banner isbank
yeniGüncel Etkinlik Takvimi için Link: 

Köşe Yazıları

Avrupa Şampiyonu Globus ve Nona


Aykut İlker Mete
Ülkemizin ev sahipliği yaptığı Avrupa Kulüpler Kupası 07-15 Ekim 2017 tarihlerinde Antalya’da oynandı.

Açık ve Kadınlar olmak üzere iki kategoride düzenlenen organizasyonda 38 ülkeden 47 takım mücadele etti. Başhakemliği uluslararası hakemlerimizden Tugan Ünal yaparken başhakem yardımcılıklarını ben, Danimarka’dan Poul Jacobsen ve Rusya’dan Alexander Raetsky yaptı.

untitled-1-111.jpg

İsviçre Sistemi ile 7 tur üzerinden eşlendirilen kupada düşünme süresi olarak 90 dakika 40 hamle devamında 30 dakika ve ilk hamleden itibaren 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

6 asil 2 yedek sporcudan oluşan takımların yarıştığı Açık Kategoride beş galibiyet, iki beraberlik alan Rusya’dan Globus 12 puanla Avrupa Şampiyonluğuna ulaşırken, beş galibiyet, bir beraberlik, bir yenilgi alan Makedonya’dan Alkaloid 11 puan ve avrejla ikinci, aynı puan ve averajla Azerbaycan’dan Odlar Yurdu üçüncülüğü elde etti.

4 asil 1 yedek sporcudan oluşan takımların yarıştığı Kadınlar Kategorisinde beş galibiyet, bir beraberlik, bir yenilgi alan Gürcistan’dan Batumi Chess Club Nona 11 puan ve averajla şampiyon oldu. Yine aynı puan ve averajla Azerbaycan’dan Odlar Yurdu ikinci olurken, Belarus’tan Bossa Nova beş galibiyet, iki yenilgi ile topladığı 10 puanla üçüncülüğü elde etti.

Şampiyon olan takımların kadrolarına baktığımızda ünlü isimlerden oluştuğunu görüyoruz. Örneğin 2772 ELO puanı ortalamalı Globus’un kadrosunda GM Kramnik Vladimir (ELO 2794/RUS), GM Mamedyarov Shakhriyar (ELO 2791/AZE), GM Grischuk Alexander (ELO 2785/RUS), GM Karjakin Sergey (ELO 2765/RUS), GM  Giri Anish (2762/NED), GM Nepomniachtchi Ian (ELO 2733/RUS) gibi dünya satrancının önemli isimleri oynadı.

Tüm maçların canlı yayınladığı organizasyonla birlikte 88. FIDE Kongresi’de aynı otelde düzenlendi. Böylelikle yöneticisi, antrenörü, sporcusu ve hakemiyle dünya satrancının kalbi Antalya’da attı.   

Darısı Koaceli’nin başına.   

Satranç dolu günler dileğiyle… 

 

Kısa… Kısa…

>>> Mersin Büyükşehir Belediyesi 2. Uluslararası Satranç Turnuvası 22 - 28 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Prof. Dr. Sıracettin Bilyap Türkiye Satranç Şampiyonası 11-21 Kasım 2017 tarihlerinde Tekirdağ’da düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** Avrupa Kulüpler Kupası

(07 - 15 Ekim 2017/Antalya)

GM Ding, Liren (ELO 2772/CHN - 1992 Doğumlu)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2794/RUS - 1975 Doğumlu)

 

1.c4 e6 2.Ac3 d5 3.d4 Af6 4.cxd5 Axd5 5.e4 Axc3 6.bxc3 c5 7.Kb1 Fe7 8.Af3 0–0 9.Fc4 a6 10.a4 Vc7 11.Fd3 cxd4 12.cxd4 Ac6 13.0–0 Ab4 14.Fa3 Axd3 15.Vxd3 Fxa3 16.Vxa3 Fd7 17.Ae5 Kfc8 18.Kfc1 Vd8 19.Axd7 Vxd7 20.Vb4 a5 21.Vb6 Vxa4 22.Kxc8+ Kxc8 23.Vxb7 Vc2 24.g3 h5 25.d5 exd5 26.exd5 Kd8 27.Ke1 Vd3 28.Ke5 Vf3 29.Vb5 h4 30.Ke8+ Kxe8 31.Vxe8+ Sh7 32.Vd7 f5 33.gxh4 Vg4+ 34.Sf1 Vd1+ 35.Sg2 Vg4+ 36.Sf1 a4 37.Ve6 Vd1+ 38.Sg2 Vg4+ 39.Sf1 Vg6 40.Vc6 a3 41.Va8 Vd6 42.h5 f4 43.Sg2 Vb4 44.Ve8 f3+ 45.Sh3 Vb1 46.d6 Vf5+ 47.Sg3 Vg5+ 48.Sxf3 Vf6+ 49.Sg2 Vxd6 50.Va8 Vd3 51.h3 Vb3 52.Ve4+ Sh8 53.Va8+ Sh7 54.Ve4+ ½–½

 

** Avrupa Kulüpler Kupası

(07 - 15 Ekim 2017/Antalya)

GM Naiditsch, Arkadij (ELO 2702/AZE - 1985 Doğumlu)

GM Svidler, Peter (ELO 2760/RUS - 1976 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.Ff4 d5 3.e3 e6 4.Ad2 Fd6 5.Fg3 0–0 6.Agf3 c5 7.c3 Ac6 8.Fb5 Fe7 9.Vb1 Ah5 10.dxc5 Fxc5 11.Fh4 Fe7 12.Fxe7 Vxe7 13.c4 Vc5 14.0–0 dxc4 15.Fxc4 Af6 16.Kc1 Ve7 17.a3 Fd7 18.b4 Kfc8 19.Fd3 h6 20.Vb2 Ad8 21.Ae5 Ac6 22.Axd7 Vxd7 23.Fb5 Vd6 24.Fe2 Ad5 25.g3 Ve5 26.Vxe5 Axe5 27.Ae4 Kd8 28.Ac5 b6 29.Ab3 g5 30.Fa6 Kd7 31.Ad4 Kad8 32.Kc2 Ae7 33.Sf1 Af5 34.Axf5 exf5 35.Fc8 Kd2 36.Fxf5 Kxc2 37.Fxc2 Kd2 38.Fd1 g4 39.Fe2 Sg7 40.a4 Kb2 41.b5 h5 42.Kd1 Af3 43.h4 Ka2 44.Fxf3 ½–½

 

** Avrupa Kulüpler Kupası

(07 - 15 Ekim 2017/Antalya)

GM Guseinov, Gadir (ELO 2647/AZE - 1986 Doğumlu)

GM Fedoseev, Vladimir (ELO 2733/RUS - 1995 Doğumlu)

1.e4 c6 2.d4 d5 3.Ac3 dxe4 4.Axe4 Ad7 5.c3 Agf6 6.Axf6+ Axf6 7.Fc4 Vc7 8.Vf3 e6 9.Ff4 Fd6 10.Ae2 0–0 11.Fxd6 Vxd6 12.Vf4 Ve7 13.0–0–0 b5 14.Fd3 Fb7 15.Vh4 Kae8 16.Ag3 c5 17.Fxb5 Kc8 18.Ah5 Ad5 19.Vxe7 Axe7 20.Fe2 Fd5 21.dxc5 Kxc5 22.Af4 Fxa2 23.Kd7 Ac8 24.Sc2 Kf5 25.Ad3 Fd5 26.f3 h5 27.h4 a5 28.b3 Ab6 29.Kd6 Ac8 30.Kd7 Ab6 31.Kc7 e5 32.Ac5 Kf6 33.c4 Ka8 34.Ka1 Kg6 35.Ff1 Fc6 36.Ke7 Kf6 37.Kxe5 Kf4 38.Ad3 Kxh4 39.Kaxa5 Kxa5 40.Kxa5 Kh1 41.Fe2 Kg1 42.Af4 h4 43.Ka6 g5 44.Kxb6 Fd7 45.Kd6 Fe8 46.Kd1 1–0

 

** Avrupa Kulüpler Kupası

(07 - 15 Ekim 2017/Antalya)

GM Nisipeanu, Liviu-Dieter (ELO 2672/GER - 1976 Doğumlu)

GM Wojtaszek, Radoslaw (ELO 2737/POL - 1987 Doğumlu)

 

1.Af3 Af6 2.g3 d5 3.Fg2 c6 4.0–0 Ff5 5.d3 e6 6.Ah4 Fg4 7.h3 Fh5 8.Ve1 Fe7 9.f4 Afd7 10.Af3 Fxf3 11.Fxf3 0–0 12.e4 dxe4 13.dxe4 e5 14.Ad2 Ac5 15.Sh2 b5 16.Fg2 Abd7 17.Af3 a5 18.fxe5 Ae6 19.Ff4 Vc7 20.Kd1 Kfd8 21.Vf2 Fc5 22.Ve2 Adf8 23.c3 Ag6 24.Fc1 Kxd1 25.Kxd1 Axe5 26.Axe5 Vxe5 27.Vf3 Fd6 28.Kf1 f6 29.h4 Kd8 30.Fh3 Ac5 31.Ff4 Ve7 32.e5 Fxe5 33.Vxc6 Ad3 34.Vxb5 Axf4 35.gxf4 Fc7 36.Kf2 Ve3 37.Vc4+ Sf8 38.Sg2 Kd3 39.Fg4 Vg3+ 40.Sf1 Fb6 41.Kg2 Ve3 0–1

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-2-130.jpg

Cevap : 1.Ve6+ Şd8 2.Ac6# 1–0

Avrupa Kulüpler Kupası


Aykut İlker Mete
Avrupa Kulüpler Kupası 2004 (İzmir) ve 2007’den (Antalya) sonra üçüncü kez ülkemizde düzenleniyor. Antalya’da 07-15 Ekim tarihlerinde oynanacak kupada açık kategoride 35, kadınlar kategorisinde ise 12 kulüp mücadele edecek. 

untitled-1-100.jpg

Başhakemliğini uluslararası hakemlerimizden Tugan Ünal’ın yapacağı organizasyonda başhakem yardımcılıklarını ben, Danimarka’dan Poul Jacobsen ve Rusya’dan Alexander Raetsky yapacağız. İlimiz FIDE hakemlerinden Ali Özer’de hakem olarak görev yapacak.

İsviçre Sistemi ile 7 tur üzerinden eşlendirilecek kupada düşünme süresi olarak 90 dakika 40 hamle devamında 30 dakika ve ilk hamleden itibaren 30 saniye eklemeli tempo kullanılacak.

Açık ve Kadınlar olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen organizasyonda ilk 30 hamle tamamlanmadan sporcular birbirlerine beraberlik teklifi yapamayacaklar.

Kulüpler Açık Kategoride 6 asil 2 yedek sporcudan oluşurken Kadınlar Kategorisinde 4 asil 1 yedek sporcudan oluşuyor.

Ülkemizi Açık Kategoride bu yıl ağustos ayında Süper Lig şampiyonu olan Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Genç Akademisyenler Eğitim Kültür ve Araştırma Kulübü, Karaman Belediyesi Spor Kulübü, Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, Kadınlar Kategorisinde Anadolu, Marmara, Ege ve Akdeniz takımları temsil edecekler.

Antalya’dan satranç dolu günler dileğiyle… 

 

Kısa… Kısa…

>>> Hayri Özbilen 4. Anma Satranç Turnuvası 14-18 Ekim 2017 tarihlerinde Pendik Belediyesi Arif Nihat Asya Kültür Merkezi'nde düzenlenecek.

>>> Türkiye Hızlı ve Yıldırım Satranç Şampiyonası 17-21 Ekim 2017 tarihlerinde Hatay/Arsuz’da düzenlenecek.

>>> Mersin Büyükşehir Belediyesi 2. Uluslararası Satranç Turnuvası 22 - 28 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** 2017 Rusya Hızlı ve Yıldırım Şampiyonası

(29 Eylül - 01 Ekim 2017/RUS)

GM Motylev, Alexander (ELO 2668/RUS - 1979 Doğumlu)

GM Tomashevsky, Evgeny (ELO 2710/RUS - 1987 Doğumlu)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.Ke1 b5 7.Fb3 0–0 8.a4 b4 9.a5 d6 10.d3 Fe6 11.Fxe6 fxe6 12.Abd2 Ve8 13.c3 Kb8 14.d4 bxc3 15.bxc3 exd4 16.cxd4 Kb5 17.Fa3 Vd7 18.Vc2 Axa5 19.Kec1 c5 20.e5 dxe5 21.Fxc5 Fxc5 22.dxc5 Ac6 23.Vc4 Kb4 24.Vc3 Kf4 25.Kxa6 e4 26.Ae5 Axe5 27.Kd6 Vf7 28.Vxe5 Kxf2 29.h3 Ke2 30.Kf1 h6 31.Ab3 Vg6 32.Vxe6+ Sh7 33.g4 Ke3 34.Sg2 Ke8 35.Vc4 Vg5 36.Kfxf6 Kb8 37.Kb6 Kxb6 38.Kxb6 Vf4 39.Kxh6+ Sxh6 40.Ve6+ g6 0–1

 

** 2017 Rusya Hızlı ve Yıldırım Şampiyonası

(29 Eylül - 01 Ekim 2017/RUS)

GM Andreikin, Dmitry (ELO 2708/RUS - 1990 Doğumlu)

GM Khismatullin, Denis (ELO 2628/RUS - 1984 Doğumlu)

 

1.d4 d5 2.c4 dxc4 3.e3 Af6 4.Fxc4 e6 5.Af3 c5 6.0–0 cxd4 7.exd4 Fe7 8.Ac3 0–0 9.Ae5 Ac6 10.Fe3 Ad5 11.Axd5 exd5 12.Fd3 Fd6 13.f4 g6 14.Vf3 Ae7 15.Kae1 f6 16.Ag4 Fxg4 17.Vxg4 f5 18.Vf3 Fb4 19.Ke2 Vd7 20.a3 Fa5 21.Fb1 Kad8 22.Ff2 Ac6 23.Fa2 Vf7 24.g3 Kd7 25.Sg2 Sg7 26.b4 Fb6 27.Kfe1 Kfd8 28.Ke6 Kd6 29.K6e2 K6d7 30.Ke6 Kd6 31.K6e2 K6d7 32.Vd3 Ae7 33.Fb3 Ag8 34.a4 a6 35.b5 Fa5 36.Kc1 Kd6 37.Fe1 Fxe1 38.Kcxe1 K8d7 39.a5 axb5 40.Vxb5 Af6 41.Fa4 Ae4 42.Vb4 Kd8 43.Kc2 Ke6 44.Kec1 Ke7 45.Vxe7 Vxe7 46.Kc7 Vxc7 47.Kxc7+ Sh6 48.Fb3 Ka8 49.Fxd5 Af6 50.Kc5 Axd5 51.Kxd5 Kc8 52.Kc5 Ke8 53.Sf2 Ke4 54.Kd5 Sh5 55.Sf3 Sh6 56.Kd7 g5 57.fxg5+ Sxg5 58.Kxh7 Kxd4 59.Kxb7 Kd3+ 60.Sg2 Ka3 61.Ka7 Ka2+ 62.Sh3 f4 63.a6 fxg3 64.hxg3 Sh5 65.Ka8 Sg6 66.Sg4 Ka4+ 67.Sf3 Sh7 68.Se3 Sg7 69.Sd3 Sh7 70.Sc3 Ka3+ 71.Sb4 Kxg3 72.Kc8 1–0

 

** 2017 Rusya Hızlı ve Yıldırım Şampiyonası

(29 Eylül - 01 Ekim 2017/RUS)

GM Inarkiev, Ernesto (ELO 2694/RUS - 1985 Doğumlu)

GM Rublevsky, Sergei (ELO 2683/RUS - 1974 Doğumlu)

 

1.e4 c5 2.Af3 e6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Ac6 5.Ac3 a6 6.Fe2 Vc7 7.Fe3 Af6 8.0–0 Fe7 9.f4 d6 10.Sh1 0–0 11.Ve1 Axd4 12.Fxd4 b5 13.a3 Ad7 14.Fd3 Fb7 15.Vg3 Ff6 16.Fxf6 Axf6 17.Kae1 Kac8 18.Vh4 h6 19.Ke3 Vc5 20.Kg3 Sh8 21.Kg5 Vd4 22.e5 dxe5 23.Ae2 Vxb2 24.fxe5 Ah7 25.Kh5 Kcd8 26.Af4 Kxd3 27.cxd3 g5 28.Vh3 gxf4 29.Kxh6 Sg8 30.Vg4+ Sh8 31.Vh3 Sg8 32.Kg1 Vxe5 33.Kxh7 Kc8 34.Vh4 Kc5 35.Kh6 Vg5 36.Kh8+ Sg7 37.Vh7+ Sf6 38.h4 Vg6 39.Vxg6+ Sxg6 40.Kf1 e5 41.Kg8+ Sh7 42.Kb8 Fc6 43.Kf2 Kc3 44.Kb6 a5 45.Sh2 a4 46.d4 Sg6 47.d5 Kxa3 48.Kc2 1–0

 

** 2017 Rusya Hızlı ve Yıldırım Şampiyonası

(29 Eylül - 01 Ekim 2017/RUS)

GM Inarkiev, Ernesto (ELO 2694/RUS - 1985 Doğumlu)

GM Motylev, Alexander (ELO 2668/RUS - 1979 Doğumlu)

 

1.e4 e5 2.Af3 Af6 3.Axe5 d6 4.Af3 Axe4 5.d4 d5 6.Fd3 Fd6 7.0–0 0–0 8.c4 c6 9.Ac3 Axc3 10.bxc3 dxc4 11.Fxc4 Ff5 12.Ae5 Fxe5 13.dxe5 Ad7 14.Fa3 Axe5 15.Fxf8 Axc4 16.Vxd8 Kxd8 17.Fe7 Ke8 18.Kad1 f6 19.Kd8 Kxd8 20.Fxd8 Sf7 21.Ke1 Fe6 22.a4 b6 23.f3 c5 24.Fc7 Se7 25.Fb8 a5 26.Ke2 Sd7 27.h4 Fd5 28.Sf2 Fc6 29.Ka2 b5 30.axb5 Fxb5 31.Ff4 a4 32.Fc1 Sc6 33.g4 Ae5 34.Fa3 Fc4 35.Kd2 Fd5 36.g5 Ac4 37.Ka2 Ae5 38.Kd2 Ac4 39.Ka2 Ae5 40.Kd2 Fb3 41.Kd8 Ac4 42.Fc1 fxg5 43.hxg5 a3 44.Fxa3 Axa3 45.Kh8 Fc2 46.Kg8 g6 47.Kg7 Sd5 48.Kxh7 Sc4 49.f4 Ab5 50.Kf7 Axc3 51.Sf3 Ab5 52.Se3 Ad4 53.Sd2 Fe4 54.Kf8 Ff5 55.Kb8 Ae6 56.Ka8 Sd4 57.Ka6 Axf4 58.Kd6+ Ad5 59.Kd8 c4 60.Kf8 c3+ 61.Sc1 Se5 62.Kb8 Sf4 63.Kb5 Fe4 64.Kb8 Sxg5 65.Kf8 Sg4 66.Ke8 Sf4 67.Kf8+ Se3 68.Kc8 g5 69.Kg8 Af4 0–1½–½

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-1-101.jpg

Cevap : 1.Ah4+ Şf4 2.Vf5# 1–0

Fide Dünya Kupasında Final


Aykut İlker Mete
Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından organize edilen ve 02 Eylül 2017 tarihinde başlayan FIDE Dünya Kupası 28 Eylül’de tamamlanacak. Gürcistan’ın Tiflis şehrinde oynanan ve Knock-Out Sistemi (Eleme) ile eşlendirilen kupada finale GM Aronian, Levon (ELO 2802/ARM) ile GM Ding, Liren (ELO 2771/CHN) kaldılar. 128 sporcuyla başlayan kupa Aronian - Ding maçıyla tamamlanacak.

Yazımı hazırladığım sırada dört maç oynanmış ve beraberlikle sonuçlanmıştı. Bu maçları oyun kütüphanesi bölümünde bulabilirsiniz.

2000 yılında büyükusta olan, dünya sıralamasının 4 numarası 1982 doğumlu GM Aronian, Levon ile 2009 yılında büyükusta olan, dünya sıralamasında 13. sırada yer alan 1992 doğumlu GM Ding, Liren arasındaki final maçlarını “https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tbilisi-fide-world-cup-2017#live” web adresinden canlı da izleyebilirsiniz.

Finale kalan bu iki sporcu aynı zamanda Dünya Şampiyonluğu unvan maçına çıkacak sporcunun belirlendiği Adaylar Turnuvasında oynama hakkı da kazanmış oldular.

Satranç dolu günler dileğiyle, 

 

Kısa… Kısa…

>>> Avrupa Kulüpler Satranç Şampiyonası 07-15 Ekim 2017 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek.

>>> Türkiye Hızlı ve Yıldırım Satranç Şampiyonası 17-21 Ekim 2017 tarihlerinde Hatay’da düzenlenecek.

>>> Mersin Büyükşehir Belediyesi 2. Uluslararası Satranç Turnuvası 22 - 28 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Aronian, Levon (ELO 2802/ARM - 1982 Doğumlu)

GM Ding, Liren (ELO 2771/CHN - 1992 Doğumlu)

 

1.c4 Af6 2.Ac3 e6 3.e4 d5 4.cxd5 exd5 5.e5 Ae4 6.Af3 Ff5 7.Fe2 d4 8.Axe4 Fxe4 9.Fc4 Fd5 10.Vb3 Fxc4 11.Vxc4 Ac6 12.0–0 Vd7 13.d3 Ve6 14.Vxe6+ fxe6 15.Ag5 Sd7 16.f4 Fe7 17.Ae4 Kaf8 18.Fd2 g5 19.g3 Khg8 20.Sh1 gxf4 21.gxf4 Kg6 22.Kac1 Kfg8 23.a3 a5 24.Kf3 b6 25.Kh3 K8g7 26.Ag3 Ad8 27.b4 axb4 28.axb4 b5 29.Sg2 Ac6 30.Kb1 Kf7 31.Kh5 Kg8 32.Kh6 Ff8 33.Kh3 Fe7 34.Kh6 Ff8 35.Kh3 Fe7 ½–½

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Ding, Liren (ELO 2771/CHN - 1992 Doğumlu)

GM Aronian, Levon (ELO 2802/ARM - 1982 Doğumlu)

 

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.g3 d5 4.Fg2 Fe7 5.Af3 0–0 6.0–0 dxc4 7.Vc2 a6 8.a4 Fd7 9.Vxc4 Fc6 10.Fg5 a5 11.Ac3 Aa6 12.e3 Ab4 13.Kfd1 Ad7 14.Fxe7 Vxe7 15.e4 Kfd8 16.Kd2 Ab6 17.Ve2 Fe8 18.b3 c5 19.Ve3 Kac8 20.Kc1 c4 21.d5 Vc5 22.Vxc5 Kxc5 23.dxe6 Kxd2 24.Axd2 fxe6 25.Ff1 cxb3 26.Axb3 Kc7 27.Axa5 Axa4 28.Aa2 Kxc1 29.Axc1 Ac5 30.Acb3 b6 31.Axc5 bxa5 32.Fc4 a4 33.Sf1 a3 34.Ab3 Fa4 35.Ac1 Fc2 36.Se2 Fxe4 37.Fxe6+ Sf8 38.Sd2 Se7 39.Fb3 Ad5 40.Ae2 Sd6 41.f3 Fb1 42.Sc1 Fg6 43.Ad4 Ac7 44.Ae2 Sc5 45.Af4 Ff5 46.g4 Fd7 47.g5 Ab5 48.Fg8 Ff5 49.Ah5 g6 50.Ag3 Fd3 51.Fxh7 Ad4 52.Ae4+ Sb4 53.Fg8 Axf3 54.Af6 Sc5 55.h3 Sd4 56.Fa2 Axg5 57.h4 Ae4 58.Ad7 Ac5 59.Af6 Se5 60.Ad5 Ff5 61.Ae3 Ad3+ 62.Sc2 Ab4+ 63.Sb3 Axa2 64.Sxa2 Se4 65.Ac2 Sf4 66.Ad4 Sg4 67.Sxa3 Sxh4 68.Sb2 Sg3 69.Sc3 Sf2 70.Sd2 Fg4 71.Ac2 g5 72.Ae3 Fe2 73.Ad5 Fg4 74.Af6 Ff5 75.Sd1 ½–½

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Aronian, Levon (ELO 2802/ARM - 1982 Doğumlu)

GM Ding, Liren (ELO 2771/CHN - 1992 Doğumlu)

 

1.c4 Af6 2.Af3 e6 3.g3 d5 4.Fg2 dxc4 5.Va4+ Fd7 6.Vxc4 c5 7.Ae5 Vc8 8.Vd3 Ac6 9.Axd7 Axd7 10.Vb3 Fe7 11.Ac3 0–0 12.0–0 Kd8 13.d3 Ab6 14.Fe3 Ad4 15.Fxd4 Kxd4 16.Kfc1 Kd7 17.a4 Vd8 18.a5 Ad5 19.Axd5 exd5 20.d4 cxd4 21.Kc2 g6 22.Fh3 Kc7 23.Kac1 Kxc2 24.Kxc2 b6 25.Fg2 Kc8 26.Kxc8 Vxc8 27.Fxd5 Vf5 28.Vc4 bxa5 29.b3 d3 30.exd3 Fd8 31.Ve4 ½–½

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Ding, Liren (ELO 2771/CHN - 1992 Doğumlu)

GM Aronian, Levon (ELO 2802/ARM - 1982 Doğumlu)

 

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Af3 d5 4.Ac3 Fb4 5.Fg5 dxc4 6.e4 h6 7.Fxf6 Vxf6 8.Fxc4 c5 9.0–0 0–0 10.e5 Vd8 11.Ae4 cxd4 12.Ve2 Fd7 13.Kfd1 Ac6 14.Ag3 Fc5 15.a3 Ae7 16.Ae4 Fb6 17.Axd4 Ag6 18.Vh5 Vh4 19.Vxh4 Axh4 20.a4 Ag6 21.a5 Fxd4 22.Kxd4 Fc6 23.b4 Axe5 24.b5 Fxe4 25.Kxe4 Ad7 26.Kd4 Ac5 27.Kad1 Kfc8 28.h4 Sf8 29.h5 Se7 30.Kg4 Kg8 31.Fe2 b6 32.Ff3 Kac8 33.axb6 axb6 34.Ka1 Kc7 35.Fc6 f5 36.Kg3 Sf7 37.Kd1 Ka7 38.Kg6 Ka3 39.g4 fxg4 40.Kxg4 Kh3 41.Fe4 Axe4 42.Kxe4 Kxh5 43.Kd7+ Sf6 44.Kd6 Ke5 45.Kxe5 Sxe5 46.Kxb6 g5 47.Kb7 h5 48.b6 h4 49.Kf7 Kd8 50.b7 Kd1+ 51.Sg2 Kb1 52.f3 ½–½

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-1-097.jpg

Cevap : 1.Vxc3+ Şa4 2.Vb4# 1–0

Şampiyon Taşdöğen


Aykut İlker Mete
Gençler Satranç Şampiyonası 5-10 Eylül 2017 tarihlerinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Uygulama Otelinde oynandı. İsviçre Sistemi ile 7 tur üzerinden eşlendirilen şampiyonaya 75 sporcu katıldı. Ulusal hakemlerimizden Duygu Tezuysal’ın başhakemliğini yaptığı organizasyonda 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

untitled-2-129.jpg

1771 kuvvet ortalamalı Türkiye Gençler Satranç Şampiyonasında 6 puanla Çanakkale Gökçeada Spor Kulübü sporcusu Dinçer Taşdöğen şampiyonluğa ulaştı. İzmir Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü sporcusu 5,5 puan ve averajla Ahmet Efekan Alaz ikinci, aynı puan ve averajla Manisa T.S. Alyans Satranç Spor Kulübü sporcusu FM Deniz Özen üçüncü sırada tamamladılar.

Şampiyonada ilk onbeş sporcuya nakdi ödül verildi. Birinci olan Dinçer Taşdöğen 3.000 TL nakdi ödülün sahibi olurken Türkiye Şampiyonasına doğrudan katılma hakkı da elde etti.

Sonuçların ELO ve UKD hesaplamalarında kullanılacağı şampiyonada ilimiz sporcularının yer almaması gerçekten üzücü. Umarım gelecek yıllarda hem ilimizde gençler il birinciliği yapılır hem de sporcularımız Türkiye Gençler Satranç Şampiyonasında ilimizi temsil ederler. 

Satranç dolu günler dileğiyle, 

 

Kısa… Kısa…

>>> Kocaeli Hakem Gelişim Semineri 15-16-17 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> FIDE Hakem Semineri 21 - 24 Eylül 2017 tarihlerinde Rize'de düzenlenecek.

>>> Avrupa Kulüpler Satranç Şampiyonası 07-15 Ekim 2017 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek.

>>> Mersin Büyükşehir Belediyesi 2. Uluslararası Satranç Turnuvası 22 - 28 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

FIDE Dünya Kupasında yazımı hazırladığım sırada üç tur oynanmıştı. Üçüncü turda GM Magnus Carlsen  günün sürprizine imza atarak GM Xiangzhi Bu’ya 1,5-0,5 kaybederek elendi. GM Fabiano Caruana ise bu yıl Türkiye İş Bankası Satranç Süper Liginde İstanbul Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği takımında oynayan GM Evgeniy Najer’e 2,5-1,5 kaybederek elendi.

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2822/NOR - 1990 Doğumlu)

GM Bu, Xiangzhi (ELO 2710/CHN - 1985 Doğumlu)

 

1.e4 e5 2.Fc4 Af6 3.d3 Ac6 4.Af3 Fe7 5.0–0 0–0 6.Fb3 d6 7.c3 Fe6 8.Ke1 Vd7 9.Abd2 Kab8 10.Fc2 d5 11.h3 h6 12.exd5 Axd5 13.Axe5 Axe5 14.Kxe5 Fd6 15.Ke1 Fxh3 16.gxh3 Vxh3 17.Af1 Kbe8 18.d4 f5 19.Fb3 c6 20.f4 Sh7 21.Fxd5 cxd5 22.Ke3 Kxe3 23.Fxe3 g5 24.Sf2 gxf4 25.Vf3 fxe3+ 26.Axe3 Vh2+ 27.Sf1 Kg8 28.Vxf5+ Kg6 29.Se1 h5 30.Sd1 Sh6 31.Ac2 h4 32.Ae1 h3 33.Af3 Vg2 34.Ae1 Vg4+ 35.Vxg4 Kxg4 36.Af3 Kg1+ 0–1

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Bu, Xiangzhi (ELO 2710/CHN - 1985 Doğumlu)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2822/NOR - 1990 Doğumlu)

 

1.Af3 e6 2.c4 d5 3.d4 Af6 4.Ac3 c6 5.e3 Abd7 6.Vc2 b6 7.Fe2 Fb7 8.0–0 Fd6 9.e4 Axe4 10.Axe4 dxe4 11.Vxe4 Af6 12.Vc2 c5 13.Va4+ Ad7 14.Kd1 0–0 15.Ae5 Af6 16.dxc5 bxc5 17.Ad7 Ae4 18.Kxd6 Axd6 19.Axf8 Vxf8 20.Fe3 Af5 21.Kd1 Axe3 22.fxe3 h6 23.Kd7 Fe4 24.Kxa7 Kb8 25.b3 Vd8 26.Vd7 Vf6 27.Kc7 Va1+ 28.Sf2 Sh7 29.Vxf7 Vb2 30.Vf4 Fd3 31.Kxg7+ Sxg7 32.Vc7+ Sg6 33.Vg3+ ½–½

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2807/USA - 1992 Doğumlu)

GM Najer, Evgeniy (ELO 2707/RUS - 1977 Doğumlu)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.d3 b5 6.Fb3 Fc5 7.c3 d6 8.Abd2 Fb6 9.Af1 Ag4 10.d4 exd4 11.h3 Age5 12.Axd4 0–0 13.Ag3 Axd4 14.cxd4 Fa5+ 15.Sf1 Ac4 16.Sg1 c5 17.d5 f5 18.exf5 Fxf5 19.Axf5 Kxf5 20.Fc2 Kf7 21.Ve2 Vf8 22.Fe4 Ke8 23.f3 Ve7 24.Kb1 Ve5 25.b3 Ab6 26.Vd3 Fc3 27.Fe3 c4 28.Vd1 Ad7 29.bxc4 Af6 30.h4 Axe4 31.fxe4 Vxe4 32.Kh3 bxc4 33.Kc1 Fe5 34.Va4 Kc8 35.Vxa6 Kff8 36.Va4 Vxd5 37.Vc2 c3 38.Kd1 Vc4 39.h5 Ka8 40.Ka1 Kab8 41.Fc1 Vf1# 0–1

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Kramnik, Vladimir (ELO 2803/RUS - 1975 Doğumlu)

GM Ivanchuk, Vassily (ELO 2728/UKR - 1969 Doğumlu)

 

1.e4 c6 2.d4 d5 3.exd5 cxd5 4.Fd3 Ac6 5.c3 Af6 6.Ff4 Fg4 7.Vb3 Vc8 8.Ad2 e6 9.Agf3 Fe7 10.0–0 Fh5 11.Kae1 Fg6 12.Fxg6 hxg6 13.h4 a6 14.c4 a5 15.a3 a4 16.Vd3 0–0 17.c5 b6 18.cxb6 Vb7 19.Fc7 Ad7 20.Kc1 Kfc8 21.b4 axb3 22.Vxb3 Fxa3 23.Kc3 Fe7 24.Kfc1 Ab4 25.Ae5 Axe5 26.Fxe5 Kxc3 27.Vxc3 Vxb6 28.Af3 Vd8 29.Vb3 Kc8 30.Ka1 Kc4 31.g3 Vc8 32.Sg2 Ac6 33.Vb5 Ff8 34.Ka4 Kxa4 35.Vxa4 Ab4 36.Vb5 Vc2 37.Vf1 Ve4 38.Ve1 f6 39.Fc7 Ac2 40.Vxe4 dxe4 41.Ad2 f5 42.Ab3 Ae1+ 43.Sf1 Af3 44.Se2 Sf7 45.Fb6 Fb4 46.Se3 Se8 47.Fc5 Fc3 48.Fa3 Sf7 49.Fd6 Sf6 50.Fc7 Se7 51.Fb8 Fb2 52.Ff4 Sd8 53.Fd6 Sd7 54.Ff8 Sc6 55.Fxg7 Sd5 56.Ff6 Fc3 57.Se2 Sc4 58.Ac5 e5 59.Ad7 exd4 60.Fd8 d3+ 61.Sd1 Fd4 62.Fb6 Fxb6 63.Axb6+ Sd4 64.Ac8 Ae5 65.Ae7 Ag4 66.Se1 Sc3 67.Ad5+ Sb3 68.Sd2 Axf2 69.h5 gxh5 70.Ae3 h4 71.Axf5 h3 0–1

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

untitled-1-099.jpg

Cevap : 1.Ae6+ Şf7 2.Vxg7# 1–0

Istabul Open’da Şampiyon Abasov


Aykut İlker Mete
Türkiye Satranç Federasyonu ve Bayrampaşa Belediyesinin iş birliği ile düzenlenen Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası 11-17 Eylül 2017 tarihlerinde Semih Erden Spor Kompleksinde oynandı. Beş kategoride 13’ü unvanlı 17 ülkeden 567 sporcunun yarıştığı turnuvada başhakemliği FIDE hakemlerimizden Bilge İbrahim Özel yaptı.

untitled-2-128.jpg

90 dakika 30 saniye eklemeli tempoda oynanan 2024 rating ortalamalı A Kategorisinde 86 sporcu mücadele etti. 7,5 puan toplayan Çanakkale Gökçeada Spor Kulübü sporcusu GM Nijat Abasov (AZE) şampiyonluğa ulaşırken 7 puan ve averajla GM Davit Benidze (GEO) ikinci aynı puan ve averajla GM Stanislav Bogdanovich (UKR) üçüncü sırada yer aldılar.

Yine aynı zaman temposunun kullanıldığı 1483 rating ortalamalı B Kategorisinde 262 sporcu oynadı. 8,5 puan toplayan Eskişehir’den Eray Kılıç birinci, 7,5 puan ve averajla İstanbul’dan Can Şar ikinci, aynı puan ve averajla Ankara’dan Ezgi Adanmış üçüncü sırada yer aldılar.

B Kategorisinde ilimiz adına yarışan sporcularımız ve sıralamaları ise aşağıdaki gibi oluştu;

Sıra

Sporcu

Puan

10.

İLTER, KEREM

7

29.

GÜZELDAL, MUHAMMET ALİ

6

55.

ÇOLAK, TUGAY



186.

ELİDOLU, OĞUZ KAAN

3

244.

KURTOĞLU, SEDAT

½

ELO Hesaplamalarına dahil olan A ve B kategorilerinin yanısıra UKD hesaplamalarına dahil olan ve ilimizin temsil edilmediği 8, 10 ve 14 Yaş Altı Kategorilerinde de kıyasıya mücadeleler yaşandı.

1139 rating ortalamalı ve 60 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanılan 8 yaş altı kategorisinde 97 sporcu oynadı ve şampiyonluğa 6,5 puanla Hasan Utku Alakel ulaştı. Yine aynı tempoda oynanan 10 Yaş Altı Kategorisinde 66 sporcu mücadele etti. 1203 rating ortalamalı 10 Yaş Atlı Kategorisinde 6 puanla Ömer Jalilzada (AZE) şampiyon oldu. 1314 rating ortalamalı 14 Yaş Altı Kategorisinde ise 56 sporcu yarıştı. 6 puan ve averajla Emre Bölükbaş şampiyon oldu.

Her zaman dediğim gibi darısı İzmit’in başına…

Satranç dolu günler dileğiyle, 

 

Kısa… Kısa…

>>> Kocaeli Hızlı Satranç Turnuvası 25-27 Eylül 2017 tarihlerinde 32 sporcuyla oynanacak.

>>> FIDE Hakem Semineri 21 - 24 Eylül 2017 tarihlerinde Rize'de düzenlenecek.

>>> Avrupa Kulüpler Satranç Şampiyonası 07-15 Ekim 2017 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek.

>>> Türkiye Hızlı ve Yıldırım Satranç Şampiyonası 17-21 Ekim 2017 tarihlerinde Hatay’da düzenlenecek.

>>> Mersin Büyükşehir Belediyesi 2. Uluslararası Satranç Turnuvası 22 - 28 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

FIDE Dünya Kupasında yarı finale çıkan sporcular belli oldu. Yarı finalde GM Aronian, Levon - GM Vachier-Lagrave, Maxime ile GM So, Wesley - GM Ding, Liren karşılaşacaklar.

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Aronian, Levon (ELO 2802/ARM - 1982 Doğumlu)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2804/FRA - 1990 Doğumlu)

 

1.d4 Af6 2.c4 g6 3.Ac3 d5 4.cxd5 Axd5 5.e4 Axc3 6.bxc3 Fg7 7.Af3 c5 8.Kb1 0–0 9.Fe2 cxd4 10.cxd4 Va5+ 11.Fd2 Vxa2 12.0–0 Fg4 13.Fe3 Ac6 14.d5 Aa5 15.Fg5 b6 16.Fxe7 Kfe8 17.d6 Ac6 18.Fb5 Axe7 19.h3 Fxf3 20.Vxf3 Ve6 21.Fxe8 Kxe8 22.dxe7 Vxe7 23.Kfd1 Ff8 24.Kbc1 Vxe4 25.Vc3 Vb4 26.Va1 Fc5 27.Vxa7 Vb2 28.Sh1 Fxf2 29.Vb7 Ve2 30.Kf1 Kf8 31.Vc6 Fc5 32.Kce1 ½–½

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM So, Wesley (ELO 2792/USA - 1993 Doğumlu)

GM Ding, Liren (ELO 2771/CHN - 1992 Doğumlu)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Af6 4.d3 Fc5 5.c3 d6 6.0–0 0–0 7.Ke1 a5 8.Abd2 Fe6 9.Fb5 Vb8 10.Af1 Va7 11.Fe3 Fxe3 12.Axe3 Ae7 13.a4 Ag6 14.Fc4 Fxc4 15.Axc4 Va6 16.g3 Kfe8 17.Vb3 Af8 18.Vb5 Vxb5 19.axb5 b6 20.Ka3 Ae6 21.Ae3 Ac5 22.c4 a4 23.Kea1 Ab3 24.Kd1 Kec8 25.Ad2 Axd2 26.Kxd2 Ad7 27.Kd1 Ac5 28.Ad5 Sf8 29.f4 Ka5 30.Ab4 Kaa8 31.Sf2 Se8 32.Se3 f6 33.f5 Sd7 34.g4 Kh8 35.h4 h6 36.Ad5 Ka5 37.Kg1 Sc8 38.g5 hxg5 39.hxg5 Kh3+ 40.Sd2 Ab3+ 41.Sc3 Ad4 42.gxf6 Kh2 43.Axb6+ cxb6 44.fxg7 Kc2+ 45.Sb4 Kxb2+ 46.Sc3 Kc2+ 47.Sb4 Kb2+ ½–½

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Svidler, Peter (ELO 2756/RUS - 1976 Doğumlu)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2804/FRA - 1990 Doğumlu)

 

1.c4 c5 2.Af3 Af6 3.Ac3 d5 4.cxd5 Axd5 5.e4 Ab4 6.Fc4 Ad3+ 7.Se2 Af4+ 8.Sf1 Ae6 9.h4 Ad4 10.d3 e6 11.Ff4 a6 12.Axd4 cxd4 13.Ae2 Ac6 14.a3 Fd6 15.Fxd6 Vxd6 16.Vd2 Fd7 17.f4 e5 18.f5 g6 19.Ag3 Ae7 20.Vh6 0–0–0 21.h5 Sc7 22.Fxf7 gxf5 23.Vxd6+ Sxd6 24.exf5 Axf5 25.Ae4+ Se7 26.Fb3 Ae3+ 27.Se2 Fc6 28.Kac1 Khf8 29.Kh3 Axg2 30.Kxc6 bxc6 31.Kg3 Af4+ 32.Se1 Kb8 33.Kg7+ Sd8 34.Ff7 Kb7 0–1

 

** FIDE Dünya Kupası

(02 - 28 Eylül 2017/GEO)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2804/FRA - 1990 Doğumlu)

GM Svidler, Peter (ELO 2756/RUS - 1976 Doğumlu)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Fc5 4.c3 Af6 5.d3 d6 6.0–0 a6 7.a4 h6 8.Ke1 0–0 9.h3 a5 10.Abd2 Fe6 11.Fb5 Aa7 12.d4 exd4 13.cxd4 Fb4 14.Fd3 d5 15.e5 Ad7 16.Ke2 c5 17.Af1 cxd4 18.Fc2 Ac5 19.Axd4 Ac6 20.Ag3 Axd4 21.Vxd4 f5 22.exf6 Vxf6 23.Fe3 Vxd4 24.Fxd4 Fd7 25.Kd1 Kae8 26.Kxe8 Fxe8 27.b3 b5 28.axb5 Fxb5 29.Fe3 Fc6 30.Af5 Ae4 31.Ad4 Fd7 32.Fd3 Kb8 33.f3 Ac3 34.Kc1 a4 35.bxa4 Fxa4 36.Sh2 Fd6+ 37.f4 Ad1 38.Fd2 Af2 39.Ff5 Ae4 40.Fe6+ Sh7 41.Fe3 Af6 42.Af5 Ke8 43.Ff7 Kxe3 44.Axd6 Ke7 45.f5 Fe8 46.Fe6 g6 47.Axe8 Axe8 48.fxg6+ Sxg6 49.Fxd5 Af6 50.Ff3 Ke5 51.Sg3 Kg5+ 52.Sf2 Ka5 53.Kc4 Sg5 54.h4+ Sg6 55.g4 Ka7 56.Sg3 Sg7 57.Kc6 Ke7 58.Fd1 Kd7 59.Fc2 Ke7 60.Ff5 Ke3+ 61.Sf2 Ke7 62.Sf3 Ka7 63.Fe6 Ka3+ 64.Sf4 Ka4+ 65.Fc4 Ka7 66.h5 Ka5 67.Kc7+ Sh8 68.Sf3 Ke5 69.Kf7 Axg4 70.Kf8+ Sh7 71.Kf7+ Sh8 72.Sxg4 Ke4+ 73.Kf4 Kxf4+ 74.Sxf4 Sg7 75.Sf5 Sh8 76.Sg6 ½–½

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ? 

untitled-1-098.jpg

Cevap : 1.Kg1+ Şh5 2.Kg5# 1–0

Banner - Market

tsf market_ban

İlçe Temsilciliklerimiz

KocaeliHarita

Bilgi Sistemleri

FACEBOK2
banner lisans
banner ukd
ELO
satranc akademi
banner mavikale2
banner turkbase
ETKINLIK TAKVIMI

Günün Sorusu

Konaklama