banner isbank
yeniGüncel Etkinlik Takvimi için Link: 

Köşe Yazıları

5. İsmail Bey Gaspıralı Satranç Turnuvası

MAKALEYİ DİNLE
Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği 5. İsmail Bey Gaspıralı Satranç Turnuvası 17-18 Mart 2018 tarihlerinde Şampiyon Hasan Gemici Spor Salonunda düzenlendi. Yedi farklı kategoride oynanan turnuva İsviçre Sistemi ile altı tur üzerinden eşlendirildi. Düşünme süresi olarak 35 dakika 30 saniye eklemeli temponun kullanıldığı organizasyonda başhakemliği ulusal hakemlerimizden Ali Fuat Aydın yaptı.

Bu yıl beşincisi düzenlenen turnuvada TSF Lisans Bilgi Sistemi verilerine göre Düzce, Sakarya, Bolu, İzmir, Muğla, İstanbul, Kilis, Hatay, Kırklareli, Ankara, Bursa, Çanakkale, Edirne, Elazığ, Mersin, Samsun olmak üzere 16 ilden 367 sporcu mücadele etti.

Kategorilerinde şampiyon olan sporcular ise şöyle sıralandılar;

7 Yaş Kategorisi (54 sporcu) : Ahmet Burak Beker 6 puan

8 Yaş Kategorisi (57 sporcu) : Ecrin Zeycan Şahin 6 puan


9 Yaş Kategorisi (62 sporcu) : Erdem Cahit Karataş (İstanbul) 6 puan

10 Yaş Kategorisi (54 sporcu) : Berkay Şerifler 5,5 puan

12 Yaş ve Altı Kategorisi (46 sporcu) : Kaan Onur Demirtaş (Bolu) 6 puan

15 Yaş ve Altı Kategorisi (42 sporcu) : Muhammed Talha Güler (Düzce) 5,5 puan

16 Yaş ve Üstü Kategorisi (52 sporcu) : Mehmet Aşkın Taşan (Çanakkale) 6 puan

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> 9. Uluslararası 5 Nisan Madalya Günü Satranç Turnuvası, 03-08 Nisan 2018 tarihleri arasında Kahramanmaraş’ta düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20-29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Merkez Hakem Kurulu tarafından 4-6 Mayıs 2018 tarihlerinde Gebze Teknik Üniversitesi Kültür Merkezinde Aday Hakem Kursu açılacak.

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 29 Haziran - 08 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya, Krakow'da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

Yazımı hazırladığım sırada Dünya Şampiyonu Magnus Carlsen (NOR) ile unvan maçı yapacak sporcuyu belirleyecek FIDE Adaylar Turnuvasındaki son durumu aşağıda ilginize sunuyorum.

1.

Caruana, Fabiano

GM

USA

2784

5½ puan

2928 ELO

2.

Mamedyarov, Shakhriyar

GM

AZE

2809

5 puan

2874 ELO

3.

Grischuk, Alexander

GM

RUS

2767

4½ puan

2832 ELO

4.

Ding, Liren

GM

CHN

2769

4 puan

2788 ELO

5.

Karjakin, Sergey

GM

RUS

2763

3½ puan

2748 ELO

6.

Kramnik, Vladimir

GM

RUS

2800

3½ puan

2738 ELO

7.

Aronian, Levon

GM

ARM

2794

3 puan

2695 ELO

8.

So, Wesley

GM

USA

2799

3 puan

2696 ELO

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2800/RUS - 1975 Doğumlu)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2784/USA - 1992 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Af6 3.Axe5 d6 4.Af3 Axe4 5.Ve2 Ve7 6.Ac3 Axc3 7.dxc3 Vxe2+ 8.Fxe2 Ac6 9.Fe3 Fe7 10.0–0–0 0–0 11.Khe1 Ff6 12.Ad2 Ke8 13.Ff3 Ae5 14.Ff4 Sf8 15.Fd5 c6 16.Fb3 Ff5 17.h3 g5 18.Fh2 Sg7 19.c4 g4 20.Ae4 Fxe4 21.Kxe4 Fg5+ 22.Sb1 gxh3 23.c5 f5 24.Kb4 hxg2 25.Kxb7+ Sh8 26.cxd6 Af3 27.Fa4 Axh2 28.Fxc6 Kad8 29.d7 Ke2 30.Fxg2 Kxf2 31.Fc6 Ag4 32.Kxa7 Ae3 33.Kg1 h6 34.Kc7 Sg7 35.a4 Sf7 36.Fb5 Se7 37.a5 Kf4 38.c3 Sd6 39.Kb7 Kg4 40.Ke1 f4 41.a6 h5 42.a7 Ka8 43.b4 h4 44.c4 h3 45.c5+ Se5 46.Kb8 Kxa7 47.Kg8 Ff6 48.d8V Fxd8 49.Kxg4 Ff6 50.Kg6 Kb7 51.Fe2 Kxb4+ 52.Sa2 Ac2 53.Kc1 Ad4 54.Fd3 Ka4+ 55.Sb1 Ab3 56.Ke1+ Sd5 57.Sc2 Ad4+ 58.Sb1 Af3 59.Kd1 Ka1+ 60.Sc2 Kxd1 61.Fa6 Kd2+ 62.Sc1 Fb2+ 63.Sb1 Sxc5 64.Fb7 Ae5 65.Kf6 f3 66.Kf5 f2 0–1

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM So, Wesley (ELO 2799/USA - 1993 Doğumlu)

GM Aronian, Levon (ELO 2794/ARM - 1982 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.Ke1 b5 7.Fb3 0–0 8.a4 b4 9.a5 d6 10.d3 Fe6 11.Fxe6 fxe6 12.Abd2 Kb8 13.Ab3 Vc8 14.h3 Ad8 15.Fe3 c5 16.Abd2 Ac6 17.c3 Kb5 18.d4 exd4 19.cxd4 Axa5 20.dxc5 dxc5 21.Ka2 Vb7 22.b3 Sh8 23.Vc2 Ad7 24.Kea1 Fd8 25.Ac4 Axc4 26.Vxc4 Ff6 27.Kd1 Vc6 28.Kad2 Ab6 29.Vc2 Vc7 30.e5 Fe7 31.Ad4 Kc8 32.Axe6 Vxe5 33.Af4 Kf8 34.Ke2 Vc3 35.Vb1 Vf6 36.Fc1 c4 37.bxc4 Axc4 38.Ke6 Vg5 39.Ag6+ Vxg6 40.Kxg6 hxg6 41.Ve4 Ff6 42.Vxc4 b3 43.Fa3 Kfb8 44.Kb1 b2 45.h4 Ka5 46.Vd3 Kd8 47.Vb3 Kc8 48.Vb7 Kd8 49.Vb3 Kc8 50.Vb4 Kb5 51.Vg4 Kc3 52.Fxb2 Kxb2 53.Kxb2 Kc1+ 54.Sh2 Fxb2 55.Vxg6 Ka1 56.g4 a5 57.Vh5+ Sg8 58.Vb5 Fa3 59.Ve5 Kd1 60.Ve6+ Sh7 61.Ve4+ Sh8 62.Va8+ Sh7 63.Vxa5 Fd6+ 64.Sg2 Kd4 65.Vf5+ Sh8 66.Vh5+ Sg8 67.g5 Sf8 68.Vg6 Fe7 69.Vf5+ Se8 70.Sh3 Kd6 71.Vh7 Sf7 72.f4 Kd4 73.Vf5+ Se8 74.Ve5 Kb4 75.Sg4 Sf8 76.Vf5+ Se8 77.Ve6 Kd4 78.Ve5 1–0

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM Mamedyarov, Shakhriyar (ELO 2809/AZE - 1985 Doğumlu)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2800/RUS - 1975 Doğumlu)

1.d4 d5 2.c4 e6 3.Ac3 Af6 4.cxd5 Axd5 5.e4 Axc3 6.bxc3 c5 7.Kb1 Fe7 8.Fb5+ Fd7 9.Fd3 cxd4 10.cxd4 Ac6 11.Fe2 Kc8 12.Af3 Va5+ 13.Fd2 Fb4 14.Kb2 Fxd2+ 15.Vxd2 Vxd2+ 16.Sxd2 Aa5 17.Kbb1 Se7 18.Khc1 f6 19.h4 Khd8 20.Fd3 a6 21.Se3 b5 22.g4 Fe8 23.Ag1 Ac6 24.Ae2 Kd6 25.Kd1 Kcd8 26.Fc2 Aa5 27.Fd3 Ac6 28.Fc2 h5 29.g5 fxg5 30.e5 K6d7 31.hxg5 h4 32.g6 Aa5 33.Kbc1 Kc7 34.Fd3 Kdc8 35.Kxc7+ Kxc7 36.Kh1 Ac4+ 37.Sf4 Ab2 38.Fe4 b4 39.Kxh4 Ad1 40.f3 Ac3 41.Axc3 bxc3 42.Kh2 Kc8 43.Se3 Fb5 44.f4 Fc4 45.Kh7 Kg8 46.a3 a5 47.Fc2 Sd7 48.d5 Fxd5 49.Sd4 Fa2 50.Sxc3 Sc6 51.Kh2 Sc5 52.Kd2 Kh8 53.Kd7 Kh3+ 54.Sb2 Fd5 55.Kxg7 Sd4 56.Kh7 Kg3 57.Kh5 Kg2 58.Kg5 Kf2 59.g7 Fe4 60.g8V Kxc2+ 61.Sb3 Kc3+ 62.Sa4 Kc5 63.Kg2 Ff3 64.Vd8+ 1–0

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2763/RUS - 1990 Doğumlu)

GM So, Wesley (ELO 2799/USA - 1993 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Ac3 Fb4 4.e3 0–0 5.Af3 d5 6.Fd2 c5 7.a3 cxd4 8.axb4 dxc3 9.Fxc3 dxc4 10.Fxc4 Vxd1+ 11.Sxd1 Fd7 12.Se2 Kc8 13.Fd3 Ad5 14.Ae5 Fe8 15.Fd2 f6 16.Ac4 Kd8 17.Khc1 Ac6 18.Fe4 Adxb4 19.Fxb4 Axb4 20.Fxb7 Kab8 21.Kxa7 Kd7 22.Aa5 Ad3 23.Kd1 Axb2 24.Kxd7 Fxd7 25.Fc6 Fxc6 26.Axc6 Ke8 27.e4 Ac4 28.Sd3 Ad6 29.f4 Sf8 30.e5 fxe5 31.fxe5 Af5 32.g4 Ah4 33.Sc4 Af3 34.Ka2 Kc8 35.Sb5 Se8 36.Sb6 g5 37.h3 Axe5 38.Axe5 Kc3 39.Kh2 Se7 40.Sb5 Ke3 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?



Cevap : 1.Kh2+ Şf3 [1...Şg1 2.Ae2#] 2.Kf2#

Gören eller

MAKALEYİ DİNLE
Türk satrancının duayenlerinden rahmetli FM Ali İpek anısına 07-11 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenen Ali İpek 6. Anma Satranç Turnuvası, Ankara Demir Spor Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen ödül töreni ile tamamlandı. Sertan Nazlı birinci olurken, Oğuz Kaan Güven ikinci, İbrahim Halil Yıldırım ise üçüncü oldu.

47 il ve KKTC'den 103 sporcunun yarıştığı, Arzum Elektrikli Ev Aletleri A.Ş. sponsorluğunda Antalya, Belek’te 04-10 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenen 2018 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonasında Panelsan-Genç Akademisyenler Eğitim Kültür ve Araştırma Kulübü sporcusu IM Ekaterina Atalık şampiyon olurken, Beşiktaş Jimnastik Kulübü sporcusu WGM Kübra Öztürk ikinci, Kahramanmaraş Satranç Spor Kulübü sporcusu Handenur Şahin ise üçüncü oldu. İlimiz adına yarışan D4 Satranç Spor Kulübü Derneği sporcusu Işılay Yıldız ise şampiyonayı 4,5 puan ve averajla 47. sırada tamamladı.

Önceki satırlarda yazdığım önemli iki turnuva ile ilgili detayları vermeyi düşündüğüm bu haftaki yazımda çok önemli bir projenin başlaması ile yazımın geri kalanını değiştirerek sizlere “Gören Eller’ projesini anlatmak istiyorum.

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ile Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliği ile Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğunda başlatılan “Gören Eller” projesi kapsamında Türkiye’deki tüm görme engelliler okullarında satranç sınıfları açılacak.

Görme engelli öğrencilere özel satranç takımları, eğitim kitapları ve satranç saatleri verilecek. Satranç sınıflarındaki eğitimlerde görme engelli satranç sporcuları Selim Altınok ve Kerim Altınok tarafından yazılan satranç eğitim kitapları dağıtılacak.

Ayrıca “Gören Eller” projesi kapsamında Türkiye’deki tüm görme engelliler okullarında açılacak satranç sınıflarında görev yapacak öğretmenlere de Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından antrenörlük eğitimi verilecek.

“Gören Eller” projesi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) arasında imzalanan protokol ile Ankara’da Gören Eller Görme Engelliler İlkokulunda açılan ilk satranç sınıfıyla 12 Mart 2018 tarihinde başladı.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> 9. Uluslararası 5 Nisan Madalya Günü Satranç Turnuvası, 03-08 Nisan 2018 tarihleri arasında Kahramanmaraş’ta düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20-29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Merkez Hakem Kurulu tarafından 4-6 Mayıs 2018 tarihlerinde Gebze Teknik Üniversitesi Kültür Merkezinde Aday Hakem Kursu açılacak.

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 29 Haziran - 08 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya, Krakow'da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2800/RUS - 1975 Doğumlu)

GM Grischuk, Alexander (ELO 2767/RUS - 1983 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.Af3 g6 3.b3 c5 4.dxc5 Va5+ 5.Abd2 Vxc5 6.Fb2 Fg7 7.e3 0–0 8.c4 b6 9.Fe2 Fb7 10.0–0 Vc7 11.Kc1 d6 12.Ab1 Abd7 13.Ac3 Kac8 14.Kc2 Vb8 15.Va1 a6 16.Kd2 Kfe8 17.Kfd1 Fa8 18.Ag5 Kc5 19.Ah3 b5 20.Af4 bxc4 21.Fxc4 Kg5 22.Acd5 Ae5 23.Fe2 Ae4 24.Kd4 Ac5 25.h4 Kf5 26.e4 Kxf4 27.Axf4 Axe4 28.Ad5 Ac5 29.Kb4 Va7 30.Ae3 a5 31.Kb5 Ae6 32.Kxe5 dxe5 33.Fxe5 Vc5 34.Fxg7 Axg7 35.Vd4 Vxd4 36.Kxd4 Fc6 37.Kd2 Kb8 38.Kc2 Fe8 39.Kc7 Sf8 40.Ka7 a4 41.bxa4 Kb1+ 42.Sh2 Kb4 43.a5 Kxh4+ 44.Sg1 Ka4 45.Fc4 Fc6 46.Kc7 Fe8 47.a6 Ah5 48.Ad5 1–0

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2763/RUS - 1990 Doğumlu)

GM Mamedyarov, Shakhriyar (ELO 2809/AZE - 1985 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 g6 4.c3 a6 5.Fxc6 dxc6 6.d4 exd4 7.cxd4 Fg4 8.Vb3 Fxf3 9.gxf3 Fg7 10.Fe3 Ae7 11.Ac3 Fxd4 12.Fxd4 Vxd4 13.Vxb7 0–0 14.Vxc7 Kab8 15.0–0 Kxb2 16.Vxe7 Vxc3 17.Sg2 Kc2 18.Kad1 Kxa2 19.Kc1 Kc2 20.Kxc2 Vxc2 21.Ka1 Vc4 22.Vb7 Vb5 23.Vxa6 Vg5+ 24.Sf1 Vf6 25.Sg2 Kb8 26.Ka5 Kb3 27.Vc8+ Sg7 28.Vg4 Kb5 29.Kxb5 cxb5 30.Vd7 Vg5+ 31.Sf1 Ve5 32.h4 b4 33.Vb7 Vc3 34.e5 b3 35.Sg2 Vc4 36.Vb6 h6 37.Sg3 Vd5 38.f4 Sh7 39.Vb8 Vc4 40.f3 Vc3 41.Vf8 Vc4 42.Vb8 Sg7 43.Vb6 Vd5 44.Vb8 Vd1 45.Vb7 Vg1+ 46.Sh3 Ve3 47.Sg2 Ve2+ 48.Sg3 Ve1+ 49.Sg2 Ve3 50.Vb4 g5 51.hxg5 hxg5 52.fxg5 Ve2+ 53.Sg3 Vxe5+ 54.Sf2 Vh2+ 55.Se3 Vg1+ 56.Sf4 Vc1+ 57.Sg4 Ve3 58.Sg3 Vxg5+ 59.Sf2 Vd5 60.Se3 Sg6 61.Se2 Sf6 62.Se3 Se6 63.Vb6+ Sd7 64.Va7+ Sc6 65.Va6+ Sc5 66.Va4 Vc4 67.Va5+ Sc6 68.Va1 Sb5 69.Vb2 Sb4 70.Sd2 Vf4+ 71.Se1 Vh4+ 0–1

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2784/USA - 1992 Doğumlu)

GM So, Wesley (ELO 2799/USA - 1993 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.g3 Fb4+ 4.Fd2 Fe7 5.Fg2 d5 6.Af3 0–0 7.0–0 c6 8.Vb3 Abd7 9.Ff4 a5 10.Kd1 Ah5 11.Fc1 Ahf6 12.Abd2 b5 13.c5 b4 14.Vc2 a4 15.Ke1 e5 16.Axe5 Axe5 17.dxe5 Ad7 18.Af3 Fxc5 19.Ag5 g6 20.Ff4 Vb6 21.e4 b3 22.axb3 axb3 23.Ve2 Fa6 24.Vf3 Fc4 25.Kxa8 Kxa8 26.e6 dxe4 27.exf7+ Fxf7 28.Axe4 Fd4 29.Ad6 Fd5 30.Ve2 Af8 31.Fxd5+ cxd5 32.Vf3 Va5 33.Ke7 1–0

** FIDE Adaylar Turnuvası 2018

(10-28 Mart 2018/Berlin-GER)

GM Grischuk, Alexander (ELO 2767/RUS - 1983 Doğumlu)

GM So, Wesley (ELO 2799/USA - 1993 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.d3 b5 7.Fb3 d6 8.c3 0–0 9.h3 Fb7 10.Abd2 Ke8 11.Ag5 Kf8 12.Ke1 d5 13.exd5 Axd5 14.Adf3 Vd7 15.d4 exd4 16.cxd4 h6 17.Ae4 Kfe8 18.Fd2 Af6 19.Kc1 Axe4 20.Kxe4 Ff6 21.Kg4 Sh8 22.Kc5 Kad8 23.Vc1 Axd4 24.Axd4 Ke4 25.Kxc7 Vxd4 26.Fe3 Kxg4 27.hxg4 Ve4 28.f3 Vb4 29.Kxb7 Fxb2 30.Vf1 f6 31.Vf2 Fe5 32.f4 Fd6 33.g5 Ve4 34.Vf3 Vb1+ 35.Vf1 Ve4 36.Vf3 Vb1+ 37.Sf2 Fb4 38.Ve2 Ve4 39.Vf3 Vb1 40.Sg3 fxg5 41.Sh2 Vf5 42.Kf7 Vg6 43.fxg5 Fd6+ 44.Sh3 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

blobid1.jpg?r=42c15190e3188de3bd70055620f3ecda

Cevap : 1.Ac4 d2 [1...Şd1 2.Vd2#] 2.Vxd2#

Satranç Mevsimi

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Türkiye Satranç Federasyonu’nun (TSF) ulusal, İl Temsilciliğimizin ise yerel düzeyde düzenlediği yarışmalar başarılı bir şekilde devam ediyor. İlk günlerini yaşadığımız baharı adeta satranç mevsimine çeviriyorlar.

Rekor katılımla (2804 sporcu) okulların yarıyıl tatilinde düzenlenen Türkiye Şampiyonaları (Küçükler, yıldızlar, emektarlar ve kupa) sonrasında heyecan 5 Mart Pazar günü ilk turu oynanan Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası ile devam ediyor. Yine aynı haftaya rastlayan çok önemli bir organizasyonda Ankara Demir Spor Sosyal Tesislerinde 7 Martta oynanacak ilk tur maçlarıyla başlayacak. Bu yıl üçüncüsü yapılacak Ali İpek Anma Satranç Turnuvası ile bir kez daha rahmet ustamız, satrancın duayeni anılmış olacak. Rahmetli Ali İpek ilimiz açısından da çok önemli. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü’nün satranç takımında teklifimi geri çevirmeyerek iki yıl oynamış ve genç sporcularımızla tecrübelerini paylaşmıştır. Gönül isterki bu organizasyon bir yılda ilimizde yapılsın. (100-150 sporcu ile sınırlı)

Ayrıca 2018 Türkiye Küçükler I. Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı ve 2018 Türkiye Yıldızlar I. Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı ise 28 Şubat - 04 Mart 2018 tarihleri arasındaAntalya’da düzenlendi.

İlimizde ise 24-25 Şubat günlerinde oynanan Kocaeli Büyüşehir Belediyesi Okullararası Satranç Liginin 4. Etabı Körfez Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde, devamında yine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Geleceğe Hamle Bilgi Evleri Satranç Turnuvası 3-4 Mart 2018 tarihlerinde Şampiyon Hasan Gemici Spor Salonunda oynandı.

Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından bu yıl beşincisi düzenlenecek İsmail Bey Gaspıralı Satranç Turnuası 17-18 Mart günlerinde Şampiyon Hasan Gemici Spor Salonunda organize edilecek.

Gördüğünüz gibi satranç mevsimi olanca hızıyla, rekabetiyle ve sıcaklığıyla yaşanıyor.

Detaylı bilgiye Kocaeli Satranç İl Temsilciliği web adresinden (kocaeli.tsf.org.tr) ulaşabilirsiniz.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa...

>>> Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği 5. İsmail Bey Gaspıralı Satranç Turnuvası 17-18 Mart 2018 tarihlerinde Şampiyon Hasan Gemici Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası 16 - 29 Mart 2018 tarihlerinde Batum’da düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Merkez Hakem Kurulu tarafından 4-6 Mayıs 2018 tarihlerinde Gebze Teknik Üniversitesi Kültür Merkezinde Aday Hakem Kursu açılacak.

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 29 Haziran - 08 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya, Krakow'da düzenlenecek

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** 11. Tal Anı Turnuvası (Hızlı - Yıldırım) 2018

(02-05 Mart 2018/RUS)

GM Anand, Viswanathan (ELO 2776/IND - 1969 Doğumlu)

GM Grischuk, Alexander (ELO 2767/RUS - 1983 Doğumlu)

1.e4 c5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 g6 4.Fxc6 dxc6 5.d3 Fg7 6.h3 Af6 7.Ac3 0–0 8.Fe3 b6 9.Vd2 e5 10.Fh6 Vd6 11.0–0–0 a5 12.g4 a4 13.Sb1 Fe6 14.Ae2 b5 15.Ag3 Kfd8 16.Fxg7 Sxg7 17.Vg5 Ad7 18.Af5+ Fxf5 19.gxf5 a3 20.b3 h6 21.Vg3 Sh7 22.Khg1 Vf6 23.h4 gxf5 24.Vh3 f4 25.Kg5 Ve6 26.Kf5 Kg8 27.Ag5+ hxg5 28.Kxf7+ Vxf7 29.hxg5+ Sg7 30.Vh6# 1–0

** 11. Tal Anı Turnuvası (Hızlı - Yıldırım) 2018

(02-05 Mart 2018/RUS)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2763/RUS - 1990 Doğumlu)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2800/RUS - 1975 Doğumlu)

1.b3 d5 2.Fb2 Af6 3.Af3 e6 4.e3 Fe7 5.c4 0–0 6.Ac3 c5 7.cxd5 Axd5 8.Vc2 b6 9.Axd5 exd5 10.d4 Ac6 11.Fe2 Fe6 12.0–0 Kc8 13.dxc5 bxc5 14.Kac1 Vb6 15.Kfd1 Kfd8 16.Fd3 h6 17.Ve2 Ab4 18.Fb1 a5 19.h3 Va6 20.Vd2 Vb7 21.Fa1 Ff8 22.Vb2 f6 23.Ah4 d4 24.exd4 cxd4 25.Ve2 Ff7 26.Kxc8 Vxc8 27.Fxd4 Ve6 28.Fe3 Kxd1+ 29.Vxd1 Vd5 30.Ve2 Fc5 31.Af5 Ff8 32.Vg4 g5 33.Ad4 h5 34.Vc8 Vc5 35.Vd8 Vc3 36.Fe4 Va1+ 37.Sh2 Sg7 38.Af5+ Sg8 39.Fd4 Vc1 40.Ah6+ 1–0

** 11. Tal Anı Turnuvası (Hızlı - Yıldırım) 2018

(02-05 Mart 2018/RUS)

GM Mamedyarov, Shakhriyar (ELO 2809/AZE - 1985 Doğumlu)

GM Dubov, Daniil (ELO 2701/RUS - 1996 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 c5 3.e3 g6 4.Ac3 Fg7 5.d5 0–0 6.Af3 d6 7.Fe2 e6 8.e4 Aa6 9.0–0 Ac7 10.Ke1 Ke8 11.e5 dxe5 12.d6 Aa6 13.Axe5 Ad7 14.Axd7 Fxd7 15.Ff3 Vb6 16.Ke2 h6 17.Ff4 Kad8 18.Vd2 Sh7 19.Fe5 f6 20.Fg3 e5 21.Kd1 Ab8 22.Fd5 Fe6 23.f4 Vxd6 24.fxe5 fxe5 25.Fh4 Kd7 26.Ae4 Vb6 27.Kf1 Ff5 28.Vd3 Kf8 29.Kef2 Aa6 30.g4 Ab4 31.Vg3 Axd5 32.gxf5 Af4 33.fxg6+ Vxg6 34.Vxg6+ Sxg6 35.Sh1 b6 36.b3 Kd4 37.Ac3 Kd3 38.Ae4 Sf5 39.Ke1 Kf7 40.Fg3 Kfd7 41.Kff1 K7d4 42.Fxf4 exf4 43.Ag3+ Sg5 44.Ae4+ Sf5 45.Ag3+ Sg4 46.Ae2 Ke4 47.Kg1+ Sh4 48.Axf4 Kxf4 49.Kxg7 Kf2 50.Sg1 Kxa2 51.Kf1 Kxb3 0–1

** 11. Tal Anı Turnuvası (Hızlı - Yıldırım) 2018

(02-05 Mart 2018/RUS)

GM Nakamura, Hikaru (ELO 2787/USA - 1987 Doğumlu)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2800/RUS - 1975 Doğumlu)

1.Af3 d5 2.g3 g6 3.Fg2 Fg7 4.d4 Af6 5.0–0 0–0 6.c4 c6 7.Vb3 Vb6 8.Ac3 Ff5 9.Ae5 Fe6 10.Vd1 dxc4 11.Aa4 Vd8 12.Ac5 Vc8 13.Vc2 Fh3 14.Vxc4 Fxg2 15.Sxg2 Abd7 16.Acd3 Axe5 17.dxe5 Ad5 18.b3 Kd8 19.Fb2 a5 20.Kad1 a4 21.e4 Ab6 22.Vb4 Vc7 23.Fd4 Ad7 24.e6 Fxd4 25.exf7+ Sxf7 26.Vxd4 axb3 27.axb3 Af8 28.Vh8 Se8 29.Ac5 Sf7 30.e5 Vc8 31.e6+ Axe6 32.Vxh7+ Ag7 33.Kde1 Kg8 34.Ke6 Vd8 35.Vxg6+ Sf8 36.Ke3 1–

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

blobid0.jpg?r=ace955f0664d22cd8f906f92f14da853

Cevap : 1.Vxf4+ Şh3 [1...Şh5 2.Vg5#] 2.Ag5#

Satranç Ligi 4. etap

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde düzenlenen satranç ligi 4. Etap karşılaşmaları ile devam etti. Her ay yapılan etapların dördüncüsü 24-25 Şubat 2018 tarihlerinde Körfez Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirilen organizasyonda düşünme süresi olarak 35 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı ve başhakemliğini ulusal hakemlerimizden Ali Fuat Aydın yaptı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Satranç Liginde maçlar bireysel oynanıyor ve okullar her kategoriye en az üç en çok on öğrenci ile katılabiliyorlar. Her etabın sonunda okullar en çok puan toplamış üç öğrencisinin puanına göre sıralanıyorlar.

Toplam sekiz etap oynanacak ligde kalan dört etap öncesinde kategorilere gore ilk üç sıradaki okullar şöyle sıralandılar.

İlkokullar Kategorisi (55 Okul)

1. Etap

2. Etap

3. Etap

4. Etap

Toplam

Puan

Puan

Puan

Puan

Puan

1.

DERİNCE/ TURGUT REİS İO

16,5

16

17,5

16

66

2.

DERİNCE/ KOCAELI ÖĞRETMENLER İO

13,5

15

15

15

58,5

3.

GEBZE/ KROMAN ÇELİK İO

14,5

15

14,5

13

57

Ortaokullar Kategorisi (42 Okul)

1. Etap

2. Etap

3. Etap

4. Etap

Toplam Puan

Puan

Puan

Puan

Puan

1.

İZMİT/ ÖZEL ATAFEN ORT.

15

14,5

17

16

62,5

2.

GÖLCÜK/ HİSAREYN ORT.

14

15

14,5

14,5

58

3.

İZMİT/ ŞEHİT ÜMİT BALKAN ORT.

14

14,5

14

15

57,5

Liseler Kategorisi (27 Okul)

1. Etap

2. Etap

3. Etap

4. Etap

Toplam Puan

Puan

Puan

Puan

Puan

1.

DİLOVASI/ Ö. ENKA TEKNİK OKULLARI

14,5

16

14

15

59,5

2.

İZMİT/ KOCAELİ FEN LİSESİ

13

13,5

15

15

55

3.

KÖRFEZ/ KÖRFEZ FEN LİSESİ

12,5

13,5

15

13,5

54,5

Etaplarda ilk on sporcuya madalya verilirken, sekiz etap sonunda ilk üç sırada yer alan okullar lisan laboratuvarı, fen laboratuvarı ve kütüphane ile ödüllendirilecek.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Ali İpek 6. Anma Turnuvası 03 - 09 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 04 - 10 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası 16 - 29 Mart 2018 tarihlerinde Batum’da düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Bologan, Victor (ELO 2600/MDA - 1971 Doğumlu)

GM Najer, Evgeniy (ELO 2683/RUS - 1977 Doğumlu)

1.e4 c6 2.d4 d5 3.e5 Ff5 4.Ad2 e6 5.Ab3 Ad7 6.Af3 Ae7 7.Fe2 h6 8.0–0 Vc7 9.a4 g5 10.a5 0–0–0 11.Fe3 Sb8 12.c4 dxc4 13.Fxc4 g4 14.Afd2 f6 15.f4 gxf3 16.Vxf3 fxe5 17.Vf2 Kg8 18.d5 exd5 19.Fxa7+ Sc8 20.Fb6 Axb6 21.axb6 Vb8 22.Fe2 e4 23.Sh1 Kd6 24.Ac5 Kdg6 25.g4 h5 26.Ka7 hxg4 27.Vg3 Vxg3 28.hxg3 Sd8 29.Ka8+ Ac8 30.Axb7+ Se7 31.Kxf5 Axb6 32.Ka6 Ad7 33.Aa5 Ab8 34.Kb6 Fh6 35.Adb3 Fe3 36.Kb7+ Ad7 37.Kc7 Kh6+ 38.Sg2 Se6 39.Axc6 Sxf5 40.Ae7+ Se5 41.Axg8 Kb6 42.Kxd7 Kxb3 43.Fxg4 Kxb2+ 44.Sh3 Fg1 45.Sh4 Kh2+ 46.Sg5 Fe3+ 47.Sg6 Ff2 48.Af6 Fxg3 49.Kxd5+ Sf4 50.Fd1 Kh1 51.Fc2 Fh4 52.Axe4 Kg1+ 53.Sf7 Kc1 54.Fd3 Kc7+ 55.Sg6 Kc6+ 56.Sh5 Fe7 57.Fb5 Ke6 58.Ac3 Kd6 59.Ff1 Ff8 60.Ae2+ Se3 61.Ke5+ Sd2 62.Ag3 Sc2 63.Af5 Kd8 64.Sg4 Kc8 65.Sf3 Kc5 66.Ae3+ Sc3 67.Ke6 Kh5 68.Kc6+ Kc5 69.Kf6 Fe7 70.Kf7 Fg5 71.Af5 Kc6 72.Kd7 Kc8 73.Fa6 Kf8 74.Kd5 Fc1 75.Se2 Kf6 76.Fc8 Ff4 77.Kd3+ Sb2 78.Sf3 Fc7 79.Se4 Kf8 80.Fe6 Kb8 81.Ae3 Ke8 82.Kb3+ Sc1 83.Kc3+ Sb1 84.Kc6 Fd8 85.Sd3 Fa5 86.Ff5 Ka8 87.Ac4 Sa1 88.Kg6 Kd8+ 89.Sc2 Kd5 90.Fe6 Kc5 91.Sb3 Fe1 92.Kg8 Kb5+ 93.Sc2 Fa5 94.Kg1+ 1–0

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Inarkiev, Ernesto (ELO 2684/RUS - 1985 Doğumlu)

GM Tari, Aryan (ELO 2597/NOR - 1999 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 g6 3.Af3 Fg7 4.g3 c6 5.Fg2 d5 6.b3 0–0 7.0–0 dxc4 8.bxc4 c5 9.Fb2 Vb6 10.Vb3 Ae4 11.e3 Ac6 12.Ae5 Ad6 13.Ad2 Vc7 14.f4 Af5 15.Adf3 Aa5 16.Va3 cxd4 17.Axd4 Axd4 18.Fxd4 Axc4 19.Vc3 Fe6 20.Kab1 Va5 21.Vxa5 Axa5 22.Kb5 Ac6 23.Kxb7 Axd4 24.exd4 Kad8 25.Kd1 Fxa2 26.d5 a5 27.Kd2 Fxe5 28.fxe5 Fc4 29.Kxe7 Kfe8 30.d6 Fb5 31.Kb2 Fa4 32.Kxe8+ Fxe8 33.Kb7 Sf8 34.Fd5 a4 35.Sf2 f6 36.Kxh7 fxe5 37.Kh8+ Sg7 38.Kg8+ Sf6 39.Kf8+ Sg7 40.Kg8+ Sf6 41.Fc6 a3 42.Fxe8 a2 43.Kxg6+ Sf5 44.Se3 Kxe8 45.d7 a1V 46.g4+ Sxg6 47.dxe8V+ Sg7 48.Vd7+ Sg6 49.Se2 e4 50.Vd6+ Sg7 51.h4 Vg1 52.Ve5+ Sg8 53.Vg5+ Sh7 54.Vf5+ Sg7 55.h5 Vd4 56.Vg5+ Sh7 57.Vf4 Vd3+ 58.Sf2 Vc2+ 59.Sg3 Vc3+ 60.Sg2 Vd3 61.Vf7+ Sh8 62.Vf2 Sg7 63.g5 e3 64.Vf6+ Sg8 65.h6 Vd7 66.Sg3 Sh7 67.Ve5 Sg6 68.Vxe3 Vd6+ 69.Sg4 Vd7+ 70.Sg3 Vd6+ 71.Sf3 Vd1+ 72.Sf2 Vd6 73.Se2 Vh2+ 74.Sd3 Vd6+ 75.Sc2 Vc6+ 76.Sd2 Vg2+ 77.Sd3 Vd5+ 78.Vd4 Vb3+ 79.Sd2 Sxg5 80.h7 Va2+ 81.Se3 Ve6+ 82.Ve4 Vb3+ 83.Vd3 Ve6+ 84.Sf2 Vf6+ 85.Sg2 Vh8 86.Sg3 Sh6 87.Sg4 Vg7+ 88.Sf4 Vxh7 89.Vxh7+ Sxh7 90.Sf5 ½–½

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Kovalev, Vladislav (ELO 2641/BLR - 1994 Doğumlu)

GM Artemiev, Vladislav (ELO 2697/RUS - 1998 Doğumlu)

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.Fb5+ Ad7 4.0–0 a6 5.Fd3 Agf6 6.Ke1 g6 7.c3 Fh6 8.a4 Ab8 9.Aa3 Ac6 10.h3 0–0 11.Ff1 d5 12.exd5 Vxd5 13.Ac4 Kb8 14.Ace5 Axe5 15.Kxe5 Vd6 16.d4 Fxc1 17.Kxc1 cxd4 18.Vxd4 Vxd4 19.Axd4 e6 20.g3 Fd7 21.a5 Kfc8 22.Kd1 Fe8 23.f4 Ad5 24.Sf2 Kc7 25.Fg2 Ae7 26.g4 Kd7 27.Kde1 Sf8 28.h4 Kd6 29.Kc5 Fd7 30.b4 Ac6 31.Af3 Kc8 32.Ag5 Kd2+ 33.Ke2 Kd1 34.Axh7+ Sg7 35.Ag5 e5 36.fxe5 Fxg4 37.Ke1 Kd2+ 38.Sg3 Ff5 39.e6 Kd3+ 40.Sf2 f6 41.Fxc6 bxc6 42.Af3 Fg4 43.Ad4 Kh8 44.Ke3 Kd1 45.e7 Fd7 46.Axc6 g5 47.Ad4 gxh4 48.Kd5 Fa4 49.Af5+ Sg6 50.Kxd1 Sxf5 51.Kd8 Fe8 52.b5 h3 53.bxa6 h2 54.Ke1 h1V 55.Kxh1 Kxh1 56.Kxe8 1–0

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Artemiev, Vladislav (ELO 2697/RUS - 1998 Doğumlu)

GM Bologan, Victor (ELO 2600/MDA - 1971 Doğumlu)

1.c4 e5 2.e3 Af6 3.Ac3 c6 4.Af3 d6 5.d4 e4 6.Ad2 d5 7.Fe2 Fd6 8.Vb3 Fc7 9.g4 h6 10.h4 a6 11.Kg1 g5 12.cxd5 gxh4 13.Adxe4 h3 14.Fd2 h2 15.Axf6+ Vxf6 16.Kh1 Kg8 17.0–0–0 b5 18.f4 Vh4 19.Fe1 Ve7 20.dxc6 Axc6 21.Ad5 Vd6 22.Kxh2 Fd8 23.e4 Fxg4 24.Fxg4 Kxg4 25.Vh3 Ve6 26.Vf3 Kg1 27.Fc3 Kxd1+ 28.Sxd1 Ae7 29.Axe7 Fxe7 30.d5 Vb6 31.Kg2 0–0–0 32.Vh3+ Sb8 33.Fe5+ Sa8 34.Vc3 b4 35.Vc4 Vb7 36.f5 Kc8 37.Vd3 Fg5 38.Kc2 Ke8 39.Fg3 Vb6 40.Kc6 Vg1+ 41.Sc2 Vc1+ 42.Sb3 Ve3 43.Vxe3 Fxe3 44.d6 Kxe4 45.d7 Fg5 46.f6 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :



Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

Cevap : 1.Ve3+ Şxf5 2.Ve4#

Okul Sporları Şampiyonları

00:00Current time00:00
MAKALEYİ DİNLE
Kocaeli Okullar Arası Minikler Küçükler Yıldızlar Gençler Satranç Yarışması 13-16 Şubat 2018 tarihlerinde İzmit Şampiyon Hasan Gemici Spor Salonunda oynandı. 45 dakika 30 saniye eklemeli düşünme süresinin kullanıldığı yarışmada başhakemliği ulusal hakemlerimizden Kemalettin Ayan yaptı. Dört asil iki yedek öğrenciden oluşan takımların mücadele ettiği yarışma sekiz ayrı kategoride düzenlendi.

Kategorilerinde şampiyon olan okullar aşağıdaki gibi sıralandılar.

Minikler Kategorisinde (01.09.2007 - 2011 doğumlu / İlkokul) Derince Turgut Reis İlkokulu, kızlarda ise Hisareyn İlkokulu şampiyon oldular.

Küçükler Kategorisinde (2006 - 2007 doğumlu / Ortaokul) Özel Atafen Ortaokulu, kızlarda Özel Körfezim Ortaokulu şampiyon oldular.

Yıldızlar Kategorisinde (01.09.2003 - 2004 - 2005 doğumlu / Ortaokul) Hisareyn Ortaokulu, kızlarda Darıca Mehmet Akif Ortaokulu, Gençler Kategorisinde (01.09.1999 - 2000 - 2001 - 2002 - 2003 doğumlu / Lise) Özel Enka M.T.A.L., kızlarda Yahya Kaptan M.T.A.L. şampiyon oldular.

Sonuçlarının UKD hesaplamaları için Türkiye Satranç Federasyonu’na (TSF) gönderilen yarışmada minikler hariç diğer kategorilerde birinci olan okullar grup karşılaşmalarına da katılmaya hak kazandılar.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Ali İpek 6. Anma Turnuvası 03 - 09 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 04 - 10 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası 16 - 29 Mart 2018 tarihlerinde Batum’da düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

IM Vavulin, Maksim (ELO 2575/RUS - 1998 Doğumlu)

GM Fedoseev, Vladimir (ELO 2724/RUS - 1995 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Af6 3.Axe5 d6 4.Af3 Axe4 5.c4 d5 6.cxd5 Vxd5 7.Fe2 Fd6 8.Ac3 Axc3 9.dxc3 Vxd1+ 10.Fxd1 0–0 11.Fe3 Ac6 12.Fc2 h6 13.0–0–0 Fe6 14.Sb1 a5 15.h3 Kae8 16.Khe1 Ke7 17.Kd2 f5 18.Kdd1 f4 19.Fc1 Kfe8 20.Kxe6 Kxe6 21.Fb3 Sf8 22.Fxe6 Kxe6 23.Ke1 Kg6 24.Ah4 Kf6 25.Af3 Sf7 26.Sc2 Kg6 27.Ah4 Ke6 28.Kxe6 Sxe6 29.Sd3 Ae5+ 30.Se4 Af7 31.Af3 g5 32.Ad4+ Sf6 33.Af5 Fc5 34.g3 Fxf2 35.gxf4 h5 36.Fe3 Fxe3 37.Axe3 Ad6+ 38.Sf3 c6 39.b3 Sg6 40.Ad1 Ab5 41.Sg3 Sf6 42.fxg5+ Sxg5 43.h4+ Sf5 44.Sf3 Se5 45.Ab2 Axc3 46.Ac4+ Sd5 47.Axa5 b6 48.Ac4 b5 49.Ab6+ Sc5 50.Ad7+ Sd6 51.Af6 Axa2 52.Axh5 Ac1 53.b4 Ad3 54.Se4 Axb4 55.Ag3 Ad5 56.h5 Af6+ 57.Sd3 Ag4 58.Se4 Ah6 59.Ae2 Sc5 60.Ad4 Af7 61.Sd3 Sd5 62.Ac2 c5 63.Sc3 Ah6 64.Sb3 Af5 65.Sc3 Se6 66.Sd3 Sd6 67.Aa3 Sc6 68.Ac2 Sd5 69.Sc3 Se5 70.Sd3 Se6 71.Aa3 b4 72.Ac4 Sd5 73.Ad2 Ah6 74.Ac4 Ag4 75.Ab6+ Sc6 76.Ac4 Sb5 77.Ad6+ Sb6 78.Sc4 Sc6 79.Af7 ½–½

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Mamedov, Rauf (ELO 2709/AZE - 1988 Doğumlu)

GM Petrosyan, Manuel (ELO 2569/ARM - 1998 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 Af6 4.d3 Fc5 5.c3 0–0 6.0–0 Ke8 7.Fg5 h6 8.Fh4 a6 9.Fc4 Fe7 10.a4 d5 11.exd5 Axd5 12.Fg3 Fg4 13.a5 Fg5 14.Vb3 Fxf3 15.gxf3 Ace7 16.Ke1 Vd7 17.Kxe5 c6 18.Aa3 Ag6 19.Fxd5 Kxe5 20.Fe4 Af4 21.Sh1 Kxa5 22.d4 Ke8 23.Kg1 Ah3 24.Ke1 Ff4 25.Ac4 Kh5 26.Ae5 Axf2+ 27.Sg2 Fxe5 28.dxe5 Axe4 29.Kxe4 Vd2+ 30.Sg1 Kd8 31.Vxb7 Vd1+ 32.Ke1 Vxf3 33.Kf1 Ve3+ 34.Sh1 Kf5 0–1

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

FM Esipenko, Andrey (ELO 2571/RUS - 2002 Doğumlu)

GM Andreikin, Dmitry (ELO 2712/RUS - 1990 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Af3 d5 4.Ac3 c5 5.cxd5 Axd5 6.e4 Axc3 7.bxc3 cxd4 8.cxd4 Fb4+ 9.Fd2 Fxd2+ 10.Vxd2 0–0 11.Fc4 Ad7 12.0–0 b6 13.a4 Fb7 14.Fd3 h6 15.Kfe1 Af6 16.Vb4 Vc7 17.Kac1 Vf4 18.Vd2 Vxd2 19.Axd2 Kfd8 20.Ab3 a5 21.f3 Ae8 22.Sf2 Kac8 23.Se3 Fc6 24.Ka1 Ad6 25.Keb1 Fe8 26.Ad2 Kb8 27.g4 f6 28.f4 e5 29.fxe5 fxe5 30.dxe5 Af7 31.Fc4 Sf8 32.Af3 Kdc8 33.Kc1 Fxa4 34.Kxa4 b5 35.Kxa5 bxc4 36.Ad4 c3 37.Sd3 Ka8 38.Kd5 Ka3 39.Kc2 Ke8 40.Af3 Ka6 41.Kxc3 Kg6 42.h3 h5 43.Ah4 Kh6 44.gxh5 Kxh5 45.Ag6+ Sg8 46.Sd4 Ag5 47.Af4 Kh4 48.Kg3 Kxf4 49.Kxg5 Kh4 50.Kd7 Sh8 51.Kg3 Ka8 52.Kc3 Sg8 53.e6 Ka4+ 54.Kc4 Kxc4+ 55.Sxc4 Sf8 56.Sd5 Kxh3 57.Kf7+ Se8 58.Kxg7 Kd3+ 59.Se5 Ka3 60.Kg8+ Se7 61.Kg7+ Se8 62.Kc7 Ka1 63.Kc5 Se7 64.Kd5 Ka2 65.Kd7+ ½–½

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Shevchenko, Kirill (ELO 2538/UKR - 2002 Doğumlu)

GM Kamsky, Gata (ELO 2677/USA - 1974 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.g3 d5 4.Fg2 Fe7 5.Af3 0–0 6.Ac3 Abd7 7.Vd3 c6 8.e4 dxe4 9.Axe4 e5 10.dxe5 Axe5 11.Axe5 Va5+ 12.Fd2 Vxe5 13.Fc3 Vh5 14.Fxf6 gxf6 15.0–0 Kd8 16.Vb3 f5 17.Ac3 Ff6 18.Kad1 Fe6 19.Vxb7 Fxc3 20.Kxd8+ Kxd8 21.bxc3 Ve2 22.Ve7 Kd1 23.h4 h6 24.Vxa7 Kd2 25.Ka1 Vxc4 26.Ve3 Ke2 27.Ff1 Kxe3 28.Fxc4 Ke5 29.Fxe6 fxe6 30.a4 Ka5 31.f3 Sf7 32.g4 Sf6 33.Sf2 Se5 34.Se3 f4+ 35.Sd3 Sd5 36.Ka2 e5 37.Ka1 c5 38.c4+ Se6 39.Ka2 Ka8 40.a5 Kd8+ 41.Se2 e4 42.a6 Se5 43.a7 Ka8 44.Ka6 Sd4 45.g5 hxg5 46.hxg5 Sxc4 47.g6 exf3+ 48.Sxf3 Sb5 49.Ka1 c4 50.g7 c3 51.Kb1+ 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

blobid1.jpg?r=50e48079b2c7c0921ff7e1e6fda4e289

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

Cevap : 1.Kc1+ Şd2 [1...Şd4 2.Kc4#] 2.Vc2#

Banner - Market

tsf market_ban

İlçe Temsilciliklerimiz

KocaeliHarita

Bilgi Sistemleri

FACEBOK2
banner lisans
banner ukd
ELO
satranc akademi
banner mavikale2
banner turkbase
ETKINLIK TAKVIMI

Günün Sorusu

Konaklama