rixos Sungate Otelde 20-26 Ocak tarihlerinde düzenlenen Türkiye Küçükler Şampiyonasında (7-12 yaş kategorisi) 2 bin 134, yine aynı tarihlerde düzenlenen Türkiye Yıldızlar Şampiyonasında (13-18 yaş kategorisi) 592 ve Avangarde Otelde düzenlenen Türkiye Emektarlar Şampiyonasında 84 sporcu olmak üzere toplamda 2 bin 810 sporcu mücadele etti.

İlimiz hakemlerinin de görev aldığı organizasyonlarda FIDE hakemimiz Ali Özer Türkiye Küçükler Şampiyonasında başhakem yardımcısı, uluslararası hakemimiz Halil İbrahim Berzah Türkiye Yıldızlar Şampiyonasında başhakem olarak görev yaptılar.

Kontenjanlar doğrultusunda milli takım havuzuna da kalan sporcuların belirlendiği organizasyonlarda ilimiz çok başarılı oldu.

untitled-1.jpg?r=79f912bd356016541eb86f504868df9f

Milli takım havuzuna giren sporcularımız;

94 sporcunun yarıştığı 1090 rating ortalamalı 8 Yaş Kızlar Kategorisinde üçüncü olan Ecrin Zeycan Şahin, 171 sporcunun yarıştığı 1447 rating ortalamalı 13 Yaş Genel Kategoride dördüncü olan Saraybahçe Spor Kulübü sporcusu Alperen Sel, 32 sporcunun yarıştığı 1446 rating ortalamalı 14 Yaş Kızlar Kategorisinde yedinci olan d4 Satranç Spor Kulübü Derneği sporcusu Işılay Yıldız.

İlimiz adına her yönden başarılı bir şekilde tamamlanan böyle büyük bir organizasyona emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum ve milli takım havuzuna giren sporcularımızı da tebrik ediyorum.

Antalya Kemer’de oynanan Türkiye Kupasından satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Okullararası Minikler-Küçükler-Yıldızlar-Gençler Satranç Şampiyonası 13-16 Şubat 2018tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Toplaoğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

>>> Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 04 - 10 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Giri, Anish (ELO 2752/NED - 1994 Doğumlu)

GM Hou, Yifan (ELO 2680/CHN - 1994 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Af6 3.Axe5 d6 4.Af3 Axe4 5.Ac3 Axc3 6.dxc3 Fe7 7.Fe3 Ac6 8.Fd3 Fe6 9.Ve2 Ff6 10.0–0–0 Ve7 11.Sb1 a6 12.Khe1 0–0–0 13.h3 Khe8 14.g4 h6 15.Ad2 Fg5 16.f4 Fh4 17.Ff2 Fxf2 18.Vxf2 Vf8 19.f5 Fd7 20.f6 g6 21.Fe4 Sb8 22.Ac4 Ke6 23.Fxc6 Kxe1 24.Kxe1 Fxc6 25.Aa5 Ke8 26.Axc6+ bxc6 27.Vg3 Vh8 28.Ke7 Kxe7 29.fxe7 Ve8 30.Ve3 Sc8 31.h4 Sd7 32.Vxh6 Vxe7 33.b3 Ve4 34.g5 Ve5 35.Vf8 Vd5 36.Sb2 c5 37.Vg8 Vf3 38.Vf8 Vd5 39.Vg7 Vf5 40.Vg8 Vf3 41.a4 Vf1 42.Vf8 Vf5 43.Va8 Vf1 44.Ve4 Sd8 45.Vg4 d5 46.a5 Ve1 47.h5 gxh5 48.Vxh5 Ve6 49.Vh8+ Se7 50.b4 cxb4 51.cxb4 Sd7 52.Vd4 Sc8 53.Vf6 Vxf6+ 54.gxf6 Sd7 55.Sb3 Sc6 56.c4 d4 57.Sc2 Sd6 58.Sd2 c6 59.Se2 Sd7 60.Sd3 Sc7 61.Sxd4 Sd6 62.Sd3 Sc7 63.Se4 Sd6 64.Sd4 1–0

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2787/RUS - 1975 Doğumlu)

GM Wei, Yi (ELO 2743/CHN - 1999 Doğumlu)

1.Af3 d5 2.g3 g6 3.Fg2 Fg7 4.d4 Af6 5.0–0 0–0 6.c4 dxc4 7.Aa3 c5 8.dxc5 c3 9.Ab5 Aa6 10.Axc3 Axc5 11.Fe3 Afe4 12.Axe4 Axe4 13.Fd4 Fxd4 14.Vxd4 Vxd4 15.Axd4 Ad6 16.Kac1 Kd8 17.f4 Sf8 18.Sf2 Fg4 19.h3 Fd7 20.e4 Kac8 21.Kxc8 Kxc8 22.Kd1 Se8 23.e5 Af5 24.Ab3 Fc6 25.Kc1 Sd7 26.Ac5+ Se8 27.Ad3 Sd7 28.g4 Ad4 29.Kc4 Ae6 30.f5 gxf5 31.gxf5 Ag7 32.Fxc6+ bxc6 33.Ac5+ Sc7 34.Kh4 h5 35.f6 exf6 36.exf6 Ae8 37.Kxh5 Axf6 38.Kf5 Ad5 39.Kxf7+ Sd6 40.Ae4+ Se5 41.Ad2 a5 42.Ac4+ Se6 43.Kh7 Kb8 44.Se2 Sf5 45.Kh6 Af6 46.h4 a4 47.Sd3 c5 48.Ae3+ Se5 49.h5 Kd8+ 50.Sc4 Ae4 51.Sb5 Sd4 52.Ac4 a3 53.Axa3 Ad6+ 54.Sc6 Af7 55.Ab5+ 1–0

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Anand, Viswanathan (ELO 2767/IND - 1969 Doğumlu)

GM Matlakov, Maxim (ELO 2718/RUS - 1991 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.d3 b5 6.Fb3 Fc5 7.c3 d6 8.Fg5 h6 9.Fh4 g5 10.Fg3 Fa7 11.Abd2 Aa5 12.Fc2 Ah5 13.a4 b4 14.cxb4 Ac6 15.b5 Ab4 16.Ac4 Axg3 17.hxg3 g4 18.Ah4 axb5 19.axb5 Fxf2+ 20.Sxf2 Kxa1 21.Vxa1 Axc2 22.Va4 Vf6+ 23.Sg1 Ad4 24.b6+ Fd7 25.Vd1 cxb6 26.Sh2 0–0 27.Kf1 Vg5 28.Axd6 Fe6 29.Ahf5 Axf5 30.exf5 Fd5 31.Ve2 Vf6 32.Vxg4+ Sh7 33.Ae4 Fxe4 34.dxe4 Kd8 35.Kc1 Kd4 36.Kc7 Kb4 37.Ve2 Sg7 38.Kc8 Vg5 39.Kc6 Kb3 40.Kc3 Kb4 41.b3 Kd4 42.Kc6 Kb4 43.Vf3 Sh7 44.Kd6 Sg7 45.Kd5 Vf6 46.Sg1 Sh7 47.Vd3 Sg7 48.Sf2 Kd4 49.Kxd4 exd4 50.Vb5 Vd8 51.Vd5 Vf6 52.g4 Sg8 53.Sf3 1–0

** 80. Tata Steel 2018 (Wijk aan Zee NED)

(12 - 28 Ocak 2018/NED)

GM Adhiban, Baskaran (ELO 2655/IND - 1992 Doğumlu)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2834/NOR - 1990 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Ac3 Af6 4.d4 exd4 5.Axd4 Fb4 6.Axc6 bxc6 7.Fd3 d5 8.exd5 0–0 9.0–0 cxd5 10.Fg5 c6 11.Vf3 Fd6 12.Kae1 Kb8 13.b3 a5 14.h3 h6 15.Fxf6 Vxf6 16.Vxf6 gxf6 17.Ae2 c5 18.Ag3 Kd8 19.Af5 Ff8 20.Ae7+ Fxe7 21.Kxe7 Fe6 22.Kd1 c4 23.Fe2 a4 24.bxa4 Ff5 25.Ff3 d4 26.a5 Fxc2 27.Kc1 Kb1 28.Kxb1 Fxb1 29.Kc7 c3 30.Fd1 Ka8 31.Kc5 Fxa2 32.Fc2 Fe6 33.Sf1 Kc8 34.Kxc8+ Fxc8 35.Se2 Fa6+ 36.Sf3 d3 0–1

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-2.jpg?r=a94532281d8ffb61e3245b108c4cecd3

Cevap : 1.Vf5 h5 2.Vxh5# 1–0

Banner - Market

tsf market_ban

İlçe Temsilciliklerimiz

KocaeliHarita

Bilgi Sistemleri

FACEBOK2
banner lisans
banner ukd
ELO
satranc akademi
banner mavikale2
banner turkbase
ETKINLIK TAKVIMI

Günün Sorusu

Konaklama