banner isbank
yeniGüncel Etkinlik Takvimi için Link: 

Köşe Yazıları

Tekirdağ’da ilk dört tur tamamlandı

00:00Current time00:00
Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından Süleyman Paşa Belediyesi ev sahipliğinde Tekirdağ’da, 1966 yılında Türkiye Şampiyonu olan Prof. Dr. Sıracettin Bilyap anısına düzenlenen Türkiye Satranç Şampiyonası 11 Kasım 2017 tarihinde oynanan ilk tur maçları ile başladı. 21 Kasım 2017 tarihinde sona erecek şampiyonada 35.000 TL nakdi ödül dağıtılacak.

Kuvvet ortalamasının 2353 olduğu organizasyonda FM Yasin Sarı, geçen yılın şampiyonu GM Aziz Mert Erdoğdu, FM Orkhan Eminov, FM Deniz Özen, IM Oğulcan Kanmazalp, FM Efe Mert Kılıç, GM Mustafa Yılmaz, IM Demre Kerigan, IM Ege Köksal, Ebru Kaplan, IM Serkan Soysal, FM Ekin Barış Özenir mücadele ediyor.

Düşünme süresi olarak 90 dakika 40 hamle devamında 30 dakika ilk hamleden itibaren 30 saniye eklemeli tempo kullanılıyor. Başhakemliğini Atilla Gürmen’in yapıyor ve 12 sporcu Berger Sistemle (tek devreli lig usulü) oynuyor.





Tüm maçların (http://tr2017.tsf.org.tr/tr/canli-yayin) adresinden canlı yayınlandığı şampiyonada IM Can Arduman ve WGM Kübra Öztürk canlı yorum ve analizlerle maçları takip ediyor. Maçlara ilişkin soru sormak ya da yorumlarını paylaşmak isteyen satranç severler, #TR2017 etiketi ile Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) resmi  twitter hesabına (@TurkishChess) tweet atarak ya da resmi facebook sayfasında ilgili gönderinin altına yorum yazarak bu heyecana ortak olabilirler.

Yazımı hazırladığım sırada ilk dört tur tamamlanmıştı. GM Mustafa Yılmaz ile FM Orkhan Eminov 3 puan ile ilk iki sırada yer alıyorlardı.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Kocaeli 24 Kasım Öğretmenler Günü Satranç Turnuvası 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Küçükler 07-08-09 Yaş İl Birinciliği 09-10 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Küçükler 10-11-12 Yaş İl Birinciliği 23-24 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Yıldızlar İl Birinciliği (13-18 Yaş) 23-24 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com



OYUN KÜTÜPHANESİ :

** Şampiyonlar Şöleni 2017

(09 - 14 Kasım 2017/USA)

GM Topalov, Veselin (ELO 2749/BUL - 1975 Doğumlu)

GM Nakamura, Hikaru (ELO 2780/USA - 1987 Doğumlu)



1.e4 c5 2.Af3 d6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Af6 5.Ac3 a6 6.f3 e6 7.Fe3 h5 8.Vd2 Fe7 9.Fe2 Fd7 10.0–0–0 Ac6 11.g3 b5 12.a3 Kc8 13.Sb1 Aa5 14.h3 g6 15.g4 e5 16.Ab3 Fe6 17.Axa5 Vxa5 18.g5 Ad7 19.Ad5 Vxd2 20.Kxd2 Fxd5 21.Kxd5 Ac5 22.h4 0–0 23.c3 Ae6 24.Fd1 f6 25.Kd2 fxg5 26.Fb3 Kc4 27.Fxg5 Axg5 28.hxg5 Kxf3 29.a4 Sg7 30.Fxc4 bxc4 31.Kd5 Kf8 32.Sa2 Kb8 33.Kg1 Sf7 34.Kd2 Se6 35.Kf2 Kh8 36.Sb1 h4 37.Sc2 h3 38.Kh2 Kh4 39.Kg3 Kxe4 40.Khxh3 d5 41.Kh6 Sf5 42.Kh7 Fxg5 43.Kf7+ Ff6 44.a5 Ke2+ 45.Sd1 Kf2 46.Se1 Kf4 47.Kg2 d4 48.Ka7 d3 49.Kxa6 e4 50.Kc6 e3 51.Kc5+ Se6 52.Kc6+ Sd7 0–1



** Şampiyonlar Şöleni 2017

(09 - 14 Kasım 2017/USA)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2799/USA - 1992 Doğumlu)

GM Grischuk, Alexander (ELO 2782/RUS - 1983 Doğumlu)



1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 Af6 4.d3 Fc5 5.c3 d5 6.exd5 Vxd5 7.Fc4 Vd6 8.Abd2 0–0 9.b4 Fb6 10.0–0 Ff5 11.Vc2 Kad8 12.a4 a5 13.b5 Ae7 14.Va2 Ag6 15.Fa3 Fc5 16.Fxc5 Vxc5 17.d4 Vd6 18.Kfe1 exd4 19.cxd4 Af4 20.Kac1 A6d5 21.Vb3 Ab6 22.Ff1 Fe6 23.Vc2 Fd5 24.Vxc7 Vxc7 25.Kxc7 Ae6 26.Kc2 Kc8 27.Kcc1 Kfd8 28.h3 g6 29.Ka1 Fxf3 30.Axf3 Axd4 31.Axd4 Kxd4 32.Ke7 Kd7 33.Kxd7 Axd7 34.Fe2 b6 35.Kd1 Ac5 36.Kd4 Sf8 37.Ff3 Se7 38.g4 Kd8 39.Kf4 g5 40.Kc4 Kd3 41.Sg2 Kb3 42.Fd5 Kb4 43.Kc3 Kxa4 44.Ke3+ Ae6 45.Fe4 h6 46.Fc6 Kd4 47.Sg3 Sf6 48.h4 a4 49.hxg5+ hxg5 50.Kc3 Ac5 51.Sf3 Kd3+ 52.Kxd3 Axd3 53.Se3 a3 0–1



** Şampiyonlar Şöleni 2017

(09 - 14 Kasım 2017/USA)

GM So, Wesley (ELO 2788/USA - 1993 Doğumlu)

GM Dominguez Perez, Leinier (ELO 2739/CUB - 1983 Doğumlu)



1.d4 d5 2.c4 e6 3.Af3 Af6 4.g3 Fe7 5.Fg2 0–0 6.b3 dxc4 7.bxc4 c5 8.0–0 cxd4 9.Axd4 Vb6 10.Ab3 Kd8 11.Vc2 Ac6 12.Fe3 Va6 13.A1d2 Fd7 14.Ac5 Fxc5 15.Fxc5 Kac8 16.Kfc1 h6 17.Ab3 b6 18.Fe3 Ab4 19.Vb2 Ae8 20.a3 Ac6 21.c5 Ae7 22.cxb6 axb6 23.Kxc8 Fxc8 24.a4 Ad5 25.Fd4 Fd7 26.Ff1 Va8 27.e4 Adf6 28.Fxb6 Kb8 29.Ac5 Vc6 30.Kb1 Axe4 31.Axd7 Vxd7 32.a5 Ad2 33.Vb5 Af6 34.Kd1 Af3+ 35.Sh1 Vxd1 0–1



** Şampiyonlar Şöleni 2017

(09 - 14 Kasım 2017/USA)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2799/USA - 1992 Doğumlu)

GM Grischuk, Alexander (ELO 2782/RUS - 1983 Doğumlu)



1.e4 e5 2.Fc4 Af6 3.d3 Fc5 4.Ac3 d6 5.Aa4 Fb6 6.Axb6 axb6 7.Af3 Fe6 8.Fxe6 fxe6 9.0–0 0–0 10.c3 Ve8 11.Ke1 Abd7 12.a4 Vg6 13.b4 h6 14.h3 Ah5 15.Sh2 Kf6 16.Fe3 Kaf8 17.a5 Af4 18.Fxf4 Kxf4 19.axb6 Axb6 20.Ka7 Kb8 21.d4 exd4 22.cxd4 Ve8 23.Vb3 Sh8 24.Ke2 Vb5 25.Ke1 Ac4 26.Ka2 Kbf8 27.Kc2 d5 28.exd5 exd5 29.Ae5 Axe5 30.dxe5 Kxb4 31.Va3 c5 32.e6 b6 33.e7 Ke8 34.Vf3 Vd7 35.Kce2 Vd6+ 36.g3 Ke4 37.Kxe4 dxe4 38.Kxe4 Vf6 39.Ve3 Vf7 40.Sg1 Sh7 41.Ke6 b5 42.Ke5 c4 43.Vc5 c3 44.Vxc3 Kxe7 45.Vd3+ g6 46.Kxb5 Kd7 47.Vc3 Kc7 48.Vb2 Ke7 49.Kb8 Ke8 50.Kb6 Ke7 51.h4 Vd5 52.Kb5 Ke1+ 0–1



SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?



Cevap : 1.Kf6+ Şe5 2.Ag6# 1–0

GTÜ Satranç Turnuvası


Aykut İlker Mete
Gebze Teknik Üniversitesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen satranç turnuvası 4-5 Kasım 2017 tarihlerinde Prof. dr. Ahmet Ayhan Spor Salonunda oynandı. Toplam yedi ayrı kategoride düzenlenen turnuva İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirildi. Düşünme süresi olarak Açık Kategoride 60 dakika 30 saniye eklemeli diğer kategorilerde ise 45 dakika 30 saniye eklemeli temponun kullanıldığı organizasyonda başhakemliği ulusal hakemlerimizden Ali Fuat Aydın yaptı.

Artık son dönemdeki turnuvalarda görmeye başladığımız gibi her kategoride ilk üç dereceye giren sporculara kupa, 4.-10. sporculara madalya ödül olarak verildi.

Komşu illerin yoğun ilgisi ile oynanan turnuvada kategorilere gore şampiyon olan sporcuların listesini de yazımın devamında ilginize sunuyorum.

untitled-1-131.jpg

9 Yaş Kategorisi : Arda Tuna Karacan - Sakarya

10 Yaş Kategorisi : Talha Eren Milas - Yalova Altınkale Satranç Spor Kulübü

11 Yaş Kategorisi : Abdullah Mert Anık - Kocaeli

12-13 Yaş Kategorisi : Alperen Sel - Saraybahçe Spor Kulübü

14-15 Yaş Kategorisi : Cengiz Kaan Kaypak - Akçakoca İlçe Müdürlüğü Gençlik Merkezi Gençlik Spor Kulübü

16 Yaş ve üstü Kategori : Hakan Servet Altay - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

Açık Kategori : Muhammed Taşkaya - Karaman Masterler Spor Kulübü

Satranç dolu günler dileğiyle… 

 

Kısa… Kısa…

>>> Avrupa Takımlar Şampiyonası 28 Ekim - 6 Kasım 2017 tarihlerinde Yunanistan’ın Girit adasında oynandı. 40 ülkenin katıldığı Açık Kategoride 14 puan ve averajla Azerbaycan şampiyon olurken aynı puan ve averajla Rusya ikinci, 13 puan toplayan Ukrayna üçüncü oldu. 32 ülkenin katıldığı Kadınlar Kategorisinde 17 puanla Rusya şampiyon, 14 puanla Gürcistan ikinci 13 puan toplayan Ukrayna ise üçüncü sırada yer aldı.

>>> Prof. Dr. Sıracettin Bilyap Türkiye Satranç Şampiyonası 11-21 Kasım 2017 tarihlerinde Tekirdağ’da düzenlenecek.

>>> Kocaeli 24 Kasım Öğretmenler Günü Satranç Turnuvası 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Küçükler 07-08-09 Yaş İl Birinciliği 09-10 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecel.

>>> Kocaeli Küçükler 10-11-12 Yaş İl Birinciliği 23-24 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Yıldızlar İl Birinciliği (13-18 Yaş) 23-24 Aralık 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Nyback, Tomi (ELO 2572/FIN - 1985 Doğumlu)

GM Jobava, Baadur (ELO 2705/GEO - 1983 Doğumlu)

 

1.d4 Af6 2.c4 c6 3.Af3 d5 4.e3 g6 5.Ac3 Fg7 6.Fe2 Abd7 7.cxd5 Axd5 8.e4 Ac7 9.0–0 0–0 10.Ke1 Ab6 11.a4 a5 12.Fe3 Aa6 13.h3 Sh8 14.Vd2 Ab4 15.Aa2 Axa2 16.Kxa2 f5 17.Fh6 fxe4 18.Fxg7+ Sxg7 19.Ae5 Fe6 20.Ka3 Vd6 21.Fd1 Vb4 22.Vxb4 axb4 23.Ka1 Kfd8 24.Kxe4 Ff5 25.Kf4 Ad5 26.Kf3 Af6 27.Kf4 e6 28.Fb3 g5 29.Kf3 Kxd4 30.Ke3 h6 31.Af3 Ke4 32.Kae1 c5 33.g4 Kxe3 34.Kxe3 Fe4 35.Ad2 Fd5 36.Fxd5 exd5 37.Ke7+ Sf8 38.Kxb7 Kxa4 39.Ab3 Ae4 40.f3 Ka1+ 41.Axa1 1–0

 

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Lenic, Luka (ELO 2650/SLO - 1988 Doğumlu)

GM Giri, Anish (ELO 2762/NED - 1994 Doğumlu)

 

1.d4 d5 2.c4 c6 3.Af3 Af6 4.Ac3 e6 5.Fg5 h6 6.Fxf6 Vxf6 7.e3 g6 8.Fe2 Fg7 9.0–0 0–0 10.e4 dxc4 11.Fxc4 Vd8 12.e5 c5 13.dxc5 Ad7 14.Ve2 Axc5 15.Kfd1 Ve7 16.Ab5 Fd7 17.Ad6 a5 18.Ve3 b6 19.Ad4 Kad8 20.Kd2 f6 21.Ab3 fxe5 22.Axc5 bxc5 23.Vxc5 Kf4 24.Vc7 Sf8 25.Vxa5 Kd4 26.Kxd4 exd4 27.Ae4 d3 28.Kd1 Fc6 29.Ac5 Fd5 30.b3 Fd4 31.Axd3 Fe4 32.Ve1 Ff5 33.g3 Va7 34.Ve2 Sg7 35.g4 Fxd3 36.Fxd3 Kf8 37.Kf1 e5 38.Sg2 Vb6 39.Fe4 Kf7 40.Vd2 Kf4 41.f3 Kf7 42.Kb1 Fe3 43.Vc3 Ff4 44.Vc6 Vxc6 45.Fxc6 Kc7 46.Fe4 Kd7 47.Kb2 h5 48.h4 Kd2+ 49.Kxd2 Fxd2 50.Sf2 Fb4 51.g5 Sf7 52.a4 Fa5 53.Se2 Fb4 54.Sd3 Fe1 55.Sc4 Fxh4 56.a5 Fxg5 57.a6 Fe3 58.Sd5 h4 59.Fd3 h3 60.Ff1 h2 61.Fg2 Sf6 62.b4 Sf5 63.Sc6 Sf4 64.b5 Sg3 65.Fh1 Sf2 66.b6 Sg1 67.a7 Sxh1 68.a8V Sg2 69.b7 h1V 70.b8V Ff4 71.Vc8 Vc1+ 72.Sd7 Vd2+ 73.Se8 g5 74.Vg4+ Sf2 75.Va1 1–0

 

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Can, Emre (ELO 2604/TUR - 1990 Doğumlu)

GM Stevic, Hrvoje (ELO 2616/CRO - 1980 Doğumlu)

 

1.d4 d5 2.Af3 Af6 3.c4 dxc4 4.e3 Fg4 5.Fxc4 e6 6.h3 Fh5 7.Ac3 Ac6 8.Fb5 Fd6 9.e4 Fb4 10.Va4 0–0 11.Fxc6 Fxc3+ 12.bxc3 bxc6 13.Ad2 c5 14.0–0 Vd7 15.Vxd7 Axd7 16.Fa3 Kfd8 17.Kac1 a5 18.f3 f6 19.Ab3 cxd4 20.cxd4 a4 21.Aa1 Ka7 22.Ac2 Ab8 23.Fe7 Kc8 24.Ab4 Fe8 25.Kf2 Kb7 26.a3 Fb5 27.Kfc2 Aa6 28.Sf2 Axb4 29.Fxb4 Kd8 30.Se3 c6 31.h4 Sf7 32.Kc5 Kbd7 33.Fa5 Ka8 34.Fc3 Kad8 35.g4 h6 36.h5 Ke8 37.Kc2 Ked8 38.f4 Kh8 39.Kg2 Ke8 40.Kf2 Sg8 41.Kd2 Sh7 42.Fb4 Sg8 43.Kg2 Ked8 44.Fc3 Ke8 45.Sf3 Fd3 46.Kd2 Fb5 47.f5 Kde7 48.e5 Kd7 49.fxe6 Kd5 50.Kxd5 cxd5 51.Kb2 Fa6 52.Kb6 Fc8 53.Kb4 fxe5 54.dxe5 Fxe6 55.Kxa4 Kf8+ 56.Sg3 Kb8 57.Ka6 Kb3 58.Kxe6 Kxc3+ 59.Sf4 Kxa3 60.Kd6 Kd3 61.Sf5 d4 62.Se6 Kd1 63.Sd7 Ke1 64.e6 Ke4 65.Kd5 1–0

 

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Solak, Dragan (ELO 2626/TUR - 1980 Doğumlu)

GM Saric, Ivan (ELO 2662/CRO - 1990 Doğumlu)

 

1.e4 c5 2.Af3 e6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Ac6 5.Ac3 Vc7 6.Fe3 a6 7.Fd3 Af6 8.0–0 b5 9.Axc6 Vxc6 10.Fe2 Vc7 11.Vd4 d6 12.a4 e5 13.Ad5 Axd5 14.Vxd5 Fb7 15.Vb3 b4 16.Vxb4 Fe7 17.f3 d5 18.Vb3 d4 19.Fd2 0–0 20.Fd3 Kab8 21.Vc4 Vb6 22.b4 Fc8 23.Vd5 Vc7 24.Kfb1 Kb6 25.Va5 Fd7 26.b5 Kfb8 27.Kb3 axb5 28.axb5 h5 29.Va7 Vc8 30.Kf1 Fc5 31.Va4 Ka8 32.Fa5 Kba6 33.bxa6 Fxa4 34.Kb7 Fxc2 35.Fc4 d3+ 36.Sh1 Ka7 37.Fxf7+ Sh7 38.Fd5 Kxa6 39.Kc7 Vxc7 40.Fxc7 d2 0–1

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-1-132.jpg

Cevap : 1.Af5 Şh8 2.Vxg7# 1–0

29 Ekim Turnuvasında ödül yağmuru


Aykut İlker Mete
!important;"> Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.  
Altın Çocuklar sponsorluğunda düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Altın Çocuklar Satranç Turnuvası 28-29 Ekim 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlendi. 7 Yaş Genel, 8 Yaş ve altı Kızlar, 8 Yaş Genel, 9 Yaş Genel, 10 Yaş Genel, 10 Yaş ve Altı Kızlar, 12 Yaş ve Altı Kızlar, 12 Yaş ve Altı Genel olmak üzere 8 ayrı kategoride oynanan turnuvada 342 sporcu mücadele etti.

Düşünme süresi olarak 45 dakika 30 saniye eklemeli temponun kullanıldığı ve İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirilen turnuvada başhakemliği ulusal hakemlerimizden M. Kemalettin Ayan yaptı.

Her kategoride ilk üç dereceye giren sporculara kupa, 4.-10. sporculara madalyanın yanısıra her kategoride birinciye satranç saati ikinciye ahşap satranç takımı üçüncüye cam satranç takımı ödül olarak verildi. Kategorilere gore şampiyon olan sporcuların isimleri ve TSF Lisans Bilgi Sisteminde kayıtlı kulüp bilgilerini ilginize sunuyorum.

 

7-8 Yaş Kız Kategorisi : Ecrin Zeycan Şahin

7 Yaş Genel Kategori : Muhammed Tuna Bilir

8 Yaş Genel Kategori : Yusuf Eren Melek

9-10 Kız Kategorisi : Gamze Ark - (Derince Turgut Reis İÖO Spor Kulübü)

9 Yaş Genel Kategori : Ongun Harman - (D4 Satranç Spor Kulübü Derneği)

10 Yaş Genel Kategori : Deniz Hosanoğlu

11-12 Yaş Genel Kategori : Sinan Can Altay - (Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü)

11-12 Yaş Kız Kategorisi : Zeynep Çiftçi - (Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü)

Böyle güzel bir turnuvanın ardından bir güzel haberde Türkiye Satranç Federasyonu’ndan (TSF) geldi. FIDE’nin önemli organizasyonlarından olan Dünya Gençler Satranç Şampiyonası 04-16 Eylül 2018 tarihlerinde Gebze Belediyesi işbirliği ile Gebze’de düzenlenecek.

Darısı diğer ilçelerimize.

Satranç dolu günler dileğiyle… 

 

Kısa… Kısa…

>>> Mersin Büyükşehir Belediyesi 2. Uluslararası Satranç Turnuvası 22 - 28 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlendi. 9 turu sonunda; A kategorisinde GM Nijat Abasov B kategorisinde ise Abdullah Özbilici şampiyonluğa ulaştılar.

>>> Gebze Teknik Üniversitesi Geleneksel Satranç Turnuvası 04-05 Kasım 2017 tarihlerinde Prof. Dr. Ahmet Ayhan Spor Salonunda düzenlenecek. 

>>> 2017 Türkiye Küçükler III. Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı, 2017 Türkiye Yıldızlar III. Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı, 2017 Özel Gruplar III. Eğitim Kampı 08 - 12 Kasım 2017 tarihleri arasında Antalya’da Avantgarde Resort Otel’de düzenlenecek. 

>>> Prof. Dr. Sıracettin Bilyap Türkiye Satranç Şampiyonası 11-21 Kasım 2017 tarihlerinde Tekirdağ’da düzenlenecek.

>>> Kocaeli 24 Kasım Öğretmenler Günü Satranç Turnuvası 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Giri, Anish (ELO 2762/NED - 1994 Doğumlu)

GM Eljanov, Pavel (ELO 2720/UKR - 1983 Doğumlu)

 

1.d4 d5 2.c4 dxc4 3.Af3 Af6 4.e3 e6 5.Fxc4 c5 6.0–0 a6 7.Ve2 b5 8.Fd3 Abd7 9.a4 c4 10.Fc2 Fb7 11.e4 Fe7 12.Ac3 b4 13.e5 bxc3 14.exf6 Axf6 15.bxc3 Fxf3 16.Vxf3 Ad5 17.a5 0–0 18.Vh3 f5 19.Ke1 Kf6 20.Fg5 Kg6 21.Fxe7 Axe7 22.Vf3 Ad5 23.Ke5 Kf6 24.g3 Kb8 25.Fd1 Vc8 26.h4 Kb5 27.Sh2 h6 28.Fa4 Kb8 29.Kae1 Sh8 30.Sg2 Ka8 31.Sg1 Kb8 32.Sh2 Ka8 33.Fc2 Vd7 34.Kxe6 Kxe6 35.Vxf5 g6 36.Vxe6 Vxe6 37.Kxe6 Axc3 38.Kxg6 1–0

 

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Wojtaszek, Radoslaw (ELO 2737/POL - 1987 Doğumlu)

GM Adams, Michael (ELO 2727/ENG - 1971 Doğumlu)

 

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.g3 d5 4.Fg2 Fe7 5.Af3 0–0 6.0–0 dxc4 7.Vc2 a6 8.a4 Fd7 9.Vxc4 Fc6 10.Ff4 Fd6 11.Vc1 Abd7 12.Ac3 Ve7 13.a5 h6 14.Ke1 Fxf3 15.Fxf3 Fxf4 16.Vxf4 c6 17.Ked1 Kfe8 18.Ve3 Kad8 19.Fg2 Ad5 20.Vc1 A7f6 21.Aa4 e5 22.e3 exd4 23.Kxd4 Ac7 24.Kxd8 Kxd8 25.Vc5 Vd7 26.Vb4 Ab5 27.Ac5 Vc7 28.Vf4 Ve7 29.Kc1 Ac7 30.Vb4 Ab5 31.Axa6 Vxb4 32.Axb4 Kd2 33.Kc2 Kd1+ 34.Ff1 Ad5 35.Axd5 Kxd5 36.a6 bxa6 37.Kxc6 a5 38.Kc8+ Sh7 39.Fc4 Kd1+ 40.Sg2 Ad6 41.Kd8 f5 42.Fe2 Kd2 43.Sf1 Ae4 44.Kxd2 Axd2+ 45.Se1 Ab3 46.Fd3 g6 47.Fc2 Ac5 48.Sd2 Ad7 49.Sc3 Ae5 50.Fd1 Sg7 51.f4 Ac6 52.Sc4 Ab4 53.Sb5 Ad5 54.Sxa5 Axe3 55.Ff3 1–0

 

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Jobava, Baadur (ELO 2705/GEO - 1983 Doğumlu)

GM Navara, David (ELO 2726/CZE - 1985 Doğumlu)

 

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.c3 Af6 4.Fd3 Ac6 5.Fc2 Fg4 6.d3 e6 7.h3 Fh5 8.Ff4 d5 9.g4 Fg6 10.Abd2 Fd6 11.e5 Fc7 12.Ve2 Ad7 13.0–0–0 b5 14.d4 Fxc2 15.Sxc2 c4 16.b3 b4 17.bxc4 bxc3 18.Sxc3 Kb8 19.Ab3 Ab6 20.c5 Ac4 21.Fc1 Vc8 22.a3 Va6 23.Va2 0–0 24.Afd2 Fa5+ 25.Sc2 Fxd2 26.Fxd2 Va4 27.Sc3 Axd2 28.Axd2 Vxd4+ 29.Sc2 Axe5 30.Ab3 Vc4+ 31.Sb2 a5 32.Khe1 a4 0–1

 

** 21. Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası

(27 Ekim - 07 Kasım 2017/GRE)

GM Anton Guijarro, David (ELO 2651/ESP - 1995 Doğumlu)

GM Mamedyarov, Shakhriyar (ELO 2791/AZE - 1985 Doğumlu)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.Ke1 b5 7.Fb3 d6 8.c3 0–0 9.h3 Ab8 10.d3 Abd7 11.Abd2 Fb7 12.Af1 Ke8 13.Ag3 Ff8 14.d4 h6 15.dxe5 dxe5 16.Ve2 c5 17.c4 Vb6 18.a4 b4 19.a5 Vc7 20.Fa4 Ke6 21.Fe3 Axe4 22.Axe4 Fxe4 23.Fxh6 Fc6 24.Fxc6 Vxc6 25.Fe3 e4 26.Ag5 Kg6 27.Ff4 Ke8 28.Kad1 Af6 29.b3 Vc8 30.Ve3 Ah5 31.Fh2 f5 32.h4 Af6 33.Vf4 Fe7 34.Vc7 Kh6 35.Vxc8 Kxc8 36.Fd6 Fd8 37.Fxc5 Fxa5 38.Fd4 Fc7 39.g3 Ah7 40.Fe3 Axg5 41.hxg5 Kd6 42.Kxd6 Fxd6 43.Kd1 Kc6 44.g6 Fe7 45.Kd7 Sf8 46.Kd5 Kxg6 47.Kxf5+ Kf6 48.Kd5 Kd6 49.Kxd6 Fxd6 50.Sf1 Sf7 51.Se2 Se6 52.Fd4 Sf5 53.Se3 g5 54.g4+ 1–0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-3-032.jpg

Cevap : 1.Vh7 Şe8 2.Vxg8# 1–0

29 Ekim Cumhuriyet Bayrami Altın Çocuklar Satranç Turnuvası


Aykut İlker Mete
AYKUT İLKER METE
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İlimizde 2010 yılından bugüne Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel kurs merkezi olarak, normlara uygun müfredatı ve tecrübeli antrenörleri ile 5-15 yaş arası çocuklara satranç eğitimi veren Altın Çocuklar sponsorluğunda yapılacak olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Altın Çocuklar Satranç Turnuvası 28-29 Ekim 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.    

Düşünme süresi olarak 45 dakika 30 saniye eklemeli temponun kullanılacağı turnuva İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirilecek.

aa-013.jpg

TSF lisansına sahip 2017-2018 yılı vizesi yapılmış, 2011 ve öncesi doğan, Kocaeli ilinde öğrenim gören, lisans ili veya ikametgahı Kocaeli olan sporcuların katılabileceği turnuva sonuçları UKD hesaplamalarına da dahil edilecek.

7 Yaş Genel, 8 Yaş ve altı Kızlar, 8 Yaş Genel, 9 Yaş Genel, 10 Yaş Genel, 10 Yaş ve Altı Kızlar, 12 Yaş ve Altı Kızlar, 12 Yaş ve Altı Genel olmak üzere 8 ayrı kategoride oynanacak turnuvada başhakemliği ulusal hakemlerimizden Kemalettin Ayan yapacak.

Her kategoride ilk üç dereceye giren sporculara kupa, 4.-10. sporculara madalyanın yanısıra her kategoride birinciye satranç saati ikinciye ahşap satranç takımı üçüncüye cam satranç takımı ödül olarak verilecek.

Altın Çocuklardaki eğitimlerle ilgili detayları altincocuklar.net web adresinden, bu turnuva ve diğer turnuvalarla ilgili de her türlü detayı  kocaeli.tsf.org.tr web adresinden öğrenebilirsiniz.

Satranç dolu günler dileğiyle… 

 

Kısa… Kısa…

>>> Gebze Teknik Üniversitesi Geleneksel Satranç Turnuvası 04-05 Kasım 2017 tarihlerinde Prof. Dr. Ahmet Ayhan Spor Salonunda düzenlenecek. 

>>> 17-21 Ekim 2017 tarihlerinde Türkiye Hızlı ve Yıldırım Satranç Şampiyonasınaları Hatay Arsuz'da düzenlendi. 20 Ekim 2017 tarihinde oynanan Türkiye Yıldırım Satranç Şampiyonasında FM Cankut Emiroğlu 8,5 puanla şampiyonu olurken, FM Doğa Boran Şahin 7,5 puanla ikinci, Halil Nejat Özmen ise 7 puanla üçüncü oldu. 21 Ekim 2017 tarhinde tamamlanan Türkiye Hızlı Satranç Şampiyanasında ise  Genel Kategoride yine FM Cankut Emiroğlu 8 puanla şampiyon olurken, FM Doğa Boran Şahin ve FM Diyap Büyükaşık 7,5 puan ve averajla ikinci ve üçüncü oldular. 16 Yaş ve Altı kategorisinde İbrahim Berk Züberoğlu 7,5 puanla şampiyon olurken, aynı puanla Arda Altundal ikinci, Barış Emre Yılmaz üçüncü oldular.

>>> Hayri Özbilen 4. Anma Satranç Turnuvası 14-18 Ekim 2017 tarihleri arasında Pendik Arif Nihat Asya Kültür Merkezinde düzenlendi. 6 puanla Yalçın Can Kılıç şampiyon olurken, ikinciliği 5,5 puanla Ömer Amir Akdağ, üçünclüğü ise eş puanla Atakan Açıkgöz kazandı.

>>> 2017 Türkiye Küçükler III. Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı, 2017 Türkiye Yıldızlar III. Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı, 2017 Özel Gruplar III. Eğitim Kampı 08 - 12 Kasım 2017 tarihleri arasında Antalya’da Avantgarde Resort Otel’de düzenlenecek. 

>>> Prof. Dr. Sıracettin Bilyap Türkiye Satranç Şampiyonası 11-21 Kasım 2017 tarihlerinde Tekirdağ’da düzenlenecek.

>>> Kocaeli 24 Kasım Öğretmenler Günü Satranç Turnuvası 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** 21. Hoogeveen Chess 2017

(21 - 26 Ekim 2017/NED)

GM Ivanchuk, Vassily (ELO 2732/UKR - 1969 Doğumlu)

GM Wei, Yi (ELO 2740/CHN - 1999 Doğumlu)

 

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Ac3 Fb4 4.Vc2 0–0 5.a3 Fxc3+ 6.Vxc3 d5 7.Fg5 h6 8.Fxf6 Vxf6 9.Af3 dxc4 10.Vxc4 Ac6 11.Vc3 Ke8 12.Kd1 e5 13.d5 Ab8 14.e4 c6 15.Fc4 Fg4 16.h3 Fxf3 17.Vxf3 Vxf3 18.gxf3 cxd5 19.Fxd5 Ac6 20.Fxc6 bxc6 21.Se2 Keb8 22.Kd2 Kb3 23.Kc1 Kab8 24.Kxc6 Kxb2 25.Ka6 Kxd2+ 26.Sxd2 Kb1 27.Kxa7 Kh1 28.Se2 Kxh3 29.Kd7 f5 30.exf5 Kh4 31.Ka7 Kf4 32.a4 Kxf5 33.a5 Sh7 34.Ke7 e4 35.fxe4 Kxa5 36.Sf3 Sg6 37.Ke6+ Sf7 38.Kb6 h5 39.Sg3 g5 40.Kh6 Ka3+ 41.f3 g4 42.Kxh5 gxf3 43.Kf5+ ½–½

 

** 21. Hoogeveen Chess 2017

(21 - 26 Ekim 2017/NED)

GM Wei, Yi (ELO 2740/CHN - 1999 Doğumlu)

GM Ivanchuk, Vassily (ELO 2732/UKR - 1969 Doğumlu)

 

1.e4 c5 2.Af3 e6 3.Ac3 a6 4.Fe2 d6 5.d4 cxd4 6.Axd4 Af6 7.Fe3 Vc7 8.Vd2 b5 9.f3 Abd7 10.a3 h5 11.0–0 Fb7 12.Kfd1 d5 13.exd5 Axd5 14.Axd5 Fxd5 15.Ff4 Fd6 16.Fxd6 Vxd6 17.Af5 Ve5 18.Fd3 g6 19.Ke1 Vxb2 20.Fxb5 gxf5 21.Fxd7+ Sxd7 22.Keb1 Ve5 23.c4 Khb8 24.h4 Se7 25.cxd5 Vxd5 26.Vg5+ Sf8 27.Vh6+ Se7 28.Vg5+ Sf8 29.Vh6+ ½–½

 

** 21. Hoogeveen Chess 2017

(21 - 26 Ekim 2017/NED)

GM Ivanchuk, Vassily (ELO 2732/UKR - 1969 Doğumlu)

GM Wei, Yi (ELO 2740/CHN - 1999 Doğumlu)

 

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Ac3 Fb4 4.Af3 d5 5.cxd5 exd5 6.Fg5 h6 7.Fh4 0–0 8.e3 Ff5 9.Kc1 Abd7 10.Vb3 Fxc3+ 11.Kxc3 c6 12.Ad2 Va5 13.f3 Kfe8 14.Sf2 Kac8 15.Fe2 c5 16.dxc5 Kxc5 17.Khc1 g5 18.Fg3 Kxe3 19.Sxe3 d4+ 20.Sxd4 Ke5 21.Fd3 Fe6 22.Vxb7 Sg7 23.Ae4 Ad5 24.Fxe5+ Axe5 25.Kc5 1–0

 

** 21. Hoogeveen Chess 2017

(21 - 26 Ekim 2017/NED)

GM Wei, Yi (ELO 2740/CHN - 1999 Doğumlu)

GM Ivanchuk, Vassily (ELO 2732/UKR - 1969 Doğumlu)

 

1.e4 c5 2.Af3 e6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Ac6 5.Ac3 a6 6.Axc6 bxc6 7.Fd3 d5 8.0–0 Vc7 9.Ke1 Fb7 10.Vf3 Fd6 11.e5 Ff8 12.Ae2 Ae7 13.Ag3 c5 14.c4 dxc4 15.Fe4 Ac6 16.Vc3 h5 17.Fg5 h4 18.Fxc6+ Fxc6 19.Ae4 Fxe4 20.Kxe4 h3 21.Kd1 Fe7 22.Fxe7 Vxe7 23.gxh3 0–0 24.Kxc4 Kfd8 25.Kxd8+ Kxd8 26.Kxc5 Vg5+ 27.Vg3 Vd2 28.Vh4 Kb8 29.Vc4 Vg5+ 30.Vg4 Vd2 31.Vc4 Vg5+ 32.Vg4 Vd2 33.Vc4 ½–½

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-1-118.jpg

Cevap : 1.Ad4 Şa5 [1...b5 2.Vxb5#] 2.Vb5# 1–0

Avrupa Şampiyonu Globus ve Nona


Aykut İlker Mete
Ülkemizin ev sahipliği yaptığı Avrupa Kulüpler Kupası 07-15 Ekim 2017 tarihlerinde Antalya’da oynandı.

Açık ve Kadınlar olmak üzere iki kategoride düzenlenen organizasyonda 38 ülkeden 47 takım mücadele etti. Başhakemliği uluslararası hakemlerimizden Tugan Ünal yaparken başhakem yardımcılıklarını ben, Danimarka’dan Poul Jacobsen ve Rusya’dan Alexander Raetsky yaptı.

untitled-1-111.jpg

İsviçre Sistemi ile 7 tur üzerinden eşlendirilen kupada düşünme süresi olarak 90 dakika 40 hamle devamında 30 dakika ve ilk hamleden itibaren 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

6 asil 2 yedek sporcudan oluşan takımların yarıştığı Açık Kategoride beş galibiyet, iki beraberlik alan Rusya’dan Globus 12 puanla Avrupa Şampiyonluğuna ulaşırken, beş galibiyet, bir beraberlik, bir yenilgi alan Makedonya’dan Alkaloid 11 puan ve avrejla ikinci, aynı puan ve averajla Azerbaycan’dan Odlar Yurdu üçüncülüğü elde etti.

4 asil 1 yedek sporcudan oluşan takımların yarıştığı Kadınlar Kategorisinde beş galibiyet, bir beraberlik, bir yenilgi alan Gürcistan’dan Batumi Chess Club Nona 11 puan ve averajla şampiyon oldu. Yine aynı puan ve averajla Azerbaycan’dan Odlar Yurdu ikinci olurken, Belarus’tan Bossa Nova beş galibiyet, iki yenilgi ile topladığı 10 puanla üçüncülüğü elde etti.

Şampiyon olan takımların kadrolarına baktığımızda ünlü isimlerden oluştuğunu görüyoruz. Örneğin 2772 ELO puanı ortalamalı Globus’un kadrosunda GM Kramnik Vladimir (ELO 2794/RUS), GM Mamedyarov Shakhriyar (ELO 2791/AZE), GM Grischuk Alexander (ELO 2785/RUS), GM Karjakin Sergey (ELO 2765/RUS), GM  Giri Anish (2762/NED), GM Nepomniachtchi Ian (ELO 2733/RUS) gibi dünya satrancının önemli isimleri oynadı.

Tüm maçların canlı yayınladığı organizasyonla birlikte 88. FIDE Kongresi’de aynı otelde düzenlendi. Böylelikle yöneticisi, antrenörü, sporcusu ve hakemiyle dünya satrancının kalbi Antalya’da attı.   

Darısı Koaceli’nin başına.   

Satranç dolu günler dileğiyle… 

 

Kısa… Kısa…

>>> Mersin Büyükşehir Belediyesi 2. Uluslararası Satranç Turnuvası 22 - 28 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Prof. Dr. Sıracettin Bilyap Türkiye Satranç Şampiyonası 11-21 Kasım 2017 tarihlerinde Tekirdağ’da düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** Avrupa Kulüpler Kupası

(07 - 15 Ekim 2017/Antalya)

GM Ding, Liren (ELO 2772/CHN - 1992 Doğumlu)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2794/RUS - 1975 Doğumlu)

 

1.c4 e6 2.Ac3 d5 3.d4 Af6 4.cxd5 Axd5 5.e4 Axc3 6.bxc3 c5 7.Kb1 Fe7 8.Af3 0–0 9.Fc4 a6 10.a4 Vc7 11.Fd3 cxd4 12.cxd4 Ac6 13.0–0 Ab4 14.Fa3 Axd3 15.Vxd3 Fxa3 16.Vxa3 Fd7 17.Ae5 Kfc8 18.Kfc1 Vd8 19.Axd7 Vxd7 20.Vb4 a5 21.Vb6 Vxa4 22.Kxc8+ Kxc8 23.Vxb7 Vc2 24.g3 h5 25.d5 exd5 26.exd5 Kd8 27.Ke1 Vd3 28.Ke5 Vf3 29.Vb5 h4 30.Ke8+ Kxe8 31.Vxe8+ Sh7 32.Vd7 f5 33.gxh4 Vg4+ 34.Sf1 Vd1+ 35.Sg2 Vg4+ 36.Sf1 a4 37.Ve6 Vd1+ 38.Sg2 Vg4+ 39.Sf1 Vg6 40.Vc6 a3 41.Va8 Vd6 42.h5 f4 43.Sg2 Vb4 44.Ve8 f3+ 45.Sh3 Vb1 46.d6 Vf5+ 47.Sg3 Vg5+ 48.Sxf3 Vf6+ 49.Sg2 Vxd6 50.Va8 Vd3 51.h3 Vb3 52.Ve4+ Sh8 53.Va8+ Sh7 54.Ve4+ ½–½

 

** Avrupa Kulüpler Kupası

(07 - 15 Ekim 2017/Antalya)

GM Naiditsch, Arkadij (ELO 2702/AZE - 1985 Doğumlu)

GM Svidler, Peter (ELO 2760/RUS - 1976 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.Ff4 d5 3.e3 e6 4.Ad2 Fd6 5.Fg3 0–0 6.Agf3 c5 7.c3 Ac6 8.Fb5 Fe7 9.Vb1 Ah5 10.dxc5 Fxc5 11.Fh4 Fe7 12.Fxe7 Vxe7 13.c4 Vc5 14.0–0 dxc4 15.Fxc4 Af6 16.Kc1 Ve7 17.a3 Fd7 18.b4 Kfc8 19.Fd3 h6 20.Vb2 Ad8 21.Ae5 Ac6 22.Axd7 Vxd7 23.Fb5 Vd6 24.Fe2 Ad5 25.g3 Ve5 26.Vxe5 Axe5 27.Ae4 Kd8 28.Ac5 b6 29.Ab3 g5 30.Fa6 Kd7 31.Ad4 Kad8 32.Kc2 Ae7 33.Sf1 Af5 34.Axf5 exf5 35.Fc8 Kd2 36.Fxf5 Kxc2 37.Fxc2 Kd2 38.Fd1 g4 39.Fe2 Sg7 40.a4 Kb2 41.b5 h5 42.Kd1 Af3 43.h4 Ka2 44.Fxf3 ½–½

 

** Avrupa Kulüpler Kupası

(07 - 15 Ekim 2017/Antalya)

GM Guseinov, Gadir (ELO 2647/AZE - 1986 Doğumlu)

GM Fedoseev, Vladimir (ELO 2733/RUS - 1995 Doğumlu)

1.e4 c6 2.d4 d5 3.Ac3 dxe4 4.Axe4 Ad7 5.c3 Agf6 6.Axf6+ Axf6 7.Fc4 Vc7 8.Vf3 e6 9.Ff4 Fd6 10.Ae2 0–0 11.Fxd6 Vxd6 12.Vf4 Ve7 13.0–0–0 b5 14.Fd3 Fb7 15.Vh4 Kae8 16.Ag3 c5 17.Fxb5 Kc8 18.Ah5 Ad5 19.Vxe7 Axe7 20.Fe2 Fd5 21.dxc5 Kxc5 22.Af4 Fxa2 23.Kd7 Ac8 24.Sc2 Kf5 25.Ad3 Fd5 26.f3 h5 27.h4 a5 28.b3 Ab6 29.Kd6 Ac8 30.Kd7 Ab6 31.Kc7 e5 32.Ac5 Kf6 33.c4 Ka8 34.Ka1 Kg6 35.Ff1 Fc6 36.Ke7 Kf6 37.Kxe5 Kf4 38.Ad3 Kxh4 39.Kaxa5 Kxa5 40.Kxa5 Kh1 41.Fe2 Kg1 42.Af4 h4 43.Ka6 g5 44.Kxb6 Fd7 45.Kd6 Fe8 46.Kd1 1–0

 

** Avrupa Kulüpler Kupası

(07 - 15 Ekim 2017/Antalya)

GM Nisipeanu, Liviu-Dieter (ELO 2672/GER - 1976 Doğumlu)

GM Wojtaszek, Radoslaw (ELO 2737/POL - 1987 Doğumlu)

 

1.Af3 Af6 2.g3 d5 3.Fg2 c6 4.0–0 Ff5 5.d3 e6 6.Ah4 Fg4 7.h3 Fh5 8.Ve1 Fe7 9.f4 Afd7 10.Af3 Fxf3 11.Fxf3 0–0 12.e4 dxe4 13.dxe4 e5 14.Ad2 Ac5 15.Sh2 b5 16.Fg2 Abd7 17.Af3 a5 18.fxe5 Ae6 19.Ff4 Vc7 20.Kd1 Kfd8 21.Vf2 Fc5 22.Ve2 Adf8 23.c3 Ag6 24.Fc1 Kxd1 25.Kxd1 Axe5 26.Axe5 Vxe5 27.Vf3 Fd6 28.Kf1 f6 29.h4 Kd8 30.Fh3 Ac5 31.Ff4 Ve7 32.e5 Fxe5 33.Vxc6 Ad3 34.Vxb5 Axf4 35.gxf4 Fc7 36.Kf2 Ve3 37.Vc4+ Sf8 38.Sg2 Kd3 39.Fg4 Vg3+ 40.Sf1 Fb6 41.Kg2 Ve3 0–1

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-2-130.jpg

Cevap : 1.Ve6+ Şd8 2.Ac6# 1–0

Banner - Market

tsf market_ban

İlçe Temsilciliklerimiz

KocaeliHarita

Bilgi Sistemleri

FACEBOK2
banner lisans
banner ukd
ELO
satranc akademi
banner mavikale2
banner turkbase
ETKINLIK TAKVIMI

Günün Sorusu

Konaklama