banner isbank
yeniGüncel Etkinlik Takvimi için Link: 

Köşe Yazıları

İl birincilikleri haftası

Yazar : Aykut İlker Mete
Kocaeli Satranç İl Temsilciliğinin etkinlik takviminde yer alan Küçükler Satranç İl Birinciliği ile Yıldızlar Satranç İl
Birinciliği 22-23 Aralık 2018 tarihlerinde Yahyakaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek. 7 yaştan 18 yaşa kadar genel ve kız olmak üzere toplam 24 kategoride oynanacak şampiyonaya yazımı hazırladığım sırada 660 sporcu kayıt yaptırmıştı.

Okulların yarıyıl tatiline girdiği günlerde Antalya’da düzenlenecek Türkiye Şampiyonalarının il etapları olan organizasyonda sporcularımız durumlarını görme imkanı bulacaklar.

Düşünme süresi olarak 7 ve 8 yaş kategorilerinde 35 dakika 30 saniye eklemeli tempo, diğer kategorilerde ise düşünme süresi olarak 45 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanılacak. Sporcu sayılarına göre eşlendirmeler İsviçre ya da Berger Sistemle yapılacak.

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) lisansına sahip, 2018-2019 yılı vizesi yapılmış sporcuların katılabileceği il birinciliklerin ikisine de son kayıt tarihi 20 Aralık 2018.

İki organizasyonla ilgili detaylı bilgiye (yönerge, program vb.) Kocaeli Satranç İl Temsilciliğinin resmi web sayfasından ulaşabilirsiniz. (kocaeli.tsf.org.tr)

Hafta sonu il birinciliklerindeyiz.

Satranç dolu günler dileğiyle.

Kısa… Kısa…

>>> 4 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan FIDE Aralık ELO listesinde Türkiye'den 13 büyükusta (GM), 2 Kadın Büyük usta (WGM), 21 Uluslararası usta (IM), 4 Kadın Uluslararası usta (WIM), 63 Fide ustası (FM), 15 Kadın Fide ustası (WFM), 32 Usta adayı (CM) ve 22 Kadın Usta adayı (WCM) 172 unvanlı, 4271 aktif olmak üzere toplamda 7214 sporcu yer alıyor.

>>> 2019 Kocaeli Küçükler 7-8-9-10-11-12 Yaş İl Birinciliği Satranç Turnuvası 22-23 Aralık 2018 tarihlerinde Yahyakaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> 2019 Kocaeli Yıldızlar 13-14-15-16-17-18 Yaş İl Birinciliği Satranç Turnuvası 22-23 Aralık 2018 tarihlerinde Yahyakaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2. Geleneksel “Geleceğe Hamle” Bilgi Evleri Satranç Turnuvası 12-13 Ocak 2019 tarihlerinde Başiskele Spor Salonunda düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** 10. Londra Klasik 2018

(08 - 17 Aralık 2018/Londra)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2832/USA - 1992 Doğumlu)

GM Aronian, Levon (ELO 2793/ARM - 1982 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 f5 4.d3 fxe4 5.dxe4 Af6 6.0–0 d6 7.Fc4 Fg4 8.h3 Fh5 9.Ac3 Ad4 10.g4 Axf3+ 11.Vxf3 Fg6 12.Fe6 c6 13.Fe3 Ve7 14.Fb3 Ff7 15.Kfd1 a6 16.Vg3 b5 17.f4 Fxb3 18.axb3 g6 19.b4 Ve6 20.Vf3 exf4 21.Fxf4 Ad7 22.e5 d5 23.Kd4 Fg7 24.Fg3 Fxe5 25.Kd3 Fxg3 26.Vxg3 0–0 27.Ke1 Vf6 28.Kd2 Kae8 29.Kxe8 Kxe8 30.Kf2 Ve5 31.Vxe5 Kxe5 32.Ae2 c5 33.bxc5 Axc5 34.Ad4 Sg7 35.Sg2 Ae6 36.Axe6+ Kxe6 37.Kd2 Kd6 38.Sf3 Sf6 39.c3 Se5 40.Ke2+ Sf6 41.Ke8 d4 42.cxd4 Kxd4 43.Ka8 Kd6 44.Se4 Sg5 45.Kh8 Kd7 46.Ka8 Kd6 47.Kh8 h6 48.b4 Kc6 49.Sd5 Kc4 50.Ka8 Kxb4 51.Kxa6 Kb3 52.h4+ Sxg4 53.Kxg6+ Sh5 54.Kb6 b4 55.Se4 Kh3 56.Kb5+ Sg6 57.Kb6+ Sg7 58.Kb7+ Sf8 59.Sf5 Kxh4 60.Sf6 Se8 61.Se6 Ke4+ 62.Sf5 Kc4 63.Kb6 h5 64.Se6 Sd8 65.Sd6 Sc8 66.Sd5 Sc7 67.Kh6 Kh4 68.Sc5 Sd7 69.Sd5 b3 70.Kh7+ Sc8 71.Sc6 Kc4+ 72.Sd5 Kb4 73.Sc6 Kc4+ 74.Sd5 b2 75.Sxc4 b1V 76.Kxh5 Vc2+ 77.Sd4 Vd1+ 0–1

** 10. Londra Klasik 2018

(08 - 17 Aralık 2018/Londra)

GM Aronian, Levon (ELO 2793/ARM - 1982 Doğumlu)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2832/USA - 1992 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.Ff4 c5 3.d5 b5 4.f3 e6 5.e4 c4 6.a4 exd5 7.exd5 Fb4+ 8.c3 Ve7+ 9.Ve2 Fc5 10.d6 Vxe2+ 11.Axe2 b4 12.Ad2 Fa6 13.cxb4 Fxb4 14.Ac3 0–0 15.Kc1 Ke8+ 16.Sd1 Fxc3 17.bxc3 Ad5 18.Fg3 Ae3+ 19.Se2 Ac6 20.Ae4 Axf1 21.Sxf1 Aa5 22.Sf2 Ab3 23.Kc2 Fb7 24.Ad2 Fd5 25.Kd1 Ac5 26.Sg1 Fc6 27.Kb2 Axa4 28.Kc2 Ac5 29.Ka2 Ke2 30.Sf1 Ke6 31.Kb1 h5 32.Ka5 Ab7 33.Kxh5 Axd6 34.Ka5 Ab7 35.Ka3 d5 36.Ff2 a5 37.Kb6 a4 38.Fd4 Aa5 39.f4 Fd7 40.Kxe6 fxe6 41.Af3 Kb8 42.Ae5 Fe8 43.Ka2 Kb1+ 44.Se2 Ab3 45.Fe3 Sh7 46.h3 Fb5 47.Sf2 d4 48.Fxd4 Axd4 49.cxd4 c3 50.Af3 Kb2+ 0–1

** 10. Londra Klasik 2018

(08 - 17 Aralık 2018/Londra)

GM Nakamura, Hikaru (ELO 2803/USA - 1987 Doğumlu)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2795/FRA - 1990 Doğumlu)

1.Af3 c5 2.c4 Af6 3.Ac3 d5 4.cxd5 Axd5 5.e3 Axc3 6.bxc3 g6 7.Fb5+ Fd7 8.Fe2 Fg7 9.0–0 0–0 10.d4 Fc6 11.Fa3 cxd4 12.cxd4 Ke8 13.Kc1 Va5 14.Vb3 Ad7 15.Fb4 Vf5 16.Fd3 Vh5 17.e4 e6 18.h3 Kad8 19.Kfe1 a5 20.Fd2 a4 21.Vb1 Kc8 22.Fe2 Ff6 23.Kcd1 Ked8 24.Ag5 Vh4 25.g3 Vh6 26.Axf7 Vxh3 27.Ff1 Vh5 28.Fe2 Vh3 29.Fg4 1–0

** 10. Londra Klasik 2018

(08 - 17 Aralık 2018/Londra)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2832/USA - 1992 Doğumlu)

GM Aronian, Levon (ELO 2793/ARM - 1982 Doğumlu)

1.e4 g6 2.d4 Fg7 3.Ac3 d6 4.Fe3 c6 5.a4 d5 6.h3 dxe4 7.Axe4 Ff5 8.Ag3 Fe6 9.Af3 Af6 10.Fe2 Ad5 11.Fd2 Vc7 12.Vc1 h6 13.c4 Af6 14.0–0 Abd7 15.a5 g5 16.Fd3 g4 17.hxg4 Fxg4 18.Ff4 Vc8 19.Ah4 Ah5 20.Axh5 Fxh5 21.Af5 Ff6 22.Ke1 Sd8 23.Ve3 Af8 24.Axe7 Vd7 25.Af5 Ag6 26.Fh2 Fg4 27.Ad6 Fg5 28.Ve4 Ah4 29.Axf7+ Vxf7 30.Vxg4 Kf8 31.Fg3 Af5 32.Fxf5 Vxf5 33.Vxf5 Kxf5 34.a6 b5 35.Ke6 bxc4 36.Kd6+ Se8 37.Ke1+ Sf8 38.Kxc6 Kb5 39.Kxc4 Kxb2 40.d5 Ka2 41.Kc6 Kd8 42.d6 Ka4 43.Kb1 Kd7 44.Kb7 Kxa6 45.Kc8+ 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

blobid0-2.jpg?

Cevap : 1.Vf8+ Kxf8 2.Kxf8#

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Satranç Şampiyonları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Satranç turnuvası Altın Çocuklar Satranç Spor Kulübü sponsorluğunda 27-28 Ekim 2018 tarihlerinde Yahyakaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlendi. Başhakemliğini ulusal hakemlerimizden İsmail Çolak’ın yaptığı turnuvada düşünme süresi olarak 35 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

blobid0.jpg?

Sekiz ayrı kategoride oynanan turnuvada her kategoride ilk üç dereceyi elde eden sporculara kupa, 4.-10. derecelere madalya, her kategorinin birincisine satranç saati, ikincisine ahşap satranç takımı, üçüncüsüne ise cam satranç takımı ödül olarak verildi.

Kategorilerinde şampiyon olan sporcular ise şöyle:

7 Yaş Genel Kategori (Toplam 20 sporcu) : Enis Alparslan - Altın Çocuklar Satranç Spor Kulübü

8 Yaş Altı Kızlar Kategorisi (Toplam 20 sporcu/1020 rating ort.) : Halime Erva Kurtoğlu

8 Yaş Altı Genel Kategori (Toplam 47 sporcu/1021 rating ort.) : Muhammed Tuna Bilir

9 Yaş Altı Genel Kategori (Toplam 58 sporcu/1062 rating ort.) : Eren Yusuf Melek

10 Yaş Altı Kızlar Kategorisi (Toplam 32 sporcu/1079 rating ort.) : Yağmur Görücü – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

10 Yaş Altı Genel Kategori (Toplam 55 sporcu/1078 rating ort.) : Cemal Arda Bilir

12 Yaş Altı Genel Kategori (Toplam 61 sporcu/1169 rating ort.) : Abdullah Mert Anık - D4 Satranç Spor Kulübü Derneği

12 Yaş Altı Kızlar Kategorisi (Toplam 15 sporcu/1099 rating ort.) : Gamze Ark – Derince Turgut Reis İlköğretim Okulu Spor Kulübü

Satranç dolu günler dileğiyle.

Kısa… Kısa…

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Mali Genel Kurulu 23 Kasım 2018 tarihinde Ankara’da düzenlenecek.

>>> 2019 Kocaeli İl Birinciliği 17-18, 24-25 Kasım 2018 tarihlerinde Derince Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı 24 Kasım - 03 Aralık 2018 tarihlerinde Konya’da düzenlenecek.

>>> 2019 Kocaeli Kadınlar İl Birinciliği 1-2 Aralık 2018 tarihlerinde Yahyakaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

>>> 2019 Kocaeli Emektarlar İl Birinciliği 1-2 Aralık 2018 tarihlerinde Yahyakaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** 2018 Türkiye Satranç Şampiyonası

(26 Ekim - 06 Kasım 2018/Antalya)

IM Ege Köksal (ELO 2351)

FM Volkan Sevgi (ELO 2296)

1.d4 f5 2.g3 Af6 3.Fg2 g6 4.h4 Fg7 5.Ah3 Ac6 6.Ac3 d5 7.Ff4 Ae4 8.Ab5 Ad6 9.Vd3 a6 10.Axd6+ cxd6 11.c3 e6 12.Ve3 Sf8 13.Fh6 Fd7 14.h5 Ve7 15.0–0–0 Fxh6 16.Vxh6+ Vg7 17.Vg5 h6 18.Vf4 e5 19.Vd2 Fe6 20.Ve3 Ae7 21.hxg6 Vf6 22.Ff3 Sg7 23.Fh5 b5 24.Ag1 f4 25.dxe5 dxe5 26.gxf4 exf4 27.Vd4 Af5 28.Vxf4 d4 29.Af3 dxc3 30.Ve5 Kac8 31.e4 Ae7 32.Kd6 Vxe5 33.Axe5 Fxa2 34.bxc3 Khf8 35.Kd7 Kfe8 36.f4 Fe6 37.Kd6 Fg8 38.Sb2 Kc7 39.Kg1 b4 40.f5 bxc3+ 41.Sc1 Kf8 42.Af7 Fxf7 43.f6+ Sg8 44.gxf7+ Sh7 45.fxe7 Kxe7 46.Kxa6 Ke5 47.Fg6+ Sg7 48.Ff5+ Sxf7 49.Kxh6 Ka5 50.Kgg6 Kfa8 51.Kh7+ Sf8 52.Kh8+ Sf7 1–0

** 2018 Türkiye Satranç Şampiyonası

(26 Ekim - 06 Kasım 2018/Antalya)

FM Esat Bağlan (ELO 2343)

IM Ege Köksal (ELO 2351)

1.e4 c6 2.d4 d5 3.e5 Ff5 4.Af3 e6 5.Fe2 Ae7 6.0–0 Ad7 7.c3 Fg6 8.Aa3 Af5 9.Ac2 Kc8 10.Afe1 c5 11.g4 Ah4 12.f4 Fe4 13.Fd3 Fxd3 14.Vxd3 cxd4 15.cxd4 f5 16.exf6 Axf6 17.f5 Ae4 18.fxe6 Vb6 19.Ae3 Vxe6 20.Vb5+ Vc6 21.Vxd5 Vxd5 22.Axd5 Kd8 23.Ac7+ Sd7 24.Kf7+ Fe7 25.Ad5 Se6 26.Kxe7+ Sxd5 27.Ke5+ Sxd4 28.Ff4 Af6 29.Kd1+ Sc4 30.Kc1+ Sd4 31.Kc3 1–0

** 2018 Türkiye Satranç Şampiyonası

(26 Ekim - 06 Kasım 2018/Antalya)

IM Cemil Gülbaş (ELO 2393)

FM Fethi Apaydın (ELO 2353)

1.e4 c5 2.Af3 e6 3.d4 cxd4 4.Axd4 a6 5.Ac3 Vc7 6.Fd3 Ac6 7.Axc6 bxc6 8.0–0 Af6 9.Ve2 e5 10.f4 Fd6 11.f5 Fe7 12.Sh1 h6 13.Fd2 Fb7 14.Kae1 0–0 15.Vf3 Sh8 16.Ad1 Ah7 17.Vh5 Vd6 18.Ae3 Fg5 19.Ac4 Vf6 20.Fb4 Kfb8 21.Fd6 Ke8 22.g3 Fd2 23.Kd1 Fe3 24.Fa3 Fd4 25.Ad6 Keb8 26.c3 Fa7 27.Fc4 Ag5 28.h4 Ah3 29.Sg2 1–0

** 2018 Türkiye Satranç Şampiyonası

(26 Ekim - 06 Kasım 2018/Antalya)

IM Suat Soylu (ELO 2327)

IM Cemil Gülbaş (ELO 2393)

1.e4 c5 2.Af3 Ac6 3.d4 cxd4 4.Axd4 e6 5.Ac3 Vc7 6.Fe3 a6 7.Vd2 Af6 8.f4 d6 9.Fe2 Fd7 10.0–0–0 Axd4 11.Vxd4 Kc8 12.Ff3 Fc6 13.Sb1 Ad7 „ [%clk 0:11.13] 14.Khe1 e5 15.Vd2 Fe7 16.Fg4 Kd8 17.Fxd7+ Kxd7 18.Ad5 Fxd5 19.Vxd5 Kd8 20.Kd3 0–0 21.Ked1 Kc8 22.Kc3 Vb8 23.Kdd3 h6 24.a4 Kfe8 25.Kxc8 Vxc8 26.Kb3 exf4 27.Fxf4 Vg4 28.g3 b5 29.axb5 axb5 30.Kxb5 Kc8 31.Kb7 Ve2 32.Vb3 Vf1+ 0–1

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

blobid1.jpg?

Cevap: 1.Vxf7+ Fxf7 2.Fxf7#

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Satranç Şampiyonları

Yazar : Aykut İlker Mete
Türkiye Satranç Şampiyonası 26 Ekim - 6 Kasım 2018 tarihlerinde Antalya’da düzenlendi. Berger Sistemle 11 tur üzerinden oynanan şampiyonada düşünme süresi olarak 90 dakika 40 hamle devamında 30 dakika ve ilk hamleden itibaren 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

Şampiyonaya GM Aziz Mert Erdoğdu, IM Mert Yılmazyerli, IM Serkan Soysal, IM Ege Köksal, IM Suat Soylu, IM Cemil Gülbaş, 2018 Türkiye Kupası Şampiyonu FM Fethi Apaydın, FM Volkan Sevgi, FM Esat Bağlan, 2018 Türkiye Gençler Şampiyonu FM Deniz Özen, Alber Kadir Zor ve Umut Eren Gündüz katıldı.

blobid0-1.jpg?

986 yılında aramızdan ayrılan, 1967-1970-1971 yılları Türkiye Şampiyonu İsmet İbrahimoğlu anısına düzenlenen 2018 Türkiye Satranç Şampiyonasında 6 Kasım Salı günü oynanan son tur maçları sonunda 7,5 puan toplayan Ordu Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Derneği sporcusu IM Cemil Gülbaş şampiyon olurken, 7 puanla Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği sporcusu GM Aziz Mert Erdoğdu ikinci, 6,5 puan ve averajla Olbia Satranç ve Spor Kulübü sporcusu FM Esat Bağlan üçüncü sırada yer aldı.
Başhakemliğini uluslararası hakemlerimizden Hakan Özgür’ün yaptığı şampiyonada 35 bin TL nakdi ödül verildi. Ayrıca şampiyon sporcu gelecek yıl Türkiye Şampiyonasına doğrudan katılma hakkı da elde etmiş oldu.

Satranç dolu günler dileğiyle.

Kısa… Kısa…

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Mali Genel Kurulu 23 Kasım 2018 tarihinde Ankara’da düzenlenecek.

>>> 2019 Kocaeli İl Birinciliği 17-18, 24-25 Kasım 2018 tarihlerinde Derince Spor Salonunda düzenlenecek.

>>> Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı 24 Kasım - 03 Aralık 2018 tarihlerinde Konya’da düzenlenecek.

>>> 2019 Kocaeli Kadınlar İl Birinciliği 1-2 Aralık 2018 tarihlerinde Yahyakaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

>>> 2019 Kocaeli Emektarlar İl Birinciliği 1-2 Aralık 2018 tarihlerinde Yahyakaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu Satranç İl Temsilciliği Salonunda düzenlenecek.

>>> 2019 Kocaeli Küçükler 7-8-9-10-11-12 Yaş İl Birinciliği Satranç Turnuvası 8-9 Aralık 2018 tarihlerinde Yahyakaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** 2018 Türkiye Satranç Şampiyonası

(26 Ekim - 06 Kasım 2018/Antalya)

IM Serkan Soysal (ELO 2415)

IM Cemil Gülbaş (ELO 2393)

1.Af3 Af6 2.d4 g6 3.c4 Fg7 4.Ac3 0–0 5.e4 d6 6.h3 e5 7.d5 a5 8.g4 Aa6 9.Fe3 Ad7 10.Kg1 f6 11.h4 Kf7 12.h5 g5 13.a3 Ab6 14.Fxb6 cxb6 15.Ad2 Fd7 16.Fe2 Ff8 17.Kg3 Fe7 18.Vb1 a4 19.b4 axb3 20.Axb3 Vc8 21.Ka2 Fd8 22.Sf1 Fe8 23.Ab5 Vb8 24.Sg2 Sf8 25.a4 Ac5 26.a5 bxa5 27.Axc5 dxc5 28.Kb3 Fxb5 29.Kxb5 Vc8 30.Fd1 b6 31.Sg3 Kd7 32.Fa4 Kd6 33.Kab2 Va6 34.Vd3 Fc7 35.Vf3 Kad8 36.Vf5 Sg8 37.Vf3 Kb8 38.Vc3 Vc8 39.K5b3 Vf8 40.Fc6 Sg7 41.Kb1 Sg8 42.Va1 Sf7 43.Va4 Se7 44.Vb5 Vc8 45.Kf3 Kd8 46.Kf5 Fd6 47.Sf3 Kg8 48.Se2 Kf8 49.Kb3 h6 50.Kb1 Kd8 51.Sd3 Kf8 52.Sc2 Kd8 53.Sb3 Kf8 54.Sa4 Kd8 55.Kg1 Fc7 56.Vb2 Fd6 57.Vc3 Kg8 58.Kg3 Kf8 59.Ve1 Kf7 60.Kg2 Kg7 61.Kg1 Kg8 62.Kf1 Kg7 63.Fb5 Ka8 64.Vc3 Kf7 65.f4 gxf4 66.Fc6 Ka7 67.K1xf4 Vg8 68.Kf3 Kc7 69.Vb2 Vxg4 70.Vxb6 Vxe4 71.Fb5 Vc2+ 72.Sxa5 Va2+ 73.Fa4 Kc8 74.Va7+ Kc7 75.Va6 e4 76.Kb3 Vd2+ 77.Sb5 Kf8 78.Vb6 Kd7 79.Sc6 Kc8+ 80.Sb5 Kb8 81.Vxb8 Fxb8 82.Sb6 Fc7+ 83.Sb7 Fe5+ 84.Fxd7 Sxd7 85.d6 e3

0-1

** 2018 Türkiye Satranç Şampiyonası

(26 Ekim - 06 Kasım 2018/Antalya)

FM Fethi Apaydın (ELO 2353)

IM Suat Soylu (ELO 2327)

1.e4 c5 2.Ac3 Ac6 3.g3 g6 4.Fg2 Fg7 5.d3 d6 6.f4 e6 7.Af3 Age7 8.0–0 0–0 9.Fe3 Ad4 10.Kb1 b6 11.Ae2 Axf3+ 12.Fxf3 d5 13.e5 f6 14.exf6 Fxf6 15.d4 Af5 16.Ff2 Vd6 17.dxc5 bxc5 18.c4 Fa6 19.b4 cxb4 20.cxd5 Kad8 21.Vd2 exd5 22.Fxa7 Kfe8 23.Ff2 d4 24.Kfc1 d3 25.Kc6 Kxe2 26.Kxd6 Kxd2 27.Kxf6 Kxa2 28.Fb6 Ad4 29.Fg4 Fc8 30.Fd1 Ae2+ 31.Fxe2 Kxe2 32.Fxd8 d2 33.Kf1 Fb7 34.Kd1 Ke1+ 35.Sf2 Kxd1 36.Kd6 b3 37.Ff6 Kh1 38.Kxd2 Kxh2+ 39.Se3 Kh3 40.Sf2 Kh2+ 41.Se3 Kxd2 42.Sxd2 Sf7 43.Fb2 Se6 44.Se3 Sf5 45.Fc3 h5 46.Fb2 Sg4 47.Sf2 Ff3 48.Fc3 h4 49.gxh4 Sxf4 50.Fe5+ Sxe5 0-1

** 2018 Türkiye Satranç Şampiyonası

(26 Ekim - 06 Kasım 2018/Antalya)

IM Suat Soylu (ELO 2327)

GM Mert Erdoğdu (ELO 2406)

1.Af3 Af6 2.c4 g6 3.Ac3 Fg7 4.e4 d6 5.d4 0–0 6.Fe2 e5 7.dxe5 dxe5 8.Vxd8 Kxd8 9.Fg5 Abd7 10.0–0–0 Kf8 11.Ad5 c6 12.Ae7+ Sh8 13.Fe3 b6 14.g4 Ac5 15.Axc8 Kaxc8 16.Axe5 Afxe4 17.Ad7 Kfe8 18.Axc5 bxc5 19.Ff3 Kb8 20.b3 a5 21.Kd3 a4 22.Fxe4 Kxe4 23.Khd1 Ff6 24.g5 Fe7 25.Sc2 axb3+ 26.axb3 Ka8 27.Kd7 Sg8 28.Kc7 Ke6 29.Kdd7 Ke8 30.Ka7 h6 31.h4 hxg5 32.hxg5 Ke5 33.Kdc7 Fxg5 34.Fxg5 Kxg5 35.Kxf7 Ke6 36.Kg7+ Sf8 37.Kgf7+ Sg8 38.Kg7+ ½–½

** 2018 Türkiye Satranç Şampiyonası

(26 Ekim - 06 Kasım 2018/Antalya)

FM Volkan Sevgi (ELO 2296)

IM Mert Yılmazyerli (ELO 2442)

1.e4 g6 2.d4 Fg7 3.Ac3 d6 4.f4 Af6 5.Af3 0–0 6.Fd3 Ac6 7.e5 dxe5 8.fxe5 Ah5 9.Fe3 Fg4 10.Fe2 f6 11.exf6 exf6 12.0–0 Ke8 13.Vd2 Ae7 14.Ff2 Af5 15.h3 Fh6 16.Vd3 Fxh3 17.gxh3 Af4 18.Vc4+ Sh8 19.Kae1 Vd7 20.Fd1 Ad6 21.Vb3 Vxh3 22.Ah4 Fg5 23.Ae2 Vg4+ 24.Vg3 Ah3+ 25.Sh2 Axf2 26.Axg6+ hxg6 27.Vxf2 Ke7 28.Ag3 Kh7+ 29.Sg1 Vh4 30.Ff3 Ff4 31.Ae2 0-1

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

blobid1.jpg?

Cevap : 1.Vf7+ Fxf7 2.Fxf7#

Dünya Şampiyonu Maghsoodloo ve Maltsevskaya

Aykut İlker Mete


Uluslararası Satranç Federasyonu’nun (FIDE) önemli organizasyonlarından olan Dünya Gençler Satranç Şampiyonası, Türkiye Satranç Federasyonu’nun (TSF) evsahipliğinde ve Gebze Belediyesinin destekleri ile 4-16 Eylül 2018 tarihlerinde Ramada Plaza Asia Airport Otel’de düzenlendi.

65 ülkeden 263 sporcunun 11 tur üzerinden mücadele ettiği şampiyonada Açık Kategoride 9,5 puan toplayan GM Maghsoodloo, Parham (ELO 2649/IRI - 2000 Doğumlu) şampiyonluğa ulaştı. 8,5 puan ve averajla GM Puranik, Abhimanyu (ELO 2524/IND - 2000 Doğumlu) ikinci, IM Lobanov, Sergei (ELO 2535/RUS - 2001 Doğumlu) ise üçüncü sırada yer aldı.

Kızlar kategorisinde ise 8,5 puan ve averajla Maltsevskaya, Aleksandra (ELO 2234/RUS - 2002 Doğumlu) şampiyon olurken aynı puan ve averajla WGM Tokhirjonova, Gulrukhbegim (ELO 2369/UZB - 1999 Doğumlu) ikinci sırada yer aldı. 8 puan toplayan WIM Khomeriki, Nino (ELO 2313/GEO - 1998 Doğumlu) ise üçüncü sırada yer aldı.
Ülkemizin sporcularının elde ettiği sonuçlara baktığımızda açık kategoride 7 puan toplayan Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK) sporcusu GM Vahap Şanal’ı (ELO 2502) 27. sırada, kızlar kategorisinde ise 7,5 puan toplayan Sertel Gençlik ve Spor Kulübü Derneği sporcusu WFM Sıla Çağlar’ın (ELO 2208) 11. sırada olduğunu görüyoruz.

Satranç dolu günler dileğiyle.

Kısa… Kısa…

>>> Dünya Satranç Olimpiyatı 23 Eylül - 6 Ekim 2018 Tarihlerinde Gürcistan’ın Batum şehrinde düzenlenecek. Olimpiyatta IA Aykut İlker Mete (Kocaeli), IA Fahri Karabay (İzmir), IA Atilla Gürmen (Muğla), IA İsmail Çalışkan (Bursa), IA Ahmet Uçtu (Balıkesir) ve FA Yücel Yıldırım (Bolu) hakem olarak görev yapacaklar.

>>> Kocaeli Hakem Gelişim Kursu, 28-29-30 Eylül 2018 tarihlerinde, fuar içi İzmit Sivil Toplum Merkezi’nde TSF Merkez Hakem Kurulu tarafından düzenlenecek. 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** 57. Dünya Gençler Satranç Şampiyonsı

(4 - 16 Eylül 2018/Gebze)

GM Maghsoodloo, Parham (ELO 2649/IRI - 2000 Doğumlu)

GM Liang, Awonder (ELO 2575/USA - 2003 Doğumlu)

1.Af3 c5 2.g3 Ac6 3.Fg2 e5 4.d3 g6 5.0–0 Fg7 6.c3 Age7 7.a3 0–0 8.b4 d6 9.e4 b6 10.Fb2 Fb7 11.Abd2 Vd7 12.Vb3 h6 13.Kfe1 Sh7 14.d4 cxd4 15.cxd4 Axd4 16.Axd4 exd4 17.Af3 Ag8 18.Axd4 Af6 19.Kad1 Kfe8 20.f3 Kac8 21.Ff1 a6 22.b5 Ka8 23.bxa6 Fxa6 24.Ab5 Ke6 25.a4 Fxb5 26.axb5 Vc7 27.Kc1 Va7 28.Ka1 Vb7 29.Ka6 d5 30.Kea1 Kf8 31.Fh3 Kee8 32.e5 Ad7 33.Ka7 Ac5 34.Vc2 Vb8 35.f4 Ae6 36.Fxe6 Kxe6 37.Vd3 Sg8 38.Vxd5 Kd8 39.Vf3 Ff8 40.Ka8 Vc7 41.Kxd8 Vxd8 42.Ka8 Vd7 43.Fa3 Ke8 44.Kxe8 Vxe8 45.Vc6 Vd8 46.Fd6 Sg7 47.Sg2 h5 48.Sh3 Sg8 49.Sg2 Sg7 50.Sf3 Sg8 51.Se4 Sg7 52.Sd5 Sg8 53.Vb7 1–0

** 57. Dünya Gençler Satranç Şampiyonsı

(4 - 16 Eylül 2018/Gebze)

GM Maghsoodloo, Parham (ELO 2649/IRI - 2000 Doğumlu)

IM Vavulin, Maksim (ELO 2559/RUS - 1998 Doğumlu)

1.Af3 c5 2.e4 d6 3.d4 Af6 4.Ac3 cxd4 5.Axd4 a6 6.h3 e5 7.Ade2 h5 8.Fg5 Fe6 9.Fxf6 Vxf6 10.Ad5 Vd8 11.Vd3 g6 12.0–0–0 Fh6+ 13.Sb1 Ad7 14.Va3 Ac5 15.Aec3 0–0 16.h4 b5 17.f3 f5 18.Fe2 Fg7 19.g4 hxg4 20.fxg4 fxg4 21.Khg1 Kb8 22.Fxg4 Ff7 23.h5 gxh5 24.Ff5 Sh8 25.Ae2 Fh6 26.Vh3 Kg8 27.Kxg8+ Vxg8 28.Kg1 Vf8 29.Ag3 Kb7 30.Af6 b4 31.Agxh5 a5 32.Ah7 Fxa2+ 33.Sxa2 Kxh7 34.Fxh7 Sxh7 35.Vg4 Vf7+ 36.Sb1 Ae6 37.Af6+ 1–0

** 57. Dünya Gençler Satranç Şampiyonsı

(4 - 16 Eylül 2018/Gebze)

GM Maghsoodloo, Parham (ELO 2649/IRI - 2000 Doğumlu)

IM Sindarov, Javokhir (ELO 2484/UZB - 2005 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.Ke1 b5 7.Fb3 d6 8.c3 0–0 9.a4 b4 10.a5 Kb8 11.Fc4 Axe4 12.Fd5 Axf2 13.Sxf2 Axa5 14.cxb4 c6 15.Fa2 Kxb4 16.d4 Fg4 17.dxe5 Vb6+ 18.Fe3 Kxb2+ 19.Sg3 Fxf3 20.Sxf3 Vb5 21.Fc1 Kb4 22.Fa3 Ka4 23.g3 Ac4 24.Fb3 Kxa3 25.Kxa3 Axa3 26.Axa3 Vc5 27.exd6 Fxd6 28.Ac4 Fc7 29.Sg2 g6 30.Vf3 Sg7 31.Kd1 Kd8 32.Ab2 f5 33.Ad3 Vc3 34.Fa4 Kd4 35.Fxc6 Vc2+ 36.Sh1 Kd6 37.Fb7 Vb3 38.Kc1 Kxd3 39.Kxc7+ Sf6 40.Vc6+ Sg5 41.Vc1+ Sf6 42.Sg2 Kd1 43.Vh6 Vb2+ 44.Sh3 Vb4 45.Ff3 1–0

** 57. Dünya Gençler Satranç Şampiyonsı

(4 - 16 Eylül 2018/Gebze)

GM Maghsoodloo, Parham (ELO 2649/IRI - 2000 Doğumlu)

FM Haldorsen, Benjamin (ELO 2461/NOR - 1999 Doğumlu)

1.g3 c5 2.Fg2 Ac6 3.f4 g6 4.Af3 Fg7 5.e4 d5 6.exd5 Vxd5 7.0–0 Ah6 8.Ac3 Vh5 9.Ae4 0–0 10.d3 Kd8 11.c3 c4 12.d4 Fh3 13.Ae5 Vxd1 14.Kxd1 Fxg2 15.Sxg2 Kac8 16.Fe3 e6 17.Axc4 Axd4 18.Aed6 Adf5 19.Fxa7 Axd6 20.Axd6 Ka8 21.Fb6 Kd7 22.a3 e5 23.fxe5 Ag4 24.e6 fxe6 25.Ab5 Kf7 26.Kd6 Ae5 27.Kxe6 Ac4 28.Ad6 Axb2 29.Axf7 Sxf7 30.Kae1 Fxc3 31.Ke7+ Sf8 32.K1e2 Aa4 33.Ff2 1–0

** 57. Dünya Gençler Satranç Şampiyonsı

(4 - 16 Eylül 2018/Gebze)

GM Esipenko, Andrey (ELO 2649/RUS - 2002 Doğumlu)

GM Maghsoodloo, Parham (ELO 2649/IRI - 2000 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.Af3 e6 3.c4 a6 4.Ac3 d5 5.cxd5 exd5 6.Vb3 b5 7.Fg5 Fe6 8.Vc2 Abd7 9.e3 c5 10.dxc5 Axc5 11.Fd3 Kc8 12.0–0 h6 13.Fh4 Fe7 14.Ad4 0–0 15.Vd1 Afd7 16.Fxe7 Vxe7 17.Ace2 Axd3 18.Vxd3 Ae5 19.Vd1 Fg4 20.b3 Ac6 21.Vd2 Fxe2 22.Axe2 Kfd8 23.Kfd1 Va3 24.h3 Kd6 25.Kac1 Kcd8 26.Af4 d4 27.e4 Ab4 28.e5 Kc6 29.Kxc6 Axc6 30.Ad3 Ae7 31.Af4 Ac6 32.e6 fxe6 33.Axe6 Ke8 34.Af4 Vd6 35.Ad3 a5 36.Vc1 Ke2 37.a4 bxa4 38.bxa4 Sh8 39.Vc4 Vf6 40.Sf1 Ke6 41.Kb1 Vf5 42.Vb5 Vf6 43.Kd1 Vf8 44.Kc1 Va3 45.Sg1 Ae7 46.Kc7 Sh7 47.Kd7 Vc3 48.Vb1 Ag6 49.h4 h5 50.Kd5 Sh6 51.Vd1 Sh7 52.Kc5 Va3 53.Vxh5+ Sg8 54.Vd5 Sf7 55.Kc7+ Ae7 56.Af4 1–0

** 57. Dünya Gençler Satranç Şampiyonsı

(4 - 16 Eylül 2018/Gebze)

IM Karthik, Venkataraman (ELO 2519/IND - 1999 Doğumlu)

GM Maghsoodloo, Parham (ELO 2649/IRI - 2000 Doğumlu)

1.e4 c5 2.Ac3 Ac6 3.Age2 d6 4.d4 cxd4 5.Axd4 Af6 6.Fg5 e6 7.Vd2 a6 8.0–0–0 Fd7 9.f3 Axd4 10.Vxd4 Fe7 11.Sb1 b5 12.a3 Vc7 13.g4 h6 14.Fe3 Kb8 15.h4 a5 16.Va7 Vxa7 17.Fxa7 Kb7 18.Fd4 b4 19.axb4 axb4 20.Ae2 e5 21.Fe3 Fe6 22.Ag3 g6 23.b3 Sf8 24.Fh3 Ae8 25.Ff1 Sg7 26.Sb2 Ac7 27.h5 d5 28.hxg6 fxg6 29.Ka1 d4 30.Fd2 Fd6 31.Fd3 Fd7 32.Kh2 Ae6 33.Ae2 Fe7 34.f4 exf4 35.Axf4 Ac5 36.Ad5 Fd6 37.Kg2 Kf8 38.e5 Fxe5 39.Fxb4 Axd3+ 40.cxd3 Ke8 41.Ka5 Fb5 42.Fc5 Fxd3 43.Kd2 Fe4 44.Fxd4 Kd7 45.Fc3 Fxc3+ 46.Sxc3 Kc8+ 47.Sb4 Kcd8 48.Sc4 g5 49.Kc5 Ff3 50.Kd4 h5 51.gxh5 g4 52.b4 g3 53.h6+ Sxh6 54.Kh4+ Sg5 0–1

Dünya şampiyonasını izlemediniz mi?

Aykut İlker Mete


Uluslararası Satranç Federasyonu’nun (FIDE) etkinlik takviminde yer alan Dünya Gençler Satranç Şampiyonası önemli maçlara sahne oluyor. 5 Eylül günü oynanan ilk tur maçları ile başlayan şampiyona 15 Eylül’de oynanacak son tur maçları tamamlanacak. 65 ülkeden 263 sporcunun mücadele ettiği turnuvada tüm maçlar internetten canlı olarak yayınlanıyor.

7-10 Eylül günlerinde Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Teknik Kurul toplantısı için bulunduğum şampiyonada genel kategoride GM Maghsoodloo, Parham (ELO 2649/IRI - 2000 Doğumlu) 7 maçta 6,5 puanla, kızlarda ise WIM Khomeriki, Nino (ELO 2313/GEO - 1998 Doğumlu) 6 puan ve averajla lider durumdaydılar.

Ülkemiz sporcularından en yüksek puanlı olan ise Türk Hava Yolları Spor Kulübünde oynayan FM Bahadır Özen (4 puan)

Başhakemliğini uluslararası hakemlerimizden Fahri Karabay’ın yaptığı organizasyon İsviçre Sistemi ile 11 tur üzerinden oynanıyor. Düşünme süresi olarak 90 dakika 40 hamle, devamında 30 dakika ve ilk hamleden itibaren 30 saniye eklemeli tempo kullanılıyor.
20 yaş altı sporcularında katılabildiği şampiyonada IM Can Arduman ve FM Tarık Selbes canlı yayınla maçları yorumluorlar, konukları ile değerlendirme yapıyorlar.

Hatta karşılaşmalara yönelik soru ve yorumlarınızı Türkiiye Satranç Federasyonu (TSF) sosyal medya hesaplarından #wjcc2018 etiketini kullanarak iletebiliyorsunuz.

Daha fazla bilgi için şampiyonanın resmi internet adresini kullanabilirsiniz. (wjcc2018.tsf.org.tr)

Maçların oynandığı salonda ya da web sayfasından Dünya Şampiyonasını izlemediniz mi?

Haydi Gebze’ye.

Satranç dolu günler dileğiyle.

Kısa… Kısa…

>>> Dünya Satranç Olimpiyatı 23 Eylül - 6 Ekim 2018 Tarihlerinde Gürcistan’ın Batum şehrinde düzenlenecek. Olimpiyatta IA Aykut İlker Mete (Kocaeli), IA Fahri Karabay (İzmir), IA Atilla Gürmen (Muğla), IA İsmail Çalışkan (Bursa), IA Ahmet Uçtu (Balıkesir) ve FA Yücel Yıldırım (Bolu) hakem olarak görev yapacaklar.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** 57. Dünya Gençler Satranç Şampiyonsı

(4 - 16 Eylül 2018/Gebze)

GM Maghsoodloo, Parham (ELO 2649/IRI - 2000 Doğumlu)

GM Firouzja, Alireza (ELO 2582/IRI - 2003 Doğumlu)

1.e4 e6 2.d4 d5 3.exd5 exd5 4.Af3 Fd6 5.Fd3 Ae7 6.0–0 Abc6 7.c3 Ff5 8.Fxf5 Axf5 9.Ke1+ Afe7 10.b3 0–0 11.Aa3 Ag6 12.Ab5 Fe7 13.c4 dxc4 14.bxc4 a6 15.Ac3 Fb4 16.Vb3 Ah4 17.Axh4 Vxh4 18.Fe3 b5 19.Ked1 Kab8 20.Kac1 Fxc3 21.Vxc3 Ae7 22.g3 Vh5 23.Va3 Af5 24.Ff4 bxc4 25.Fxc7 Kbc8 26.Vc5 Vf3 27.Vxc4 Kxc7 28.Vxc7 Ae3 29.fxe3 Vxe3+ 30.Sg2 Ve2+ 31.Sh3 Vh5+ 32.Sg2 Ve2+ 33.Sh3 ½–½

** 57. Dünya Gençler Satranç Şampiyonsı

(4 - 16 Eylül 2018/Gebze)

GM Maghsoodloo, Parham (ELO 2649/IRI - 2000 Doğumlu)

GM Hakobyan, Aram (ELO 2554/ARM - 2001 Doğumlu)

1.Af3 Af6 2.g3 g6 3.b3 c5 4.c4 Fg7 5.Fb2 d6 6.Fg2 e5 7.0–0 0–0 8.Ac3 Ac6 9.d3 h6 10.Ad2 Fe6 11.Ade4 Ae8 12.Ad5 Ae7 13.Aec3 Axd5 14.Axd5 Ac7 15.Ac3 Kb8 16.e3 d5 17.Vc2 d4 18.exd4 exd4 19.Ae4 b6 20.Kae1 f5 21.Ad2 g5 22.Af3 Vd6 23.Fc1 f4 24.gxf4 gxf4 25.Sh1 Kbe8 26.Ad2 Vd7 27.Kg1 Sh8 28.Ff3 Ff5 29.Ae4 Ae6 30.Vd1 Fxe4 31.Fxe4 Ag5 32.Kxg5 Kxe4 33.Kxe4 hxg5 34.Vh5+ Sg8 35.f3 Ff6 36.Vg6+ Vg7 37.Vf5 Fd8 38.Vg4 Sh7 39.Sg2 Vf7 40.b4 Ke8 41.bxc5 bxc5 42.Fd2 Kxe4 43.fxe4 Vb7 44.Sf2 Vb2 45.Se2 Vxa2 46.h4 gxh4 47.Vxf4 Sg7 48.Vg4+ Sf7 49.Vh5+ Sg7 50.Vg4+ Sf7 51.Vf5+ Se8 52.Vxc5 Va6 53.Vxd4 Vg6 54.Ve5+ Sd7 55.Vd5+ Se8 56.Vb5+ Sf7 57.Vd7+ Fe7 58.Fb4 Vg2+ 59.Sd1 Vg5 60.Sc2 a5 61.Fd6 Vf6 62.Fxe7 Vxe7 63.Vd5+ Sg7 64.Vxa5 h3 65.Vh5 Ve6 66.e5 Vh6 67.Vg4+ Sf8 68.Vd7 Vh4 69.Vd6+ Sg7 70.e6 h2 71.Ve5+ Sh7 72.Vf5+ Sg7 73.e7 h1V 74.Ve5+ Sh7 75.e8V Vxc4+ 76.dxc4 1–0

** 57. Dünya Gençler Satranç Şampiyonsı

(4 - 16 Eylül 2018/Gebze)

IM Jarmula, Lukasz (ELO 2504/POL - 1998 Doğumlu)

GM Maghsoodloo, Parham (ELO 2649/IRI - 2000 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Af3 a6 4.Ac3 d5 5.cxd5 exd5 6.Fg5 Fe6 7.e3 Abd7 8.Fd3 Fd6 9.0–0 c6 10.Ff4 Vc7 11.Fxd6 Vxd6 12.Vc2 0–0 13.h3 g6 14.Kab1 a5 15.a3 b5 16.Ae2 b4 17.axb4 axb4 18.Ac1 c5 19.dxc5 Axc5 20.Ad4 Kfc8 21.Acb3 Aa4 22.Ve2 Fd7 23.Kfc1 Ae4 24.Ka1 Vf6 25.Fxe4 dxe4 26.Kxc8+ Kxc8 27.Vd2 Vd6 28.Kc1 Kxc1+ 29.Vxc1 f5 30.h4 Sg7 31.Vd2 Sf6 32.Ac1 Fe6 33.Ace2 Ff7 34.b3 Ab6 35.Vb2 Se7 36.Va1 Ad5 37.Va8 Fe8 38.h5 Sf7 39.h6 Af6 40.Af4 g5 41.Afe6 Sg6 42.Ag7 Fd7 43.Vd8 Vc5 44.Age6 Vc1+ 45.Sh2 f4 46.f3 exf3 47.exf4 Fxe6 48.Axe6 Vc2 49.f5+ Sh5 50.Ag7+ Sh4 51.Vd4+ 0–1

** 57. Dünya Gençler Satranç Şampiyonsı

(4 - 16 Eylül 2018/Gebze)

WIM Khomeriki, Nino (ELO 2313/GEO - 1998 Doğumlu)

FM Antova, Gabriela (ELO 2292/FID - 2002 Doğumlu)

1.d4 d5 2.c4 e6 3.Af3 Af6 4.Ac3 c6 5.e3 Abd7 6.Fd3 dxc4 7.Fxc4 b5 8.Fd3 Fb7 9.0–0 a6 10.e4 c5 11.d5 Vc7 12.dxe6 fxe6 13.Ae2 c4 14.Fc2 0–0–0 15.Ve1 e5 16.Ag3 Fc5 17.Fd2 Sb8 18.a4 Vc6 19.axb5 axb5 20.Ve2 Fb6 21.Fa5 Khe8 22.b3 c3 23.Fd3 Fxa5 24.Kxa5 b4 25.Kfa1 Ac5 26.Fb5 Vd6 27.Af5 Vc7 28.Va2 Vb6 29.Ae3 Vd6 30.h3 c2 31.Sh2 Axb3 32.Vxb3 Kc8 33.Axc2 Fxe4 34.Axb4 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

blobid1.jpg?

Cevap : 1.Fxg6+ Şxg6 2.Vh5#

Banner - Market

tsf market_ban

İlçe Temsilciliklerimiz

KocaeliHarita

Bilgi Sistemleri

FACEBOK2
banner lisans
banner ukd
ELO
satranc akademi
banner mavikale2
banner turkbase
ETKINLIK TAKVIMI

Günün Sorusu

Konaklama