banner isbank
yeniGüncel Etkinlik Takvimi için Link: 

Köşe Yazıları

Şampiyon Taşdöğen


Aykut İlker Mete
Gençler Satranç Şampiyonası 5-10 Eylül 2017 tarihlerinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Uygulama Otelinde oynandı. İsviçre Sistemi ile 7 tur üzerinden eşlendirilen şampiyonaya 75 sporcu katıldı. Ulusal hakemlerimizden Duygu Tezuysal’ın başhakemliğini yaptığı organizasyonda 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

untitled-2-129.jpg

1771 kuvvet ortalamalı Türkiye Gençler Satranç Şampiyonasında 6 puanla Çanakkale Gökçeada Spor Kulübü sporcusu Dinçer Taşdöğen şampiyonluğa ulaştı. İzmir Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü sporcusu 5,5 puan ve averajla Ahmet Efekan Alaz ikinci, aynı puan ve averajla Manisa T.S. Alyans Satranç Spor Kulübü sporcusu FM Deniz Özen üçüncü sırada tamamladılar.

Şampiyonada ilk onbeş sporcuya nakdi ödül verildi. Birinci olan Dinçer Taşdöğen 3.000 TL nakdi ödülün sahibi olurken Türkiye Şampiyonasına doğrudan katılma hakkı da elde etti.

Sonuçların ELO ve UKD hesaplamalarında kullanılacağı şampiyonada ilimiz sporcularının yer almaması gerçekten üzücü. Umarım gelecek yıllarda hem ilimizde gençler il birinciliği yapılır hem de sporcularımız Türkiye Gençler Satranç Şampiyonasında ilimizi temsil ederler. 

Satranç dolu günler dileğiyle, 

 

Kısa… Kısa…

>>> Kocaeli Hakem Gelişim Semineri 15-16-17 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> FIDE Hakem Semineri 21 - 24 Eylül 2017 tarihlerinde Rize'de düzenlenecek.

>>> Avrupa Kulüpler Satranç Şampiyonası 07-15 Ekim 2017 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek.

>>> Mersin Büyükşehir Belediyesi 2. Uluslararası Satranç Turnuvası 22 - 28 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

FIDE Dünya Kupasında yazımı hazırladığım sırada üç tur oynanmıştı. Üçüncü turda GM Magnus Carlsen  günün sürprizine imza atarak GM Xiangzhi Bu’ya 1,5-0,5 kaybederek elendi. GM Fabiano Caruana ise bu yıl Türkiye İş Bankası Satranç Süper Liginde İstanbul Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği takımında oynayan GM Evgeniy Najer’e 2,5-1,5 kaybederek elendi.

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2822/NOR - 1990 Doğumlu)

GM Bu, Xiangzhi (ELO 2710/CHN - 1985 Doğumlu)

 

1.e4 e5 2.Fc4 Af6 3.d3 Ac6 4.Af3 Fe7 5.0–0 0–0 6.Fb3 d6 7.c3 Fe6 8.Ke1 Vd7 9.Abd2 Kab8 10.Fc2 d5 11.h3 h6 12.exd5 Axd5 13.Axe5 Axe5 14.Kxe5 Fd6 15.Ke1 Fxh3 16.gxh3 Vxh3 17.Af1 Kbe8 18.d4 f5 19.Fb3 c6 20.f4 Sh7 21.Fxd5 cxd5 22.Ke3 Kxe3 23.Fxe3 g5 24.Sf2 gxf4 25.Vf3 fxe3+ 26.Axe3 Vh2+ 27.Sf1 Kg8 28.Vxf5+ Kg6 29.Se1 h5 30.Sd1 Sh6 31.Ac2 h4 32.Ae1 h3 33.Af3 Vg2 34.Ae1 Vg4+ 35.Vxg4 Kxg4 36.Af3 Kg1+ 0–1

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Bu, Xiangzhi (ELO 2710/CHN - 1985 Doğumlu)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2822/NOR - 1990 Doğumlu)

 

1.Af3 e6 2.c4 d5 3.d4 Af6 4.Ac3 c6 5.e3 Abd7 6.Vc2 b6 7.Fe2 Fb7 8.0–0 Fd6 9.e4 Axe4 10.Axe4 dxe4 11.Vxe4 Af6 12.Vc2 c5 13.Va4+ Ad7 14.Kd1 0–0 15.Ae5 Af6 16.dxc5 bxc5 17.Ad7 Ae4 18.Kxd6 Axd6 19.Axf8 Vxf8 20.Fe3 Af5 21.Kd1 Axe3 22.fxe3 h6 23.Kd7 Fe4 24.Kxa7 Kb8 25.b3 Vd8 26.Vd7 Vf6 27.Kc7 Va1+ 28.Sf2 Sh7 29.Vxf7 Vb2 30.Vf4 Fd3 31.Kxg7+ Sxg7 32.Vc7+ Sg6 33.Vg3+ ½–½

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2807/USA - 1992 Doğumlu)

GM Najer, Evgeniy (ELO 2707/RUS - 1977 Doğumlu)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.d3 b5 6.Fb3 Fc5 7.c3 d6 8.Abd2 Fb6 9.Af1 Ag4 10.d4 exd4 11.h3 Age5 12.Axd4 0–0 13.Ag3 Axd4 14.cxd4 Fa5+ 15.Sf1 Ac4 16.Sg1 c5 17.d5 f5 18.exf5 Fxf5 19.Axf5 Kxf5 20.Fc2 Kf7 21.Ve2 Vf8 22.Fe4 Ke8 23.f3 Ve7 24.Kb1 Ve5 25.b3 Ab6 26.Vd3 Fc3 27.Fe3 c4 28.Vd1 Ad7 29.bxc4 Af6 30.h4 Axe4 31.fxe4 Vxe4 32.Kh3 bxc4 33.Kc1 Fe5 34.Va4 Kc8 35.Vxa6 Kff8 36.Va4 Vxd5 37.Vc2 c3 38.Kd1 Vc4 39.h5 Ka8 40.Ka1 Kab8 41.Fc1 Vf1# 0–1

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2803/RUS - 1975 Doğumlu)

GM Ivanchuk, Vassily (ELO 2728/UKR - 1969 Doğumlu)

 

1.e4 c6 2.d4 d5 3.exd5 cxd5 4.Fd3 Ac6 5.c3 Af6 6.Ff4 Fg4 7.Vb3 Vc8 8.Ad2 e6 9.Agf3 Fe7 10.0–0 Fh5 11.Kae1 Fg6 12.Fxg6 hxg6 13.h4 a6 14.c4 a5 15.a3 a4 16.Vd3 0–0 17.c5 b6 18.cxb6 Vb7 19.Fc7 Ad7 20.Kc1 Kfc8 21.b4 axb3 22.Vxb3 Fxa3 23.Kc3 Fe7 24.Kfc1 Ab4 25.Ae5 Axe5 26.Fxe5 Kxc3 27.Vxc3 Vxb6 28.Af3 Vd8 29.Vb3 Kc8 30.Ka1 Kc4 31.g3 Vc8 32.Sg2 Ac6 33.Vb5 Ff8 34.Ka4 Kxa4 35.Vxa4 Ab4 36.Vb5 Vc2 37.Vf1 Ve4 38.Ve1 f6 39.Fc7 Ac2 40.Vxe4 dxe4 41.Ad2 f5 42.Ab3 Ae1+ 43.Sf1 Af3 44.Se2 Sf7 45.Fb6 Fb4 46.Se3 Se8 47.Fc5 Fc3 48.Fa3 Sf7 49.Fd6 Sf6 50.Fc7 Se7 51.Fb8 Fb2 52.Ff4 Sd8 53.Fd6 Sd7 54.Ff8 Sc6 55.Fxg7 Sd5 56.Ff6 Fc3 57.Se2 Sc4 58.Ac5 e5 59.Ad7 exd4 60.Fd8 d3+ 61.Sd1 Fd4 62.Fb6 Fxb6 63.Axb6+ Sd4 64.Ac8 Ae5 65.Ae7 Ag4 66.Se1 Sc3 67.Ad5+ Sb3 68.Sd2 Axf2 69.h5 gxh5 70.Ae3 h4 71.Axf5 h3 0–1

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-1-099.jpg

Cevap : 1.Ae6+ Şf7 2.Vxg7# 1–0

Istabul Open’da Şampiyon Abasov


Aykut İlker Mete
Türkiye Satranç Federasyonu ve Bayrampaşa Belediyesinin iş birliği ile düzenlenen Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası 11-17 Eylül 2017 tarihlerinde Semih Erden Spor Kompleksinde oynandı. Beş kategoride 13’ü unvanlı 17 ülkeden 567 sporcunun yarıştığı turnuvada başhakemliği FIDE hakemlerimizden Bilge İbrahim Özel yaptı.

untitled-2-128.jpg

90 dakika 30 saniye eklemeli tempoda oynanan 2024 rating ortalamalı A Kategorisinde 86 sporcu mücadele etti. 7,5 puan toplayan Çanakkale Gökçeada Spor Kulübü sporcusu GM Nijat Abasov (AZE) şampiyonluğa ulaşırken 7 puan ve averajla GM Davit Benidze (GEO) ikinci aynı puan ve averajla GM Stanislav Bogdanovich (UKR) üçüncü sırada yer aldılar.

Yine aynı zaman temposunun kullanıldığı 1483 rating ortalamalı B Kategorisinde 262 sporcu oynadı. 8,5 puan toplayan Eskişehir’den Eray Kılıç birinci, 7,5 puan ve averajla İstanbul’dan Can Şar ikinci, aynı puan ve averajla Ankara’dan Ezgi Adanmış üçüncü sırada yer aldılar.

B Kategorisinde ilimiz adına yarışan sporcularımız ve sıralamaları ise aşağıdaki gibi oluştu;

Sıra

Sporcu

Puan

10.

İLTER, KEREM

7

29.

GÜZELDAL, MUHAMMET ALİ

6

55.

ÇOLAK, TUGAY



186.

ELİDOLU, OĞUZ KAAN

3

244.

KURTOĞLU, SEDAT

½

ELO Hesaplamalarına dahil olan A ve B kategorilerinin yanısıra UKD hesaplamalarına dahil olan ve ilimizin temsil edilmediği 8, 10 ve 14 Yaş Altı Kategorilerinde de kıyasıya mücadeleler yaşandı.

1139 rating ortalamalı ve 60 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanılan 8 yaş altı kategorisinde 97 sporcu oynadı ve şampiyonluğa 6,5 puanla Hasan Utku Alakel ulaştı. Yine aynı tempoda oynanan 10 Yaş Altı Kategorisinde 66 sporcu mücadele etti. 1203 rating ortalamalı 10 Yaş Atlı Kategorisinde 6 puanla Ömer Jalilzada (AZE) şampiyon oldu. 1314 rating ortalamalı 14 Yaş Altı Kategorisinde ise 56 sporcu yarıştı. 6 puan ve averajla Emre Bölükbaş şampiyon oldu.

Her zaman dediğim gibi darısı İzmit’in başına…

Satranç dolu günler dileğiyle, 

 

Kısa… Kısa…

>>> Kocaeli Hızlı Satranç Turnuvası 25-27 Eylül 2017 tarihlerinde 32 sporcuyla oynanacak.

>>> FIDE Hakem Semineri 21 - 24 Eylül 2017 tarihlerinde Rize'de düzenlenecek.

>>> Avrupa Kulüpler Satranç Şampiyonası 07-15 Ekim 2017 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek.

>>> Türkiye Hızlı ve Yıldırım Satranç Şampiyonası 17-21 Ekim 2017 tarihlerinde Hatay’da düzenlenecek.

>>> Mersin Büyükşehir Belediyesi 2. Uluslararası Satranç Turnuvası 22 - 28 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

FIDE Dünya Kupasında yarı finale çıkan sporcular belli oldu. Yarı finalde GM Aronian, Levon - GM Vachier-Lagrave, Maxime ile GM So, Wesley - GM Ding, Liren karşılaşacaklar.

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Aronian, Levon (ELO 2802/ARM - 1982 Doğumlu)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2804/FRA - 1990 Doğumlu)

 

1.d4 Af6 2.c4 g6 3.Ac3 d5 4.cxd5 Axd5 5.e4 Axc3 6.bxc3 Fg7 7.Af3 c5 8.Kb1 0–0 9.Fe2 cxd4 10.cxd4 Va5+ 11.Fd2 Vxa2 12.0–0 Fg4 13.Fe3 Ac6 14.d5 Aa5 15.Fg5 b6 16.Fxe7 Kfe8 17.d6 Ac6 18.Fb5 Axe7 19.h3 Fxf3 20.Vxf3 Ve6 21.Fxe8 Kxe8 22.dxe7 Vxe7 23.Kfd1 Ff8 24.Kbc1 Vxe4 25.Vc3 Vb4 26.Va1 Fc5 27.Vxa7 Vb2 28.Sh1 Fxf2 29.Vb7 Ve2 30.Kf1 Kf8 31.Vc6 Fc5 32.Kce1 ½–½

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM So, Wesley (ELO 2792/USA - 1993 Doğumlu)

GM Ding, Liren (ELO 2771/CHN - 1992 Doğumlu)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Af6 4.d3 Fc5 5.c3 d6 6.0–0 0–0 7.Ke1 a5 8.Abd2 Fe6 9.Fb5 Vb8 10.Af1 Va7 11.Fe3 Fxe3 12.Axe3 Ae7 13.a4 Ag6 14.Fc4 Fxc4 15.Axc4 Va6 16.g3 Kfe8 17.Vb3 Af8 18.Vb5 Vxb5 19.axb5 b6 20.Ka3 Ae6 21.Ae3 Ac5 22.c4 a4 23.Kea1 Ab3 24.Kd1 Kec8 25.Ad2 Axd2 26.Kxd2 Ad7 27.Kd1 Ac5 28.Ad5 Sf8 29.f4 Ka5 30.Ab4 Kaa8 31.Sf2 Se8 32.Se3 f6 33.f5 Sd7 34.g4 Kh8 35.h4 h6 36.Ad5 Ka5 37.Kg1 Sc8 38.g5 hxg5 39.hxg5 Kh3+ 40.Sd2 Ab3+ 41.Sc3 Ad4 42.gxf6 Kh2 43.Axb6+ cxb6 44.fxg7 Kc2+ 45.Sb4 Kxb2+ 46.Sc3 Kc2+ 47.Sb4 Kb2+ ½–½

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Svidler, Peter (ELO 2756/RUS - 1976 Doğumlu)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2804/FRA - 1990 Doğumlu)

 

1.c4 c5 2.Af3 Af6 3.Ac3 d5 4.cxd5 Axd5 5.e4 Ab4 6.Fc4 Ad3+ 7.Se2 Af4+ 8.Sf1 Ae6 9.h4 Ad4 10.d3 e6 11.Ff4 a6 12.Axd4 cxd4 13.Ae2 Ac6 14.a3 Fd6 15.Fxd6 Vxd6 16.Vd2 Fd7 17.f4 e5 18.f5 g6 19.Ag3 Ae7 20.Vh6 0–0–0 21.h5 Sc7 22.Fxf7 gxf5 23.Vxd6+ Sxd6 24.exf5 Axf5 25.Ae4+ Se7 26.Fb3 Ae3+ 27.Se2 Fc6 28.Kac1 Khf8 29.Kh3 Axg2 30.Kxc6 bxc6 31.Kg3 Af4+ 32.Se1 Kb8 33.Kg7+ Sd8 34.Ff7 Kb7 0–1

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2804/FRA - 1990 Doğumlu)

GM Svidler, Peter (ELO 2756/RUS - 1976 Doğumlu)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Fc5 4.c3 Af6 5.d3 d6 6.0–0 a6 7.a4 h6 8.Ke1 0–0 9.h3 a5 10.Abd2 Fe6 11.Fb5 Aa7 12.d4 exd4 13.cxd4 Fb4 14.Fd3 d5 15.e5 Ad7 16.Ke2 c5 17.Af1 cxd4 18.Fc2 Ac5 19.Axd4 Ac6 20.Ag3 Axd4 21.Vxd4 f5 22.exf6 Vxf6 23.Fe3 Vxd4 24.Fxd4 Fd7 25.Kd1 Kae8 26.Kxe8 Fxe8 27.b3 b5 28.axb5 Fxb5 29.Fe3 Fc6 30.Af5 Ae4 31.Ad4 Fd7 32.Fd3 Kb8 33.f3 Ac3 34.Kc1 a4 35.bxa4 Fxa4 36.Sh2 Fd6+ 37.f4 Ad1 38.Fd2 Af2 39.Ff5 Ae4 40.Fe6+ Sh7 41.Fe3 Af6 42.Af5 Ke8 43.Ff7 Kxe3 44.Axd6 Ke7 45.f5 Fe8 46.Fe6 g6 47.Axe8 Axe8 48.fxg6+ Sxg6 49.Fxd5 Af6 50.Ff3 Ke5 51.Sg3 Kg5+ 52.Sf2 Ka5 53.Kc4 Sg5 54.h4+ Sg6 55.g4 Ka7 56.Sg3 Sg7 57.Kc6 Ke7 58.Fd1 Kd7 59.Fc2 Ke7 60.Ff5 Ke3+ 61.Sf2 Ke7 62.Sf3 Ka7 63.Fe6 Ka3+ 64.Sf4 Ka4+ 65.Fc4 Ka7 66.h5 Ka5 67.Kc7+ Sh8 68.Sf3 Ke5 69.Kf7 Axg4 70.Kf8+ Sh7 71.Kf7+ Sh8 72.Sxg4 Ke4+ 73.Kf4 Kxf4+ 74.Sxf4 Sg7 75.Sf5 Sh8 76.Sg6 ½–½

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ? 

untitled-1-098.jpg

Cevap : 1.Kg1+ Şh5 2.Kg5# 1–0

Çubuk'ta Şampiyon Benidze

Aykut İlker MeteAykut İlker Mete

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Ankara Çubuk Belediyesi 3. Uluslararası Ödüllü Satranç Turnuvası 19-24 Ağustos 2017 tarihlerinde Çubuk Yükselen Koleji Spor Salonunda düzenlendi. FIDE hakemlerimizden Aylin İbişoğlu’nun başhakem olarak görev yaptığı turnuva beş ayrı kategoride organize edildi.

İsviçre Sistemi ile 9 tur üzerinden eşlendirilen turnuvada düşünme süresi olarak A ve B kategorilerinde 90 dakika 30 saniye eklemeli, yaş kategorilerinde ise 60 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

İlimiz sporcularının yoğun ilgi gösterdiği turnuvada kategorilerinde ilk üçe giren sporcular şöyle sıralandılar.

147 sporcunun yarıştığı 1966 rating ortalamalı A Kategorisinde ilk üç sırayı Gürcistan’dan katılan büyük ustaların paylaştığını görüyoruz. 7,5 puan toplayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği sporcusu GM Davit Benidze şampiyon 7 puan ve averajla Kahramanmaraş Satranç Spor Kulübü sporcusu GM Davit Maghalashvili ikinci aynı puan ve averajla Aydın Satranç Eğitim Merkezi Spor Kulübü sporcusu GM Konstantine Shanava üçüncü sırada yer aldılar. 

310 sporcunun yarıştığı 1462 ortalamalı B Kategorisinde ise 8,5 puan toplayan Azerbaycan’dan Orkhan Hasanov birinci, yine aynı ülkeden 7,5 puanla Tural Zeynalov ikinci ve Ankara’dan Çınar Eren Çoban üçüncü sırada yer aldılar.

73 sporcunun yarıştığı 1294 ortalamalı 14 Yaş Altı Kategorisinde Ordu’dan Buğra Enes Arnas 8 puanla, 101 sporcunun yarıştığı 1222 ortalamalı 10 Yaş Altı Kategorisinde Mersin’den Çağan Yusuf Türkmen tüm maçlarını kazanarak 9 puanla, turnuvayı ilk üç sporcunun aynı puanla tamamladığı, 107 sporcunun yarıştığı 8 Yaş Altı Kategorisinde İstanbul’dan Esma Elvin Büyük 7,5 puan ve averajla şampiyon oldular.

 

İlimiz sporcularına baktığımızda;

Kategori

Sıra

İsim

Kulüp

Puan

A

111.

Mehmet Aşkın Taşan

Saraybahçe SK

3½ puan

112.

Koraycan Albay

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt SK

3½ puan

138.

Işılay Yıldız

Saraybahçe SK

2 puan

B

79.

Umut Şiar Demir

Derince Turgut Reis İÖO SK

5½ puan

105.

Oğuzhan Ürker

 ---

5 puan

205.

Yusuf Mert Ark

Derince Turgut Reis İÖO SK

4 puan

214.

Süha Özel

 ---

3½ puan

235.

Ilgın Leycan İnce

Derince Turgut Reis İÖO SK

3 puan

267.

Zeynep Çiftçi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt SK

2½ puan

10 Yaş Altı

73.

Gamze Ark

Derince Turgut Reis İÖO SK

3½ puan

8. Yaş Altı

46.

Zeycan Ecrin Şahin

 ---

5 puan

8. Yaş Altı

56.

Furkan Güleşce

Derince Turgut Reis İÖO SK

4½ puan

8. Yaş Altı

89.

Beren Vural

Altın Çocuklar Satranç SK

3 puan

8. Yaş Altı

104.

Kerem Çiftçi

 ---

1½ puan

Satranç dolu günler dileğiyle, iyi bayramlar... 

 

Kısa… Kısa…

>>> Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası 5 - 10 Eylül 2017 tarihlerinde Çanakkale'de düzenlenecek.

>>> 16. İzmir Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 05 – 10 Eylül 2017 tarihlerinde İzmir Ekonomi Üniversitesinde düzenlenecek.

>>> 9. Hatay Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 07 - 12 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Kocaeli Aday Hakem Kursu 8-9-10 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası 11 - 17 Eylül 2017 tarihlerinde Bayrampaşa Belediyesi Semih Erden Spor Kompleksinde düzenlenecek.

>>> Kocaeli Hakem Gelişim Semineri 15-16-17 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> FIDE Hakem Semineri 21 - 24 Eylül 2017 tarihlerinde Rize'de düzenlenecek.

>>> Mersin Büyükşehir Belediyesi 2. Uluslararası Satranç Turnuvası 22 - 28 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** Saint Louis Hızlı & Yıldırım 2017

(13 - 19 Ağustos 2017/USA)

GM Navara, David (ELO 2737/CZE)

GM Dominguez Perez, Leinier (ELO 2739/CUB)

 

1.c4 e6 2.d4 d5 3.Ac3 Af6 4.cxd5 Axd5 5.e4 Axc3 6.bxc3 c5 7.Kb1 Fe7 8.Af3 0–0 9.Fc4 Vc7 10.Ve2 a6 11.0–0 b5 12.Fd3 Ad7 13.h4 e5 14.h5 h6 15.Axe5 Axe5 16.dxe5 c4 17.Fc2 Vxe5 18.Fe3 Vxc3 19.Kbd1 Vf6 20.e5 Vxe5 21.Vf3 Fe6 22.Kfe1 Kad8 23.Fxh6 Kxd1 24.Vxd1 Vf6 25.Fe3 Kd8 26.Ve2 Ff5 27.Fxf5 Vxf5 28.h6 Ff8 29.Fb6 Kd6 30.hxg7 Fxg7 31.Ve8+ Sh7 32.Vb8 Ke6 33.Vh2+ Kh6 34.Vc7 Vh5 35.f3 Vh1+ 36.Sf2 Vh4+ 37.Sf1 Kxb6 38.Vxf7 Kf6 39.Vd5 Kg6 40.g4 Vh1+ 41.Sf2 Vh2+ 42.Sf1 c3 43.Ke8 c2 44.Vg8+ Sh6 45.g5+ Sxg5 0–1

 

** Saint Louis Hızlı & Yıldırım 2017

(13 - 19 Ağustos 2017/USA)

GM Nakamura, Hikaru (ELO 2792/USA)

GM Nepomniachtchi, Ian (ELO 2751/RUS)

 

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Af6 5.Ac3 a6 6.Fe2 e5 7.Ab3 Fe7 8.Fe3 Fe6 9.Ff3 0–0 10.0–0 Abd7 11.a4 Kc8 12.a5 Ke8 13.Vd2 Kc4 14.Kfd1 Ff8 15.Vd3 Kb4 16.Vd2 Kc4 17.Ve1 Vc7 18.Fe2 Kc6 19.f3 Kc8 20.Ff1 Fc4 21.Fxc4 Kxc4 22.Ac1 d5 23.exd5 Fb4 24.A1e2 Fxa5 25.Vf2 Fb4 26.Sh1 Ff8 27.Ag3 b5 28.Kxa6 b4 29.Ace4 Kxc2 30.Vf1 Kxb2 31.Kc6 Vb7 32.Vc4 Axd5 33.Kxc8 Axe3 34.Ad6 Axc4 35.Axb7 Ae3 36.Kg1 f5 37.h4 g6 38.Kd8 Af6 39.Ac5 Sf7 40.Ad3 Fe7 41.Ka8 Kd2 42.Axe5+ Se6 43.f4 b3 44.Af3 Afg4 45.Ae4 Kb2 46.Aed2 Fb4 47.Kb1 Kxb1+ 48.Axb1 Af1 49.g3 Sd5 50.Kd8+ Sc5 51.Kc8+ Sd5 52.Kd8+ Se4 53.Afd2+ Axd2 54.Axd2+ Fxd2 55.Kxd2 Sf3 56.Kd3+ Sf2 57.Kxb3 h5 58.Kb6 Sxg3 59.Kxg6 Sxf4 60.Sg2 Ae5 61.Kg3 Ag4 62.Kf3+ Se5 63.Ka3 Se4 64.Ka4+ Se3 65.Ka5 Se4 66.Ka8 Sf4 67.Kh8 Af6 68.Kh6 Se5 69.Sf3 f4 70.Kh8 Sf5 71.Kf8 Se5 72.Ka8 Ad5 73.Kg8 Af6 74.Kg5+ Se6 75.Sxf4 Ad5+ 76.Sf3 Af6 77.Ka5 Ad5 78.Se4 Af6+ 79.Sf4 Sf7 80.Sf5 Ag4 81.Ka7+ Sg8 82.Sg6 Ae5+ 83.Sxh5 Af7 84.Sg6 Ae5+ 85.Sf5 Af7 86.Sf6 Ad6 87.Sg6 Sf8 88.Ka8+ Se7 89.h5 1–0

 

** Saint Louis Hızlı & Yıldırım 2017

(13 - 19 Ağustos 2017/USA)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2773/RUS)

GM Aronian, Levon (ELO 2799/ARM)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.d3 b5 7.Fb3 d6 8.a3 0–0 9.Ac3 Aa5 10.Fa2 Fe6 11.b4 Fxa2 12.Axa2 Ab7 13.c4 bxc4 14.dxc4 a5 15.Fb2 Vb8 16.Ac3 axb4 17.axb4 Kxa1 18.Vxa1 Ad8 19.Va4 Ae6 20.Ad5 Axd5 21.cxd5 Af4 22.g3 Vc8 23.Vd1 Ah3+ 24.Sg2 f5 25.exf5 Vxf5 26.Fc1 g5 27.Ve2 g4 28.Ad2 Ag5 29.f3 gxf3+ 30.Axf3 Ve4 31.Vxe4 Axe4 32.Fh6 Kf6 33.Fd2 Kxf3 34.Kxf3 Axd2 35.Ka3 Sf7 36.Ka8 Ac4 37.Sf3 Ab6 38.Ka5 Sg6 39.Se4 Ad7 40.Sd3 Sf5 41.Ka7 e4+ 42.Se2 Fd8 43.Ka8 Ff6 44.Ka7 Ab6 45.Kxc7 Axd5 46.Kb7 Ac3+ 47.Sd2 d5 48.b5 d4 49.b6 e3+ 50.Sd3 e2 51.Sd2 d3 52.Kf7 Ae4+ 53.Se1 Ag5 0–1

 

** Saint Louis Hızlı & Yıldırım 2017

(13 - 19 Ağustos 2017/USA)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2773/RUS)

GM Anand, Viswanathan (ELO 2783/IND)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Fc5 4.d3 Af6 5.c3 0–0 6.a4 a5 7.Fg5 h6 8.Fh4 Fe7 9.Abd2 d6 10.Fg3 Ah7 11.0–0 Sh8 12.Vb3 Ve8 13.Kfe1 Ff6 14.Af1 Ag5 15.Axg5 Fxg5 16.Ae3 Ae7 17.d4 f6 18.f3 Kb8 19.Ff1 Fxe3+ 20.Kxe3 Fd7 21.Kee1 b5 22.axb5 Fxb5 23.Va3 Fxf1 24.Kxf1 Vb5 25.Kf2 f5 26.Kd2 fxe4 27.fxe4 Ag6 28.h3 Ka8 29.Va4 Kfb8 30.Sh2 exd4 31.cxd4 Vb4 32.Kc2 Vb7 33.Vd7 Vxe4 34.Kxc7 Vxd4 35.Kd1 Vxb2 36.Kxd6 Kd8 37.Vc6 1–0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-1-091.jpg

Cevap : 1.Ff8 f3 2.Fa3# 1–0

Burdur’da ödüller sahiplerini buldu

Aykut İlker MeteAykut İlker Mete
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Yaz turnuvalarının ardı ardına düzenlendiği günlerde bu yıl üçüncüsü yapılan Burdur Gölü Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 13-18 Ağustos 2017 tarihlerinde Burdur Bahçeşehir Koleji Spor Salonunda oynandı.

İsviçre Sistemi ile 9 tur üzerinden eşlendirilen turnuvada düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullatnıldı. Başhakemliğini ulusal hakemlerimizden Serdar Kaya’nın yaptığı organizasyon A, B, 14 yaş ve altı, 10 yaş ve altı, 8 yaş ve altı olmak üzere beş ayrı kategoride düzenlendi.

untitled-1-085.jpg

1864 rating ortalamalı A Kategorisinde 49 sporcu mücadele etti. 7,5 puan toplayan GM David Maghalashvili (GEO) şampiyon olurken, 7 puan toplayan Malatya Yeşilyurt Belediye Spor Kulübü sporcusu GM Zaur Mammadov (AZE) ikinci, 6,5 puan toplayan Aydın Satranç Eğitim Merkezi Spor Kulübü sporcusu GM Konstantin Shanava (GEO) üçüncü sırada yer aldılar.

1395 rating ortalamalı B Kategorisinde ise 115 sporcu mücadele etti. 7,5 puan ve averajla Ordu’dan Hayati Toksan birinci, aynı puan ve averajla Karaman’dan Muhammed Yılmaz ikinci, 7 puan toplayan Burdur’dan Dinçer Başgül üçüncü sırada yer aldılar.

40 sporcunun mücadele ettiği 1202 rating ortalamalı 14 yaş ve altı kategorisinde 8,5 puanla Aydın’dan Ege Orçun Tuncer şampiyon oldu. 49 sporcunun mücadele ettiği 1213 rating ortalamalı 10 yaş ve altı kategorisinde ise 8,5 puanla Denizli’den Mehmet Karakaya şampiyon oldu. 1156 rating ortalamalı 8 yaş ve altı kategorisinde 47 sporcu mücadele etti. 8 puan toplayan Sakarya’dan Tuna Arda Karacan şampiyonluğa ulaştı.

Tokat’tan satranç dolu günler dileğiyle... 

 

Kısa… Kısa…

>>> Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası 5 - 10 Eylül 2017 tarihlerinde Çanakkale'de düzenlenecek.

>>> 16. İzmir Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 05 – 10 Eylül 2017 tarihlerinde İzmir Ekonomi Üniversitesinde düzenlenecek.

>>> 9. Hatay Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 07 - 12 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Kocaeli Aday Hakem Kursu 8-9-10 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası 11 - 17 Eylül 2017 tarihlerinde Bayrampaşa Belediyesi Semih Erden Spor Kompleksinde düzenlenecek.

>>> Kocaeli Hakem Gelişim Semineri 15-16-17 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Mersin Büyükşehir Belediyesi 2. Uluslararası Satranç Turnuvası 22 - 28 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** Saint Louis Hızlı & Yıldırım 2017

(13 - 19 Ağustos 2017/USA)

GM Kasparov, Garry (ELO 2812/RUS)

GM Nepomniachtchi, Ian (ELO 2751/RUS)

 

1.d4 Af6 2.c4 g6 3.Ac3 d5 4.Af3 Fg7 5.h4 c6 6.Fg5 dxc4 7.e4 Fe6 8.e5 Ad5 9.h5 Ad7 10.h6 Ff8 11.Ae4 f6 12.Fd2 b5 13.a4 Ff5 14.Ag3 e6 15.Axf5 exf5 16.axb5 cxb5 17.Fe2 Fe7 18.0–0 a5 19.b3 c3 20.Fxb5 cxd2 21.e6 0–0 22.exd7 Ac3 23.Fc4+ Sh8 24.Vxd2 Ae4 25.Ve3 Vxd7 26.Ad2 Axd2 27.Vxd2 Fb4 28.Vd3 Vd6 29.Ka2 Kae8 30.Ke2 Vf4 31.g3 Vxh6 32.Sg2 f4 33.Kh1 Vg5 34.Kxe8 Kxe8 35.Ff7 Ke3 36.fxe3 Vxg3+ 37.Sf1 f3 0–1

 

** Saint Louis Hızlı & Yıldırım 2017

(13 - 19 Ağustos 2017/USA)

GM Kasparov, Garry (ELO 2812/RUS)

GM Navara, David (ELO 2737/CZE)

 

1.e4 c6 2.d4 d5 3.e5 Ff5 4.Ac3 e6 5.g4 Fg6 6.Age2 c5 7.Fe3 Ae7 8.f4 h5 9.f5 exf5 10.g5 Abc6 11.Af4 a6 12.Fg2 cxd4 13.Fxd4 Axd4 14.Vxd4 Ac6 15.Vf2 Fb4 16.0–0–0 Fxc3 17.bxc3 Va5 18.Kxd5 Vxc3 19.Vc5 Vxc5 20.Kxc5 0–0 21.Fxc6 bxc6 22.Kd1 Kab8 23.c4 Kfd8 24.Kd6 Sf8 25.Kcxc6 Kdc8 26.Sc2 h4 27.Kxc8+ Kxc8 28.Sc3 a5 29.Ka6 Kb8 30.Kxa5 Kb1 31.c5 Ke1 32.Ka8+ Se7 33.Ka7+ Se8 34.Ad3 Ke3 35.Sd2 Kh3 36.c6 Kxh2+ 37.Se3 Kc2 38.e6 h3 39.Ab4 f4+ 40.Sd4 h2 41.Ka8+ Se7 42.Kh8 Kd2+ 43.Sc5 Fe4 44.c7 Fb7 45.Sb6 Fc8 46.Kxc8 h1V 47.Ke8+ Sxe8 48.c8V+ Se7 49.Ac6+ Vxc6+ 50.Vxc6 Kd6 0–1

 

** Saint Louis Hızlı & Yıldırım 2017

(13 - 19 Ağustos 2017/USA)

GM Kasparov, Garry (ELO 2812/RUS)

GM Le, Quang Liem (ELO 2739/VIE)

 

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Ac3 Fb4 4.Vc2 d5 5.cxd5 exd5 6.Fg5 h6 7.Fh4 c5 8.dxc5 0–0 9.e3 Fe6 10.Af3 Abd7 11.a3 Fxc3+ 12.Vxc3 g5 13.Fg3 Ae4 14.Vc2 Adxc5 15.Ad4 Kc8 16.Fe2 Fd7 17.b4 Ae6 18.Vb2 Vf6 19.0–0 Kfe8 20.Kac1 Axd4 21.exd4 Axg3 22.hxg3 Sg7 23.Ff3 Fe6 24.Vd2 b6 25.Fe2 Ff5 26.Fa6 Kxc1 27.Kxc1 Ke4 28.Kd1 Ke7 29.Kc1 Fg6 30.f3 h5 31.Fb5 Ke6 32.Fd7 Kd6 33.Fb5 h4 34.g4 Ke6 35.Fd7 Kd6 36.Fb5 h3 37.Sh2 hxg2 38.Sxg2 Ke6 39.Fd7 Ke7 40.Fb5 Ke8 41.Fxe8 1–0

 

** Saint Louis Hızlı & Yıldırım 2017

(13 - 19 Ağustos 2017/USA)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2807/USA)

GM Kasparov, Garry (ELO 2812/RUS)

 

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.Fb5+ Fd7 4.Fxd7+ Vxd7 5.c4 Ac6 6.Ac3 g6 7.d4 Fg7 8.Fe3 cxd4 9.Axd4 Af6 10.f3 0–0 11.0–0 a6 12.Aa4 Kab8 13.Axc6 Vxc6 14.Ab6 Ad7 15.Axd7 Vxd7 16.Kf2 b5 17.c5 Va7 18.Kc1 dxc5 19.Fxc5 Vc7 20.f4 Kfd8 21.Ve1 Kd3 22.e5 Vd7 23.h3 Ve6 24.Kd2 Kxd2 25.Vxd2 f6 26.exf6 Fxf6 27.b4 Ke8 28.Kf1 Sf7 29.Kf3 h5 30.a3 Vc4 31.Vd7 a5 32.f5 g5 33.Ve6+ Vxe6 34.fxe6+ Sxe6 35.bxa5 Ka8 36.Fb6 Sd5 37.Kf5+ Sc4 38.Kc5+ Sb3 39.Kxb5+ Sxa3 40.Sf2 Sa4 41.Kf5 Sb3 42.Se3 Sc4 43.Se4 g4 44.Kxh5 gxh3 45.gxh3 Fc3 46.Kc5+ Sb3 47.h4 Fb4 48.Kg5 Sc4 49.h5 Fd6 50.h6 1–0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-1-086.jpg

Cevap : 1.Ke7+ Şxf6 2.Ve5# 1–0

25 yıllık turnuva

Aykut İlker Mete
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Yaz döneminde birçok ilde uluslararası satranç turnuvaları organize edilmekte. Geleneksel hale gelen organizasyonlar arasında bir tanesi var ki çeyrek asırdır satranç severleri ağırlıyor. Bahsettiğim turnuva Çanakkale’de bu yıl 25.si düzenlenen Troya Uluslararası Açık Satranç Turnuvası. Bu yıl 07-12 Ağustos 2017 tarihlerinde Kolin Otelde düzenlendi. İsviçre Sistemi ile 9 tur üzerinden eşlendirilen turnuvada başhakemliği ulusal hakemlerimizden Yasemin Kaçar yaptı.

1800 ELO/UKD ve üzeri sporcuların yarıştığı A Kategorisi, 1799 ELO/UKD ve altı sporcuların yarıştığı B Kategorisi olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen turnuvada düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

Azerbaycan’dan 3, Gürcistan’dan 2, Rusya’dan 1 ve Özbekistan’dan 1 sporcu olmak üzere toplam 7 yabancı sporcunun yarıştığı  A Kategorisinde 84 sporcu mücadele etti. 8 puan toplayan Manisa T.S Alyans Satranç Spor Kulübü sporcusu GM Boris Savchenko (RUS) geçen yıl olduğu gibi bu yılda şampiyonluğa ulaştı. İkinci sırada 7,5 puanla İzmir Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü sporcusu GM Vugar Rasulov (AZE), üçüncü sırada ise 7 puanla GM Davit Benidze (GEO) yer aldılar.

Afganistan’dan 1, Azerbaycan’dan 1, Almanya’dan 1 ve Kazakistan’dan 1 sporcu olmak üzere toplam 4 yabancı sporcunun yarıştığı  B Kategorisinde 384 sporcu mücadele etti. 8 puan ve averajla Ankara’dan Halil İbrahim Yıldırım şampiyon olurken, aynı puan ve averajla Manisa’dan Şiar Algünerhan ikinci, 7,5 puan ve averajla Çanakkale’den Erdem İstekli üçüncü sırada yer aldılar.İlimiz sporcularından en iyi dereceyi B Kategorisinde yarışan Derince Turgut Reis İlköğretim Okulu Spor Kulübü sporcu Ömer Benek elde etti. Üçüncü ile aynı puanı elde eden (7,5) beş sporcudan biri olan Ömer Benek averajla yedinci sırada yer aldı.

2009-2010-2011-2012 olmak üzere dört defa gözlemci olarak görev yaptığım Troya’nın bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum ve darısı Kocaeli’nin başına diyorum.

Tokat’tan satranç dolu günler dileğiyle... 

 

Kısa… Kısa…

>>> 5. Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası 25 - 30  Ağustos 2017 tarihlerinde Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Fuayesinde düzenlenecek. 

>>> Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası 5 - 10 Eylül 2017 tarihlerinde Çanakkale'de düzenlenecek.

>>> 16. İzmir Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 05 – 10 Eylül 2017 tarihlerinde İzmir Ekonomi Üniversitesinde düzenlenecek.

>>> Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası 11 - 17 Eylül 2017 tarihlerinde Bayrampaşa Belediyesi Semih Erden Spor Kompleksinde düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

**5. Sinquefield Kupası 2017

(31 Temmuz - 12 Ağustos 2017/USA)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2773/RUS)

GM So, Wesley (ELO 2810/USA)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Fc5 4.0–0 Af6 5.d3 0–0 6.h3 d6 7.c3 a6 8.a4 Fa7 9.Ke1 h6 10.Abd2 Fe6 11.Fxe6 fxe6 12.b4 Ve8 13.Af1 Ah5 14.Fe3 Fxe3 15.Kxe3 Af4 16.Kb1 b5 17.Ka1 Vg6 18.Ag3 Vf6 19.Ae2 Ag6 20.Vb3 Sh8 21.Kf1 Kab8 22.g3 Vf7 23.Ah2 d5 24.Kf3 Vd7 25.axb5 axb5 26.Sg2 Kxf3 27.Axf3 Kf8 28.Aeg1 Ka8 29.Kc1 Vd6 30.Ae1 Age7 31.Agf3 Ag8 32.Ac2 Af6 33.Ke1 Kf8 34.Aa3 Kb8 35.Ac2 Kf8 36.Aa3 Kb8 37.Ab1 Ad7 38.Abd2 d4 39.Kc1 dxc3 40.Vxc3 Kb6 41.Ab3 Axb4 42.Vxc7 Sh7 43.d4 Vxc7 44.Kxc7 Af6 45.Ac5 Aa6 46.Kc8 Axc5 47.dxc5 Ka6 48.Axe5 Axe4 49.c6 Ka2 50.Sf3 Ag5+ 51.Se3 Axh3 52.Kb8 Kc2 53.f4 h5 54.Kxb5 Af2 55.Sd4 Kd2+ 56.Sc5 Ae4+ 57.Sb6 Kc2 58.c7 Ad6 59.Kb3 Ae8 60.Ac6 Axc7 61.Sxc7 Kc4 62.Sd6 h4 63.Ae5 1–0

 

** 5. Sinquefield Kupası 2017

(31 Temmuz - 12 Ağustos 2017/USA)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2822/NOR)

GM Aronian, Levon (ELO 2809/ARM)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.Ke1 b5 7.Fb3 0–0 8.a4 b4 9.a5 d6 10.d3 Fe6 11.Fxe6 fxe6 12.Abd2 Kb8 13.c3 Ve8 14.Ac4 Vg6 15.h3 Ad7 16.Fe3 d5 17.Acd2 bxc3 18.bxc3 Ac5 19.Fxc5 Fxc5 20.Va4 Kb2 21.Kf1 Aa7 22.Axe5 Vh6 23.Adf3 Ab5 24.Kae1 Axc3 25.Vc6 Fb4 26.Sh1 dxe4 27.dxe4 Ae2 28.Kb1 Kxb1 29.Kxb1 Fd6 30.Vxa6 Af4 31.Vb5 c5 32.a6 Fxe5 33.Axe5 Vg5 34.Ag4 h5 35.Ae3 Axg2 36.Axg2 Kxf2 37.Kg1 Sh7 38.Vd3 Ve5 39.Ve3 Ka2 40.Vf4 Vc3 41.Ae3 Vf6 42.Vxf6 gxf6 43.Kc1 Kxa6 44.Sg2 Ka2+ 45.Kc2 Ka5 46.Sf3 Sg6 47.h4 Kb5 48.Ka2 Kb1 49.Kc2 Kb5 50.Kc3 f5 51.exf5+ exf5 52.Kd3 1–0

 

** 5. Sinquefield Kupası 2017

(31 Temmuz - 12 Ağustos 2017/USA)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2791/FRA)

GM Nepomniachtchi, Ian (ELO 2742/RUS)

 

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Af6 5.Ac3 a6 6.Fe2 e5 7.Af3 Fe7 8.Fg5 Abd7 9.a4 0–0 10.Ad2 Ac5 11.Fxf6 Fxf6 12.Ac4 Fe7 13.a5 Kb8 14.Ab6 Ad7 15.Acd5 Axb6 16.Axb6 Fe6 17.Fc4 Vc7 18.Vd3 Fd8 19.c3 Vc6 20.Fd5 Ve8 21.Fxe6 Vxe6 22.Ad5 f5 23.0–0 Kc8 24.Kfd1 fxe4 25.Vxe4 Vf5 26.Ve2 Sh8 27.c4 Fh4 28.g3 Fg5 29.Ka3 Kce8 30.h4 Fd8 31.b4 Vg6 32.h5 Vf5 33.Ae3 Ve6 34.Kad3 Fe7 35.Ad5 Fd8 36.Kf3 Kxf3 37.Vxf3 Sg8 38.Sg2 e4 39.Ve2 Ve5 40.Ae3 Fg5 41.Kd5 Vf6 42.Af5 Ke6 43.c5 dxc5 44.Vc4 Vf7 45.Kxc5 h6 46.Kc8+ Sh7 47.g4 Ke7 48.Vd4 Ke6 49.Vd5 g6 50.hxg6+ Sxg6 51.Kf8 Vxf8 52.Vxe6+ 1–0

 

** 5. Sinquefield Kupası 2017

(31 Temmuz - 12 Ağustos 2017/USA)

GM Svidler, Peter (ELO 2749/RUS)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2807/USA)

 

1.c4 e5 2.g3 Af6 3.Fg2 c6 4.Af3 e4 5.Ad4 Vb6 6.Ab3 a5 7.d3 a4 8.A3d2 d5 9.cxd5 exd3 10.0–0 cxd5 11.exd3 Fe7 12.Ac3 Va5 13.Ke1 Ac6 14.b4 axb3 15.Fb2 Vd8 16.Vxb3 Fe6 17.Ae2 Fb4 18.Ked1 0–0 19.Af4 Fc5 20.Af3 Fg4 21.Kac1 Fxf3 22.Fxf3 Ad4 23.Fxd4 Fxd4 24.Kc2 b6 25.Fxd5 Ka7 26.Ff3 Ke8 27.Ae2 h5 28.Axd4 Vxd4 29.Kc4 Ve5 30.a4 Va5 31.Sg2 Kd8 32.d4 Ad5 33.Kdc1 g6 34.Kc8 Kad7 35.Vc4 Sg7 36.Kxd8 Kxd8 37.Kb1 Af6 38.d5 Ka8 39.d6 Ka7 40.Kd1 Ad7 41.Fc6 Vc5 42.Vd4+ Vxd4 43.Kxd4 Sf6 44.Ke4 1–0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-1-078.jpg

Cevap: 1.Vf6+ Kg6 2.Vh8# 1–0

Banner - Market

tsf market_ban

İlçe Temsilciliklerimiz

KocaeliHarita

Bilgi Sistemleri

FACEBOK2
banner lisans
banner ukd
ELO
satranc akademi
banner mavikale2
banner turkbase
ETKINLIK TAKVIMI

Günün Sorusu

Konaklama